FEUILLETON. IETS OVER HET HEERSEiM DER PEST BINNENLAND. te brengen en verliet bet gebouw door eene ope ning, welke zij in de zoldering en het dak boorde. Op de baan van La Baslide naar Castexont moette de windhoos twee wagens, elk met een paar ossen bespannen. JBeide tweespannen werden op eeue hoogte van 2 meters boven den grond opgeheven, toen de ossen werden ontspannen en aan een der dieren waren de twee hoornen afge slagen. Kort daarop werden de ontspannen wagens nogmaals ingesloten, tot eene hoogte van ruim 20 meters opgehevenin stukken gemalen en de deelen zoodanig verspreid dal men van beide rij- tuigeu niets heeft gevonden dan twee ontredderde wielen. Een der twee voerlieden werd ongeveer 100 meters voortgezweept en viel bijna levenloos op den groudtwee uren later was hij een lijk. De tweede bad zijn behoud te danken aan eene windvlaag, die zijn pet meenam. Terwijl hij die achterna liep, tastte de wiudhoos de rijtuigen aan en op korten afstand was hij toeschouwer van het vreeselijk tooneel. In dezelfde richting werd eeue vrouw met een kind van 15 jaar door de wind hoos verrast en eeuige meters weggeslagen, maar beiden ontkwamen gelukkig met den schrik aan bet v.reeselijk gevaar. Altijd zijne dolle vaart naar het oosten voortzettende, woedde de windhoos rond het kerkhof, sloeg de muren weg, waarop do poort rustte, rukte de Doornen en kruisen uit den grond, draaide naar hel westen weg en verdween op 4 i 500 meiers afstand van het kerkhof. Dit natuurverschijnsel, hetwelk een uur geduurd heelt, richtte, buiten het le betreuren menschenleven, eene groote stoffelijke schade aan. De dagbladen kondigen bet overlijden aan van Edwin Boothden befaamden Amerikaanschen treurspeler. Edwin was de broeder van Jonathan Wilkes Boothdie vroeger de president Lincoln in den schouwburg te Washington vermoordde. Zonder op de feiten zelve terug te koeren is nu we! het geschikte oogenblik daar, om eene le gende mee te deelen, die in de Veroeuigde-Staten voor waarheid gehouden wordt en die de gevolgen van dien moord onder een geheel ander daglicht voorstelt. Jonathan Wilkes Booth was een zonderling man. Op lojarigen ouderdom voelde hij zich reeds geneigd tot hel looneelleven en op zijn 16e jaar gaf bij zijne eerste proef-voorslelling. Yan het oersto oogenblik werd hij populair. Zijn gelief koosde dichter was Shakespeare. Hij speelde Hamlet, Othello eu Macbethmaar de rol welke hij het meest vervulde was die van Brutus iu de dood van Cesar. In die rol was hij de levende afbeelding van don romeinschen revolutionnair. Vijftieu jaren lang doorkruiste Booth geheel Amerika en speelde overal de dood van Cesar. Zijn naam alleen was voldoende om de zaal te vullen cn ^zoodra hij op het tooneel verscheen namen de toejuichingen geen einde. iutusschen was do oorlog tusschen Noord- eu Zuid-Amerika uitgebarsten. Booth was hier over jzcer verstoord, vertrok naar Frankrijk, maar ver bleef daar slechts korten tijd. Toen hij in Amerika terug kwam had er een geheele omkeer bij hem plaats gegrepen. Zijn broeder zelf erkende hem niet meer. Geheelo uren zat hij sprakeloos en dan bief hij eensklaps het hoofd op en zeide „Ik zal den dwingeland doodenik zal den lirau vermoorden!" Wie was die dwingeland Lincoln. Booth ver koos boven al zijne rollen, zooals reeds gezegd is, die van Brutus in de dood van Cesar eu hij had zich zoover met die rol vereenzelvigd dat hij zich eeu Brutus geloofde, die Lincoln, welke zijn Jand oader slavenjuk wilde brongcu, moest ver moorden. Iedereen geloofde dat Booth zinneloos werd, toen echter op zekeren avond geheel Europa, Amerika en andere werelddeelen ontsteld werden door de lijdiug„president Lincoln is in den schouwburg le Washington vermoord Den avond, waarop deze misdaad gepleegd werd, was hel theater vol. Lincoln zat nevens zijne vrouw in de logo en achter hem had AL Seward, staatsminister, plaats geuomen. Do president boog zich juist tot zijne echtgeuoole om haar iets te zeggen toen de deur geopend werd en een man de logo binnen trad. Die man was Booth. t. in Zeeuwseh.-Vlaanderen in de eerste helft der XVIle eeuw. Eene bijdrage tot de geschiedenis der geneeskundige politie en zeden van dien tijd, door G. P. ROOS. Menig lezer van dit weekblad zal iu couranten en tijdschriften wol eens iets gelezen hebben van geneeskundige politie, geneeskundige wetgeving, verordening op de openbare gezoudheid en van hel beschouwen van dit of dat uit eeu Sanitair (dat is gozondbeidkundig oogpunt. De zorg voor de openbare gezondheidvoor zoover dergelijke zorg mogelijk is (en in houderde gevallen is zij mogelijk) is en was ten allen tijde eeu deel der zorg van eeue goede regeering of een goed bestuur. Gezondheid wordt terecht door waardige men- scheuvrienden aardsche zaligheid genoemd. Treden onzindelijkheid naast bet afzichtelijk gebrek de Booth trad koelbloedig op den president toe baalde schielijk eeu revolver te voorschijn en doodde Lincoln met twee revolver schoten. Een derde schot op AL Seward gelost, miste echter zijn doel, maar nu had de moordenaar ruime baan om op het tooneel te springen, van waar hij oogen- blikkelijk verdween. Er verliepen verscheidene minuten eer men in de zaal wist, wat er was voorgevallen. Zoodra de eerste ontroering voorhij was zocht men den moordenaar op, men achtervolgde Booth; maar deze kon niet gevonden worden. Eeu Ganadiër van Montreal, AL Jay, wachtte aan de deur der schermen met twee zadelpaarden. Hier hadden hem meer dan 500 personen opge merkt, en toen men Booth wilde aanhouden, was AL J. Jay verdwenen. Voor wie was het tweede paard bestemd, dat door iedereen gezien was Eenige dagen later verhaalden al de Ameri- kaansche dagbladen wijd en breed, dat Booth in eene schuur verrast was door een bataillon sol daten en in dien schuilhoek het leven liet. Twee andere dagen volgden hierop, zonder dat men eenig nader bericht over dit feit ontving. Op zekeren morgen werd er eindelijk besloten „dat het lijk van den moordenaar niet waardig was, op Amerikaanschen bodem te rusten." De dood kist, waarin de overblijfsels van Booth besloten warenmoesten op een fregat der Vereenigde- Slaten gebracht eu in zee geworpen worden, buiLeu de wateren van Amerika. Dal had werkel-jk plaats: nooit heefter iemand het lijk van den moordenaar Jonathan Wiikes Booth gezien. Alles draagt er toe bij om deze legende waar schijnlijk le makeu zoowel het duistere van zijn dood, als de geheimzinnigheid waarmede men te werk ging, om het stoffelijk overschot van den moordenaar te doen verdwijnen. Velen beweeren dat Jonathan Wilkes Booth verborgen leefde te Canadaandere zeggen iu Zwedennu vertelt men, dat hij te Parijs over leden is. SPANJE. De droevigste regeeringloosheid blijft in de Noordelijke provinciën van Spanje heerscheu. De door het gouvernemeut aangeduide commissie, ten gevolge van het oproer der troepen van generaal Velardo, heeft dezen generaal ie Gelida ontmoet. Hij was nog aan hel hoofd van 1200 man. liet oproer is uitgebarsten ter gelegenheid van de ver andering van een kapitein iu een bataillon van Las Navas. De nieuwe kapitein werd geweigerd. Om hem uit te lachen riepen de soldaten leve de federale republiek De troepen worden overal tot weerspannigheid aangehitst, in de hotels, in de vergaderiugen, op straal, kortom overal worden zj tegen hunne oversten opgemaakt. TeAranjuez, waar een vrijwilliger der vrije bataillous eeue vrouw beleedigd had, hebbeu de inwoners den beleediger met stokslagen gedood eu eeu en veertig andere vrijwilligers gekwetst. De Soir Yan Parijs verzekert, dal er kwestie is in de Spaansche kringen van eeue beweging, welke dezer dagen iu de Noordelijke provinciën moet gesctiiedeu. Er is geen licht le zien in de zaken eu het is moeielijk juiste iulichtiugeu over den toe stand van Spanje te geven. AMERIKA* Factotum voor handwerkers. De Amerikanen hebben onlangs een werktuig uitgevondeu, welks invoering ook bij ons niet op zich zal laten wach ten. Het bestaat uit twee deelenwier armen van tanden voorzien zijn waardoor zij naar behoefte op verschillende wijze met elkander in verbinding kunnen gebracht worden. Dit werk tuig kan de meeste gereedschappen vervangen eu als hamer, breekbijtel, schroefijzertang, Engelsche sleutel voor moerschroeven van allerlei grootte, enz. gebruikt worden. Bovendien ziju de armen van het werktuig in de maal van ver schillende landen ingedeeld, eu vervangen alzoo ook den duimstok. Het werktuig is zeer handel baar, vau geriugen omvang en zal binnen niet langen tijd in ieder huisgezin te vinden zijn. woning binnen dan volgen allicht dusgenoemde haastige ziekten in vorige eeuwen do zwarte dood een soort van pest. Vervolgens do zooge naamde Levantische of Turksche pest later de roods loop, eu iu onzen tijd, om van de in den loop der eeuweu verschenen kinderziekte niet te gewagen, de Aziatische cholera of Braakloop ook cholera morbis, doodelijke cholera genoemd. T Is waar, bij 't noemen van Turkije en Aziedenkt men allicht: Ja, die ziekten ziju van elders aan gebracht en trekken do wereld rond, zij houden als "t ware lijd en omstandigheden, b. v. van wind eu weder iu acht en men kan er dus voor ze verschijnen weinig of niets aan doen! Is het laatste wel waar? De ervaring, en zij spreekt in deze luid genoeg! de ervaring leert, dat al die ziekten het sterkst en hevigst heer scheu op de meest onzindelijke plaatsen, maar al te vaak in de woningen eu buurten der armen en minvermogenden, bij wie door armoede en gebrek vaak de levenslust zoodanig is uitgedoofd, dat zij alles verzinnen, wat ze nog zoo hoog noodig heb ben: de onwaardeerbare gezondheid! Daarom nog eens het is goed dat regeeringen eu besturen maatregelen nemen, om zooveel dit mogelijk is de openbare gezondheid te bevorderen. Het is goed, dat b. v. kindereu met hoofdzeer be smet, van de openbare scholen geweerd worden het werpen van afyal vau diereu eu plauteu op TURKIJE. De sultan beeft eeue dame aangesteld voor den geneeskundigeu dienst der vrouwen en kinderen van zijn huis. Het is eene Amerikaansche, die te Philadelphia haar diploma voor de geneeskunde heeft bekomen. Verleden Vrijdag had te Middelburg de opening plaats van de ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van een lid van do tweede kamer der stalea-generaal in het kïesdïslrickt Middelburg. Er waren uitgebracht 1780 stemmen13 biljetten waren in blanco en 4 zijn van onwaarde verklaard, zoodat hel getal geldige stemmen 1763 en de volstrekte meerderheid 882 bedroeg. Uitgebracht op de heeren Mr. D. van Eekaftredend lid1029 stemmen. Jonkheer J. L. de Jonge 719 De heer van Eek is alzoo herkozen. In het hoofdkiesdistrict Zierikzee zijn ingeleverd 1000 stembiljetten volstrekte meerderheid 501, Uitgebracht op de heeren J. J. van Kerkwijckaftredend lid738 st. Jonkheer J. L. de Jonge234 van Tets van Goudriaan22 Herkozen de heer van Kerkwijck. Blijkens do „Nieuwe Bijdragen" voor Mei jl., bedroeg het aantal hoofdonderwijzers-vacatures in ons vaderland 27, als iu Noordbrabant 6Gel derland Friesland en Overijssel 5; Limburg 4; Noordholland en Drenthe 1; iu Noordbrabant en in Gelderland werd een hoofdonderwijzeres gevraagd. Het aantal hulponderwijzers-vacatures bedroeg 107, als in Ovoriisel 26; Noordbrabant eu Noordhollaud 21; Zeeland 12; Gelderland 9; Limburg 7; Groningen 5; Zuidhollaud en Utrecht 3. in Noordbrabant werden 2 hulpouderwijzeres- sen gevraagd; in Zuidhollaud 1. Luidens de „Standaard" is in den nacht van 2 op 3 Juni jl. in het kantoor der expedilie-ouder- ïieming van van Gend Loosin de Haring pakkerij te Amsterdameen belangrijke diefstal gepleegd. Een verzegelde kist met geldswaarden, verzonden door de Nederlandsche Bank, waarin zich f 10,000 aan specie bevoudis dien nacht opengebroken en geheel geledigd. Bij onderzoek door de politie ziju den volgenden dag eenige zakken op verschillende plaatsen iu de factory verborgen, terug gevonden, gezamenlijk een bedrag van f 3,000 inhoudende. Met de nasporing der daders, die op het oogenblik nog onbekend zijn houdt de politie zich ijverig bezig. "Wij vernemen, dat de heer Victor Goulmy hofleverancier van Z. Al, den Koning, leverancier aan de koninklijke marine, en fabrikant le "s Bosch, ten gevolge van zijn aanbod aan Z. AI. den Koning, eu vau een schrijven van den Minister vau Kolo niën ten behoeve van de 2de expeditie naar Atchiüper stoomschip Prins Henderikheeft verzonden 200 flacons vleeschextractbenevens 100 blikken rundvetvertegenwoordigende 3000 rations bouillou en 100 KG. rundvet. Dit voorbeeld tot particuliere ondersteuning van onze strijders is zeer prijzenswaardig. (Hdbl.) De minister van finantien waarschuwt tegen in omloop zijude valsche rijksdaalderswelke zeer bedriegelijk de echte nabootsen. Deze valsche stukken zijn Yan de echte te onderscheiden: daar het gewicht ongeveer drie lot vijf wichtjes (gram men) miuder is dan van de echte rijksdaalders (25 grammeü); de letters van het randschrilt „God zij met ons" iu Yorm eenigszins afwijkende van die der echte stukkeneu zij na eenige cir culatie en daardoor veroorzaakte afsluiting der oppervlakkige verzilveringter weerszijden de kleur van rood kooper en op den rand de kleur van geel koper vertoonen. Bij sommige dier stukken is het op den ,rand zichtbaar, dat de beeld- en wapenzijden als dunne plaatjes op eeue dikkere plaat zijn vastgehecht. de openbare straat verboden ophoopingen van dierlijke uitwerpselen, enz.geweerd worden. Het is wel aardig en nuttig tevens na ts gaan wat onze vaderen op dit punt verricht hebben wij slaan daarom de notulen op van Burgemeester eu Schepenen van Aardenburg. Daar lezen wij op 12 Juli 1666: „Is bij den Heer Willem Sterk, Burgemeester van de Courpse, ingebracht dal de geruchten liepen en tot zijn Eds. ter kennisse was gekomen, dat den Contagieuse sieckte of de pesle nu airede was onLslekeu te Sluijs en in andere ouser nabuijrige steden en plaatsen of het niet goed en ware dal men intei-diccerde aan een iege- lijcken iuwoouer ter deser stede ten fine sij al hare houden souden opsluiten en in hare hujjseu hou den, voorders allerlei stank, soo van verkens, mest, bloed als alle andere vuijlighoijd weeren, om alzoo voor te komen eenigherlei besmetting die daeruijt souden komen le resnlteeren." „Waerop goelgevonden en verslaen, dat van nu voortaen iemand, "t sij wien ook, soude mogen weesen van buijten inkomende met beiu houden ofonreijnigheijd; binnen dezestede iu le brenghen en vorders dat "alle ingeseteuen deser stede sullen hebben op te sluijteh eu weg te doen een iegelijck sijuen hont öftehoudenop peijue die uijtlo- pende doot sullen ghesmelen of vergeven worden. „Voorders dat alle vleeschhouwers, paardemees- ters geenerlei vuijligheid so van paerdenals koei-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2