FEUILLETON BINNENLAND. In de jaren veertig. te doen sluiten, wanneer het getal hun overdreven zou schijnen. Die maatregel, waartegen de drank- verkoopers eene groote beweging hadden ingericht, is bij de eerste lezing verworpen met 321 stemmen tegen 81. dat is met eene overgroote meerderheid van 240 steramen. De minister van binnenlandsche zaken de heer Bruce, bestreed het voorstel zeg gende, dat de aanvaarding oproer zou verwekken, zonder eenigen goeden uitslag op te leveren. Het voorbeeld der Vereenigde-Staten heeft volgens hem bewezen dat alle maatregelen van dien aard volstrekt ondoelmatig zijn. Het sluiten der herbergen, zeide de heer Osborne, begunstigt do geheime drankwinkels, en het eenig praktisch middel om de dronkenschap tegen te gaan is: het volk meer de oogeu te leeren openen voor zijne ware belangen. Volgens de Engelsche dagbladen zal de zaak der herbergen in de aanslaande par lementaire kiezing eene groote rol vervullen. SPANJE. Ziehier eenigeinlichtingen, overdo wijze waarop de kiezingen in Spanje plaats hebbenElk. Spanjaard 20 jaar oud zijnde is kiezer. Of hij nu ook ongeleerd zij bedelaar of guitareio is toch bezit hij het récht om te kiezen. De twee laatste categoriën zijn zeer talrijk in het land en voor de bedelaars en straatzangers is het voldoende zich acht dagen vóór de kiezingin do eerste de beste gemeentete doen opschrijvenom hunne stem uit te brengen. Denzelfden avond of des anderendaags wordt de uitslag der kiezing naar de hoofdplaats van elke provincie gezonden de provinciale raad maakt den algemoeuen uilslag bekend en roept de gekozen kandidaten af. Al die verschillende werkingen ciudigeu iu een enkelen dag, en het is zelden dat de kiezers de kandidaten kennenwaarvoor zij hunne stem uitbrengen. OOSTENRIJK. Het drukken van den catalogus der Weoner tentoonstelling is opgedragen aan de drukkerij van het Weener dagblad de Pressewelke werkt met twee der onlaugs uitgevonden Water-persen. Deze catalogus is, wat typografie betreft, een werk van zoo kolossalen omvang dat de uitvoering daarvan tegenwoordig op het geheele vaste land van Europa alleen mogelijk is aan de drukkerij der Presse, met hare nieuwe machines. De catalogus zal 100 vellen druks beslaan en de op lage is ongeveer op een half millioen ex. bepaald. Hiervoor is benoodigd eene hoeveelheid van 50 millioen vellen papier of 100,000 riem. Om zich ten naastebij van dezo papiermassa een begrip te maken zij hier verzekerd, dat die mediaanvellen, aan elkander gevoegd een lengte zouden hebben van 3993 Duitsche mijlen en van Weenen over RuslandAzië en dcu Stillen Oceaan lot aan Mexico zouden reiken. Die vellen op elkander gestapeld zouden een hoogte hebbenwelke 38 maal zoo hoog was, als die van den Stcphauus- toren. Oen die massa papier te bedrukken zou een gewone snelpers bij een onophoudelijke werk zaamheid van 24 urén daags, 11 jaar en 7 maanden moeten doorwerken terwijl thans twee Waller- persen datzelfde werk, nog bij het dagelijks tweemaal drukken van de Presse, gemakkelijk in 4 weken verrichten en dus in dien lyd even zooveel als 193 snelpersen zouden afleveren. De man die dienst doet als portier bij de Wee- nerlenloonstellingheeft dat werk meer bij de hand gehad. Hij heeft dezelfde betrekking waar genomen bij de tentoonstellingen te Parijs, Londen ou Moskou. Hij spreekt alle Europeesche talen. AMERIKA. Uil Florida meldt men een ontzettend natuur verschijnsel. Een groot gedeelte van Oranje County veraodorde plotseling in een meer. Boo- inen en huizeu met de bewoners werden ver zwolgen. Een ooggetuige verhaalt; dat de hoornen, alvorens zij in de diepte verdwenenin een cirkel ronddraaiden. Daarop zonk de bodem al dieper en dieper, en in de plaats kwam schuimend en bruischend water, met gedruisch ais van een waterval. Alles staat thans onder water. De geheele streek Orlando is verwoest en de meren van Apoaka en von Conway zijn door het uieuw gevormde meer met elkander vereenigd. Do grond is aldaar namelijk zeer moerassig doch vruchtbaar voor de teelt van katoen, suiker en tabak en andere tropische gewassen. Het water zal den weeken bodem ondermijnd hebben en de zorgelooze bevolking zal met schrik te laat haar gevaar gezien hebben. De vermaarde zangeres mev. Lucca is voorne mens zich als Amerikaansche te doen naturali- seeren. In de Vereenigde Staten heeft zij een ongehoorden bijval verworven. Te Chicago'heeft eene voordracht van do Faust 5,500 dollars op gebracht; eene voorstelling van les Noces de Figaro5,500 dollarseen muzikale morgenstond 4,300 dollars. De elf vertooningenwaarin zij zich heeft laten hoorenhebben 42,625 dollars opgebracht. De tnilicien-verlofgaugers der lichtingen van 1869 en 1870 van het regiment grenadiers en jagers en van de overige regimenten infanterie worden tegen den 9 Augustus a. s. tot 13 Septemher d. a. v. lot het houden van najaarsoefeningen onder de wapenen geroepen. De miliciens der lichting van 1869 zoo van de infanterie als van de artillerie en de pontonniers, die voor 1 Augustus dezes jaars gehuwd zyn worden huiten oproeping gelalen. Dezer dagen is door een arbeider te Heerlen bij het omspitten van den groad gevonden in een steenen baar 40 stukken oud zilvergeld, meestal Spaansche muDten, waarhy eenige zeer zeldzame, die onmiddellijk door eenige oudheidkenners werdeu aaugekocht. Men melde uit Zaamslag, 7 Mei Als eene zeldzaamheid kan van hier gemeld worden, dat bij den landbouwer P. Zeegers, in den grooten Huijsseuspolder, een paard, hetwelk 13 maanden en 11 dagen droeg, heeft geworpen 2 veulens, waarvan een volwassen en een uaar gis sing reeds 4 maanden dood was. De beroemde billardspeler Bylsma van Bolsward. heelt dezer dagen te Heerenveen tegen tien van do beste spelers van dat vlek eene partij van 1000 punten gespeeld met den uitslag, dat de heer Bijlsma reeds 1000 punten had, toen zijne tegen partijen slechts 594 telden. Boven het reeds vastgestelde contingent voor het leger in Oost-Indië zullen dit jaar nog naar Java worden uitgezonden: 1700 man infanterie, 200 man van het wapen der artillerie en 100 mi- nieursen sappeurs, waaronder 5 onderofficieren en 6 korporaals. Over generaal Kohier schrijft de heer Roorda van Eysinga in 't Vaderl.: Het zij mij vergend eene zwakke hulde te bren gen aan het edelste slachtoffer van den oorlog tegen Alchinom daarmede openlijk mjj van een plicht der dankbaarheid te kwijlen. Kohier kwam als gewoon soldaat naar Indië en klom zonder andere bescherming dan zijn aanleg, zijn volharding en zijn plichtbesef, tot den rang van generaal-majoor op. Nooit heeft hy iemand gevleid. Altijd vermeed hijzooveel mogelijk nauwe aanraking met de machthebbeuden. Juist daardoor bleef zijn karakter zoo vlekkeloos en was hij een der hoogstzeldzame uitzonderingen die niet in zedelijke waarde dalen naarmate zij in een maatschappelijken rang stijgen. Hij heeft uehcel alleen zichzelf gevormd. Zijn leven lang bleef hij zich oefenen om meer kundigheden op te doen en zichzelf te beheerschen. Geeue vaK scho schaamte hield hem terug. Zoo kwam hij als kapitein bij een jong 2en luitenant les nemen In de geschiedenis en het Eogelsch. Hii was pph Wellington in plichtsbetrachting. J Zóó was zijn leven, zóó was ook zijn dood Hij alleen was meer waard dan het geheele rijk'vai! Atchin. Altijd ging hij zyn onderhoorioen voor. Aan dat verleden getrouw sneuvelde hij bij ceno bestorming aan de spits zijner soldaten. Hij stond hooger dan dé meeste krijgshelden want hy bezat ook zedelijken moed. Toen de Indische regeering en de liberale partij een on- uitwischbaren smet" (woorden van Keuchenius en Stieltjes) op zich wierpen, door mij te ontslaan en te verbannen, was Kohier, als overste, op in spectie-reis in Djokjokarta. Onmiddellijk reed bij naar Kalitan en, ondanks zijne afhankelijkheid als landsdienaar in een autocratischen staat, ver langde hij dringend, dat ik bij niemand anders huisvesting zou zoeken, dan bij hem. Zulk een zeldzame zedelijke moed kon slechts het deel zijn van een mandie zich bewust was van zijn on kwetsbare waarde. Ik zou de schim van den eenvoudigenedelen helddie de grootste zege behaalde door zichzelf te overwinnen, beleedigeo door uilbundigen lof, Zijn verlies is te onherstelbaarderomdat ouder een ellendigstelseldal reeds sinds veertig jaren voorlkankert en slechts gehandhaafd blijft» omdat het ingevoerd werd op hoog gezag," de vlekkelooze karakters noodwendig uitsterven. Het Wageningsch Weekblad bevat een vrij heftig artikel tegen de conservatieven. Het ver wijt dezen dat zij verwarring hebben geslicht io de gelederen der anti-revolutionairen en daaraan de nederlaag was te wijtenwelke deze in 1869 in Arnhem hebbon geleden. Maar, zegt de redactie van het Wageningsch Weekbladeen ezel stoot zich niet tweemaal aan één steen. „Wij willen niet langer opgaan in een partij die by aJ wat zij iu onze schatting verderfelijks heeftnog bovendien aan dit kapitaal gebrek lijdt, dat zij geen partij isdat haar bestaan op waan en in beelding berust. Laten anti-revolutionairen en Roomscüen zich aan haar onttrekken ou wat blijft er van baar over? Leiden geeft ons het antwoord. Zoo het de zoogenaamde conservatie ven werkelijk om ons hondgenootschap te doen iswelnudat ze dan tot ons komen en eerlijk ons programma aannemen. Of is het geen eeuwige natuurwet dat het mindere zich lot het meerdere voegt? Dat beleekent echter niet, dat we om hun steun en hulp vragen. Kunnen ze niet eer lijk met ons meegaan dat zo hel laten. Eerbied hebbende voor eigen overtuiging zoo eeren we ook gaarne een van de onze afwijkeade in ande ren. We hebben slechts cén eisch men zij eer lijk. Slinksche streken zyn ons ook in de polilick een gruwel. Een royale nederlaag kiezen we boven een beginsellooze overwinning. Het is ons te doen om Dullert te laten vallen en onzen can- ditaat in zijne plaats in de Kamer te brengen." Wij namen dit over om zijne rondheid en rus- terlijkheid zonder verdere gevolgtrekking, dit alleen merken wij op, dat ongelijksoortige hostand- deelen slecht vereenigd kunnen worden. Eene Uni van Antrevolutiouairen Roomschen en Con servatieven is in ons nog een rechte Cerberus cii dat is een hond met drie koppen dievolgens de ouden, de poort der hel bewaakt. Uit 's Gravesande meldt men als eene Inzonder heid dat by den bouwman B. van den Ende aldaar, een koe, twee jaren oud(vaars) drie kalveren heeft geworpenlevend en vau het mannelijk geslacht. De rector der theologische school van de Chr. geref. gem. te Kampen heeft aan den Burgemeester de door dezen hem toegezonden invullingsstaten voor de lijst van plaats gehad hebbende koepok inenting teruggezonden, met bericht, dat z. i. do theol. school niet tot de inrichtingen behoort waarop de wet, omtrent de besmettelijke ziekten toepasselijk is. n. Mietc was onveibeterlijk. Nadat ik haar reeds een paar maal gedreigd haddat ik haar vor- inorsen aan de vrouw zou vertellen liep het eindelijk de spiegaten uit. Ze moest namelijk den baas zijn slykschoeneu mot vet insmeereu doch ze kon het pannetje niet vinden en ze nam do boterschotel. Ik ontrukte haar dien en bracht hem met de lompen waarmede ze wreef en de half ingesmeerde schoeu, naar de vrouw en ver telde haar Mielje's gedrag maar vond weinig troost. Miete was eene vloistcr; door pralen en com- meeren wist ze de vrouw lc hebbenja zelfs had ze getracht mijfverdacht te maken, als of ik ze achter de mouw had doch dat was een leugen. Maar daar zat nog iets als ik 's morgens vroeg op was, en vooral nis ik aan de waschtobbe stond, zong ik soms, dat do keet helmde en, erg genoeg moet ik zeggen, het deuutjo van trouwen omdat do wijze zoo gemakkelijk was en zeker ook wel omdat ik er het voorbeeld dagelijks van voor oogen hadmaar toch ik zong zonder erg Ja trouweu is houwen 't Pleizier is gedaan De wiege moet gaan en dat hoorde de vrouw op haar bed en de man somtyds ook en dan dachten ze, dat het een steek op den Hollander was en dat was toch zoo niet, dat was geen waar. 'k Weet zelf niet, waarom ik dat zoo zong, waut soms was 'took wel van Jan die sloeg Lijsjo En Lijsje die sloeg Jan Al met de koekepan en daar konden ze toch niks in vinden, want al viel er nu en dan eens een woord, 't is al heel stille, daar 'l nooit eens waait. Slaan of schoppen deden ze elkander niet, net contrarie 't was maar, dat de vrouw nu zoo niet meer uit kon gaan en dat do man zoo'n hekel had aan *t geschreeuw van de kleine jongens eu ik dacht dan weer aan Jacob Cats: Ja kinders zijn hinders en dan volgde er opzonder dat ik *t wist 1t Plezier is gedaan Want de wiege moet gaan En 't einde van 't liedje wasdat Sanne moest verkassen. En Sanne ging. 'k Was maar zes weken zonder dienst enHier stuitte ik haar woorden vloed, want wetende dat, zoo grootje Klavers eens op dit kapittel was, or geen eind aan kwam. Vroeg ik maar: hoe is 't nu met die geschiedenis vau de jaren veertig? Neem me niet kwalijk, ik wil heel je levensgeschiedenis wel eens later hooren, want ik geloof, dat menig jong werkmanspaartj© daar een heelen boel uit zou kunnen leeren. Weet je wat, kom eens bij mij op eeo avond dan zal ik zorgeD, dat miju vrouw een bakje chocolade heeft en dan moet je die eens vertellen. Dan zal ik ze opschrijven en in 't Sluische krantj9 zetten, want ik geloof, dat je al heel wat ondervonden hebt en zoodoende help je my nog in uw ouden dag om iets te schrijven, dat goed en nuttig is, want je maakt me beschaamd, 'k Heb mijn heele leven lang hier en daar in zitten wurmeD en 'k beo eigenlijk een brekebeen gebleven 'k beb do menschen soms doen lachen dal ze schokten en misschien is 't niet al verloreu, dat ik al zoo eens voorgelezen en geschreven beb. 'k Hoop dit ten minste want anders zou 't al heel ongelukkig er uitzien want grootje dan hebt gij meer nut in de wereld gedaandau ik. De goeie ziel lachte eens en zeiJadat is na dat je~ 't bekijktdocfa *t is nooit te laat. 'k Heb je gekend toen je eeQ schooljongen waart en 'k had altoos aardigheid ]Q

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2