NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N®. 45. Veertiende Jaargang. ONS GEWEST. Politiek Overzicht. A". 1873. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post 1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,1*2Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreflende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, t<?T5Ezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Nu en dan waarde lezer, deelden we in dit blad eenige korte opstellen mede over sommige plaatsen in ons gewest en we mochten met genoegen ervarendat die mededeelingen voor velen welkom waren. Die mededeelingen waren echter uittreksels uit een woordenboek van plaatsnamen, zoowel hedendaagsche als uit vroeger eeuwen samengesteld door G. P. KoosArchivaris der gemeente Aardenburg. Het was oor spronkelijk bestemd om als vervolgdeel te dienen op de Bijdragen, inzonderheid voor de oudheidkunde en geschiedenis van Zeeuwsch- Vlaandcren, welke nuttige en zeer gewaar deerde onderneming echter in der tijd, om redenen, die wij moesten eerbiedigen gestaakt werd. Wij haasten ons echter om al dadelijk te verklaren, dat we de hoop mochten koesteren, deze bijdragen op nieuw te zien verschijnen, doch gij allen weet het, hoe het der Voorzienigheid behaagd heeft onzen betreurden vriendden Heer J. H. van DaleHoofdonderwijzer en Archivaris te Sluis, naar wij vertrouwen mogen, tot hoogeren werkkring op te roepentoch wanhopen wij nog niet aan de voortzetting van dat werk. Voor onsgewestgenotenwas het af sterven van Van Dale een wezenlijk verlies; voor mij was het dit in 't bizonder. Hechtten reeds banden van bloedverwantschap onze harten aan elkander, er waren nog andere banden die ons, ook zonder die verwantschap, vereenigden. Daar was tusschen ons een wedijver van liefde voor het dierbaar plekje gronds dat ons beiden zag geboren worden; daar was eene samenstemming van gezind heden tusschen onsdie op beider geestes uitingen weldadig werkteVan Dale wist altoos, door zijne bedaarde en rustige stemming, den maar al te vaak opbrui- schenden geest van Roosdie vaak zich- zelven en zijne omgeving vergat, om zich te vermeien in eene wereld buiten hem, buiten de werkelijkheid helaas!te temperen en en dit was geen klein bewijs van van Dale's rustig en bezadigd karakter Hij wist van die uitingen, des geestes, van die ojiwellingen steeds partij te trekken ten goede. Kwam bij Roos eenig denkbeeld op waaraan hij geest en leven wenschte te schenkenmaar voor welks uitvoering de krachten van hem, die (en dit gelieven mijne beoordeelaars, hoe ook ten mijnen opzichte gezind, wel in 't oog te houden) zichzelven had moeten vormen, te kort schoten, dan was \an Dale altoos gereed om óf zelve óf door aanwijzing en door het aangeven der richting, Roos in staat te stellen tot de uitvoering. Zoo is het ook gegaan met het woordenboek. De kopie, die onder den Heer A. J. Bronswijkden toekomstigen uitgever van het werkjewaarvan het prospectus weldra 't licht zal zien berustkan het op elke bladzijde getuigen. Waan daarom niet lezer, dat Roos geheel en al in Van Dale is opgegaan o neen 1 Het eigen werk van Roos zal verschijnen, doch van Dale heeft den stijl er van beschaafd en Roos enkele mededeelingen verschaft of bronnen aange wezen, waaruit te putten viel. Dit ging zelfs zoo ver, dat van Dale mij stapels handschriften toezonddie menig uur van inspanning en studie kosttenmaar ook rijke vruehten voor de geschiedenis van ons gewest afwierpen. Waarom deze verklaring Omdat wij, waar we 't wagen ons zeiven aan te bevelen in ons werkvoor zulk eene aanbeveling ook reden moeten geven. Vele geleerden toch oordeelen, dat de geschiedenis van deze streken als ware een bajert, en een mengelklomp is, die bijna niet is te ont waren en wiens ontwarring misschien de moeite niet loouen zou, die er aan besteed is. Toch stellen ze belang in ons gewest welnu, als zij ons werkje koopenzullen ze bronnen vinden voor de algemeene geschie denis der Nederlanden, (Nederland en Belgie) en de gewone lezer zal met genoegen kennis nemen van zakendie hij niet kende en waarin hij nogtans belang stelde. Van Sluis, Aardenburg Ooslburg weet men tamelijk veelvan oud Yzendyke en Biervliet iets, doch wat weet men van Vulendike vóór het Schoondijke was Wie weet iets van Wa terduinen Wie heeft ooit gehoord van den Bette Sloutepolder Wie uwer weet, waar de polder Boekeloos lag en waarom hij zoo heette Wie begrijpt iets van Tabuda Sine fata Zwin en Sluische gat Enkelen weten er ietsde meesten niets van. Dit is alles behalve grootspraakOnze ervaring heeft het ons geleerd en de bronnen waren óf tot nog toe ontoegankelijk óf ongebruikt. Wij gaan van al onze bekende en voor heen bekende plaatsen iets zeggenvan sommige veelvan andere heel weinig van enkele bloote vermeldingDit ligt in den aard der zaak. Een voorbeeld uit vele Eede zal eene veel grootere plaats beslaan dan Bommelsdorp(Romboudsdorp) omdat we van Eede bescheiden vondendie als 't ware door een louter toeval het vinden van een processtuk over het stichten van een winkel-herbergaan T licht kwamen. Toen Coensdike ten ondergegaan was, duurde het jaren voor de parochiën van Onze Lieve Vrouwe en St. Baafs (twee gemeenten in de XlVe XVIIIe eeuw) ontstonden en er verliepen wederom jaren eer ze vereenigd Eede werden en ta gelijk Ydewalte Tolinsbrugge on meer plaatsen opnamen. Zoo zouden we ook kunnen vragenwie weet iets van Steendamme van Havekenswerve of Brungkeers l Ware bij 't afbreken van den duiventoren van het Aardenburger kasteel niet een werkman omgekomen, wij hadden nimmer uit de acte van lijkschouwingdie we vonden, dag en uur dier sloping kunnen vermelden. Zoo gaf een verschil tusschen het rijksbestuur in de familie de Smidt over gronden en de Aardenburger haven aanleiding, dat een landmeter, die de gronden opmat, oude bescheiden raadpleegde en daaruit de erf- scheidingen aangaf, doch tevens de plaats bepaling van den molen van Bavekens- of Beinkenswerve I Zoo zouden we meer kunnen mededeelen. Dan genoeg, om U over de be. langrijkheid van ons werkwaarvan zooals we zeiden de prospectus eerstdaags ver schijnen zal, te laten oordeelen. En nu een openhartig woord tot landgenoten! Mijn eerste onderricht heb ik op eene lagere school van over vijf en veertig jaar ontvangenoverigens heb ik mij zeiven moeten vormen en alles grijpen en vangenwat ik weetdat deed mij meer stoffelijke zaken uit het oog verliezen en daaronder lijde ik en lijden er onschul- digen met mij. Deze bekentenis moge beschamend zijn, vernederend acht ik ze niet. Men roept mij toe, 'tis nooit te laat! O, gij! die dit zegt, bewijs hetteeken op mijn werkje in en de vruchtenonder- zuchten en tranen ingeoogst zullen zich wel vermenigvuldigen en dat het middel door mij aangewend eerlijk is, zal de ondervinding leeren. Aardenburg, 4 Juni 1873. G. P. ROOS. Het nieuwe defiuitieve Spaansche ministerie zal waarschijnlijk samengesteld zijn als volgt; Pi y MargallPresident zonder portefeuilleDiaz Gluintero openbare werken Palanca binnen- landsche zaken; Perdegral, justitie; Estevanez oorlog; Torni, koloniën; Tutaufinanciënea Oreiromarine. De tijdingen omtrent den burgeroorlog in Spanje- luiden weder treurig. Voor bet meerendeel zfja het laug geene geruststelleude berichten voor de republikeiuscho zaak. Do hoop die men op de 10000 man troepen van Nouvillas gesteld had, is in rook vervlogen. De Carlistische benden, die hij hoopte in te sluiten door ze naar de zeekust te dringen, zijn hem ontsnapt. Zij hebben zich in de gebergten van Guipuzcoa en Navarra weten terug te trekkenwaar zij onmogelijk kunnen vervolgd worden. De President Mac Mahon heeft eene proclamatie aan het leger gericht, waariu hij o. a„ zegt: Do Naliouale Vergadering heeft, door uitaiw midden een President der republiek te kiezeneen blijk van vertrouwen gegeven in uwe loyauleitvader landsliefde eu geestkrachtom de orde te hand haven en do wet te doen eerbiedigen. Verder kondigt hij de benoeming aan van generaal Ladmirault tot bevelhebber over het leger le Versailles, terwijl hij ten slotte er nog bijvoegt: Gij zult getrouw biyven aan de zinspreuk, die de (cj Ieder lezer, welke kerk of richting hij ook behoore, kan het gerust ter hand nemeu: het bevat zuiver historiesche eu gelukkig geen ergelijke feiten.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1