m BEZOEK AAN DE WIELING®. BINNENLAND. die in volle snelheid kwam aauloopeusprong van cio kaai in do Scheldeeu niettegenstaande eenige policieagenlen bedienden van het station en andere persoonen terstond alles aanwendden om hem le reddenheeft men daar in niet kun nen slagen. De zelfmoordenaar was terstond naar ouder gegaan en verdwenen. Voor zooveel men weet, had hij een lichtkleurige broek aan. FRANKRIJK. Dussud een der twee onschuldig veroordeelden, waarvan er eene op do galeien overleed, heelt een brief aan een dagblad van Roanue gezonden, waarin hij vooral aaudringt op eeue met recht gevraagde eer-herstelling, voor de vijftien jaren dwangarbeid, waartoe hij door het assisenhof van Montbrison veroordeeld werd, die voorafgegaan waren van eeuo openbare tepronkstelling. "liet begin der straf had plaats op een dagdat de jaarmarkt te St-Symphorien-sur-Goise plaats had en den ganschca dag stond het slachtoffer der rechterlijke dwaling aan den schimp en de be- leediging van zijne dorpsgenoolen bloot. Zijn eenige troost bestond hierin dat de god delijke Voorzienigheid al zijue kinderen met stof felijk welvaren begunstigdenieltegenslaando de schande die op hunnen vader drukte en dat allen mei liet hoofd opgeheven als brave ou eerlijke lieden door iedereen geacht werden. Vijftien ja ren lang verbleef bij op de galeien zonder de minste straf le ondergaan, en maakte hierdoor die vreeselijke spreuk eeue waarheiddat een galeiboef zich als eerlijk man gedrageu had. Het algemeen gevoeleu heeft nooit aau zijne schuld geloofd en op 80 jarigen ouderdom na 30 jaren den last eener openbare schandvlek ge dragen to hebben, vraagt hij de herziening van ziju vonnis, de eerherstelling voor het overige zijner korte levensdagen, als eeue schuld, die de samenleving aau hem le betalen heeft. Dat men al mijne medeburgers ondervrage, zoo eindigt hij ziju brief; dat men aide getuigen die bet vreeselijk drama van 1848 overleefd heb ben nogmaals iu gehoor neme, en dat men de achtbare personen hoorodie de bekentenissen van Johannes, bijgenaamd Rambin, ontvangen hebben eu er zal geen twijfel overblijven van mijne onschuld bij elk weldenkend mensch. Gij weet, dat twee eerlijke lieden, een manen eene vrouw, door eene ongehoorde nootlotligbeid, wegens als getuigen ter mijner ontlasting te ziju op getreden, veroordeeld werden tot dwangarbeid. Michel en zijue vrouw bleven inijue ouscbuld volhouden en dit met gevaar van hun leven, hunne vrijheid hun geluk eu hunne eer. Zij zijn beiden dood. Is de samenleving niets aau hunne nagedachtenis schuldig, is zij niets schul dig aan iiunue kinderen Prins Napoleon hoeft een manifest 't is de tijd der manifesten uitgevaardigd aan de kiezers op Corsica waarin hij hun de jougslc stemming der Nationale Vergadering in herinnering brengt en protesteert tegen de handelwijze der regeeriug jegens hem. Hij zegt daarin.: Wij zijn gebannen, omdat men ons vreest. Napoleon heeft tol twee malen Frankrijk gered. Buiten do boiiaparlistiscbe partij bestaan er slechts twee minderheden de eeue wil orde zonder democratiede andere democratie zonder orde. Wat ook geschiede, de naam Napoleou kan niet worden gebannen uit de harten der Franscheu. Prins Napoleon eindigt met een beroep to doen op het algemeen stem recht. 'I Geen zonderling heeten mag isdal dit manifest niet allereerst opgenomen werd in de bouaparlistische bladen maar in de Liberie. ENGELAND. Men meldt uit Londen, 18 April. Een telegram uit Singapore van den 17 meldt Bij den aanval op de Atchiiiezcn zijn de Hollanders er in geslaagd twee forten !e nemen maar leden de nederlaag, toen zij trachtten het voornaamste fort te overmees teren. De strijd was moorddadig; generaal Rechts van Slepeudam zag wederom een dorp, de parochie van Coxie of Beushaerskerko even als Slupeldam en Havekeiiswervc afhankelijk van de moederstad hei grijze Aardenburg, dal, van zijue Noordpo<orL langs de Moere of Lane-Arden- borg tot achter Coxie den wandelaar eeue aan eengeschakelde reeks van woningen kapellen herbergen, visschershullen, riddergoederen,'kloos ters eu godshuizen mei hofsteden en boomgaarden to aanschouwen gaf. Achter ons lag iiulsterloo, dal Willen Uieubove wellicht aanleiding gal', om het naamverwante woud van dien nsaci tol hel toueel van ecu der velo feilen \nu ziju prachtig epos, „den ós Rcyuaerde" te in aken ginds verre rechts verhieven zich do spitsen van Vinckeubroeck nabij den Maagden weg, die aau een of ruder hei ligdom der iu deze streken hoogvereerde moe dermaagd herinnert; links langs dei» Zwiudijk verrees hel stille dorpje ter Cr nee, hit clcrpie lij Kohier is gesneuveld hij den aanval op het fort. De Hollanders verloren meer dan honderd man. AMERIKA. Ziehier eenige uadcre bizonderbeden over den persoon ca de werken van den beroemden Brig- ham Youngden stichter der Mormonen secte Rrigham Younghet befaamde hoofd der Mor monen heelt vrijwillig besloten om de nederzet ting aau het Zoutmeer le verlaten eu zich naar elders te begeven. De gemeente der Mormonen wordt daardoor van haren profeet beroofd eu in dien zij niemand vindt, die even krachtig als Young voor hare vermeende rechten ia de bres springt, dan zal deze poliliek-religieuse secte spoedig dalen tot hel peilwaarop zoovele socten in Amerika staan. Zevou-en-twiulig jaren heeft Rrigham Youug dcu scepter gevoerd over eeue gemeentedie van een klein aantal lot 100,000 zielen is aangegroeid. in 184ö werd bij met een hoopje dweepzieke aauhaugers van Missouri naar Illinois verjaagd; hij toog naar de destijds bijua onbekende wildernis aan den voet van liet rots gebergte, om in het dal aan bet Zoutmeer eeue nederzetting te vestigenwaar hij als despoot heerschte maar levens onloochenbaar eene onge kende welvaart bracht. Er bestaat geen Oostersch vorst, die onvoorwaardelijke!- en tot zekere hoogte met grooter trouw werd gehoorzaamd dan Rrig ham Youug. Olschoou hij uitstekend zorgde voor bel materieel welziju van zijne gemeente, behield hij toch altijd het leeuwenaandeel voor zich. Wat meu dezen eigeuaardigen man ook ten laste moge leggen, te ontkeunen is het niet, dat 'hij eeu voorbeeldeloos aanzien iu zijne gemeente genoot. Hij heerschte streng eu eischte onvoor waardelijke gehoorzaamheidmaar zij, die z ch aau zijn gezag ouderwierpen, moeten erkennen dat hij hun vlijt en spaarzaamheid heeft geleerd, waardoor zij tot eene hoogo mate van welvaart kwamen, fiij do Mormonen koude men armoede noch ontucht. Voor zooveel men van Rrigham Youug weet, is hij een koel man, die geenc hartelijkheid of hartstocht kent, maar door eu door een zelfzuchtige eu alles behalve een dwee- per is. Hij heeft aan den New-York Herald eene lange memorie over zijne politiek gezpndeu. Daarin zegt hij, dat hijgedurende 40 jaren onver poosd gewerkt heeft aau het geluk van ziju volk, eu heelt thans, ongeveer 72 jaar oud, eenige rust uoodig. Het ontslag 't welk hij genomen heeft van eenige zijner fuuctien, raakt iu hot geheel uiet aan zijne stelling van voorzitter der kerk. Zijn inzicht is eeue kolonie te vestigen te Arizona, iu het land der Apachen, overtuigd zijnde dat, als de Mormonen cr iu slagen zich door hen te doen begrijpen zij oen gelukkigen invloed zullen uitoefenen op dit volk. Hij hoopt de Apachen te kunnen bijstaan in het leggen vau dou spoorweg, die door hun land uioet komen on ecu groot ge- lal Mormonen bij ziju ontwerp te kunnen aauslui- teu. Rrigham Youug ziet af vau zijne afzonde- ringspolitiek waarin hij lot hiertoe geleefd had en hij noodigt alle goede burgers eu kapitalisten uit zich to Utach te komen vestigen, belovende de eigendommen der nieuw aankomenden ie zul len beschermen c-u ze slechts met lichte belas tingen te bezwaren. SLUIS 21 April. Heden had alhier eene feest viering plaats die wij bepaald overgeuoegelijk mogen boeten. Onze nieuwe onderwijzer toch, de Heer S. R re veewas sedert 8 k 10 dagen op reis gegaan oiu ziju huwelijk te laten voltrekken. Met de Paaschvacanlie waren de hulponderwijzers hunne familiebetrekkingen gaan bezoeken zoodat geen van deze iu de afgeloopeu week tegenwoordig was, om hel een of adder iu gereedheid le helpen brengen, ten einde bet nieuw gehuwde paar naar beboeren te kunnen ontvangen. Doch ziet iu dit gebrek hebben de kinderen zelve trachten te voor zien. Zij zijn uit eigen beweging naar den Heer Burgemeester gegaan; hebben ZEd. permissie ge vraagd om de school te mogen versieren cu eene den Kruissleen, dat wellicht op Zou- en leesldageu de rustplaats dor Sluizcnaars was. zoo als het daar op ecu kwartiertje afslands van de Oostpoort dier stad was gelegen. En thans dijken aau dijken, velden aan vel denIn dcu Dioinedepolder herinnert eeue ver ouderde Kreek dat daar eenmaal een stroom vloeide, doch de golven, die de zegevierende kielen van Prins Mauri Is uit hel Zwarte gat droegen zijn verdwenen eu alleen als de storm opsteekt eu hel zwerk zicii verdonkert voor de donderbui, herinnert het geschreeuw der schorre meeuw ons, dal we uiet verre van de zee zijn terwijl bet zeekoraal aan onzen voet, wegstervend als bel is, ons bij die herinnering bevestigt. Wij wandelen langs den Olieslagerspolder en komen zoo aau bet Sluische veer. Giadseho heuvel droeg eenmaal eeue prachtige bastille; van daar schouwde t ka steel van Sluis op de baren van het Zwiu en zag uien van zijue transsen eeumaal Vlaam-che, Fran- sehe, Engoi-cke eu Hollaudsche violen beurtelings elkander vernielen. Wij herinneren om ook op nieuw loneelon onzer jeugd, boe we juichend als een knaap juichen kan met den fraai ge tuigden beurtman hier de golfjes ploegden: maar, zoo als de golf brak op den oever cu geeu spoor achter liet, zoo als de weldadige .moeder de zee, eerst bare zanden aauvoorde eu ze daan.a met baar vruchtbaar slib bedekte en alzoo de bsreu spoorloos verjoeg, zoo vlogenotue der cerebogea te mogen gebruiken, welke op het stadhuis gedeponeerd zijn, waartoe deze hen on middellijk toestemming lieeft verleend Zoo was dan verleden Zaterdag alles in gereedheid "ebracht voor de ontvangst in bet schoollokaal op° maan dagmorgen eu, dit was wezenlijk smaakvol versierd, fwee der leerlingen stonden heden morden ten 9 ure gereed om den onderwijzer en zijne vrouw, het pad te bestrooien, terwijl onmiddellijk daarna bet volgende versje dat ook weder dc kinderen voor deze gelegenheid hadden laten vervaardigen, aau het nieuwe paar als heilwcnscU zingende werd opgedragen. AAN ONZEN ONDERWIJZER DES HEER I. B R E V E hij dc terugkomst van zijne Huwelijksreis. WijzeWieu Seerlandsclibloci 1. Wij brengen U op dezen stond Een blijden welkomstgroet Weest welkoi* met Uw lieve vrouw, Smaakt saam hier 'slovens zoel; 't Geluk verzelie [J op deze aard 't Sprei rozen op Uw pad En 't heilig huwlijk scheuke U steeds Al wat hel schoons bevat! (bis 2. De algoede God zie van omhoog Steeds zeeguend op Uw huis En weere elk onheil van U af En ieder aardsche kruis. Hij schenke U zegen op Uw werk En maak de taak U licht Dan kunt ge eeus vroolijk rugwaarts zien Op 't werk door U verricht! (bis.) Gewis ,'wij allen vieren feest En ziju met U verheugd Wij danken saam met U den Heer Eu deelea in Uw vreugd. Maar tevens klimt ons biddend hart Voor U omhoog tot God: Spaar Gij Oen Heer nog langen tijd Eu schenk Hun t zaligst lot(bis.) Wat er verder in de school tusscheu ouderwij zer en kindoren heeft plaats gegrepen daarvan weet ook do verslaggever niets, want ook hij on dervond, even als vele ouders eu belangstellenden, die van buitenaf geluide wilden ziju van deze plechtigheid hetzelfde, als 't geen eeumaal de dwaze maagden in de gelijkenis (Matlh. 25) ondervonden „En de- deur werd geslotenHet werd alles dicht gemaakt, deuren oude vensters, zoodal niemand iets zien kou van hetgeen daarbiuueu plaats greep. Enfin hel speet ons, irtaar het is zeker een ver keerde ijver geweest, die we gaarne willen ver geven. Eenige geschenken werden den onderwijzer door de kindereu aangeboden en heden middag zullen zij op broodjes en chocolade worden ge- tracteerö, terwijl bet overige van dezen dag door de kinderen in feestvreugde zal worden doorgebracht. R ETR AN CII EM ENT. LI. Donderdagavond is de korenmolen alhier door den bliksem getroffen. Hoewel er geen brand door is ontstaan, is er aan het raderwerk toch aanmerkelijke schade toegebracht. Naar men verneemt is de bliksem ook iuge- slageu in de woonkamer van den landman Salomé ouder de gemeente Groede. De bewoners schijocu met den schrik vrij gekomen te zijn. derjaren als de golven eu verdwenen als deze, zich brekende op de- stranden der eeuwigheid. Dau niet gemijmerd, vooruil maar, de tocht is voor oude en jonge beeuen nog ver; de eersten hebben hunne krachten gehadde laalsteu ont wikkelen die nog. De Zwinpolder ziel er goed uit en het thans levend geslacht mag zich verheugen over deze vreedzame verovering, die daar eenige jaren lag, alleen door de kudden der landbouwers bezocht doch deze jaren van rust waren niet verloren, ze droegen rijke vruchten, en de schorren rijpten. De natuur, gewrocht ook der voortdurende schepping eener nimmer rustendeVoorzieuigheid, gaat haren stillen gang en heeft haren lijd uoodig; doch ze geeft, getuige den rijkeu Zwinpolder boveu den wel wal vroeg bedijkten Diomede dan ook. eene rijke belooning voor een geduldig wachten. Aan den grindweg gekomenzeilen we ons tochtje voort langs hel Kasleelpolderlje en lieten het eeuwenheugend ter Hofstede, even als zijne veel latere mededingster hel Retrancbemenlaan onze rechterhand liggen terwijl we aan de oude kil een oogenblik rust namen en met eeue ver kwikkende teug cn bescheideue bete onze krach ten herstelden, om, vervolgens de pijp gestopt hebbende eu de blauwe wolkjes in bet heldere luchtruim latende dartelen, de nieuwo kil te bezoeken. Oude qu nieuwe kil: 't beteekenl niet veel en

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2