NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN. N*. 48, Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 24 Juni. Politiek Overzicht. BUITENLAND. SIMSCttiiMBM Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,1*2%.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlenliën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. De Kölü. Zeit. ea verscheidene andere Duitsche dagbladen bevatten thans eene verklaring, waarin zij hunne eenparige afkeu ring over het door de Pruisische regeering bij den Bondsraad te Berlijn ingediend rijks-wetsontwerp op de drukpers te kennen geven, als zijnde bedoeld ontwerp in lijn rechte tegenspraak met de grondstellingen van het openbaar recht en met de gegronde aanspraken der drukpers. Het weinige goededat het ontwerp toezegtt. w. de opheffing van het dagbladzegel en de borg stelling willen de bladen ook veel liever blijven missen, dan zich het vele kwaade te getroosten, dat daarin tevens is opgesloten, en dat hun vrijheid ten eenenmale aan slaafsche banden zou leggen. Men begint reeds van eventueele wijzi gingen in het Fransche kabinet te gewagen. Zoo bestaat er volslagen oneenigheid tusschen de ministers Batbie en Ernaul in zake het onderwijs. De eerste is steeds voor het verplicht onderwijs geweest, de tweede heeft dat beginsel voortdurend met alle kracht bestreden. Een der meest gecom promitteerde leden evenwel is de minister van binnenlaudsche zaken Beulédie door zijne partij zelve in den steek is gelaten bij de stemming over de urgentie omtrent het ontwerp over het regeeringstelsel in Algerie. Hij had die urgentie voorgestaanen zijn zedelijk gezag is alzoo door de verwerping er van geknakt. Wat zijne positie bovendien nog ondermijntis dat de Bonapartisten hem een hardnekkigen oorlog aandoenen daar deze machtiger zijn geworden te Versaillesmoet men rekening met hen houden. De schade, gedurende de regeering der Commune te Parijs, aan de eigendommen van particulieren, maatschappijen, onderne mingen enz. toegebracht, bedraagt francs 73,4,73,192. Het bedrag der schade aan staats- en gemeente-eigendommen is in dit cijfer niet begrepen. Op advies van den Duitschen consul- generaal te Alexandrieden heer von Jasmundheeft de onderkoning van Egypte besloten, om eene expeditie naar de Lybische woestijn te zenden en de kosten voor eigen rekening te nemen, De expeditie zal onder de leiding staan van Gerhard Rohlfsdie derwaarts door eenige andere Duitsche geleerden zal vergezeld worden. Uit Konstantinopel wordt aan de „Neue Freie Presse" geschreven, dat de gezant van den Sultan van Atsjin en die van den Emir van Kaschgar bij de Porte met be leefdheden worden overladen maar dat het hun geen van beiden is gelukt, den Sultan te bewegen zich te mengen in de politieke aangelegenheden hunner vorsten. In zijne hoedanigheid van Khalif verleent de Sultan aan die staten godsdienstige bescher ming maar verder kan hij niet gaan. Om evenwel den zedelijken band tusschen Tur kije en de Mahomedaansche staten vaster aan te halenen ook om te handelen in overeenstemming met de bewijzen van vertrouwen hem door den Sultan van Atchin en den Emir van Kaschgar gegeven, heeft Abdul-Aziz besloten, naar beide vorsten een buitengewoon gezant af te vaardigen het welk evenwel louter eene beleefdheid zal zijn. In bijna de helft der provinciën van Spanje is nu de burgeroorlog in vollen gang. Zoo als men weet, is de republi- keinsche partij aldaar verdeeld in Bondsre- publikeinen, thans aan 'tbestuur, met een Zwitsersch regeeringsstelseleenhoofdige republikeinen democraten of progressisten en communisten. D& zoogenaamde behou dende partij heeft de carlisten tot tegenstander; verder de Aifonisten en andere koningsge zinde kleuren. Don Carlos, volgens de overleveringen en vroegere wetten inderdaad de wettige op volger van den troon in Spanjealwaar zijne rechten miskend en overweldigd zijn geworden door zijne nicht Isabella, voert thans beraden en ernstig den strijdom zijne rechten te doen gelden en zegepralen. In eene dépeche uit Bayonne van Carlisti- schen oorsprong wordt 't volgende gemeld Reizigers, die uit San-Sebastian gevlucht zijn verzekeren dat de Commune er den 14 dezer geproclameerd is. De geheele bevolking heeft de wapens opgevat, om, liet zij voor, hetzij tegen de Commune te vechten. Ver langend ziet men uit naar de komst der Carlisten, om er de orde te herstellen. Er zijn fransche troepen in aantocht naar de grenzen. In dezelfde depeche wordt bericht, dat de overeenkomst tusschen de Carlisten en de spoorwegmaatschappij tot hervatting van den dienst in Noordelijk Spanje gesloten is. Ten gevolge hiervan zullen de treinen weer geregeld loopen. Men verzekert, dat pastor Santa-Cruz zou geweigerd hebben de conventie te bekrach tigen die aangegaan is tusschen de Carlisten en de bestuurders van den Noorderspoorweg, tot het vrij loopen der treinen. De zoon van den markies de Yaldespinasdie er mede beiast was zijne toestemming te gaan vragen, moet dit antwoord gekregen hebben van den beruchten CabecillaIk heb gezegd, en als gij nu niet heengaat, zonder een oogenblik te wachten, laat ik u terstond neerschieten! Zoo als men ziet, draait bijna geheel Spanje nogmaals op een vuurberg. Geen wonder dat eergisteren ter. Beurs reeds het gerucht in omloop was van 't vertrek der vreemde gezanten uit Madrid. Eene depeche van M. Muro minister van buiten- landsche zaken, weerspreekt die tijding en verzekert, dat Spanje nu met al de Mogend heden in vriendschappelijke betrekking is. BELGIE. Men meldt uit Charleroi, 19 Juni Zekere Modeste X... laudbouwer te Carnieren was deze week bezig met het fondament van eene nieuwe schuur te bouwen loen zijne werklieden op een soort vau keldering stootten en waarin zij weldra eene opening maakten. De landbouwer was natuurlijk zeer nieuwsgierig om te weten, wat die kelder mocht bevatten. Hij daalde erin af, voorzieu van eene lamp eo, waarlijk zijne moeite bleef niet onbeloond. Hij vond er een lederen zak in die door den schimmel geheel verrot was en bij bet opnemen rolden de goudstukken rond zijne voelen bet waren oude stukkenwel be waard uit den lijd der Spaausche regeering. Ieder stuk heeft eene waarde van nagenoeg 80 francs en alzoo telde men tot eene som van 80 duizend francs. Dat het werkvolk niet meer voortwerken moest maar voor dieu dag hamer en truweel liet liggen is licht te begrijpen; den ganschen nacht dronk men ia gezelschap van den boer. die niet gierig was maar veel vroolijkheid aan den dag legde. Dezer dagen zijn een heksenmeester met zijne vrouw, die op de jaarmarkten den lichtgeloovigen de „waarheid" voorspelden, lot eenige maanden gevaugeuisstraf veroordeeld. Zij hadden te Lakeu eeue vrouw, wier hoornvee ziek was, wijs gemaakt, dat dit vee betooverd was eu om dit te doen op houden. moest de boerin vijf en twintig francs in een glas wijwater leggeu. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het glas met wijwater en de vyffrancslukken werden in den stal geplaatst, maar dea volgenden dag was het geld verdwenen, ofschoon bet vee ziek bleef. Te Brussel vindt men ook vele waarzegsters en kaartenlegslers en kalanten ontbreken hun niet. Er woont er eene in een der voornaamste straten nabij de groote markt, die jaarlijks 50Ü0 francs verdient. Van den morgen lot deu avond heeft zij bezoek. Wie zou ooit geloofd hebben, dat er te Brussel, de verlichte hoofdstad van Belgie, zoo veel licht— geloovige domkoppeu ziju Zouden er hier ook zulke wezen DU1TSCHLAND. Reeds sinds geruimen tijd is er sprako geweest van eeu internationaal congres, hetwelk te Berlijn zou worden bijeengeroepen, tot het oprichten vau eeu uitgebreiden internationalen postdienst. Thans verneemt meu, dat de rijkskanselier reeds van verschillende zijden aanzoek zou gekregen hebben, dit congres nog in den loop van dit jaar te doen plaats hebben. Hoewel er tot nog toe niets bekend is omtrent het tijdstip der bijeenkomst ziju echter inmiddels de uoodige voorstellen ge reed gemaakt, om aan de beoordeeling van het congres te worden onderworpen. Daarin wordt in overweging gegeven eeu postverboud op te rich ten, bestaande uit alle Europeesche staten de Vereenigde Staten vau Noord-Amerika Egypte, Algiers, Russisch Azië, Turksch Azië, de Spaausche. bezittiugeu en de Britschc bezittingen in Noord- Amerikaeu binnen het geheele gebied van het verbond een uniform porto voor brieven, couran ten, drukwerken, monsters, enz. in te voeren. Die statenwelke in het verbond zullen worden opgenomen eu reeds een laag tarief hebben, zullen het tot nader order voor hunne binnenlaudsche verzending kunnen behouden.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1