BINNENLAND. In de jaren veertig. is thans voor het verbrekingshof gekomenea daar hebben twee Vlaamsche advokateo vaa den betrokkene zelfs niet eeus in het Vlaamsch mogen spreken. De uitspraak van het voaais zal Maandag plaats hebben. De heer Mestdach de Terkielen procureur ge neraal noemt het eene êtrange parade als men zijne eigene taal wil spreken. Hij acht, dat de advocaten in het Fransch zouden sprekenomdat de raadsheeren van het hof niets anders dan Fransch kennen. Hoe vindt ge een magistraat vau het verbrekingshofdie er zich op beroemt, de taal niet te kennen van de overgroole meer derheid dergeuen, die in laatste beroep geen an dere toevlucht hebben dan lot deze mannen wanneer hel ongeluk wil, dat zij voor het gerecht moeten verschijnen. Ziehier het arrest door het verbrekingshof uit gebracht in zake van Jozef Schoep Gezien de besluiten, strekkende dat het Mrs. de Laet, de Pooter en Edm. Picard zoude ver oorloofd worden, om in 't Vlaamsch do middelen te ontwikkelen, voorgesteld lot ondersleuumg der voorziening; Gehoord den heer Mesdach de Ter Kiele ad vocaat-generaal, in zijn advies: Overwegende, dat het vermogen om gebruik te maken van de Vlaamsche taal in het onderhavig geval niet gevraagd wordt door een burger die zelf zijne middelen van verdediging aanbiedt maar door de advocaten die voor de balie zitten Overwegende enz. Verwerpt het hof do vraag en beveelt dat de pleidooien in het Fransch zulleu gebeuren. Is er dan toch geen enkele Vlaamsche volks vertegenwoordiger, dio haar genoeg op zijne lau den heeft, om te eischeo, dat dit belachelijk ko mediespel een einde neme, en te eischen, dat er eens voor goed een komaf gemaakt worde met het behandelen der Vlaamsche grieven Of zullen we de tergendste uildagingen die toy, zwaar belaste Vlamingen, te verduren hebben, zoolang moeten uitstaan, dat er geen middel meer zal wezeu om lankmoedig te blijven? DÜITSCE1LAND. Voor het gebouw der bloemententoonstelling hebben de Japaueezen te Weenen een beeld van Boudha opgericht, dat geheel uil gekauwd papier vervaardigd en verlakt is. Het heeft eene hoogte vau 75 voet, en het voetstuk beslaat eene opper vlakte vau 13 meters. Men roemt bizonder de hoedanigheid vau de Japaneezen als werklieden. Zij werken zoo stil, bedaard eu regelmatig, dat men hen bijna niet hoort. Als katten klimmen zij op het dak van hun pavilloen en voegen de latjes en stokken, waaruit het is samengesteld, met bi- zondere kunstvaardigheid te zamen. Regelmatig als een uurwerk vallen de hamerslagen, en ieder treft het doel met bewonderenswaardige juistheid. Zij hebbeu hun pavilloen uit het kostbaarste hout, waarvan in Europa slechts sieraden worden ver vaardigd, opgetrokken, en sierlijk en schoon ziet men, wat meu op platen f op de leekeningen op kistjes, koppen, enz., zoo dikwijls heeft bewon derd. De Japaneezen hebben getoond, hoeveel en liefelijk men op eeno beperkte ruimte kan tol stand brengen. Door het kleine park van bet Japansebe terrein slingert zich een beekje, welks bedding hier en daar nog de hydraulische kalk vertoont, waaruit zij is vervaardisd, eu waarin zelfs de groole steenblokken niet ontbreken die de plaats van eene brug vervullen. Ouder de ver anda van 't pavilloen dat de sierlijkste kleur- schakeering verloout, heeft men eeu schoou uit zicht. Op zijde vau het gebouw beviudt zich een kleine tuin", met fantastische beeldeu en een moerasvogel op één poot staande, die veel gelijkt, op onzen ooievaar. De werken zijn allo met bewonderenswaardige juistheid uitgevoerd. FRANKRIJK. De Soir bevat al de bizouderheden over eeno zeer belangrijke proefneming, die verleden week te Valde-Gr&co genomen is op het lichaam van een persoon welke zich op een zolderkamertje der rue St. Jacques opgehangen had. Bij de eerste keiiteekenen stelden de geaeesheeren vast, dat de versmachtiug volledig was; er was geen teekeu vau leven meer in den gehangene, en ziju lichaam was paars en stijf. Nogtans wilde de onderwij zende geneesheer, zonder hoop op welgelukkeu eene laatste proefneming op het lichaam bewer ken. Hij ontblootte de borst en beproefde gedu rende eeuige minuten de kunstmatige ademhaling; dit middel bleef echter zonder goeden uilslag. Daarna plaatste hij de buis eener elektrieke bat terij boven de plaats der luchtgeveude zenuwen, eu liet er bij tusschenpoozen vau vier seconden, een sterken eiectrieken schok op werken. Bijna oogeublikkelijk lieten zich toen eenigo zwakke teekens van ademhaling bespeuren. Vijf minuten later werden de kloppingen van band en hartpols voelbaar. Het slroliapje was gezwollen en men moest met geweld, bij middel eener tang, de tong uit den mond halen, ten einde de ademhaling te vergemakkelijken. Men trok hem eenige oneen bloed uit den middenhoofdader, de verwijde oog appels trokken zich licht to zamen, en het terug- Ueerende leven werd meer eu meer zichtbaar. Toen kon de lijder eene kleine hoeveelheid alco hol inzwelgen, waarna er eene lichte zenuwtrek king onstond, zonder de medehulp van het elec- trieke werUUiïg. De gevoeligheid vau bet hoornvlies der oogen keerde terug, do voeten werden warm, en weldra waren de kloppingen der slaapslagader, voor het oog zichtbaar. De gehangene, welken meu meende le begraven, was verrezen. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in don loop van dit jaar vijftig commiezen dor 4de klasse der directe be lastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van f 420 'sjaars, en dat in de maand Juli a. s.op nader vast te stellen plaats en tijd, een ouderzoek zal worden ingesteld, omtrent de sollicitanten voor die betrekking. Als blijk van groote activiteit kan gemeld wor den, dat reeds twee van de stoombarkassondie van gouvernementswege naar Indië zullen gezon- zondeu worden, in een tijdsbestek van slechts 14 dagen op de rijkswerf te Amsterdam ziju aange maakt en eerstdaags naar Indië zullen worden geëxpedieerd, terwijl terstond weder twee andere stoombarkassen op stapel zijn gezet. Het blijkt boe langer zoo meer, zegt het U. D., dat de quaeslie van de sigarenmakers-werkstaking een internationaal karakter ging aannemen. Niet alleen uit Londeuook uit Berlijn wordt geld lot steun der broeders gezonden, otn „den strijd tegen het kapitaal" vol te houden. In der Botschafter, het Berlijusebe sigarenmakers-blaadje, heet het, dat „de kapitalisten zich overal gelijk blijven, dat de Hollandsche fabrikanten dezelfdo onbeschaamd heid tooneu als de Duitscbe. Die parasiten van het lichaam der menschheid ontzien zich niet de jammerlijke besluiten zelfs in de dagbladen be kend le maken." De Duilsche medeleden worden, ter wille van de „vrijheid, gelijkheid en broedei- schap" opgeroepenhunne strijdende broeders in deu kamp bij te staan en giften voor hen af te zondereu. Eu wat het allooi der leden van den Bond is De heer Kroon te Rotterdam maakt in de N. R. C. bekend, dat hij drie leden van den bond op ziju fabriek had. De een verdiende zuiver f 15.90 per week maar wilde nooit Maandag op de fabriek korneu zijne vrouw kreeg f 7 voor het gezin, de f 8,90 had hij voor eigen versnapering noodig! De tweede werkte Maandag meestal ook niet, hij verdiende f 15 per week deze was vrijgezel. De derde kwam eiken dag 1 a 3 uur te laat op het werk hoewel getrouwd was hij tot geen regel te brengen. En de statuten, niet de geheime zeggen dat alleen goede werklieden leden vau deu Boud mogen zijn Door de sigarenfabrikanten is onlangs bij ad_ vertenlie verzekerd dat de Sigareumakersbon^ tweeërlei statuten hadgeheime en openbare Zulks werd door sommigo bladen betwijfeld. Ook aan het N. v. d. Dag kwam het feit ongeloofelijk voor en het heeft daarom de zaak onderzocht. Het is, zegt het blad, maar al te waar. Wij hebben iozage gehad van de statuten, waaraan de drie artikels in de genoemde advertentie zijn ontleend. De titel luidt aldus: „Statuten vau de vereeuiging onder deu naam van Nederlandschen Sigareuraa- kersbond, opgericht den 4 Febr. 1871, benevens algemeen reglement der vereenigiug. Hoofdzetel Amsterdam. Gedrukt voor de leden." Op de keerzijde slaat onder het bewijs van lidmaatschap de handteekeniug van den secretaris van het hoofdbestuur en van dien der afdeeling. De art. 1b' 25 en 28 ziju letterlijk in de advertentie der sigarenfabrikanten weergegeven. Voor eenigen tijd werden er le Leiden in een huis, dat vernieuwd moest worden, in den schoorsteen twee beschilderde plankjes gevonden. De werklieden wilden zo reeds bij het brandhout depoueerenmaar de eigenaar ze hun eene andere plaats, en zij werden onder meer, op eene verkoopiug van boeken aan een roramel- koopman voor f 3 verkocht, en door dezen voor f lü aan een Utrechtsch koopman weder van de hand gezet. De laatstgenoemde schijnt het slimst vau allen geweest te zijn hij heeft de stukjes goed laten schoonmakenentoen het bleek dat zij door Frans Hals geschilderd waren, voor f 251)5 aan een kunstliefhebber verkocht. Dat het bijgeloof ook in Friesland nog niet ge heel is uitgeroeid, kan het volgende bewijzen. Sedert geruimen tijd maakte men de opmerking» dat eene oude vrouw A. vooral op Zondag druk bezoek kreeg van ongehuwde dames. De geheim houding dier dames betrekkelijk de oorzaak van dat bezoek gaf aauleiding, dat er in 't geheim eeu onderzoek in loco werd ingesteld. Al ras bleek het, dat bedoelde oude vrouw zich ophoudt met waarzeggen en vooral uit de kaart (meestal schop- peuboer of klaveraas) de toekomst aan de jonge dames voorspelt. Vooral beweegt zij zich op het gebied van 'thuwelyk, en menig meisje weet! nu reeds, wanneer zij zal trouweu, wie haarman zal worden, hoeveel kinderen zij zal krijgen, enz. Sommige bijgeloovige, niet meer jeugdige dames, die reeds aan 't sluiten van een huwelijk begon nen te twijfelen, krijgen daardoor weer moed en meuigeen verlaat de woning der waarzegster met de gedachte Wat is 't vooruitzicht schoon Dezer dagen echter heeft de waarzegster deu bal leelijk misgeslagen. Zekere gehuwde vrouw uit L., alles behalve lichtgeloovig, wenschte ook gaaruo de toekomst te weten. Dadelijk haalde het oude besje het kaartspel voor deu dag, en niet lang duurde het, of de jouge vrouw werd door haar in kennis gesteld met het scüoone vooruitzicht, dat zij binnen kort met een rijk persoon zou huwen. Nadat de profetes hare voorspellingen had geëindigd en om de daarvoor gestelde belooniug verzocht, kreeg zij een weigerend autwoord, waarop de vrouw verklaarde, dat zij reeds gehuwd was. De profetes ontstak daardoor zoo in woededat zij mei de tang in de haud tot antwoord gaf„As je getrouwd bent, dan ben je met den duvel ge trouwd," waarop de werkelijk gehuwde dame met den meesten spoed zich uit de woning verwijderde. Het N. v. d. D. waarschuwt de houders van vreemde spoorwegwaardeu tegen le grooto over haasting, om zich daarvan te ontdoen. Overhaas ting moet onvermijdelijk tot schade voeren. Er ziju goede en slechte Aruerikaansche spoorweg- waarden even als er goede en slechte effecten zijn, en oven dwaas zou het zijn, om b. v. Oos- teurijksche londsen te verworpen, omdat Grieken land niet betaalt, als alle spoorwegmaatschappijen te verwerpen, omdat er zijn, die gene waarde hebben. Boter wellicht waren ze nooit gekocht, maar nu dit eenmaal geschied is, nu trachte men zoeveel mogelijk onderzoek le doen naar de waarden, die men bezit. Overijling schaadt hier in dubbele mate. in. Bceds de eerste week van de vorst was het ijs onbewegelijk. Na den 11™ Januari stilde de wind en de koude vermiuderde iets, eu voorts dooide het soms des daags of er viel sneeuw, welke smeltende hel land vrij vochtig maakte. Dit weder duurde, nu dooiende dan weder vriezende, tot den 20 Februari, toen meende meu, dal de dooi door ging doch twee dagen later begon het uil het Noordoosten met douker betrokken lucht weder geweldig te waaien eu zoo fel te vriezen, dat deu tweeden nacht de welputleu en regenbakken hoewel ze zeer Jaag stonden, bevrozeu. Degenen die de putten moesten openhakken om het vee te drenkenbevonden het ijs van eeneu nacht drie a vier vingeren dik. Verscheidene meuscheu reden met geladen wagens en paarden over de kreken. Ja eeu ge'neele boonhoop werd op die wijze in de schuur gebrachl over het ijs. Den 27 Februari begon het weder te dooien met mist, den len Maart viel er wal sneeuw, doch deze smolt dadelijk. Den volgenden dag echter viel ze in groote hóeveelheid, terwijl hel des middags uit het Noorden begon te waaien eu des avonds de vorst op nieuw inviel. Den 8 Maart liep de wind Zuidoost en een zach- teu dooi viel in. Mijn zwager 1. v. H. schreef mij uit Sas van Geut, dat het ijs ïu de haven aldaar 12 Rijulaudsche duimen dik was eu met ijszagen werd doorgezaagd. Na deu 8 Maart vroos het niet meer, dan nu en dan des nachts eeu zoogenaamd kwakkelvorstje. Er woei van dan af, zonder eenige uilzonderiug bijna lot 30 April een Noordenwind. Het weder was eu bleef koud en guur en er viel bijna geen druppel regen. Den i Mei kwam er een zachte regen uit het Westen doch werd den 2 door eene sneeuwbui uit die streek gevolgd hierop kwam regen met sneeuw gemengd uit het Zuiden, 's Namiddags school de wind naar het Zuidoosten, Oosteu Noordoosten en bleef eiudelijk des avonds Noord met een gesiadigo sneeuw als midden iu den winter. Nu volgden verscheidene dagen hagel en regen uit het Noorden en zag ieder met verlangen naar den zoelen Zuiden wind uit, doch ik herinner mij niet eenig spoor vau den gewenschten wind bemerkt te hebben dan alleen op den 9. Den 16 Mei sneeuwde hetden 18 kwamen or hagelbuien, den 21 werd de lucht een weinig zachter, doch met een Noordoosten wind die tot deu 17 Juni slaan bleef; alleen den 2en was de wind Noordwest of Westzelfs had het den len en '2eu des morgens sterk gerijmd en eerst den 17 Juni kwam de Zuidcwind door. Den 12 Juli kwam de eerste donderbui zonder wind doch met zwaren regen en werd des morgens van den an deren dag door eene bui, onder de zelfde ver schijnselen gevolgd." Hier verhaalt, de schrijver het bekende wegens deu bouw van eeu fort van ijs le Sint Petersburg, met geschut van ijs bewapend, waaruit zelf ge schoten werd eu vervolgt zijn eigen verhaal„uit al het vorenstaande is licht le bevroeden, dat de gevolgen van zulk eeu winter niet zeer aange naam geweest zijndaarvan zal ik eene korte schets "gevendoch opklimmen Lot hel jaar 1739. Het jaar 1739 was zelf een wonderjaar er viel lot in Mei zooveel regen, dal de veldvruchten zeer leden: de gerst was slechts een half gewas, de tarwe was iets beter, doch rijpende, kreeg ze zoo veel regen dat er veel op het veld begon le schieten. Mei het veevoeder zag het er even ellendig uit, daar 'tin het najaar weder geweldig regende eu de strenge koude buitengewoon vroeg tijdig inviel moest het vee vroegtijdig gestald worden. Door deze vorst van 1740 bevroos de helft van het gras tot in de wortels, al de zoogenaamde weibloe^

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2