FEUILLETON. i3i\Ni:\TAivir~ Ia de jaren veertig. Voor Veld en Huis. INGEZONDEN STUKKEN". De nieuwe minister Mn oorlog generaal de Birrail wordt beschreven als een dapper soldaat, zonder politieke kleur alleen heftig gekaul tegen de republiek. SLUIS 6 Juni. lieden werd alhier gevar.keli.jk binnengevoerd zekere i'h. de W., ongehuwde moeder van het kind dat vorleden week meteen steen aan den hels vil de sloot langs den weg van iluis naar ll"lle is opgehaald eo waarvan w'ii reeds in ons 'O' ig nummer een kort verslag gaveu Zii schift de vermoedelijke daderes te zijn van deo moord, op haar kind gepleegd, nit inns foI"-,ls de bekentenis, die zij, naar meu ze»l, ^Iv/rceds heelt afgelegd. /EÏOZANDE, 7 Juni. De kennis, die hier ■arlijks den 2u en 3n Pinksterdag plaais heeft, ivordt vau jaar tot jaar drukker bezocht waartoe vooral de vele kunstwegen het hunne bijdragen om de bewoners van omliggeude plaatsen, zoo te voet als per rijtuig hierheen ie voeren. Be gunstigd door schoon wederwas deze kermis weer drukker bezocht dan 't vorig jaar. Zij werd, als gewoonlijkgeopend door hel Mannenkoor Veronica", waarbij de concertzaal voor het pu bliek toegankelijk was'. Da: hel riugsleken op bei.Je dagen op onze kermis niet mag ontbreken, behoeft niet aangestipt te worden. Bijkomende omstandigheden hebben den 2ii kermisdag veel verlevendigd Zoo had hel muziekgezelschap van Ooslburg onder directie van de Pauw aan den heer Burgemeester verzocht onze kermis lo be zoeken dat welwillend werd toegestaan. Even na 5 uur deed bet ziju intocht in hel dorp ver gezeld van ecne menigte volks, dat deels reeds op de been, deels ook uil '-Oostburg toegekomen was. Daarna bracht hei eehe serenade aan den beer Burgemeester, die als gewoonlijk voor een vrien delijke ontvangst en een gul onthaal gezorgd had. Een audere optocht stond nog te wachten. Onze Brandweer had vóór eenieeh tijd van de „Belgi sche Maatschappij vau A genie, ne Assurantiën", gevestigd te Brusselontvangen „het Bronzen Eermetaal" meteen bijgevoegd vereerend schrijven, voor liet l ffciijk en onbaatzuchtig gedrag tijdens den brand van 1*2 Januari 11., v-urgevallen bij de wed. Cammaert te Waterland-Kerkje. Deze Medaille werd door de maatschappij der Brandweer in triumph rondgedragen; en dat deze optocht veler goedkeuring wegdroeg, bewijst hel gul omhaal, dal de Brandweer mocht ondervinden hij deu heer Burgemeester en de beide Wethouders, als ook hij liet publiek. Dat dit blijk van inge nomenheid onze Brandweer aanspore om bij onverhoopte brandvoorvallen niet minder een drachtig eu ijverig té ziju in het verleeuen vau hulp. Is de kermis zonder stoornis en recht prettig afgeloopen we moeten nog melding maken van eene vroolijkheid, die den volgeudeu dag plaats had. Die Woensdag was bestemd lot hel uitrei ken van getuigschriften en prijsjes voor de leer lingen der lagere schoolgevolgd door een schoolfeest, dat door Burgemeester eu Wethou ders uil hun midden werd bekostigd. Ten 2 uren namiddag hadden ruim 130 kinde reu in de school plaats genomen toeu Burge meester en Wethouders, in hoedanigheid als Plaatselijke Schoolcommissiede school binnen traden en ingeleid werden door den Hoofdonder wijzer, waarna de President der commissie een woord lichtte lol den Hoofdonderwijzer en ook tot de kindereu. INa een couplet van het volks lied gezougeu te hebben, begou de uitreiking, die lol ieders genoegen afliep. Daarna begon, onder geleide vüd Hoofdonderwijzer eu kweeke- liugenalsmede van deu heer Louis, vroeger alhier hulponderwijzer, de optocht naar deu heer Burgemeesterwaar de kiudereu goed werden onthaald en menig hoera! leve de Burgemeester! door 't geboomte weergalmde. Inlusschen was in de school gezorgd voor eenige ververschiiigeneh, na ëenë wandeling door het dorp, onder afwisselend gezang, werd hiervan een gretig gebruik gemaakt. Hierna begaf men V. ("Vervolg en slot.) Een derde maatregel was het verbod van uit voer. (Men ziet, men had nog geene denkbeelden van vrijen handel.) Ine 't begin van November werden al de granen, gedorscheu eu ODgedorschen, in geheel Siaats-VIaaudereu aangeteekeud en vervolgeus den uitvoer naar de Óoslenrijksche Nederlanden verboden: zelfs van rapen, wortelen, kooien, aardappelen en varkens (het laatste zag natuurlijk op 'l belaug der mindere volksklas.) Het verbod was zoo sterk dalal had iemand geld ter rekeuiug ontvangen, hij toch geene granen mocht leveren, maar het geld terug geven binnen eene maaud met deu intrest tegen deu peuuiug 25' 's jaars. Voorts werden de landlieden gelast het vierde gedeelte van hunne rogge eu tarwe onder zich te houden tot den len Mei 1741gedurende dien zich ia optocht naar de Ooilburgsche brug, waar de kiudereu weer werden outhaald en in de vrije lucht ouder gezangspel en waudeling Yeruiaakte ieder zich om 'l meest. Jaiumer, dat een opkomend onweer de stoel zoo spoedig naar hel dorp deed keereu, waar men zich nog eeuigeu tjd vroolijk bezig hield, lol dat de avoud het „scheiden" uitsprak. Alle eere aan de de commissie, die bij alles tegenwoordig was. Eere aan deu Gemeente secretaris eu den Hooldouderwijzerdie iu over leg met de commissie zoo veel hebben bijgedra- geu tot de goede regeliug. Lof aan de kinderen, die zoo ordelijk eu gepast vroolijk kuuuen zijn. Lof eiude/ijk aau allen, die op dien dag blijken vau belangstelliug eu ingenomenheid gegeven hebben. Aluge deez' dag onvergetelijk ziju. Betreffende deu brauddie Donderdagavond te Amsterdam plaats had wordt vau daar hel vol- geude gemeld aan de Asser Courant: De omge komenen bij de ramp ziju de ouderwijzer Wix met twee kiudereu, een mesje vau circa 7 en een jongeutje vau 5 jaar. Huuue lijkeu werden ge klemd aau de haneba.lkeu op'de zolderiug ge- voudeu. Zoo 't schijul heeft de vader eene poging wilieu wageu, om door het dak aau den rook én de vlammen te oulkomeu, doch de rook moet heu hebben versliktof des ouderwijzers krachten rnóeteu te kort gescholen zijn om de sparren eu de pauneü te verbr tzeleu. Zijne vrouw die zich op de voorkamer bevond wierp eerst haar kind uit hel raaiu eu daarna liet zq zich zeil er uit vallen. Het kind kwam, bijna naakt, goed op hel kleed terecht dal de eerste helpers gestrekt hielden. Zij zelf stuitte op een spiou-spiegeltje der ver dieping benéden hare woning en daarna op hel uiinangbord vau deu bakker, depot-houder, brak Iwee ribben eu bekwam eenige hoofdwonden, welke laalste echter uiet van belang moeten zijn. Door deu zwafèn schok welke de vrouw op hel kleed gaf, braken een der uiauuen, die het op hielden, vier vingers. De vrouw nog onbewust vau het lot dal haar man en hare twee oudste kiudereu heeft getroffen, moet op weg vau beter- scuap ziju. Verder is er eene oude vrouw Sweerman is haar naam in de vlammen om gekomen. Deze oude vrouw had reeds een kind van hare betrekking uit de vlammen gered eu wilde nog waarden reddendoch de vlammen wareu haar te suelhaar lijk werd geheel ver koold terug gevonden. Berichtgever dezes kwam op het tooneel, waar de verschrikkelijke ramp voorviel, juist nadat de moeder eu haar kind naar beueden waren geko men; maar het tooneel te beschrijven dat toen plaats had, is mij onmogelijk! Meer daa twee honderd meuscheu liepeu als waauziuuig door elkander huilende eu schreiende. Nu riep mij een toe: Och, red heu! daarmede doelende op heu die uog boven waren dau vroeg mij een auder, of ik die of die niet gezien had. Ik kon niet eens antwoord geven, waut dezelfde persoon had zich ook onmiddellijk lot eeuen anderen ge wend mot deze vraag of verzoek. Slechts eukelea behielden goed huuue tegenwoordigheid van geest om pogtugen tol reddiug aau le weudan. Aan huuue pogiugen is hel dan ook le danken, dat de ramp uiet grooter is geworden dau zij reeds is. Vooral één bootsman gaf bewijzen van moed eu zellopoffering. Hoe de braud is outslaan, is op heden uog een raadselaau gissingen en ver moedens outbreekl het echter niet. Als een bewijs van de groote besmettelijkheid der poziekte, kau de volgende mededeeliug, iu de jongste ziltiug van den geueesk. raad vau Zeeland gedaan dieueu. De houdsters van een naaiwinkel en school te Vlissingeu hadden hel bestaan vau pokken in haar huis geheim gehou den zoodal hare woning uiet voorzien was vau het uiterlijk kennelijk leekeu. Eene boerin uit Koudekerke, die zich, van niets bewust, aan bedoelde woning vervoegde, schrikte hevig toen zij bemerkte, dat zij, die haar te woord stond, de sporen van pokken vertoonde, zij keerde huiswaarts en overleedna de ziekte ook te hebben medegedeeld aan twee andere personen lijd mochtèn ze alleen aan ingezetenen rogge voor de consumlic verkoopen, zulks alles op verbeurte van Let verkochte en de derde maal arbitrale correctie (eene fatsoenlijke uitdrukking voor aan den lijve straffen.) Ik hadde gemeend uit te scheiden met schrijven, doch dewijl hel einde van het jaar 1740 al zoo moeielijk éu wonderlijk geweest is als hel begin, zoo zal ik nog iets tot een slot laten volgen. Den 6en October begon het te vriezen den 8eu9en en 10eu ook korsten op de velden en ijs in het water, vervolgens kalm, Deo len November buien van hagel en sneeuw, den ieu tol en mei deu 9en vorst; alle appelen en perenwegens het vriezen iu het eerste half jaar zoo laat rijpendhingen bevrozen aan de boomen. De Kadzandsche boeren 't overige seizoen zeer verachterd zijude met zaaien, hebben het in dit seizoeu mei armoede en kommer moeten verrich ten, door do menigvuldige koude regens. Somtijds zaaiden ze als het een korstje gevrozen had en dan giug het allerbest. Eens gebeurde het, dat zij in de sneeuw zaaiden en meenden, dat het al wel dekie. doch de sneeuw smeltende, vonden zij het zaaigraan bloot liggen. Den 24en December zag ik nog larwe zaaien die denzelfden avond nog met sneeuw bedekt was, op de kerstdagen vroos het en viel er zooyeel die daaraan mede besweken zijnterwijl ook te Biggekerke en le West-Souburg voorgekomen pokken met die gevalleu vau Koudekerke in verband staan. Bovendien is eene dame te Vlis- singen, de echtgeuoote van een der wethouders, die een japon bij bedoelde naaisters had laten maken en welke japon was thuis bezorgdhevig door de pokkeu aangetast eu daaraan overleden. De nalatigheid der naaistersdie plaats had vóór de invoering op 1 Mei jl. van de wet van 4 De cember 1872, is blijkens mededeéling van den Burgemeester van Vlissiugen niet anders gestraft kunnen worden dan door het opleggen eener geldboete van f6, die door bedoelde vrouwen is betaald onder opmerking, dat zij niet begrepen, dal van hare handelwijze zooveel ophef werd gemaakt. De Sigarenmakers te Luik hebben den arbeid gestaakt omdat de fabrikanten vrouwelijke werk lieden op hunne fabrieken hadden aangesteld. De mannen achtten dit schadel ik voornhuune belangen en bovendien zedebedervend. Aardappelwater kan met goed gevolg gebruikt worden lot het poetsen van zilveren voorwerpen die niet alleen er zeer schoon maar zelfs buiteu- gewooo glauzend door worden. Met aardappel meel in water kau men het vuilste zilver schooo- makeo. Aardappelwater, dal door laag slaan Verzuurd is, is hel beste poelsmiddel voor koperen ketels en andere koperen voorwerpen. WERKEN, DE MODE. ludienzooals het oude spreekwoord zegt werken bidden is, dan wordt er in ouze eeuw a bizouder veel gebeden. Lang heeft men reeds gevoeld dat werken ver dienstelijk en loffelijk is; maar eerst ouder ons geslacht is dat gevoelen meer algemeeu geworden eu lot practische uilvoeriug gekomen. 'I Is Waar lijk vreemd dat datgene, wat bijna iedereen be weert te gelooveu, inderdaad zoo langzaam wordt aangenomen. Ue geschiedenis der middeleeuwen leert ons, dat die volken het welvarendst wareudie het werken iu eere hielden en door daden deu ernst hunner opvatting toonden. De republieken van Genua en Veuelië wonnen haar macht eu grootsten roem door haar uitge- breideu handelwaaraan de eerste mauoeu vau dea staat een werkdadig deel namen. Terecht waren zij trotsch op zulk eeu bezigheid. De beroemde famiilio der Medicidie de auualeu vau Florence zoo schittereud deed zijuhield zich grooleudeels met handel bezig eu verzamelde daardoor deu oumetelijken rijkdom, die haar iu staat stelde de meest onbekrompen beschermers eu krachtige voorstanders van literatuur eu kunst in haar tijd te zijn. Giovanna de Medicidie met een handvol mannen zich eeu weg baande dooreen Milaneesch leger, dat Scarperia bele gerde en de stad ontzette was een koopman. Zoo ook Salvedrodie eenige jaren later de zaak vau het volk voorstond eu aan de tirannie der edelen paal en perk stelde. Cosmode vader van ziju Sand en Lorenzo waren gelukkig als baukiers eu handelaars bekend le slaan. Vlaanderen werd groot door den handel. YperenBrugge, Gent én Antwerpen werden door handel eu nijverheid de eerste der Europesche steden. Iedereen kent het geestige gezegde van Karei V iu de 16e eeuw, dat hij Parijs in ziju handschoen (Gaut) kon bergenaan de Gentsche kooplieden was het echter te dauken dat die aardigheid opging. Wjj Hollanders waren een volk dat hard werkte, toeu onze wateren met de schepen aller Natiën bedekt waren; eu ouze groote Admiraal, die de Eugélsche vloot bij Plymouth sloeg en de schepen bij Scheer- ness verbrandde; die de trotsche' meesters der sneeuw, dat meu hel zaaien moest staken, schoon veleu nog geheel niet klaar waren. Den 3en December zag ik nog paardenboonen gestuikt staan op bet veld en er waren er elders nog op verscheidene plaatsen te zien. Deu 8en haaide Jacob de Hulster zijne laatste gerst binnen, nadat hij er eerst de sneeuw van had laten schudden. Hier en daar bleef eene partij boekweit op het veld mitsgaders verscheidene partijen Witte boonen. die nooit rijp gewórden ziju. Den 27 Januari 1741 hebbeu Abraham Erasmus eu Hendrik Verschuere hunne paardenboonen over het ijs opgemend. Iu 1740 was niet alleen het graan duur, maar even- zoo allerlei eetwaren: de boter verkocht meu 40 a 45 cents het pond (halve kilo) de geringste prijs was voor arbeiders ambachtslieden en dec schoolmeester langen tijd 35 cents, doch schaars te bekomende kaas gold 25 cents het pond.1' Nadat onze aulheur aldus alles recht eu slecht beschreven bad vermeld hij nog in 1740 het over lijden van den koning van Pruisen, de keizerin van Rusland, keizer karei VI en Paus Clement Xli en sluit. Actum Groede den 27 December 1740. J. D. F. Zijn schrijfboek was niet volen hij vervolgt Ik hebbe in dese hijstorie al tweemael uijtge- gescheijden van schrijven en ik achle mij verpligt

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2