FEUILLEÏÜI. BINNENLAND. Voor Veld ea Huis. IETS OVER HET HEERSIM DER PEST KNT, HI, AND Eon gewoon mijnwerker te Dudley werd ver oordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, wegens verregaande mishandeling van zijne vrouw. Zijne verdediging luidd8 „dat hij dagelijksch kalfs- vleesch te eien kreeg, en dat hij zijne vrouw gelast had, hem een paar kippen te braden aan welken last geen gevolg door haar gegeven was. lutcgendeei zij had hem nogmaals kalfs- vleesch voorgezel. Toen was hij in woede ont stoken." Den dag te voren werd door dezelfde rechtbank to Dudley een behangersknecht, tot dusver een man van onberispelijk gedrag, ver wezen tot eene maand dwangarbeid, wegens 't weg nemen en uitdrinken van een flesch wijn. Uit dezo beide gevallen leert men: I. dat althans de mijnwerkers voorloopig geea reden hebben om te jammeren over „"l karig loon van den ar beider" eu 2. dal ook in Engeland de uitspraak der gerechtigheid niet altijd overeenkomt met de inspraak der billijkheid. Hoe groot de welvaart der mijnwerkers in som mige districten van Engeland is, kau overigens blijken uit "l feit, dat velen hunner tegenwoordig in 't bezit zijn van nieuwe en vaak kostbare pia ninos, die zij hunne dochters laten bespelen. In de nabijheid van Gorredijk, te Terwispel, had dezer dagen een treffend ongeluk plaats. Twee kinderen van den veenweker B.een jougetje van drie en ecu meisje van vijf jaar, vonden in 't land eeno zekere plant, dio zij in huune onlweteuheid voor koolraap aanzagen en nuttigden. Tegen den avond werden de beide kindereu ongesteld en leden de verschrikkelijkste pijuen. Nog vóór dal genees kundige hulp iügeroepen kon worden, bezweek na een kortstondigmaar vreeselijk lijdeu het meisje, terwijl de toestand van het jongentje hoogst zorgwekkend is. Bij onderzoek is gebleken dat hetgeen de kindereu voor koolraap hadden aan gezien niets anders was dan eeoe hoogst vergif tigde plant, die in de volkstaal bekend is onder de,n uaam van stinkwortcl. Men schrijft uit 's Gravcnhage dat do plechtige openiug der havenwerken te Vlissingeu door Z. M, den koning is vastgesteld op den 8 September a. s. en dat zoowel Z. 31. als prius Hendrik, mis schien ook de prius van Oranje en prins Frederik der Nederlanden, daarbij zullen tegenwoordig zijn. In verband met de komst van de vorstelijke ia- inilie naar Zeeland, schijnt de onthulling van de nymph te Brielle eenige dageu uitgesteld te ziju, mi bepaald op 11 September a. s. Men meldt uit Bloemendaal van 20 Juni „Men is hier in 't algemeen en op de buiten plaatsen in 't bizonder verontrust door de ver schijning van iemand die uil de gevangenis te Hoorn is ontslagen, of volgens suminigen ont vlucht. Deze man moet te Heemstede, Overveen eu Bloemendaal, door ernstige bedreigingen overal vrees aanjagen, zoodat *s nachts patrouilles rond gaan en overdag stille wachters, om hem in bau- deu te krijgen. Hij ging vroeger meteen hondenkar, waariu potten eu pannen, rond, en moet heeten Jacob Hoogevcen. 't Is te hopen, dat men hem opnieuw onschadelijk zal maken voor de maat schappij (Telegr.) Een „Noderlandsch officier" sclirjjft uit Neuzen hel volgende aan het Vaderland. De hoon, ons dapper leger in Ned.-ïndie aan gedaan door de verklaring van het Dagblad van 'sGraveuhage, dat do Nederlandschc vlag op Sumatra zou besmet zijn gowordeunoopt mij u beleefd te verzoeken dit schrijven in uw veelge lezen blad lo willen opnemen. Immers te vergeefs zoekt men, in welken oorlog oi.k, na het gebeurdo te Atchin, dat er op 7 of 8 man ecu officier sneuvelde. Zoo er ooit een moedig gedrag tegen een zeer overmachtigon vij and aan den dag is gelegd dan is dit geweest door ouzo troepou bij Atchin ouder den dapperen generaal Kohier. Inlusschen weten wij Nederlandsche officieren, wat ons van hel Dagblad vau 's Gravonhage la wachten staatwauneer ook eenmaal wij onzen plicht zullen doen, doch door overmacht gedrou- gen worden terug te trekken. Gelukkig, dat ieder beschaafd burger van Nederland weet, uit welke bron meergemeld Dagblad het zwarte gif putwaarmede het de grootste verdiensten tracht te bezoedelen. Niet de Nederlandsche vlag, maar zjj, die hun bloed veil hadden om deze to beschermen en de eer er van te handhavenzijn door het schrijven van het Dagblad besmet geworden. Uit Salatiga meldt men: In den nacht van 1 op 2 Mei heeft lo Salatiga een ongehoord brutale keljoepartij plaats gehad. Mevrouw de wed. HofT woont hier vlak naast de postloods waar wakers zijn ter verzorging der paarden enz., op ongeveer honderd pas afstand van de boei, waar steeds een wacht isniet van pradjoeristmaar van soldaten en wel Europea nen—ik geloof: acht man met een korporaal; voorts staat nog dichter bij de gardoe, eu vlak naast de boei is het logement waar in den regel, zooals tegenwoordigveel Europeanen logés eu veel inlanders bedieuden zijn bovendien had mevrouw 11. in hare achtergalerij oraug orang diaga. Niettegenstaande dat alles echter, is eene groole, goed gewapende rooversbende dat huis binnengedrongen, die, na de deur met bijlen stuk gehakt ie hebben, eene kist opeugebrokeu en daaruit een zeer belangrijk bedrag gestolen heeft. Mevrouw H. zegt, dat ze ongeveer honderd duizend gulden verloren heeft, waaronder plus minus dertig duizend gulden aan zilver.' Beken nu eens uit, hoeveel man men wel noodig heeft om met dertig duizend gulden aan zilver te vluchten I Alles bijeengenomen moesten er minstens dertig roovers geweest zijn. Toen men dezen morgen ging kijkenwas do grond uog bezaaid met diamanten en zilvergeld door do roovers in haast achtergelaten. Een kenuer taxeerde de waarde vau hetgeen daar lagop vijftig duizend gulden l De assistent-resident was tijdig ter plaatse. Bij onderzoek bleekdat mevrouw H. en familie eerst niet om hulp hadden durven roepen omdat de roovers gedreigd hadden haar in dat geval to zullen vermoorden. Toen de schelmen weg waren riep zij hulpen hoorde men weldra op de rijst blokken slaan maar men ving niets. De wedonodie van nacht patrouille maakte kwam de roovers met hun buit legen, maar had de beleefdheidheu ongedeerd te laten voortgaan! (Locomotief.) Aan het bericht, dat Z. K. II. prins Hendrik te Port Saïd een terrein aan de bassins heeft aan gekocht met het doel daarop een etablissement te vestigen ten behoeve van den Nederlandscheu handelvoegt het U. D. uog liet volgende toe Indien dus in Egypte onze vlag vau een Nc- derlandscli etablissement zal waaionnaast de Eugelsche en Fransehe vlaggen en naast die yau andere zeevarende natiëu, dan zullen wij dat weer te danken hebben aan het initiatief van den vorstaan wieu Nederland op het terrein van den handel, scheepvaart en nijverheid reeds zoo veel verplicht is. Indien onze groole stoomvaart-maatschappijen in B^ypte eene gelegenheid zullen vinden om snel de kolen en andere benoodigdheden op lo doen, die hare stoomboolen op de verdere reis zullen behoeven, zonder oponthoud en zonder de kwade praktijken waarlogen men vooral daar te lande heeft te wa ken dan zullen zij daarvoor den vorst moeien danken die de stoomvaart-maatschappij Neder land onze eerste groole Javalijnheeft lot stand gebracht, die uog onlangs diezelfde maatschappij op zoo waarlijk vorstelijke wijze is te hulp geko mendie een der eersien was, die al het gewicht gevoeld heeft van het tot stand komen vau het Suez-kauaaldie het initiatief nam om te eischen eeue verbetering van de havens van Java, die de beschermheer is van de onlangs tol stand gekomen Nederlandsch-lndische Droogdok-maatschappij. Bij herhaling is ia buitenlandsche dag- en week bladen gesproken over het toekennen aan werk lieden van aandeelen in de winst van industrieelo ondernemingen. In Duitschland is meermalen ge wezen op den messing-fabrikant M. Borchert Jun., te Berlijn, die de proef nam, onder protectie vau den geheimraad dr. Engel, om zijne beambten en werklieden, volgens het zoogenaamde systeem der industrial partnership, als mede-ondernemers aan zijne fabriek te verbinden. Thans is de proef geëindigd. Het Deutsche ilandelsblatt wijdt er de volgende lijkrede aan: „Voor vijf jaren werd de messingfabriek van den heer M. Borchert Jun. alhier in een industrial partnership veranderd. De werklieden kregen aandeel in de zuivere winst. Men meende met dit verschijnsel een nieuw tijdvak der sociale quaeslie iu te gaan. Thans is de onderneming op beklagenswaardige wijze mislukt; van de verdeeling van het „te goed", d. j. het zooveelsle der zuivere winst werd reeds voor een jaar afstaud gedaan. Thans is het geheele werk in een vennootschap veranderd. De politieke bladen, die vroeger van de voortreffelijkheid van 't industrial partnership niet genoeg wisten te vertellen, hebben over den loop, dien de zaak nam, ten eenenmale gezwegen „Gewerberveiu" en „Concordia" maakten uitvoerige berichten bekend, waaruit bljjkt, dat de werklie den in zeer verbitterde stemming geraakt zijn. En zoo ergeus, waren bier alle persoonlijke voor waarden om de zaak te doen gelukken aanwezig. De heer Berchert is een man van zeldzame hu maniteit; is als „selfmade" man vooral bevoegd, met werklieden te onderhandelen, eu kon, als zonder gezin, zich geheel overgeven aan zijne hu- maüe pogingen, zonder door plichten voor zijne nakomeliogen verhinderd le worden. Eu toch en trots alles het bewijs schijnt geleverd, dat deze soort van onderneming geeu toekomst beeft." Ontleeuen wij het bovenstaaude aan een artikel van den Ned. Industrieel, wij nemeu ook den wensch van dat blad over, dat er „meer van de zaak hekend worde." Onder de vele werklieden eener fabriek zal er toch wel éen gevonden worden in staat van de zaak behoorlijk le conlroleereu. Zeker is het echter dat in zaken van coöperatie (gezamentlijke werkuitvoering) de risicos van arbeiders en mees ters gelijk zijudit moeten de arbeiders er dan op wagen. Men moet zeer voorzichtig zijn in het dragen van gekleurde kousen en sokken. Vroeger reeds is daarover geschreven, doch wjj hooren nog altijd van gevallen van huidaandoening en beenzweren, door het dragen van gekleurde kousen te weeg gebracht. Gewoonlijk weet de patiënt niet, dat die kousen de oorzaak ziju van zijne kwaal eu dat maakt de zaak nog erger, daar het leed dat zij hem berokkenen, blijft duren. Het zijn vooral d'e roode kousen, die uit Eugelaud komen, waartegen in geneeskundige bladen wordt gewaarschuwd. Een Amerikaansch blad zegtDames, die chignons dragen, zoowel als kaalhoofdige heeren, zullen zeker met vreugde vernemen, dat er een middel gevonden is om haar, even goed als peen eu knollen, in den tuin te laten groeien en het op het hoofd over te planten. Het schijnt namelijk, dat de haarslengels, even als geraniumstekkeu bet vermogen bezitten om wortel te schieten, en een geleerde uit Kentucky is tot de outdekkiug gekomen, dat een haarlok met het afgesneden einde iu een soort deeg van plantaardige sloffen, vermeugd met zeker chemisch praeparaat gezetniet alleen groeitmaar ook. later met behoud der groeikracht, op een meu- scheüjk hoofd kan worden overgeplant. Voor deze laatste bewerking behoeft meu slechts een soort kammetje met zeer scherpe puntenom daarmede lichte voren of insnijdingen in de huid le maken en de hareu er onmiddellijk in te steken. Het spreekt van zelf, dat deze bewerking zich niet alleen tot den schedel behoeft te bepalen, maar in Zoeivwsch-Vlaanderen in do eorste helft der XVIIe eeuw. Eono bijdrage tot do geschiedenis der geneeskundige politie en zeden van dien tijd, door G. P. K.OOS. II. Hoe dit zijmen nam toen reeds maatregelen die iu ouzcii tijd werkelijk aandacht eu veelal na volging verdienen. Het weeren der varkenshokken uit eene nauw bewoonde plaats wie ziet er het wenschelijke niet van in Maar hel opsluiten van honden, hoenders en onuoozele duifkens, vraagt wellicht do wijze onzer dasen Of honden en hoenders dienstbaar zijn om diagers van do besmetting to zijn, kunnen wij niet beoordeeleu. Misschien komen deze regelen onder 1t oog van dezen of goneri belangstellende onzer geneeskunstoefenareu en dan hebben wij in dit weekblad onder onze rubriek „voor veld eu huis", gaaruo eeu plaatsje voor zijn opmerkingen. Ja, wij noodigeti allen vriendelijk uit ze ons medo te deelen iu vergoeding daarvoor zullen we dan een nummer van ous weekblad aan het Album der Natuur zenden ten einde onze ontvangen mededeeiingen iu ruimer kring, tot algemeen nul, tc verspreideu. Wat do duiven betreft, daarover hebben wij eeue opmerking. Eeu onzer kennissen bad eeu meisje, dat dikwerf leed aan uitslag, bladroos en dergelijke verschijnselen, soms ook klieren. Iemand raadde ons aan ringduiven iu eene kooi te houden en het kind iu do nabijheid dezer kooi te laten spelen. Het middel was te onschuldig eu te eenvoudig, om het niet te beproeven. Eene kooi met twee zoogenaamde lachebekjes werd aange schaft; het meisje kreeg deze tcu geschenke en verzorgde ze van boekweit en versch water, kortom ze opeudo een kinöerlgk verkeer met hare duif jes en zonder andere geneesmiddelen aan te wenden genazen uilslag en bladroosen toen zich hel volgende jaar de verschijnselen herhaal den, werd liet middel weder aangewend eu de genezing volgdo binnen eeuige dagen. Trokken nu de duifjes do ziektestof tot zich Ofbevorderde de eigenaardige voor mij niet aangename lucht der kooi de genezing Wij weten het nietde geneesheer denke er over na, doch 't feit is onder ons oog voorgevallen. Het likken van honden ea schapen wordt ter genezing van zweeren be proefd en vaak met goeden uitslag. Keeds in de schoone gelijkenis van den rijken manen Lazarus, wordt van dat likken der houden gewaagd en als we de oude berichten van zee- en laodreizigers en de schriften van geneeskundigen lezendan is er bij de Oostersche pest vaak sprake vaa builen en zweeren. Dezo geneziug door dieren geeft ous een nieuw veld van nadenken ter gunste der vaccine, datiê de iuontiug met dierlijko stof en wel van da Uoè afkomstig. Er is uog ietsdo zaak kan ook, tot onzo lee ring uit een zedelijk oogpunt beschouwd worden. Onze vaderen hadden voorzeker hunne eigenaar dige geloofsovertuiging. Op het diepe punt der voorbeschikking in verband met het godsbestuur dachten ze ruim zoo streng als sommigen in onzen tijd; ja men mag gerust zeggen, geheel Nederland was orthodoxrechtzinnig. Welnutoch ver zuimde men geene voorbehoedmiddelen. De Aardenburgers hooren nauwelijks dat do conta- gieuse ziekte te Sluis is uitgebroken of zo nemen voorzorgen. MeD mag in onzen tijd zich wel tweemalen bedenken eer meu het hedendaagse!) bestuur op dat punt tegenwerkt.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2