NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N'. 39, Veertiende Jaargang. A# 1873. Dinsdag 20 Mei. Politiek Overzicht. BUITENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vmjdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f0,75 elke regel daarboven ƒ0,l*2y2. Groote letters naar het getal gewoue regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. I'll 1 ii Dit overzicht wordt grootendeels ingeno men met berichten over de beurscrisis te Weenen. Onze lezers mogen over eene geldcrisis, die soms in het nauwste verband staat met de politiek, wel eens iets lezen. Vele landlieden bij ons speculeeren toch ook b. v. Amerikaansche spoorwegwaarden waarvan zij geen de minste kennis hebben en waarvoor ze eens deerlijk zullen betalen. Het is windhandel die actiehandelen niets anders dan eene uiting van den verderfe- lijken Franschen geest sedert Lodewijk XV en John. Laud. De dwaze tulpenhandel onzer vaderen was er kinderspel bij. De beurs-speculatiën te Weenen zijn tot zulk eene hoogte gestegen, dat zij de ver schrikkelijkste gevolgen na zich hebben gesleeptzooals den ondergang van menig huisgezin krankzinnigheid en zelfmoord trouwens er werden dan ook o. a. op één dag meer dan honderd faillissementen bekend gemaakt, waaronder handelshuizen, die niet alleen over tonnen, maar sommige ook over millioenen hadden te beschikken. In eene vergadering van bankiers aldaar, die bijeengekomen waren om middelen te beramen, die een einde aan de beurs-crisis kunnen makenis dientengevolge besloten 1. de verkoopen tost realisatie, door het vaststellen van een compensatie-koers, tegen te gaan, en 2, de meeste inschikkelijkheid bij het doen van opzeggingen en bij het vragen van surplus in acht te nemen. Voorts is in die vergadering 12 millioen fl. tot verlichting der prolongatie beschikbaar gesteld. In eene bijeenkomst van vertegenwoordi gers van filiaalbanken te Weenen is verder beslotenom de reeds beschikbaar gestelde ondersteuningssom van 12 millioen tot 20 millioen fl. te verhoogen. Ook hebben de makelaarsbanken verklaarddatofschoon zij geene gelden tot voornoemde som konden bijdragenvan hare zijde voor het tegen woordige geen opzeggingen zouden plaats hebbenom daardoor de beurs zooveel mogelijk te steunen. Wij lezen hieromtrent nog nader: Vrijdag avond laat verspreidde de telegraaf het onbegrijpelijk bericht dat alle zaken aan de beurs te Weenen gestaakt waren. Enkele berichten spraken daarbij van eene groote crisis, maar wat eigenlijk was voorgevallen bleef in den aanvang voor ieder een geheim. Thans blijkt dat Vrijdag plot seling, als een bliksemstraal uit den helderen hemel, de Weener beurs gesloten moest worden wegens de onmogelijkheid om eenige zaken te kunnen effectueeren. De beurs speculanten, de Gründer en de geldhandelaars hadden zich allen zoo diep in de speculatiën 'ikkeld, dat toen het kantoor Petschek verklaarde voor het oogenblikd. .w. z. vóór de realisatie zijner loopende zaken niet in staat te zijn om aan zijne verbinte nissen te voldoen, terstond een groot beurspeculant failleerdedie honderden in zijn val dreigde mede te slepen. Daarom besloot het beurs-comité onmiddellijk de beurs te sluiten en eene inschrijving te openen, ten einde aan de geldcrisis tegemoet te komen. De uitstaande saldo's der specu latiën op tijd waren tot zulk een bedrag geklommen, dat de verliezen, aan de beurs te Weenen in deze speculatiën geledenop millioenen geschat worden. Met de hulp van den minister van financiën en de nationale bank is bovengenoemde inschrijving reeds tot 23 millioen geklommen. Het is zeer te betwijfelen of deze les de Weener bankiers voorzichtiger en aan de schandelijke dobbelarijen aan de Weener beurs een einde zal maken. Over de beurscrisis in Weenen schrijft het Vaderland: De hoofdzaak is en blijft: Is de tegenwoordige catastrophe het gevolg van ongelukkendie niet te vermijden waren, of is zij de natuurlijke reactie tegen eene systematische zwendelarij Het beste antwoord daarop geeft een vergelij kende blik op de koerslijst zelve. De solide fondsen daalden of niets of weinig, of ten minste niet veel meer dan bij gewone dalingslechts de eigenlijke speelfondsen van dikwerf weinige of ver- Onderstelde waarde werden zwaar getroffen en sleepten andere goede papieren mede. De speelwoede was reeds zóó groot ge worden de eerlijke arbeid die zich met eene dragelijke winst tevreden steldewas reeds in zulk eene minachting, dat een crisis, al was die dan ook nog zoo nijpend, welkom mocht heeten als een zedelijk reinigingsmiddel. Is dit standpunt het juiste, en wij gelooven dat het dit inderdaad is, dan blijkt boven alles: dat de groote kassiershuizen onrechtmatig worden aange vallen omdat zij verdere zwendelarijen niet ondersteunen zulke inrichtingen en in de eerste plaats de thans het meest besproken inrichting, zijn geroepen den soliden handel- en nijverheidsstandmaar niet een geslepen opgeschroefde beurszwen- delarij te steunen. Van hetzelfde standpunt uit, kunnen we echter ook niet gelooven, dat het eenigermate aanemelijk zou kunnen zijn, dat de regeering zich in deze zaak mengt, de beurs sluitof wellicht reeds gesloten koopen vernietigt en met staatsmiddelen zoo menig reeds zinkend scheepje van een totalen ondergang redt. Boven alles zou dit, zooals wij gelooven een inbreuk zijn op burger rechtelijke verhoudingenwelke in een goed geordenden staat door niets te verontschul digen zouden zijn, verhoudingen, welke in het gegeven geval denzelfden loop moeten hebben als andere of dien zij anders onder den strengen dwang van de wet nemen moeten. Na zijne verwondering te kennen gegeven te hebben, dat de regeeringnaar het schijnt, deze zwendelarij met gevouwen handen heeft aangezien, zegt het blad De ziekte moet en zal haar natuurlijken loop nemen. Hoe smartelijk de crisis lieden enkelen ook treffen moge, voor velen is zij eene heilzame les. Het blijkt, dat de gereserveerde houding, welke de kroonprinsen van Duitschland en Denemarken tot dusver tegenover elkander in acht genomen hebben gedurende hun samenzijn te Weenen met den prins van Walesvan gedaante veranderd en van meer vriendschappelijken aard geworden is. Zoowel te Berlijn als te Koppenhagen is dit met genoegen vernomen en leidt men er de gevolgtrekking uit af, dat die verande ring in houding tusschen voornoemde kroon prinsen wel aanleiding zou kunnen geven tot eene meer intime verstandhouding tusschen de Duitsche en Deensche hovenen ten gevolge van dien ook later eene loijale en rechtvaardige oplossing van het nog aanhangig Deensch-Duitsche geschil mogelijk zou zijn. De Bondsraad heeft beslotenom bij den Rijksdag geen wetsontwerp tot afschaf fing van de zoutbelasting in te dienen. Dientengevolge vervalt nu niet alleen de bedoelde verhooging van de belasting op den tabakmaar ook het invoeren eener zoogenaamde beursbelasting daar beiden als equivalent voor de zoutbelasting zouden strekken. Intusschen blijkt in de bezwaren, geopperd door de Zuid-Duitsche regeering tegen eene verhooging der belasting op den tabak, de eenige reden te zoeken, welke tot dat besluit van den Bondsraad geleid heeft. BELGIE. Men meldt uit Luik: Men verzekert, dat het meerondeel der sigarenfabrikanten onzer stad besloten heeft in hunoe werkhuizen geene werklieden meer te aanvaarden, welke deel ma ken van de maatschappij der sigarenmakers eu van de Internationale. De fabrikanteu zouden dergelijke overeenkomst onderleekend hebben. Van daar den tegenstand van een tamelijk groot getal werklieden. De afgevaardigden der Interna tionale zijn Zondag laatstl. aaugekomen, maar de onderhandelingen zijn zonder uilslag gebleven. Dinsdag heeft er te Brussel voor het verbre kingshof eene der schandelijkste rechtsverkrach tingen plaats gehad, waarvan wij sedert het ge- zegend jaar dertig reeds zoovele voorbeelden hebben gehad. Men weet. dat een Vlaming van Sl, Jans-Molenbeek, Jozef Schoep, voor de recht bank van Brussel gedaagd omdat bij geene Fransche geboorteacte voor zijn kind wilde on- derteekenén nadat men hem geweigerd had er eene ia het Vlaamsch op te stellen in eersten aanleg eu iu beroep veroordeeld werd. De zaak

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1