FEUILLETON BINNENLAND. BK KOH Affl DB WlttBGE». den afloopenden stroom, waarna de ju-ju-man van Bonny betzelfde deed met de andere helft. Koning George van Bonny trachtte den gruwel te ontduiken door koeion of geilen aan te bieden, doch het bijgeloof behield de overhand. Als een staaltje van dit bijgeloof wordt gemeld dat de slaaf, welke gedood moest worden, gedurende drie of vier dagen door Bonny wandelde volkomen bewust van zijn lot, doch onverschillig er over, eu zich troostende met het denkbeeld, dat, wan neer hij de personen, welke hemdoodea moesten, weder 'ontmoeten zou, hij dan hetzelfde aan hen doen zal," Het Britscbe comité der maatschappij, welke een onderzeeschen- tunnel tusschen Dover en Galais wü aanleggen, heeft dezer dagen een ge hoor bij den Fransehen minister van openbare ■werken gehad. Laatstgenoemde verklaarde, dat hij in beginsel de zienswijze der Kanaaltunnel-maat schappij deeltdoch dat, de belangrijk van zulk een internationaal werk in aanmerking genomeD, ook de ministers van koophandel en van buiten- landsche zaken daaromtrent in den ministerraad behoorden geraadpleegd to worden vóórdat hij 7,ijne toeslemming lot het doeu van het verlangd onderzoek op do plaats zelve kon geven. OOSTENRIJK. Do tentoonstelling te Weenenof liever do Wecner politie, is door een Engelsche inzending verrijkt geworden die zeer eigenaardig is. Een collectie n. I. van photographiën der meest be kende schurken van wien men vermoedde dat zij Weeüen met een bezoek zullen vereeren tijdens de groole drukte, dio aldaar verwacht wordt. Het zijn alle personen, die gezeten hebben en waar schijnlijk nog meer zullen zitten; daartoe moeten photographiën de behulpzame hand bieden. Over de .Wecner tentoonstelling schrijft men De vervoermiddelen zijn te Weenen veel duurder dan in eenige andere* plaats van geheel Europa. Eeu huurkoets kost voor den kleinsten afstand nog een guldon. Daar nu de koetsiers te Weenen met een werkstaking dreigen, wanneer ter gele genheid van de tentoonstelling hun tarief niet met 2o°/0 verhoogd wordtzouden de vreemdelingen weldoen hun eigen vólocipèdes mede le voeren. Men leest in het Schoolblad van 15 April SLUIS. Dat er veel gebrek aan hulppersoneel is, en dal voor een jaarwedde van f 400 op vele plaatsen zich nog geen liefhebbers opdoen, wordt ook alhier ondervonden. Sedert i April, 187*2 heeft het Gemeentebestuur reeds menigmalen eeoe vacature als hulponder wijzer geannonceerd, doch tot beden is hun roe pen te vergeefs geweest. AARDEiNBURG. Zoo als men weet. is de Her vormde kerk alhier zeer net ingericht en geres- toureerd, doch weet men tevens dat ze uit ceu aconstiek oogpunt zeer ondoelmatig is, zoodat geen spreker daarin verstaan kan worden. In eeno gecombiueerde vergadering van kerkvoogden is besloten nadat door tal van aangewende hulp middelen het gebrek onverholpeu bleef, zoo mo gelijk den predikstoel le doen verplaatsen en do geheele inrichting dor zitplaatsen te veranderen, nadat echter vooraf door een deskundige des- wegens een plan met begrootiug van kosten, aan het oordeel der vergadering zal worden onder worpen. IJZENDIJKE 27 April. Door den gemeeutcraad van Waterlaudkerkje is hel tractemeut van den hoofdonderwijzer aldaar met f 100 'sjaars vor— hoogd. Op verzoek, eervol ontslag verleend, aan J. van Male Jz., als lid van het bestuur der walerkeering van het calamileuze Oud en Jong-Breskens. Wij togen nu eens langs het straud dan weer eens over het duin naar het hadhuis cri verheug den ons in het heerlijk uitzicht over de zee. Doch, zoo we ooit uit zachte liefelijke droomen ontwaak ten dan was 't hier, en 'twas eigenlijk geen ont waken, 't was onaangenaam wakker schrikkeu. De gelachkamer was vol eu nauwelijks kouden we eea hoekje bereiken om ons onder 't genot van eene teug van het oude Vlaamsche gerstenuat, ds gelukkig meer eu meer den jenever vervaugenden volksdrankaan onze gepeiuzen over te geven. Waren we dan op een Vlaamsch dorp op den Zondag. O, neen! we waren in 't hart van Kad- zand onder dat oude kloeke ras vau landlieden, wier kloeke gestalte en welgedaanheid ons zoo vaak hel oog streelt en waaronder zoo menigeen WATERLANDKERKJE 26 April. J. B. Pasot koeiwachter te Sint Laurens.(Belgie) woonachtig, die bij de weduwe Cammaert de hoopeii vruchteu in brand heeft, gestoken is door het assisenhof van Oostvlaandereu, te Gent, ondanks eeu schit terende verdediging door Mr. K. Boddaert op requisitoir vau deu raadsheer Laraeere, die het openbaar ministerie op niet minder degelijke wijzo waarnam, schuldig verklaard eo lot vijf jaren op sluiting veroorzaakt. Men roemt zeer het onder zoek en opsporing door den brigadier der mare- chaussée to Aardenburg, Micbielsen di8 ook als getuige voor hel hof verscheen, verricht. Een oud luitenant-koloneldie lang in Indie geweest is, velt eeu zeer ongunstig oordeel, in de Aruheinsche Courant, over de expeditie tegen de Atchineezen en onderwerpt dsze aan eeue scherpe kritiek. Hij ziet den toestand somber in: Volgens hem zouden niet minder dau 10,000 man uit Ne derland naar ludie dienen gezondeu te worden is ons leger aldaar allerellendigst gewapend en hoewel een paar bataillons nieuw modelsgeweeren ontvingen, zijn zij met de behandeling daarvan niet genoegzaam bekend. Verder zegt hij dat het behoud van Sumatra, zoo niet meer, op het spel slaat. T Laatste zou ons niet verwonderen, we herin neren ons de geschiedenis van Palembangdo Mokïkken, Celehes en de Padries. Onverantwoor delijk is het, indien het dooker tafereel waarheid behelst, dat onze groote staatslui zoo onver antwoordelijk met onze zouen kunnen handelen. De opperbevelhebber de jeugdige adelborst eu vele brave dapperen stierren op het bed van eer? Wij zetten er eeu vraagteeken achter of er eer in steekt cm opgeofferd te worden? is dan van de deugden onzer vaderen, ook in fijriek opzicht, niets van huuue gebreken de bekrompen zui nigheid ons alleen overgebleven Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men. Door belastbare opbrengst wordt verstaan de jaarlijkscbe onzuivere huurwaarde, die ook in het dagelijks.ch leven als gemiddelde huurprijs bekend is. De belastbare opbrengst van gebouwen, gebezigd tol fabriek, traliek of werkplaats, evenals voor woouhuizeu wordt alleen bepaald naar de huurwaarde vau het gebouw, zonder de vaste of losse werktuigen, die daarvan deel uilmaken, daarbij iu aanmerking te nemeu. De jaarlijkscbe huurwaarde der gebouwde eigendommen wordt in deu regel bepaald naar de gemiddelde jaar- lijksche huurprijzen, of bij vergelijking met ge lijksoortige gebouwen. Door de herziening wordt in het totaal bedrag der belastiug geen verande ring gebracht. Het voornaamste doel is het bedrag der belasting meer gelijkmatig en in evenredig heid van de werkelijke huurwaarde der gebouwde eigendommen om te slaan, en zulks over het geheele rijk met terzijdestelling van het tot dusver gevolgd stelsel der provinciale quotas. Volgens het ontwerp wordt voor het geheele. rijk eu dus ook voor iedere gemeente een tarief vastgesteld met geleidelijke opklimming. De nota van den minister van koloniën over onze betrekkingen tot hel rijk van Atchia sinds 1824, is Woensdag avond laat in de Kamer rond gedeeld, en beslaat 35 pagina's folio. Zij behelst een historische uiteenzetting tot op de laatste ver- wikkeliugeu, toen het ludische bestuur iuzag, dat de Sultan en zijn afgezanten ons misleidden en verraderlijk te werk gingen en zich zelfs tot de buileulaudsche gezanten hadden gewend, om on dersteuning tegen ons in te roepen, terwijl zij met ons in onderhandeling waren tot regeling vau ge rezen geschillen eu onze hulp inriepen tegen hunne inwendige partijschappen. Terwijl de Alchiueesche gezanten nog le Riouw waren, vernam de ludische regepring, dat in het begin van Januari een af gevaardigde van den Sullau vau Atchin uaar het Fransche gouvernement was gezonden, om hulp en beschermiug tegen ons te vragen terwijl ook vroeger de hulp van Italië was ingeroepen en zijne afkomst van den Germaanscben stam voor de redelijke verovering der wufte Gallen Noord waarts verbannen, verraad niet alleen door naam maar nog door wezenstrek en lichaamsbouw. We hoorden van suilen en schoppen, van klaveren en harten, van derden en vierden en troef, eu forsche vuistslagen waaronder de tafels dreunden en de glazen riukiokten eu dat iu het gezicht der heer lijke zee. Zullen we met Schiller een rouwkreet aanheffen over deu ondergang van Griekeulauds goden? Zullen we "t verlies van Poseijdon en Aniphürüe beweenen O, neen maar toch wee de klacht van onze lippen„mannen vau Kadzand op deze plaats is het spel uitgevonden om eenen waau- zinuigen Kouing van een waauzinuig volk op te vroolijken, uwer uiet waardig!" Doch zoo is de mensch! Uit de badhotels van Scheveningeu, van Oostende, van Heijst on Blan- keuberghe ruischt de moderne fanfare die haar gemis aan gevoel door luidruchtigheid meent lo vergoedendaar klinken vaak de liederen der menigte of is het feeslgelach in volleu gang en op Kadzaud hanteert men de vuile kaartenbladen! Welk ecu uitvalAch neen, 't is alleen om den wil der koutraslen. Wij toefden niet lang maar trokken het oude Kadzaud door. In 1499 lag hier eea schor dal ter uauwernood zich boven het vlak der wateren Ycrhief en daarop verrezen de bei dat wijders dö Alchiueesche gezauleu, bij ons m6t vriendschappelijke verzekering komende, tegelij kertijd gedurende hun verblijf met de Marnix te Singaporebezoeken aflegden bij de agenten van vreemde mogendheden aldaar, om hun het voorstel te doen tot het sluiten van tractalen met Atchin, omdat dit door Nederland zou zijn bedreigd. Van daar dat de Indische regeering en het opperbe stuur begrepen, dat opheldering en rekenschap moest worden gevraagd en dat inmenging moest voorkomen worden. Dïenteugevolge wefd een regeeriugs-comraissaris naar Atchiu gezonden, met last om, wanneer de Sultan weigerde volledige opheldering te geven of de noodige waarborgen voor een goede verhouding en voor het wegnemen der oorzaken van vroegere botsingen hem deu oorlog te verklaren. Tot het laatste oogenblik zoo resumeert het rapport is naar eeu minne lijke schikking met Atchin gestreefd, eu het doel der expeditie is dan ook in de instructie voor den opperbevelhebber aldus omschreven; Om bij onverhoopte mislukking der pogingen van vredelievendea aard desnoods door kracht vau wapenen, de bestuurders vau bet rijk van Atchia te noedzakeu em te voldoen aan de hun door den gouveruements-commissaris te stellen eischsndie (blijkens heigeen in bet rapport voorafgaat) betrekking h2dden lot naleviug der verplichtingen van vruegere en latere traclaten. Atchin heeft echter geweigerd opheldering te geven en daarop is, d'en *26 Maart, de oorlogs verklaring gevolgd. Inmiddels is met de betrok ken mogendheden io gedachlenwisseliog getreden eu heelt dc regeering bij deze de meest geweuschto welwillendheid en medewerking ondervonden. Men verneemt, dat de regeering eea grootö ruimte besproken heeft in de stoomboot Prins Eieudrik naar Java, voor het vervoer vau ammu nitie enz., en dat maatregelen zullen getroffen worden om meer stoomschepen in de directe vaart naar Java te brengen. Door do kiezers moet in den loop van dit jaar voorzien worden in de vervulling der vacatures, ontstaande door de gewoue aftreding van de helft der leden vau de Tweede Kamer der SLaten-Ge- neraal eu van een derde der leden vau de ge meenteraden. Op den tweedeu Dinsdag van Juni (10 Juni) heeft de verkiezing plaats van leden vau de Tweede Kamer, iu welk college op den derden Maandag vau September 1873 aftreden voor het hoofdkiesdistrict DelftJ. L. Nierstrasz, CJz. Rotterdam: F. W. G. Blom, W. A. Viruly Ver- brugge. *s Gravenhagejbr. C. A. van Sijpesleiju. Leidenjhr. mr. J. L. van deu Berch van Heem stede. Gouda: jhr. mr. W. M. de Brauw. DordrechtJ. P. Bredius. Goriuchem: mr. J. Heemskerk, Az. Amsterdam T. J. Stieltjes, mr. M. J. de Lange, mr. J. A. Jolles. Haarlem: mr. G. J. F. Mirandolle. Alkmaar: jhr. mr. G. van Foreest. Hoornjhr. mr. D. van Akerlaken. Utrechtmr. E. du Marchie vau Voorlhujjsen. Amersfoort; jhr. mr. J. W. van Loon. Arnhem: mr. W. H. Dullert. Nijmegenmr. C, J. A, Heijdenrijck. Tielmr. C. T. baron vau Lijnden van Sanden- burg. Zulphenmr. L. E. Lenting. Zwolle: jhr. mr. J. A. Saudberg Jr. Almelo: mr. G. M. van der Linden. Deventer: mr. G. Dumbar. Assrumr. L. Oldenhuis Gratama, J^euwardenS. Hingst. Sneekmr. S. Wijbengadr. W. H. Idzerda, Dckkumjhr. mr, S. W. H. A. van Beijtna thoe Kingma. Zuidhorumr. E. J. J. B. Cremers. Appingadam dr. R. Westerhoff. Winschoten: dr. W. J, A. Jouekbloet, Middelburg: mr. D. van Eek. Zierikzee: J. J. van Kerkwijk. ligdommen aan de moedermaagd en Sint Catba- rina gewijd. Een enkele visscher droogde er zijne netten een enkele schaapherder dreef er zijne kudden op de stellen en rondom lag de donkere nevelzee, wijd iu de verte ontwaarde men Mude, Sluis en Aardenburg, weleer de koninginnen der zee. Eu het even oude Oostburg? Ach, de ruwe baud, de vernielende menscbeuhand had met de golven samenge9panneu om de beheerscheresse der binnenwateren te vernietigen; een enkel muur brok, hel overschot der slichting van Elïgius, wees de plaats aan waar het eenmaal stond en daarin als bier waar wij wandelen, op den Mariaweg, verhief zich een enkele terp, eeue scbaapsslelle en misschien eeue legerschans van vriend of vijand, Toch kau men het laud van Kadzand aanzien dat eerlang vier eeuwen over het grootste gedeelte zijns bodems zijn heneu gegaandoch dank zijnen uijveren landbouwers op wier wijze vau handelen, wat de staathuishoudkundigeer met grond moge tegenbrengen, wel eens te laag wordt neérgezien, men vind hier geenen uitgeput- teu bodem. De meeste rijke of althans zeer ge goede landzalen houden van mesten, wieden, braken en delven, getuige huune spreuken Achter een braakjaar, Een dnbbel jaar, en

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2