HIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDER El. N°. 41. Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 27 Mei. Politiek Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. S1IIIS l! BÉWMBMD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12,/2-Groote letters naar het getal gewone regels die zij heslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteuliën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te.^ezorgen^ffif den Uilgever dezer, alles FRANCO. De wetsvoordracht op de nieuwe rech terlijke organisatie is met 39 tegen 37 stemmen verworpen. Met eene meerderheid van twee stemmen heeft men na \Veken aan weken schipperen en modderen het betrekkelijk jeugdig Ministerie de nederlaag laten lijden. Ware dit nu in 't waarachtig helang des vaderlands gebeurd wij zouden zwijgen; maar nu de toestand, de slechte, de ellendige toestand voor den minvermo genden voor den kleinen burger, de erkende rechtsweigering voortduurt nu roepen we den kiezers toe: „mannen gij ziet wat daar in 's Hage gebeurt! lir wordt beraadslaagd en gediscuteerd en het leidt alles tot niets ware 't maar lot nietsNeen kostbare tijd ging weer nutteloos, onvruchtbaar verloren!'' In den persoon van den Minister van justitie bezaten we een man van erkende rechtschapen beginselen en van eene kunde verre boven onzen lof verheven. Wij zijn geene rechtsgeleerden maar ziende op de werking onzer wetgeving op allerlei gebied erkennen wij leeken onzen toestand als hoogst ellendig en heeft men met lust en moed koren op den molen der democraten en socialisten gebracht en den eerbied voor en het vertrouwen op onze constituti- onecle instellingen machtig versterkt maar in omgekeerden zin. Maar gij verwart wetgeving met rechter lijke indeeling? Doen wij? Wij gelooven 'tniet, wij gelooven dat het doel van onzen Minister van justitie was vereenvoudiging en bezuiniging; twee zaken waaraan Neder- iaud behoefte heeft als het gejaagde woud- dier aan eene teug frisch water. De vereenvoudigde rechterlijke inrichting was in ons oog de eerste groote stap tot verbetering en men onlhoudt ons die met eene meerderheid van twee stemmen. De een stemde tegen om dat zijn district misdeeld werd, de andere omdat maar genoeghet waarachtig belang van de rechtbehoevenden is opgeofferd aan per soonlijke meeningen van enkelendat is het feit, dat zijne eigenaardige treurige plaats ten hoofde van dit overzicht moet innemen, In het district Gorinchem vestigen velen van liberale zijde hunne aandacht op mr. G. van Tienhoven, hoogleeraar te Amsterdam, en van anti revolutionairen kant op mr. J. AV. Gefken oud-lid der Kamer. „Vrijheid en Vooruitgang" te Lemmer, heeft de heeren Wybenga eu ldzerda op nieuw candidaat gesteld. De algeineene Kiesvereeniging in liet district Alkmaar heelt tot candidaat gesteld het aftredend lid jhr. mr. C. van Foreest, te Heilo. Tal val geruchten hebben te Parijs elkan der afgewisseld over het nieuw te hervormen ministerie er werden dan ook zoovele verschillende namen genoemd en zoo dikwijls werd er op nieuw ministerraad gehouden dat het inderdaad onmogelijk scheen iets zekers omtrent deze ministerieele crisis te kunnen vermeldente meer daar het Journal- Officiel het diepste stilzwijgen er over in acht nam. Volgens de laatste berichten echter is het ministerie samengesteld als volgt; Casi- mir Périer als minister van binnenlandschc zaken; de Rémusal, buitenlandsche zaken; Dufaure, justitie; Léon Say, financiën, de Fourtoueeredienst; Waddingion, openbaar onderwijsBérenger openbare werken Teisserenc de Bortkoophandel; de Cissey oorlogen Polhuau marine. Er zijn der halve drie nieuwe ministers terwijl de Four tou, die minister van openbare werken wasthans de portefeuille van eeredienst heeft aangenomen. Men begrijpt de tactiek van den heer Thiers, waarom hij den heer Casimir Pé rier, die aanvoerder is van een groep, die men dc rechterzijde van het linker-centrm zou kunnen noemen, aan zich getrokken heeft. Deze groep kandoor zich hetzij aan den eenen hetzij aan den anderen kant aan te sluiten, de meerderheid vormenen de berekening is daardoor des te zekerder, doordat de laatste verkiezingen 11 stemmen aan de linkerzijde en slechts 2 aan de rechterzijde gegeven hebben. Uit Berlijn wordt medegedeelddat de Bondsraad zich met het advies zijner rechts kundige commissie vereenigd heeftom namelijk de Redemptoristen en Lazaristen, benevens de congregatiën van den H. Geest en het II. Hartte beschouwen als verwant aan de Jezuïeten-orde, zoodat zij binnen den wettigen termijn zullen moeten opge heven worden. De Bijksdag heeft in zijn beide laatste zittingen hoofdzakelijk het tweede jaarlijbsch overzicht van het bestuur der Keizerlijke regeering in den Elzas-Lotharingen bedis cussieerd. Bij die gelegenheid heeft de rijkskanselier von Bismarck een en andermaal het woord gevoerd, cn de hevige aanvallen van de ultramontaansche afgevaardigden AA'indthorst en Mallinckrodt over het bestuur in dat rijksland, en vooral over het uitzetten van zekere clericale personenbehoorende tot de zoogenaamde schoolbroeders, krachtig wederlegd. Zijn verklaringen werden dan ook door de vergadering met luiden bijval begroet. In den loop der discussie deelde de rijkskanselier voorts mede, dat het dicta torschap over den Elzas-Lotharingen met primo Januari 1874 zal opgeheven wo.ó -i, zoo ten minste dï Bijksdag er niet anders over beschikt. Daarmede in verband ligt thans reeds een wetsontwerpbetreffende het invoeren eener constitutie in voornoemde provinciënter goedkeuring aan den opper- president te Straatsburg voor, welk ontwerp later bij den Rijksdag zal worden ingediend. BELG1E. Het hof van beroep vau Geut, bij arrest van 13 dezer heeft bevestigd bet vonnis den 17*iVJaart laatst!, uitgesproken door de correclioneeie recht bank dezer stad veroordeeleude den beer Lodewijk Hoste, schepeue te Siut-Laureins tot drie boelen van vijftig francs ieder uithoofde van smaadwoor den eu bedreigingen legeu den Burgemeester der gezegde gemeente. Met hof beeft verder den heer Hoste veroordeeld in de kosten Yau de openbare eu van de burger lijke partij. Do heer de G^oof, vau Brugge, die beweert bot raadsei vau de luchtvaart opgelost te hebben, zal Zondag 1 Juni, te Brussel op het oefeuiugspleiu met een luchtbal opstijgen tol eene hoogte van 300 meiers. Hij zal zicli dan iu de ruimte slin geren en voorzien vau eeu toestel bij wijze van zwaluw-vleugelenzal hij vliegen Er zulleu geene toeschouwers outbroken. FRANKRIJK. In het Fransche blad „Ie Siècle" leest men, dat te Orieansville in Algiers, eeu wijfjes-muildier eeu jong heeft geworpen. Dit voorvaldat door de geneesheeren uit den omtrek is geconstateerd, strijdt gebeel eu al mei deu aigemeou geldenden regel, dat bij gekruiste rassen de voorttelliug ophoudt. Hei toont daarentegen de waarheid aan van 'Igeeu Darwin heeft gezegd: De onvrucht baarheid, die men bij gekruiste rassen vindt, is een gewoon verschijnsel, maar bij den legen woor- digen stand der wetenschap kan men dit uiet als zeker eu algemeen geldend beschouwen. ENGELAND. Het Eugelsch geneeskundig tijdschrift „The Lancet" maakt melding vau een kleinen leveudeu worm vau '/tb duim lengte eu V3500 duim iu middellijnwelke ontdekt is iu hel bloed van sommige persouen die iu Indic vertoefd hadden, la een droppel bloed uit het oorlelletje geuomen vond men zes stuks van die diereu. SPANJE. Men leest in eeu artikel over de mode het volgende: Als de overdreven en belachlijke moden iu onzeu tijd spoedig aangenomen worden dan hebben zij ook de verdieusleu spoedig voorbij te gaan. Hel is reeds hel geval met de wijze om het haar %le dragen uuddeu op van het voorhoofd waardoor het gelaat beroofd was van zijn scboonsle versiersel. De ware premières dragen reeds het haar gevlochten en afhangend. Op hel groot concert dal onlangs door de barouues Rothschild te Parijs gegeven werd zag men niets anders meer dan hangende vlechten of krullen. Om de nieuwe mode te volgen die nu ook. reeds oud is geworden moesten de dames, zelfs degenen die door de natuur mei veel haar be giftigd waren, haren toevlucht nemen tot valsche vlechten eu krullen. Nu zullen zij die weer mogen alleggeu lot groot genoegeu van de mannen maar wie kwaad zullen zijn dat ziju de coiffeurs l Er loopt te 's Gravenhage een gerucht, dat alle ministers hun ontslag aau Z. M. den Koning hebben aangeboden. Dit is minstens voorbarig zegt het Vaderlaud. Ziju wij goed ingelicht, dan zal door den ministerraad geen beslissing worden genomen, voordat Z. M. in'de residentie is terug gekeerd.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1