NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N°. 30. Veertiende Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. ÉEKE BIJDRAGE TOT DE WAARDEERIXG DER ADISISTMTIEVE PROCEDURE. Aü 1873. 1 s 111 s 0 hBimblad fa Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels ƒ0,75 elke reael Prijs per drie biaanden voor het voormalig 4de district van "Wiif-Sio* H Afwil daarboven fO,l2y2.~ Groote letters naar het getal gewone Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J O -rajJIIl. regels die zq beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers f 0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Het Bestuur van den Olieslagerspolder brengt ter kennis van Ingelanden Dat op de na te melden dagteekeningen van des voormiddags 9 tot 12 ure ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zullen liggen en in afschrift of afdruktegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld 1°. De rekening over het dienstjaar 18% en het ontwerp der begrooting voor het dienst jaar 1873/i4 van den 19 lot 26 April e. k. 2°, Genoemde begrootiDg, na door Ingelanden te zijn vastgesteldvan den 28 April tot 5 Mei. Dat de vergadering van stembevoegde Ingelan den zal worden gehouden te Oostburg in het logement „het Wapen van Zeeland" bewoond door E. DE BRUIJCKERE op Zaturdag 26 April 1873 des namiddags ten 3 ure. liet Bestuur van genoemden pol der J. F. HENNEQUIN Dijkgraaf. M. J. A. VAN CASTEED Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den Aardenburgselien Havenpolder, maakt bekend, dat de gewone algemeene vergadering van stemhebbende inge landen zal worden gehouden op Maandag den 28 April a. s. des voormiddags ten 10 ure, ten huize vau den herbergier J. JORIS onder de gemeente Aardenburgaan de zoogenaamde Draaibrug. dat ten kantore van den Ontvanger-Griffier voor de ingelanden ter inzage zullen leggen op de volgende dagentelkens des morgens van af 9 tot 12 ure: de rekening van ontvangsten en uitgaven over de dienstjaren 1871 en 1872, alsmede het ontwerp begrooling van dezelve over de jaren 1873 on 18% van den 19 tot den 27 April a. s. en de bedoelde begrooting, nadat dezelve zal zijn vastgesteldnog van af 29 April tot den 6 Mei 1873 dat van beide stukken voor ingelanden tegen betaling der kostenafschriften verkrijgbaar zijn. liet Bestuur van bovengenoemden polder A. ZONNEVIJLLE, Dijkgraaf. K. F. KOKSA1A. Ontvanger-Griffier. Den 9 April bezocht ik Eede en te Eede woont Vitaal Verstraetebijgenaamd de Euijterdie altoos een vriendelijk praatje voor mij heeft en wien ik wel gaarne met een kleinen raad en een vriendelijk woord ter wille ben. Vitaal had ons opstel „Concurrentie doet leven" gelezen en hij vertelde tu^Je volgende anecdote. Vooraf een enkel woord Vitaal heeft te weinig rechtsgeleerde kennis om de zaken te beschouwen zoo als ze zijn laat staan zich over macht en hoedanigheid de meest juiste begrippen te vormen; daarbij zijn de uitdrukkingen en bewoordingen, die de Eedenaars bezigen en die elders belecdigend zouden klinkenin hunnen mond geheel onschuldig, ja zelfs hartelijk en vertrouwelijk. Vitaal verhaalde mij, dat hij zichdaartoe door derden eenigszins opgewonden, te veel woorden tegenover den heer burgemeester van Eede veroorloofd had. Het gevolg was, dat Vitaal als beklaagde voor den rechter stond en veroordeeld werd tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf en ongeveer ƒ20,,- kosten. De tijd kwam waarop Vitaal zijne straf moest ondergaan en hij meldde zich aan bij den heer officier van justitie (of den heer substituut officier, dit schijnt do man zoo juist niet te weten) en op zijne gewone manier vraagt hij ZEd. A.„Mijnheerbe zwaart gij uwe consciëntie daar nu niet mede Yerklare zich wie kanden indruk van zulk eene vraag. ZEd. A. zal echter wel meer rare patronen onder handen gehad hebben. Hij antwoordde, of liever vroeg op zijne beurt„Hoe zoo man „Wel, zei Vitaai, omdat het een onge permitteerd vonnis is." Haasten we ons te zeggen, dat V. hiermede niets anders meende, dan dat het vonnis op geene goede gronden steunde; hij meende de waarheid gezegd te hebben en had dus geen vrede met het vonnis. Men bemerkt zelfs, dat hij de schuld der uitspraak op den heer officier wilde werpen. Toen zeide de officier: „ja man, ik weet, dat gij Z. M. om gratie gevraagd hebt, maar dat verzoek is gewezen van de hand en nog ietsals gij minder jenever dronkt en wat minder praatte zou 't voor u beter zijn." En ziet, dat viel in goede aarde. Ha I dacbt Vitaal, nu vat ik hetIk heb gratie gevraagd; dat verzoek is uit den Haag naar Middelburg en van Middelburg naar Eede gekomen en men heeft overal ongunstig geadviseerd cn daardoor kreeg ik geen gratienu weet ik waar ik gebeten ben. Natuurlijk laten wij deze gevolgtrekking in hare waarde of onwaarde, alleen vermelden wij, dat Vitaal den heer officier verliet met de hartelijke verzekering, zelfs met een soort van eed dat hij geen jenever meer zou drinken en tot heden toe (er zijn reeds verscheidene maanden sedert verloopen) tot heden toe heeft Vitaal zijn woord gehouden. Hij drinkt als een man zijn glas hier, maar de jenever blijft afgezworen. Maar in welk verband staat dit nu met Ijet opschrift dezer mededeeling? De lezer zal liet direct begrijpen. Als Z. M. een verzoek om gratie in handen krijgt, kan hij daarop niet beschikken, omdat hij met den verzoeker en diens omstandig heden niet bekend is. Het adres moet dus op advies eerst naar bet openbaar ministerie, eriz. Dit oordeelt maar wat voor oogen wasde houding en het gedrag van den beklaagde voor de rechtbankzijne stout moedige ontkentenis of nederige cn berouw volle bekentenisal naar 't voorkomtdoch natuurlijk wordt ook bij het hoofd der policie inlichting genomen omtrent het ka rakter en het vroeger gedrag van een be klaagde. Stelt nu dat alles is ongunstig bericht', dan krijgt de vrager ten antwoord„er zijn geene termen gevonden, om het verzoek in te willigen." Hoewel dit nu namens den Koning geschreven wordt, is hot geenszins de schuld van Z. M.. maar van de advisee- renden en wat is natuurlijker, dan dat de verzoeker op zijne beurt vraagt Waarom niet Ben ik dan Z. M. ontferming zoo geheel en al onwaardig Vitaal is van meening, dat niet gunstig geadviseerd iswij ook, maar do motieven liggen in het duister. Zie - wij weten zeker dat, hadde Vitaal Z. M. beleedigd, V. gratie zou hebben ontvangen. Ieder gevoelt gemakkelijk, wat we uit dat gevoelen al verder zouden kunnen afleiden doch 't punt is te teer; daarom liever stil geslaan bij de vraag van den cenvoudigcn houtzager „Waarom niet"? die ook sinds lang onze vraag was. Ons antwoord is, omdat de administratieve procedurewaartoe wij om hare wijze van behandelen ook de beslissing over de Koninklijke gratie brengen, geheel en al in het duister gevoerd wordt Gij klaagt over eene in uw oog arbitraire handelwijze van uw gemeentebestuur over de daad van een polderbestuur; over een aanslag in de belastingover belemme ring van een voetpad over onwettige of' vermeende onwettige aanhouding kortom over tal van gevallen, die u in 't dagelijkscli leven voorkomen en gij krijgt ten antwoord het collegie of de titularis heeft geene termen gevonden, om het verzoek in te willigen of om gevolg te geven aan de klacht. Waarom niet is uwe vraag; doch ze is te vergeefs, de waarom schuilt in 't duister. Is dit nu eene handelwijze ODzen tijd waardig? Hadde Vitaal op zijn verzoek ten antwoord gekregen Je straf is verdiend; je drinkt te veel jenever en dientengevolge zegt gij meer dan gij moogt cn 't is bewezen uit het vonnis der rechtbank, dat dit ook hier het geval was I Zie, dan ware den klager den mond gestopt en bij zou niet meer moeten vragen waarom In deze was het nog te overkomen. Vitaal heeft de correctie ondergaan en ze heeft

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1