L NIEUWS- EN ADVERTENTIEBUD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 28. Veertiende Jaargang. A" 1873. Dinsdag 8 April. KENNISGEVING. Politiek Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iedcren Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,121/,.Groole letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens AdveFtentiën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. Het Bestuur van den Kleinen Boom-polder brengt Ier kennis van de eigenaren van landen in dien polder gelegen. Dat op do na te noemen datums, van des voor- middags 10 tot des namiddags 1 uur (de zon- en feestdagen uitgezonderd) ten kantore van den Ontvanger-Griffier van dien polder ter inzage van ingelandeu zullen liggenen in afschrift legen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld 1°. De door dat bestuur in ontwerp opgemaakte begrooting van lukomsten en Uitgaven van dien polderover het dienstjaar, loopende van 1 Januari 1873 tot 30 April 1875. Van den 7en tot den 21 April 1873. 2°. Na de vaststelling door de bevoegde inge landen van den 28 April tot den 12 Mei 1873. 3°. De rekening over het afgeloopen dienstjaar 1872 van den 8e» tot den 18 April 1873, en dat de vergadering van stemgeregtigde Inge landen zal gehouden worden te Sint Kruis in de Herberg,, 's Lands Welvaren" op Zaterdag den 26 April 1873, des namiddags 4 ureu. Aardenburg, 2 April 1873. Het Bestuur van den Kleinen Boompolder M. E. VAN DEN BROECKE Dijkgraaf. E, A. VERMERE Ontvanger-Griffier. Eene zitting der nationale vergadering van Frankrijk is zeer woelig geweest. Aan de dagorde was het verzoekschrift van prins Napoleon rakende zijne uitdrijving uit Frankrijk. Men weet hoe dit vraagstuk gesteld was. He commissiebij tolk van haren verslaggeverde heer Depeyrebe sloot tot de dagorde over het verzoekschrift, doch met voorbehoudingen, die een blaam op het gouvernement behelsden. De be raadslaging werd geopend rret een hevi- gen uitval van den heer Fresneau tegen het gouvernement, en int bizonder tegen den president der republiek. Het is de heer Dufaure, die zich met het antwoord heeft belast en die van den aanvang af verklaaarde dat hij uitdrukkelijk de besluiten der commissie verwierp en de stemming eischte der zuivere en eenvoudige dagorde. Vervolgens schandvlekte hij te midden der toejuichingen van de linkerzijde en het midden, en terwijl de rechterzijde hem hevig in de rede viel, de kuiperijen der bonapartisten en eindigde met den 2 December te herinneren. Daarna zeide hij verwonderd te zijn, dat, na eene gewelda- dige ontbinding door een Bonaparte van eene vergadering uit de algemeene stem ming gesproten er nog een Bonaparte was, die durfde komen klagendat men hem geene vrijheid liet. Op dit terrein werd het debat meer en meer hevig. Tweemaal besteeg de verslag gever de tribune, om de besluiten der commissie staande te houden de heer Dufaure gaf het wederantwoord en, opge hitst door de aanrandingen der rechterzijde, droeg hij de staande zitting een wetsontwerp voor, als antwoord op die aanhitsingen, waarbij de intrede van liet Fransch grond gebied aan de leden der oud-Keizerlijke familie verboden werd, zonder eene bizondere machtiging des gouvernements. Vervolgens vroeg hij, ondersteund door den heer de Goulard zelf, de zuivere en een voudige dagorde over het verzoekschrift en de dringendheid voor het wetsontwerpdat hij had voorgedragen. De zuivere en een voudige dagorde werd aangenomen met 347 stemmen tegen 291. Er was dus eene meerderheid van 56 stemmen ten voordeele van het gouvernement. De heer de Kemusat, toegevende aan het aandringen van verscheidene zijner vrienden en vooral van den heer Thiers heeft nu de kandidatuur aanvaardhem voor de aanstaande kiezingen te Parijs aangeboden. "9 zal ondersteund worden door de gansche gematigde republikeinsche partij en door de fractien van het midden, die het gouvernement van den heer Thiers zijn toegedaan. Men telegrafeert uit Berlijn dat in de zitting van den Beichstagop eene inter pellatie van den heer Volk, rakende de wet over het houden der registers van den burgerlijken stand, de heer Delbriick antwoord de, dat reeds een ontwerp in dien zin door den keizer was goedgekeurd en binnen kort aan den Bondsraad en aan den Rijksdag zal onderworpen worden. üil Brunswijk meldt mendat in de zitting der kamer lezing is gedaan van het wetsontwerprakende het vraagstuk der troonsopvolging. Volgens dit ontwerp zal de groothertog van Oldenburg met het regentschap belast -worden, zoolang, in geval de troon ledig komt, er zich volgens het gevoelen van het gouvernement en der nationale vertegenwoordiging hinderpalen verzetten tegen de aankomst van een troons- opvolger. De tijdingen uit Spanje blijven nog altijd slecht; in liet Noorden maken de Carlisten het land onveilig en in het Zuiden woedt de regeeringloosheid. Volgens I' Impartial zou er spraak zijn, om aan den vertegen woordiger van Spanje te Parijs enkel nog den rang te verleenen van gevolmachtigd minister en tot dien post den heer Martra te benoemen. De Gaceta kondigt de wet af, betreffende de bijeenroeping der constituante. De Car listen hebben te Berga vijf honderd krijgsge vangenen genomen. Een begin van opstand werd te Zumarraga onmiddellijk onderdrukt. Zondag moesten de federale republikeinen ten einde te Madrid eene meeting houden, aan het gouvernement te vragen om met kracht dadigheid de economische hervormingen in te voeren. Zij cisehen ook de intrekking der ayuntamiëntodie een monarchistischen oorsprong heeft. Ook de vrouwen zijn door middel van plakkaten hijeen geroepen, om eene betooging te doen, met het doel om de vrijheid te vragen van al de opgeslotene» in de galeien en in de gevangenissen voor gewone overtredingen. BELGIE. Wij ontvangen de beschrijving voor het Xllle Nederlandsch taal- en letterkundig congres, het welk te Antwerpen zal gehouden worden den 18. 10 en 20 Augustus 1873 en oulleenen daaraan het volgende Getrouw aan den geest en de werkzaamheden der twaalf vorige vergaderingen, heeft hel Anl- werpsch congres teu doel: het behoud en de versterking van den Nederlaudscheo stammet eerbiediging der tegenwoordige staalsverdeelingon. Reeds hebben de congressen de verbroedering tusschen België en Holland krachtdadig bevorderd; dal van Antwerpen zal den band der zedelijke eenheid tusschen Noord eu Zuid nog nauwer toehalen. Eveuals vroeger dus, zullen de werkzaamheden hoofdzakelijk bestaan in het behandelen der pun ten die onmiddellijk behooren tot de beoefening, de opbeuring en den bloei van: De Nederlaudsche taal- en letterkunde; de Nederlandsche geschiedenis eu oudheidkunde; het Nederlandsch tooueel en de Nederlandsche muziek; den Nederlandsekeu boekhandel. Wij wenschen daarbij te voegen: de beeldende kunstendie thans nog als voorbeen de uiting zijn van êën en denzelfden stam de schat vau éeu en dezelfde school. Tevens zullen op het congres allo andere vraagstukken kunnen behandeld worden welke het doelhet behoud eu de versterking van onzen stam aaubelangen. De zitliugeu van het congres zullen samenval len met de gemeentefeesten en de drie-jaarljjksche algemeene tentoonstelling vau beeldende kuust- werken iu Antwerpen. Geen zorg zal gespaard .worden, om de congresleden iu de Scheldestad gulhartig te onthalen. De regeering en de voor naamste maatschappijen hebben ons daartoe reeds hunne krachtige medehulp toegezegd. Bij de verschillende spoorweg- en stoorabootbesluren zullen de noodige stappen worden aangewend, om de gewone vermindering op de vervoerprijzeu te hekomen. Moge het Antwerpsche congres in degelijkheid en luister voor niet een der vorige congressen onderdoenEu vooral moge door de beoefening en den bloei der Nederlaudsche taal- eu letter kunde, zoowel in Vlaamsch- België als iu Hol- laud door de opbeuring van bet tooneel en de muziek, ginds en hier; door de wederzijdsche vereering der kunstwerken van één en denzelfden stam; door de gezamenlijke studie onzer geschie denisonzer tegenwoordige belangen en van ons lot in de toekomstkortommoge door de innige samenwerking der beide deelen van Nederland ons gemeenschappelijk Vaderland groeien en bloeien in kunst, weienschap, vrijheid en wel vaart AARDENBURG 4 April. Men is bezig met de voorbereidende werkzaamheden aan de torens der Hervormde kerk en van het Raadshuis, tot plaat sing der bliksemafleiders.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1