NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Nö. 42. Veertiende Jaargang. A° 1873. Vrijdag 30 Mei. Politiek Overzicht. 'ZSsis - s II j 'r Hl INLII Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven fO,\Zy2.Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenliëu en gewone Berichte# of Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. SS» Op aanstaanden Maandag 2dcn Pinksterdag zal deze Courant NIET worden uitgegeven. Nadat pas het laatste gedeelte van mijn opstel „Gelijkheid en ongelijkheid" in 't licht verschenen was sprak men mij van vele erf' veel geachte zijde daarover aan. Enkele vvelmeenenden gingen reeds zoo ver van te stellen, dat ik misschien noodeloos de harts tochten van sommigen, met name de arbei ders en werklieden wakker maakte. Mijn doel was dat niet ik schreef uit het hart en voor het hart en ik schetste wat ik zelf gevoelde; en daarin hadden diegenen gelijkdie (be scheiden of niet) mij op mijzelven terug wezen en vroegen of de regels van Camphuij- sen soms op mij toepasselijk waren Achwaarde lezers wat zullen we tot deze dingen zeggen Dit toch -dat we wenschten, dat ieder die iets las of hoorde, het gelezene of gehoorde op zichzelven toe paste dan zou het gelezene of gehoorde eene eigenaardige vrucht afwerpen. Wat echter de zijdelingsche beschuldiging betreft als zouden we hartstochten opwekken, dat zij verre van ons. Wij behooren niet tot die democraten die b. v. van de om- Ueering der maatschappij het heil der wereld verwachtenonze historische schetsen van de pogingen daartoezouden dan voor ons in de eerste plaats vergeefs geschreven zijn. Neenal ons streven is om het lot van allen te verbeteren, al zijn wij dan ook zoo min bedeeld, dat we daarvoor geene andere werktuigen bezitten dan het moede en overvolle hoofddat denken moet en soms duizelt even als dat van den slaaf in den katoenoogst en onze handdie de pen moet voeren en maar al te traag is om den stroom onzer gedachten, bij te houden. Het lot van allen te verbeteren Voor zeker. Ook der rijken en gegoeden? Gewis, zelfs dat des konings, want hoe rijk dezen ook mogen bedeeld zijn ik zou hunnen rijkdom nog willen vergrooten. Hoe is dat mogelijk? Och, menig rijke is niet tevreden. Tevredenheid nu kunnen we niet mededeelen, doch we kunnen den vrede helpen bevorderen. Wij vleien den koning en de aanzienlijken niet als we stellen dat zij alleu (uitzonderingen zijn overal en onverschilligen ook) dat zij allen, zeggen we, veel liever een stille, bedaarde, nijvere, arbeidende klasse rondom zich zouden zien dan die afzichtelijke bewoners der achterbuurten onzer steden, onzer hof- en hoofdstad onzer academiesteden onzer handelsmetropolenwaar naast eer en aanzien en macht en verstand en wijsheid, menschenbroeders in lompen gehuld om dolen en als paddestoelen voortwoekeren jeneverdrinkend en Godlasterend Vorst en overheid vloekende. Ze zouden liever eene rei zindelijke, lichte, luchtige arbeiderswoningen met een lapje gronds er voor en een bloempje aan 't venster aanschouwen, dan die ellendige hokken en vlieringkamertjes en kelders. Zoo is 't ook met U Heeren en Damesgezeten burgers onzer kleine steden en wakkere landbouwers gij zoudt liever een zindelijk arbeidershuisje onder het lom mer der populieren of olmenmet zijne lachende ruitjes en groene deurtjes aan schouwen dan die onoogelijke hutten op tragel, vaart, dam en achterweg, die ons oog alomme ontmoet. Welnudeze kunnen alleen verdwijnen voor volksopvoeding en volksonderricht en gelegenheid om te gelijk een eerlijk doch voldoend stuk broodhet dagelijksch brood te verdienen; een hongerige buik hoort naar geen rede en het verdriet verstompt den geest en het verband tusschen lichaam en geest, hoe hemelsbreed beiden ook van elkander verschillenis zoo innig nauw dat beiden op elkander, 't zij ten goede, 't zij ten kwade moeten inwerken. Wij huldigen dus geene democratie die omkeering en omverwerping wil. Hoe vermoeid het hoofd hoe zwak de hand ook zijwij zouden onze laatste krachten veil geven om haar te helpen bestrijden want hare bronnen zijn geene andere dan lage afgunst en gevloekte zelfzucht - en daarin raken de uitersten weer elkander want sommige aristocratie welt uit dezelfde bronnen op. Wanneer men niet zooals de Amerikaan geboren republikein is, dan is de constituli- oneele regeeringsvorm de beste. De auto cratische, die des alleenheerschers zou nog beter zijn zoo maar de alleenheerscher een mensch ware, verheven door geestesgaven boven millioenen medemenschen. Waar vindt men zulk eenen Zulk een eenigen Daarom nog eens de constitu- tioneele regeeringsvorm, en voor ons Ne derlanders die met een vorst uit het stam huis van Oranje-Nassau of wil men Oranje Frizo aan 't hoofd. Immers onze geheele geschiedenis toont duidelijk en klaar dat de lotgevallen van dit stamhuis zoodanig met die van ons volk dooreen geweven zijn dat ze onmogelijk kunnen gescheiden worden Met welgevallen rust daarom ons oog na drie eeuwen op het beeld van dien eersten Willem die goed en bloed in den volsten zin van het woord aan dat Vaderland ten offer bracht en telkens als we in 't vorstelijk s Hage zijne beeltenissen aanschouwden vervulde de herinnering aan die persoon lijkheid ons met heiligen eerbied voor de nagedachtenis des grooten Zwijgersdie de gravenkroon verwierp om cenig schouwspel in de wereld de dienaar de stadhouder van een vrij volk te zijn. Met welgevallen rust ons oog op de beeltenis van dien anderen eersten Willem, die de souvereiniteit over datzelfde volk door dat volk aan zijne voeten zag leggen doch het geschenk afwees, 't Moge waar zijn, dat de banden der grondwet den zelfdenker soms maar al to zeer knelden. Zeker is hetdat hij door de invoering eener grondwet ons aan dien vorm van bestuur gewende en den grond legde voor ons later Staatsgebouw en waar hij de banden dier wet minder streng aanhaalde was dit wederom het gevolg zijner persoon lijkheid, zijner zelfstandigheid, zijns verstands, die hij allen dienstbaar wenschte te maken aan het heil van een volk dat hij zich door liefde verworven haddat hem vrijwillig riep en meer aanbood dan waartoe 't ver plicht was. Juist dat streven om de banden der wet zoo min knellend mogelijk te maken bewees dat een goed alleenheerscher tot de wonderen behoort en licht willekeur het verstand vermeestert en doet dolen. Dit alles overwegende durven wij met vrijmoedigheid voor onze gevoelens uitkomen. Wij hopen altoos bewaard te blijven voor ziekelijke dweeperij, maar ook evenzeer voor de moeder der losbandigheid, de licht zinnigheid. Eerbied voor de gestelde machten maar tevens eerbied voor de bestaande wetten dit moet het eerste artikel zijn der consti tutie van den mensch, den staatsburger, den christen. Moge ze de onze wezen, voor en mij, lezers I 23 Mei. Leven en beweging zijn eiudelijk weder op het politiek gebied teruggekeerd. In Frankrijk hebben de leden der nationale vergadering hunnen rusttijd uitgedaan en sedert Maandag acht dagen hunne zittingen hernomen. Langs beide zijden zijn de twee hoofdpartijen Monarchisten en Republikei nen—begonnen om deu strijd te hernemen, en de natie wacht niet zonder grooten angst den uilslag ervan af. Do laatste kiezingen voor de nationale vergade ring in Frankrijk ziju in een radikalen zin uitge vallen. Mei radikalismusziedaar de klip waarop Frankrijk spoedig schipbreuk dreigt te lijden. Van daar in geheel Frankrijk bij al de organen van het conservatief, bet behoudend het echt- nationaal clement de eenige en algemeene kreet: „Waarborgen tegen den radikalen vloed die opkomt en de natie, de samenleving in gevaar brengt 1" Heeft die kreet ingang gevonden bij Thiers, den voorzitter der republiek in wiens handen Frank- rijks lol beslemming rust? op wiens hoofd al de verantwoordelijkheid van Frankrijks toekomst drukt? Onmiddellijk na de jongste kiezingen is

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1