NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N". 31. Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 21 April. BEKENDMAKING. Politiek Overzicht. BUITENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,13; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,12'/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zjj beslaan. g. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeeiingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Het Bestuur van deu KLEINE PASPOLDER maakt bekend 1°. dat de rekening over 18"/tj alsmede de opgemaakte begrooting voor den dienst 18"/u van den 23 April tot deo 30 April daaraanvolgende en de begrooting na de vaststelling door de stembevoegde Ingelanden van 3 Mei tot 10 Mei in deo voormiddag ten kantore van den Ontvanger-Griffier zullen zijn nedergelegd ter inzage van Eigenaren van landen in dezen polder gelegen, en dat gemelde rekening en begrooting ten zelfden kantore in afschrift verkrijgbaar is, tegen betaling der on kosten. 2". dat de gewone Vergadering van stem hebbende Ingelanden van dezen Polder zal gehouden worden op Woensdag den 30 April 1873 aanstaandedes voor middags 10 ure in het Logement „de Stad Brugge" bewoond door S. F. van MALDEGEM op de kaai alhier. Siuis 18 April 1843. liet Beiluur van den Kleinen Paspolier, J. B. BUIJSSE Dijkgraaf. I F. HENNEQUIN, Ontvanger-Griffier. Omtrent het verwerpen door de beide Kamers van den Zweedschen Bijksdag van het regeeringsvoorstel, strekkende tot wij ziging der kieswet, verneemt men thans de volgende bijzonderheden. Volgens de nu bestaande bepalingen moet men om in de Eerste Kamer (wier leden geene reis- en verblijfkosten ontvangen) verkozen te worden, vaste goederen ter waarde van 80,000 rijksd. bezitten of voor een jaarlijksch in komen van minstens 4000 rijksd. belasting betalen. Om verkiesbaar te zijn voor de Tweede Kamer (wier leden 1200 rijksd. voor reis en verblijfkosten ontvangen) moet men grondeigendom ter waarde van 1000 rijksd. bezitten of grondeigendom ter waarde van 6000 rijksd. in pacht hebben, of be lasting betalen voor een jaarlijksch inkomen van minstens 800 rijksd. Het voorstel strekte, om alle deze cijfers tot op de heift te ver minderen en ook aan de leden der Eerste Kamer reis- en verblijfkosten toe te staan. De Eerste Kamer heeft dit voorstel zonder discussie verworpen; in de Tweede Kamer had daarover eeen langdurige en levendige discussie plaats, welke mede op de verwerping uitliep, echter slechts met 75 tegen 74 stemmen. De groote gebeurtenis van den dag is natuurlijk de verkiezings-circulaire van- den heer de Rémusat, wier redactie, zooals zij thans is vastgesteld, niet zonder moeite is verkregen. Onderscheidene afgevaardigden toch van de republikeinsche linkerzijde had den zich bij den beer Thiers aangemeld om dezen te kennen te geven, dat het on mogelijk was langer met de openbaarmaking van dat stuk te wachten, en zoo de heer de Rémusat zijne candidatuur niet stelde en wel in duidelijk republikeinschen zin, de gansche partij, die de bevestiging der te genwoordige instellingen,radikaal of gematigd, wil, zich alsdan om den heer Barodet zou scharen. Niet alleen verlangden zij voorts de verklaring eener duidelijk republikeinsche politiek maar bovendien dat het algemeen stemrecht vooruit ten volle werd gewaar borgd. Vandaar dan ook dat men in het stuk thans ziet de zinsnede nopens de hand having der integriteit van het algemeen stemrecht, eene zinsnede die, toen de bedoelde afgevaardigden haar hadden verkregen, den heer Thiersmet hel oog op de kieswet die de Kamer ontwerpt, de uitdrukking heeft doen ontvallen„Gij hebt mij een geduchte kies getrokken." Wat hiervan zij, de candidatuur van den heer Rémusat neemt thans in de hoofdstad eene snelle vlucht en vindt een hechten steun in de gelederen der liberale democratie welke eerst, door de aarzelingen van den minister, geheel naar de zijde van den heer Barodet overhelde. De warmste aanbevelingen voor den mi nister van buitenlandsche zaken komen thans van den kant der republikeinsche linkerzijde. Een der meest geachte leden dier partij heeft namelijk een zeer krachtigen brief ten zijnen gunste aan de Temps gericht. Hij verklaart daarin formeel dat, door te Parijs den* heer Barodet te ondersteunen tegen den heer de Rémusat, men de re geering van den heer Thiers aauvalt en dat hij, voor niets ter wereld, zich bij een dergelijken aanval zou willen aansluiten, zoolang het grondgebied niet is bevrijd en de republiek niet heeft gezegevierd over de monarchale pogingen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft, zooals vele ltaliaansche bladen melden, aan de Courcelles, den vertegen woordiger der Fransche republiek bij den Heiligen Stoel, eene uitvoerige depêche ge zonden waarin uiteengezet wordtdat Frankrijk thans niet in de gelegenheid is den Paus eene schuilplaats aan te bieden wegens de daarmede verbonden politieke moeilijkheden. Daar de Paus na de aanne ming der wet op de kerkelijke vereenigingen gelooft, niet meer te Rome de kerk te kunnen regeerenhad hij in den laatsten tijd zijn vroeger plan weder opgevat om zijne residentie te Pau te vestigen. De Ré musat zegt o. a.Het is in 't belang van den Paus zeiven Rome niet te verlaten want houdt hij zijn verblijf niet meer op het Vatikaan, dan ware de geheele hem aanhangende partijdie toch moeilijk met hem naar Frankrijk zou kunnen komen nl. de Romeinsche bisschoppen en pastoors en ordes-geestelijken, geheel aan de willekeur der ltaliaansche regeering overgegeven. Dan kon ook Frankrijk niets meer voor hen doen. Blijft hij echter in Romedan be stond er kans, dat de diplomatieke bemoei ingen bij 't Quirinaal, voornamelijk ook met 't oog op de kloosterwetmet nieuwe kracht konden worden voortgezet. De minister van oorlog heeft thans al de stukken ontvangen betreffende het proces- Bazaine. Zij vulden een geheelen militairen postwagen. De instructie is nu geheel af- geloopen en men verwacht de beslissing van generaal Cissoy over het al of niet in staat van beschuldiging stellen. Indien de minister al de stukken wil doorloopen en met aan dacht nagaan, dan kan de beslissing nog wel wat uitblijven. Hoe hoog men ook den bejaarden Thiers moge schattenhoe gelukkig zijn tijdelijk optreden voor Frankrijk ook zijn moge, wij behooren niet tot zijne onverdeelde bewon deraars maar onze overtuiging werkt hij aan een warnet. Zulk eene natie is niet te regeeren; ze moet zich lucht geven in bril- lante revolutiën 't is eene natie van vloei papier, steekt men 't in brand dan schittert het eenige seconden. Frankrijk heeft een ijzeren arm en stalen voorhoofd en een verstandig brein noodig en verdient niet anders. Bonaparte biedt geen enkele dezer voor waarden afzonderlijk, laat staan vereenigd, aan. Vanwaar de ijzeren man komen moet ligt geheel in 't duister. Wellicht uit het Noordoosten? Doch wie zal 'tbepalen. Met Spanje is 't hetzelfde, schoon men de gisting daar niet kan vergelijken met de gisting hier. Spanjes omwentelingen hebben dezelfde oorzaak als de eerste van Frankrijk voiks- onderdrukkiog en volksslavernij; een echt christenvorst kan alleen Zuid Europa be sturen. Victor Emmanuel heeft iet» van het Germanisme, doch niet genoeg om be stendig te zijn. Toch moeten ook de Romaansche volken tot vrede komendaar heen streeft alleszelfs het onweder der revolutien. BELGIË. Men meldt uit Antwerpen17 April. Gisteren avond omtrent 9l/2 uur beeft er in de nabijheid van het station van het Land van Waas een© zelfmoord plaats gehad. Ëen wel gekleed heer

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1