NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 44 Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 10 Juni. Politiek Overzicht. BUITENLAND. SUISDE Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. - Prijsp^r drie ma and rn voor het voormalig 4de district van 'ZeelaudJ/i.la; voor de overige plaatsen des Rijks, franco '<péi' 'post, oï3l). Prijs der Adverteutiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke rege\ daarboven ƒ0,12'/2-Groote letters naar het geial gewond regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezoudea Stukkeu en Brieven, de Redactie betredende, benevens Advertemiën en gewone Rerichlen of Mecledeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO De laatste gebeurtenissen in Frankrijk zetten' atlbandere staatsaangelegenhe ten op den achtergrond. De toestand heeft er plotseling eene volslagene gedaanteverande ring ondergaan. Op eenmaal is er de stormachtige lucht opgeklaard. Door de zwartste donkerwolken gebrokenschijnt thans eene heerlijke zon over Frankrijk en zet er alles een geruststellendeen ver blijdend, een herlevend uitzicht bij. Thiers is als voorzitter der Fransche republiek vervangen geworden door maar schalk Mac-Mahon. Dat heeft Frankrijks toestand op eens omgekeerd. 't Was Mac-Mahon die op 24 Mei 1871 de radiknle partij te Parijs neervelde 't was Mac-Mahon die, sinds 24 Mei 1873, andermaal de punt van zijn degen tegen die partij gericht hieldDe boozen sidderen en deinzen terugde goeden zijn gerustgesteld en treden hervoor. Ziedaar de slotsom van de gewichtige zaken, welke nu laatst in Frankrijk zijn gebeurd. Thans willen we den loop ervan kort en klaar uiteenzetten. Gelijk men weet was in Frankrijk niets bestendigs. Thiers wankelde gedurig tusschen de twee partijen de Monarchisten en de Republikeinen, in; doch helde steeds meer naar de laatste partij over. Intusschen viel iedere kiezing ten voordeele der Radikalen uit dat is voor de overdrevene secle, de Com munards, of de Republikeinen op zijn Robes pierre's. Met elke kiezing vermeerderde hun getal in de kamer. Ze sloegen de handen ineen om de bestaande kamer af te danken en er eene nieuwe te doen kiezen. Kwam het zoover, dan liep Frankrijk gevaar eene radikale kamermeerderheid te zien aan het hoofd komen en heerschappij van Robes pierre te zien herleven.... De kamer was van de vacanlie terugge keerd Thiers had zijn ministerie veranderd. In de zitting van 23 Mei verklaarden de koningsgezinde volksvertegenwoordigers, dat nóch Thiers, nóch zijne ministers het ver trouwen der kamer bezaten, als ze niet dadelijk maatregelen tegen den voortgang van het radikalisme namen 1 Te vergeefs wendde Thiers al de kracht van zijne wel sprekendheid aan, om zijn bestuur te ver- schoonen en te billijken. De door hem gestelde stemming van vertrouwen werd verworpen met 362 tegeu 348 stemmen dat was 't vonnisde omverrewerping van Thiers. Hij diende onmiddellijk daarna zijn ontslag in. De republikeinsche partij der kamer stelde voor, dat ontslag niet aan te nemen dat voorstel werd met 368 legen 339 stemmen verworpen en maarschalk Mac-Mahon met 390 stemmen tot voorzitter der republiek in vervanging van Thiers uitgeroepen. Geheel de linkerzijde der kamer de republikeinsche partij had ge weigerd aan deze laatste stemming deel te nemen. Maarschalk Mac-Mahon liet aan de kamer weten, dat hij zijne benoeming aannam. „Het is eene zware verantwoordelijkheid, die aan mijne vaderlandsliefde wordt opgelegd (aldus schreef de nieuwe voorzitter der republiek.) maar met de hulp van God en de ver knochtheid van het leger, hetwelk altijd het leger der wet en de steun van alfe edele menschen zal zijn, zullen wij tezamen het werk van 's lands zedelijke orde voort zetten. Den iulnndschen vrede en de grond beginselen waarop de samenleving rust zullen wij staande houden, daarop geef ik u mijn woord van eerlijk man en van soldaat." Geheel het ministerie trad met Thiers af, en de eerste bestuursacte van Mac-Mahon was een nieuw ministerie te benoemen. Dat ministerie bestaat te eenemaal uit conserva tieve staatsmannen; eenige van de konings of orleanistische; andere van de keizerlijke of bonapartistiscbe denkwijze. Mac Mahon kondigde de benoeming van dit ministerie der kamer door bij middel van een brief, waarin luj zeide, dat hij zijne ministers uit de conservatieve meerderheid der kamer had gekozen en dat hij met hen zou werken om den vrede Ie behouden buitenslands en de orde binnenslands. Wie vraagt hoe het mogelijk is geweest Thiers om te werpen, die steunde op al de republikeinsche factiën der kamerdat is: zoowel op de radicale als op de conser vatieve Republikeinen wetede kamer bestaat uit ruim 700 leden, namelijk omtrent 300 konings-, ongeveer 300 republikeinsgc- zinden en 100 conservatieve leden, welke aan geene partij loebehooren en enkel stemmen, niet volgens de belangen van eene partij, maar alleen volgens de inspraak van hun geweten. Al de monarchistische leden hebben met de 100 onpartijdige te zarnen gespannenen zoo is tegen Thiers die meerderheid ontstaan, welke hem heeft doen vallen. Oppervlakkig beschouwd is er aan Frankrijks landsbestuur niels veranderd, Mac-Mahon is voorzitter der republiek in de plaats van Thiers. Dat is alles. Uit dien hoofde is het te verstaan dat nergens in Frankrijk de rust is verstoord geworden. Al de repu blikeinsche dagbladen, zoo uit de hoofdstad als uit de provinciën, smeekten het volk op alle toonen kalm en stil te blijven. Het volk is dan ook stil en kalm gebleven. Er was ook geene reden om tegen de beslissing der kamer op te komen, geene reden om oproer te maken. Immers de republiek is in haar geheel staande gebleven. Maar t is de richting van Frankrijks landsbestuur die geheel veranderd is. Onder Thiers was die richting aarzelend wankelend en rnoest zij noodlottig op den zegepraal van het radi- calismus uitloopen; onder Mac-Mahottbeemt de republiek een tegenovergestelden gang aanhaar stap is vast en afgeteekend ze weet wat ze wil het rudikalismus wil ze onmogelijk maken en 't gezag des lands aan het conservatief element waarborgen. Ziedaar de groote beteekenis van de jongste gebeurtenissen in Frankrijk. De zittingen der Belgische kamer waren toegewijd aan zaken van ondergeschikt belang voor onze lezers, namelijk aan een wetsont werp betrekkelijk de kazerneering der troepen en een ander tot goedkeuring der overeenkomst door Belgie met Nederland aangegaan over het leggen, dwars door Hol lands-Limburg heen, van een spoorweg uit Antwerpen naar Gladbach (l)uilschland). intusschen is liet wetsontwerp aan de kamerleden rondgegeven over de herziening der wet op de armenwoningen. Dal wetsontwerp is geenszins geschikt om de besturen der buitengemeenten te voldoen. Nu is de duur der armenwoningen acht jaarvolgens de voorgestelde wet zou die duur op vijf jaar worden gebracht. FRANKRIJK. 't Schijnt dat de nieuwe Fransche Regeering nog aan gceu der mogendheden kenuis heelt gegeveu van hare geboorte. Alleen de Paus zou eene kennisgeving hebben ontvangen eu die iu eeu eigenhandigen brief aan Mac-Mahon hebben be antwoord 'i welk te Berlijn, waar men on danks do ontkenningen van *1 journal des Uóbals en andere bladen de nieuwe Regeering nog steeds van clericalisino blijft verdenken eeu zeer slechten indruk moet hebbeu gemaakt, 't Plan der Regeering zou ecbler wezen biuueukorl eeue circulaire Lot de mogendheden te richten, waaria vooral zou worden iu 't licht gesteld dat alleeu Frankrijks biunenlaiidsche politiek eenige noodigo veraudoriugea heeft oudergaau. Inmiddels kan de Bonapartistische Pays onge hinderd Mac-Mahou aansporen om de republiek uil te roeien eu eeu coup d'óal te wagen. Bedenk roept hel blad den Maarschalk toe welk een roem Cicero inoogstte door het vernietigen vau Catilina. Re ciericale bladeu hebbeu het bizoudcr druk over de „Protestanten, Vrijmetselaars en Joden". Eerslgeuoeindeu moesten eigeulijk zegt eeu der organen voornoemd, geene Staatsambten mogen bckleedeu eu men doet dan ook al zijn best om De Querle den protestSnischen prefect, uu ook uit Bordeaux te verwijderen. 'l Meet, dat de Aartsbisschop der stad verklaard hecl'l niets te doeu te willen hebben met dieu ketter. 'l Blijkt nu uit de meJedeeling aan een lcgiti- mislisch orgaan zelf, dal hel wel degelijk' het plan der coalitie was o u Thiers te verwijderen en dat ze 'l niet zou heubeu toegestaan, wanneer Thiers b. v. aangebodeu had een Ministerie te nemen van de schakeering Goulard. Zelfs na zouden sommige heethoofden nog niet willen rusten eu 't plan hebbeu een aanklacht tegen Thiers in te dienen wegens wanbeheer. Ijverig zou op 'toogeoblik naar bewijsstukken worden gezocht. H Moet verder gebleken ziju, dal den dag van Thiers1 val in de kazernen te Parijs eenige republikeinsch-gezinde officiereu zijn in hechtenis genomen; ze werden evenwel, toen er niets gebeurue, spoedig weer losgelaten.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1