Politiek Overzicht. BUITENLAND. t ong, dut ons zegt, dat alle verbonden aan beide zijden verbindend zijn. Hier uit volgt, dat zoo iemandwelke partij ook het ver bond breekt, het verbond ontbonden ver nietigd is. De grondwettige regeeringsvorm der grondwettige monarchie is dus de beste. Wij schreven dit opstel met het oog op de Republikeinscho woelingen onzes tijdsde lezer overtuige. o April. A. Sedert vele jaren heeft er op het staatkundig veld zoo peen diepe en algeineeue rust geheerscht als tegenwoordig. Het is niet alleen in Frankrijk, waar de politieke driften stil liggenmaar ook in al de audero Statenmet uitzondering van Spaan je. Onder de mecst-bedaarde gemoedsgestemdheid gaan de leden der wetgevende kamer in Frankrijk uileen tol den 19 Mei—eeue zeldzame gebeurte nis in dat land, waar de duivel der partijschap altijd het hooge woord voert! Do volksvertegen woordigers dragen er ditmaal de beste indrukken mede naar hunne departementenen daar zal door heu de kalmte in de gemoederen overgebracht worden. Dit laat eon tijdvak van rust en orde in Fraukrijk te gcmoet zien, tot zoo lang het duurt, want de Presidents keuze der Nat. verg. was niet gelukkig. In Eugcland was, gelijk men weet, do wet op het hooger onderwijs in Ierland verworpen met drie stemmen meerderheid en dreigde het minis terie af te treden. De enkele meerderheid van drie stemmen aan de zijde der oppositie is echter niet ücwichtig genoeg geacht om de aftreding van het kabinet te billijken het is dan ook gebleven. Doch een bciaugrijk gevolg van de aan het Glad- sïoue-kabinel gegeven les, is bet bedaren van Ierland. De voorgestelde en afgestemde wet maakle inbreuk op do rechten van dc Katholie ken en dus van de meerderheid der ïersche be volking volgens het gevoelen der leren en mea zal ze nu laten rusten. Duilschland, Oostenrijk en Rusland laten weinig van zich hooren. In Duitsehlaud is 't gebruik van de oorlogscha- deloosslelliugdoor Frankrijk aan Duilschland betaald de groote zaak der dagordeeen ruim deel er van wordt besteed aau de versterking van hot leger en de landsverdediging, vooral voor de reuzenwerken aan de vosliug Mainz. Oostenrijk beurt zich al meer en meer op. In den laatsten tijd heeft Oostenrijk do spreuk be waarheid „het huis van Oostenrijk kan waggelen, maar niet vergaan." Een treffend bewijs van we der opstanding wordt thans door de Oostenrijksche monarchie gegeven met de wereld-tentoonstelling to Weenen welke plaats heeft in de maand Mei aanstaande. Zij.zal merkwaardiger en uitgebreider zijn dan de laatste wereld-tentoonstelling te Parijs gehouden. Oostenrijk moge bij dezen strijd des vredes leereu vrede best! Rusland is bezig met het inrichten van zijn veldtocht tegen Khiva, en het overige Turkestan, in Azië. Men weet, dal zulks aanvankelijk tot moeilijkheden dreigde te leiden tusschen Rusland en Engeland want Engeland vreesde dal Rusland hier geen ander iuzieht bad, dan hem deu weg af te snijden naar Persiëeene eroote markt van Engelsche manufacturen. Bcido mogendheden hebben eindelijk elkander verstaan. Engeland ziel niet langer tegen Ruslands veldtocht in Azië op. Lit Italië voortdurend geen politiek nieuws van groote bcleekenis. De kamers leggen er weinig werkzaamheid aan den dag. Het staatsbestuur voedt intusscheu een niet verborgen wantrouwen jegens den keer der zaken in Frankrijk. Hel vreest, koiut de monarchie in Frankrijk tot stand, dat er een oorlog tusschen Frankrijk er« Italic over do zaken van Rome zal uitbarsten. Uit dien hoofde ijvert hel llaliaansch ministerie zonder op bonden aan de eeue zijde om het leger te ver sterken en aan do andere om Italië al vaster bij Pruisen aan te sluiten. Tot hiertoe zijn de ka mers alles behalve geuegen om nieuwe uilgaven voor de landsverdediging te stemmen. Spanje maakt intusscheu de cenige zwarte stip uil in deu helderen toestand der Europescbe politiek. Ofschoon er uit de Spaausche berichten niet recht wijs te worden is, zoodanig loopen zij uit— ecu loc h is er genoegzaam uit op te maken, dat dit ongelukkig land hoe langer hoe meer naar de regeeringïbosheid en den burgeroorlog overgaat. Ingesloten langs dc eeue zijde door de Carlisle» en langs de andere door de Radicalenis het gouvernement als met lamheid geslagennergens komt het tusschenbeiden het laat gaan wat gaal. en alle dagen winnen burgeroorlog en regeeriug- looshoid nieuw veld... Daarenboven is de Kamer der Volksvertegenwoordigers uiteen gegaan om den 1 Juni de plaats voor eene nieuwe Kamer te ruimen en alzoo wordt Spauje niet enkel be heerd door een werkeloos uitvoerend gezag, maar tevens beroofd van ieder wetgevend bewind. In de steden steekt de Internationale het hoofd op, vlammend naar den stond waarop zij het leger genoegzaam verdorven en tot zich overgehaald zal hebben, om haar schrikbewind te beginnen op het platte land sluiten al de conservatieve en c.iijislische elementen zich al vaster aan eikander. De Carlisle» gaan vooruitnog verleden week nauica zij een paar belangrijke" plaatsen op do troepen in, en bepaald naderen zij do zege; maar tot hiertoe zien wij niemand die de Carlis- tische beweging leidt en richt, ook niemand die als pretendent tot den spaanschen troon optreedt. Men verzekert dat don Carlos van al zijno rech ten op den Spaanschen troon afziet, terugschrik kende voor den hachelijken toestand waarin Spanje verkeert. Aldus is er nergens licht, nergeus uitkomst, nergeus redding voor Spanje te be speuren. Het is echter met ai deze stilte in Europa niet alles rozenverwig. Zoo ooit, dan staan op ker kelijk gebied vooral de vijandelijkste elementen scherp legen elkander over en opmerkelijk genoeg openbaart zich daar in den geest, die twee hoofd rassenhet Romaansche en hel Latijnsche be zield. Duitschland en Zwitserland zetten hunno maatregelen tegen de kerk door en de kerk treedt niet enkel verdedigend op, maar gebruikt zeifs aanvals wapenenbinnen haar gebied. Zij rust zich toe en versterkt zich mei de grootst mogelijke krachtsinspanning voor den algemeenen strijd. Niet alleen is dit het geval met de Katholieke maar zelfs met de Protestaotsche kerk. De laat ste acht zich in Duitschland evenzeer getroffen als de eerste. En iu Nederland? Wie weet of de zaak op het kleine Moerdijk niet het begin is van eene vreeselijke worsteling! Dit is zeker, dat de toestand onhoudbaar is; indien het waar isdat de Synode alleen de uitdrukking is van het gevoelen van weinigen, dan moet zij vallen onder de slagen harer vele tegenstanders en wel licht herrijst de eeuw van Oldeubarneveld op nieuw. De Belgische kamers hielden zich in dc afgeloopen week uok steeds bezig met de slaats- begrooting voor 1873. Tot belangrijke debatten heeft deze echter geene aanleiding gegeven. Alleen hebben wij hier, als niet onverschillig voor het geheel, aan te stippen, dat de heer Do Smet, volksvertegenwoordiger voor Gent, onder de reeks werken, welke hij te dic^r gelegenheid voor zijn district den minister aanbeval, ook de hergraving van den Rurggravenstroom noemde. Derhalve zijn de deputatie van Eecloo en die van Gent het volkomen eens over de noodzakelijkheid van dat werk. Men weel overigens dat de kwestie der her graving van den Rurggravenstroom door een lid van beide deputaliën het eerst is vooruitgezet ge weest door den Eeclooschen senator baron 't Kint in den senaat, en in de kamer door deu Gentscheu volksvertegenwoordiger De Baets. Sedert dien tijd is de kwestie veel vooruitge gaan. Moge zij bepaald worden beslist als do kamer zal stemmen over de werken, dio men wil uitvoeren door middel der 60 millioen over schot op de 240 millioen der Ieeniog en welks gebruik nog niet bepaald is vastgesteld. De senaat scheidde tot nieuwe hijeeurooping. Het budjet van justitie was een dor laatste onder werpen van zijue dagorde. Te dier gelegenheid werden een paar zeer gegronde aanmerkingen in 't midden gebracht. Eerst werd er aangemerkt, dat sedert langen tijd al de elementen waren verzameld voor 't opstel van een landelijk wetboek, zonder dat daaraan de hand wordt gelegden vervolgens vroeg men hoe het komt, dat de ontwor pen wet op de onbevaarbare en ontvlotbaro wa- terloopen niet wordt voorgedragen. Do minister van justitie antwoordde daar op, dat voor 'teen en 'tander zal gezorgd worden te gen den aanstaanden zittijd der kamers. Teaon den aanstaanden zittijd! Dus al weder een jaar uitstel, altijd uitstellen wauneer het do belangen van hot platte land geldt! Het landelijk wetboek eeue wet op 't beheer der watergangen, ceDC nieuwe wet op de onderstandswoniugeu, de wet op de algemecue pensioenkas der gemeente onderwijzers het landbouwkrediet en zooveel andere nuttige ontwerpen, die deu Jaudbouw betreffen dat alles wordt uitgesteld. Ook aan sommige dier onderwerpen heeft Nederland behoefte. Een zoogenaamd Code rural, eeu nieuw strafwetboek enz. En Nederlaud Ja Nederland is iu oorlog en 't heeft zelf deu oorlog verklaard Velen zulleu zeggennu ja 't is ver van huis aau Atcbin of Atzjieu op da Noordkust van Smuatra, doch juist dat, hoe ver van huis ook is alles bebalve gomakkelijk. We zijn niet zoo zwaartillend als Mijnheer Nierstzasz, die cr nog nooit geankerd heeft, maar dat geld daar voor oorlog uitgegeveu, elders zoo noodig dat bloed daar wellicht reeds vergoten, jammert ons. Toch vertrouwen wij, dal alleen nooddwang de regeering tot zulk een gewichtigen stap zal genoopt hebben eu hopen wij eene spoedige be- slissiug en weldra meer licht in dezen. De wet op de Rechterlijke organisatie gaat langzaam vooruit, een boei Maastrichtenaars zijn er tegen, reden te over om ze aan te nemen, de wet namelijk. BELGIË. Het bekende geschil tusschen den hoer Iïuijghe, Burgemeester van Sint Laurens (Belgie) en deu heer Hoste, schepen dier gemeente, is beslist. De correclioncelc rechtbank van Gent heeft den heer Hoste veroordeeld tot drie geldboeten ieder van 50 francs cu de kosten, voor beleedigiug van deu Burgemeester in de uitoefening van ziju ambt. FRANKRIJK. In „het Recht", een Belgisch weekblad lezen wij het volgende: Wij zullen hier eene echte en ware geschiedenis verhalen, welke voorzeker door de vrienden vau de afschaffing der doodstraf openbaar gemaakt zal worden. Het is een verhaal van een moord, over een dertigtal jaren gepleegd, en waarvoor eerlijke menschen jaren lang onschuldig in de gevangenis gezucht hebben. In 1842 kwamen zékere Bonnet en Grataloup van de kermis van St.-Symphorien-sur-üise (Frankrijk) terug. Op het groudgebied van het departement Loire gekomen zijnde werden zij aangeraud. Diefstal was de beweegredeu dezer nachtelijke aanranding. Bonnet overleed aan zijno bekomen wonden, maar Grataloup had het geluk er van te genezen. Een jaar verliep, zonder dat men de daders kon ontdekken. Eensklaps wordt het gerucht verspreid, dat de plegers van dit schelmstuk niemand anders waren dan de Lionnet, een kramer vau beroep en zekeren Dussud, herbergier. Lionnet stond in eene slechte reuk, maar Dussud bezat het algemeen vertrouwen zijner medeburgers. Dussud nam vooreerst deze beschuldiging al lachende aan maar, daar hij later zag, dat de beschuldiging veld won, nam hij het besluit tegen Grataloup eeu eerherstellend proces intespannen. Grataloup. aangezet door dit proces, had de stoutmoedigheid in het volle gerechtshof te verklaren dat de be tichten elkander gedurende het gevecht Dussud en Lionnet genoemd hadden. De justitie deed hen onmiddelijk in hechtenis nemen. Het gedingduurde niet lang. Te vergeefs verklaarden twee getuigen, de echtgonooten Michel, onder eed, dat zij deu avond van den moord ten huize van Dussud doorgebracht hadden, en dat hij geen oogenblik afwezig was geweest. De2e ongelukkigeube schuldigd van valschen eed werden veroordeeld tot zeven en vijf jaren opsluiting; de vrouw is over eeuige maanden in de omstreken van Besaugon overleden. Dussud en Lionnet werden door dc juri schuldig verklaard. De eerste werd ver oordeeld tot 15 jaren dwangarbeid, de tweede tot eeuwigdurende»] dwangarbeid. Do ongelukkige Lionnet is in de gevangenis overleden, de eerlijken Dussud heeft zijne straf ondergaan met een weer galoos geduld. In zijne familie teruggekeerd, is de openbare genegènheid hem weder te beurt gevallen niettegenstaande zijne veroordeeliug. Hij wachtte niets meer van het gerecht, toen eensklaps voor eeuige dagen zijn zoon ontboden werd in het hospitaal van St.-Symphorien alwaar een zieke verklaard had, hem belangrijke meaedeelinge» lo moeten doen. Deze stervende was eeu zekeren Joannes, bijgenaamd Rambin, de echte dader der moord. Hij deed de volledigste bekentenissen en duidde zjjne medeplichtigen aau. is dit niet treffend, dit feit zal zeker aan de rechters slof tot nadenken verschaffen. Zonder zijn voorbeeldig verleden, had men Dussud tot do doodstraf kunnen veroordeelen, daar het gerecht verzekert scheen van zijne medeplichtigheid. De justitie is machteloos haren misstap te herstellen; legen recht en rede is zij onfeilbaar verklaard. Maar welke verantwoordelijkheid hebben de on derzoeksrechters en do juri vau dit assissenhof niet op zich geladen Welke les wordt daar door aan hunne collega's niet gegeven? Indien zij, die dit vonnis uitgesproken hebben, nog in leven zijn welke knaging van geweten moei dit voor hen niet wezen deze wroeging moet even groot zijn als die des moordenaars. Zij zullen zich nooit kunnen verontschuldigen vier eerlijke lieden on schuldig veroordeeld te hebbeu. De openbare denkwijze zal voorzeker zoo streng ten bunnen opzichte wezen als de getuigenis van hun eigen geweten. Wolk verdriet hebben deze ongelukkige, eerlijko lieden in de gevangenis niet doorstaan welke vervloekingen hebben zij jegens hunne rechCers niet uitgesproken Het is om alle dwaling to kunnen voorkomen dat de ware vrienden der inenschheid de afschaffing der doodstraf, en een meer uitgebreid onderzoek iu zake van gerecht vragen. Welke vergoeding is er nu voor dien braven, grijsaarddie zoo zwaar getroffen is Helaas geeneHij kan in eere hersteld worden, uit hoofde van zijn goed en eerlijk gedrag; maar hij kan niet onschuldig verklaard worden, en nogtans is hij onschuldig! Daarvoor wil de wet, dat de wezen lijke schuldigen vervolgd eu gestraft zullen worden! Hoe ijselijk is toch die rechterlijke dwaling! In elk geval moet de Staal aan'de kindereu van Dussud terug betalen, wat zij hebben uitgegeven, om do onschuld van hunnen vader te slaven. Dat kan niet geweigerd worden die uitgaven ziju overgroot. Dit feit houdt de dag bladen der Loire bezig en de openbare opinio weet niet genoeg, op welke wijze zij achting en eerbied zal bewijzen aan het ongelukkig slacht offer en hoe men de nagedachtenis vau Lionnet zal vereereu. Wij treffen in den Petit Journal van Parijs, het verhaal aan van een zonderlingen tocht verleden week des nachts gehouden in eene wijk van Parijs door de agenten vau eene administratie. Het was 's avonds rond 10 uur: Al de huizen, a! de ma- gazijneu eu de hotels waren gesloten in de vreed zame wijk der Batignoiles; de straten waren ver laten. Eensklaps hoorde men een vreemd gerucht. Men zou gezegd hebbeD, dat honden van allerlei soort bijeeu vergaderd waren en bezig waren te blaffen. Een inwouer kwam aan zijn veostèr om de oorzaak van dit gerucht lo kennen. Zijno verwondering was groot toen hij bemerkte, dal de blaffers mannen waren. Zij waren roet tweeën en gingen van deur tol deur. Een hunner bukte en deed het blaffen goed genoeg na om he

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2