N°. 37, Veertiende Jaargang. A0 1873. NIEUWS- EJUpEBIEiïIHLIO VAN WESTELIJK IEEW5CH-VLAIIÖEREI. Politiek Overzicht. BUITENLAND. s 111 s o hBmmiad Dit Weekblad -verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiün van 1-5 regels 0,73 elke resei Prijs per dhie maandun voor het voormalig 4de district van Fiincrl'i re 'I TMToi daarboven 0,12%.—üroote lettors naar het getal gewone Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco i>iiibud^ lvlLI. regels die zij beslaan, per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brievendo Redactie betreffende, benevens Advertenliëu en gewone Berichten of Mededeeiiugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. ----- - Niettegenstaande de bladen der rechter zijde en de monarchalen al het mogelijke doen om den zin en de strekking der stem ming van II. Zondag zóó uit te leggen, dat er daardoor als het ware een panische schrik in het land zou ontstaan, en op die manier de regeering zich in de strikken der reactie zou verwarren, heerscht er juist nu door geheel Frankrijk eene wezenlijke kalmte in de gemoederen. In geen jaren hebben de algemeene ontvangers zooveel opgave gedaan van aankoop van rente als dezer dagen. Men beoordeelt hoe langer hoe koelbloediger do oorzaken van deze verkie zingen en den invloed, dien zij in de toekomst zullen uitoefenen. De circulaire van den onlangs te Parijs gekozen afgevaardigde aan zijne kiezerswaarin de meest verzoenende plannen geuit worden, heeft een uitmun tenden indruk te weeg gebracht. Vele afgevaardigden van het rechter-centrum, die op het eerste oogenblik van plan schenen de gelederen der rechterzijde te gaan versterken, hebben integendeel verklaard, dat de vertegenwoordiger voor den zoo duidelijk door het land verklaarden wil zich slechts voor den heer Thiers had te betuigen en hem te ondersteunen op het terrein, waarop hij zich,door zijne boodschap in de maand November, geplaatst had. En de heer Casimir Périer inoet niet de eenige zijn, die eene verklaring in dezen zin heeft afgelegd; ook de Prinsen van Orleans moeten als hun voornemen te kennen gegeven hebben, het linker-centrum meer nabij te willen komen. Het laatste gerucht is, het behoeft bijna niet gezegd te worden zeer aan twijfel onderhevig, maar het is toch zeker, dat er een samenstel van voorteekenen bestaatwaarvan de heer Thiers zichzelf rekenschap moet vragen en die zeker tot gevolg zullen hebben dat de president der republiek voor goed breke met het stelsel van toegevendheid en van anti-republikeinsche vergelijken, waaruit de tegenwoordige toestand geboren is. De berichten uit Madrid luiden weder gunstiger. Rust heerscht er overal. De Carlistische benden schijnen te verminderen. In het centrum van Spanje bestonden er zelfs geen meer. Het zelfvertrouwen kreeg dus weder de bovenhand. De maatregelen van voorzorg hadden te Madrid opgehouden, evenals de huiszoekingen. De telegrammen uit Londen waren uit Carlistische bron en derhalve leugenachtig. Het blad „ie Drapeau Francais" meldt, dat don Alphonso cn donna Maria te Solsona in triomf ontvangen zijn. De crisis te Rome is geëindigdhet ministerie Seila-Lanza blijft in functie. Zondag werd een kabinetsraad gehouden en door den Koning gepresideerdwaarin hij ais zijn besluit mededeelde, dat hij het ontslag der Ministers niet aannam, en. hun verzocht, om onderling zoodanige maa;r?gelen tc beramen als noodig zouden zijn om hun de regeering verder mogelijk te maken. De ministers kwamen in den namiddag weder bijeen om te beraadslagen of zij hun verzoek zouden handhaven, of wel aan 's Konings wensch gehoor geven; het bleek al spoedig, dat hun besluit zou moeten afhangen van do houding, door de oppositie aar. te nemen, en er werd dientengevolge eene bijeenkomst met de hoofden der oppositie belegd. Men kwam overeen, dat Nicotera zijn wetsont werp, betreffende het arsenaal te Tarente zou intrekken onder voorwaarde dat de regeering een ander ontwerp zou indienen) waarbij voor het eerstvolgende dienstjaar 6'/a millioen voor hetzelfde doel op de begrooting werd gebrachten met de reservedat de werken aan het arsenaal zouden worden uitgebreid, zoodra de schatkist dit zou toelaten. De Ministers kwamen Maandag ochtend op nieuw bijeen. De vraagof zij hunne portefeuilles zouden behoudenwerd thans bevestigend beantwoordnadat men ook Poolshoogte had genomen van de kansen die de kloosterwet bij de aanstaande be handeling zou hebben; de vrienden der regeering hadden eenparig aangeraden te blijven. De Minister-president Lanza ver scheen dan ook Maandag in de kamer met de mededeeling dat de Koning had gewei gerd het ontslag aan te nemen en dat de Ministers hadden besloten de leiding van zaken te blijven voortzettenhet regee- ringsontwerp betreffende het arsenaal te Tarente werd ingetrokkenzoodat ook het amendement van Nicotera c. s. vervielde regeering zou een nieuw ontwerp in dienen, dat met den toestand van 's rijks geldmiddelen strookt. BELGIE. Men meldt uit Namen, 8 MeiEen zonderling feit heeft op 5 Mei te Toutenelle, nabij Walcourt, plaats gehad. Terwijl de heer H..., en zijne vrouw zich naar een naburig dorp begeven hadden, zijn er langs een ongesloten venster, dieven in hun huis gedrongen. In den kelder gegaan zijnde, hebben de dieven daar een gebraden hoon een stuk kaas, beuevens twee flesschen champagne wijn genomen en zijn daarmede in de keuken gegaau, waar zij zich dapper aan het werk moeten gezet hebben, daar de eigenaars, bij hunne te huiskomstslechts de beenderen en de ledige flesschen op de tafel vonden. Men had don dag te voren wafels gebakken, waarvan er ceue me nigte overgebleven waren, doch hetgeeu desmui- lebroers niet hadden kunnen opeten hadden zij medegenomen. Beleefdheidshalve hadden zij bij hun vertrek een briefje op de tafel achtergelaten, waarin zij een gunstig compliment maakten over de hoedanigheid der spijzen. Daar er drie glazen op de tafel stonden, denkt men, dat zij met drieën geweest zijn en de heer £3. acht zich gelukkig er legen dien pi ijs afgekomen te zijn want na een nauwkeurig onderzoek, zijn al do meubels onaangeraakt bevonden. Daar men denkt met potsenmakers te doen gehad te hebben, is er geeue klacht bij de policie ingediend, FRANKRIJK. De compagnie De Grand Combes, die in het afgeloopen jaar zeer goede zaken maakte, heeft 6000 francs aan hare werklieden uitgedeeld als eene bate van de winsten die zij heeft behaald. Moge dit voorbeeld veel navolging vinden. Den werk lieden een evenredig aandeel in de winst toe te kennen achten we een onhoudbaar stelsel aan gezien zij ia de schade zouden moeten dragen, die de werkgevers welceus een tijd lang kunnen be- loopen. Maar hen op bovenstaande wijze iets van het bekomeu voordeel te laten genieten, kan niet anders dan guuslig werken. Jaarlijks wordt op den verjaardag van het over lijden van Napoleon i, eene mis gecelebreerd iu de kerk der Invaliden, maar dit jaar heeft de minister van oorlog gedacht de godsdienstige her innering te moeten beletten. De plechtigheid be stond dau ook alleen in het neerleggen vau een zeker getal immortelleukronou en bloemtuilen op den voet der Vendömekolom, dio echter reeds den volgenden dag werden weggenomen. Men heeft verleden week te Parijs een nieuw stelsel van guillotine beproefd, in tegenwoordigheid van den heul Roch. Liet schijnt dat de uitvinder, de heer Simpson, sedert lange jaren aan die ver betering werkt, en zijue pogingen zullen met goeden uilslag bekroond wordeu, want het nieuwe stelsel zal voortaan wordeu toegepast. Het zon derlingste van al is dat zijne guillotine iu een gewonen reiskoffer kan geborgen worden. Scbooue uitvinding Zier eenige bizonderheden over het vroesolijke ouweder, dat in de Vogezen gewoed heeft. De stoffelijke schade, hierdoor veroorzaakt, kan nog niet berekend worden, maar al de ongelukken waardoor verschillende familien getroffen werdenr zijn door de dagbladen opgenomen. Up ongeveer lUO meters afstand vanEtrennes, eene gemeente waar bet onweder het hevigste gewoed heeft, was eene moeder met hare vier kinderen op den akker bezig met aardappelen te planten, loon hot on weder haar overviel. Zij deed drie der kinderen op eene kar met eene koe bespaunenplaats nemen om naar het dorp terug te keerennam 't jongste kind op den arm en de stoet begaf zich op weg. Eensklaps echter deed een vrceseljjk gekraak zich hooren en het waterdat op de aarde nederstroomdestond oen oogenblik later twee meters hoog. De hevige vloed rukte het voertuig va n den heuvel naar de vlakte, cn vrouw en kinderen, rijtuig en koeverdwenen onder het schuimende water. De erg gekneusde lijken der arme moe den en van drie der kindereu werden door de inwoners der gemeente, nadat de stortvloed was weggedreven, onder aan den heuvel teruggevon den. Allen hadden wanhopig do armen rond de boomen gewrougen en waren zoo onder bet wa ter versmacht. Op vijftig slappen afstand van die ongelukkige familie word ook de bediende van den meier door deze waterhoos verrast en door het woedende element een vijftigtal schreden medegerukt, maar toen gelukte bet hem zich aan een boom vast te klemmen. ENGELAND. De Engolsche gemeenlenkamor heeft zichYVoens- dag bezig gehouden met de middelen om do dronkenschap cn het misbruik van sterke dranken tegen te werken, 't welk in dit laud eeu belreu- renswaardigën voortgang maakt. Een radicaal, afgevaardigde, sir Wilfrid Lawsou, heeft ecu wets ontwerp voorgesteld, waarbij de plaatselijke over-' beden het recht zouden hebben om de drankwinkels

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1