FEUILLETOI. BINNENLAND. IETS ÜVBII HET NOORDERLICHT, ENZ. EN DE JONGSTE HYPOTHESE DAAROMTRENT. zoo ver hersteld was, dat 2ij haar moeder kon oppassen is tengevolge van dit overlijden weder ingestort en heeft zware koortsen. ENGELAND. Ook de werklieden in de kolenmijnen van Zuid- Walles hebbeu thans eene schikkiug met de pa- troonen getroffen. De werkstaking na zoo vele weken te hebben geduurd is hiermede ten einde. De schade der palroouen wordt geschat op minstens twee millioea p. st. (24 millioeu guldeuj— die der werklieden aan looneo op 800,000 p. sl. (negen millioen zeshouderd duizend gulden); de werklieden hebben zich daarbij in schuldeu gesloken, die hen waarschijnlijk uog vele jaren zullen drukken. Ziedaar den zegen van de werkstakingen ITALIË. t)e Weener wereldtentoonstelling zal prijken mei een llaliaansch meesterstuk, namelijk: eene wit marmeren groep voorstellende Edward Jenner, terwijl hij de proef der vaccinatie neemt op zijn kind, gebeeldhoud door Giulio Monteverde. Van welke zijde*- men do figuren vau vader en kind ook beschouwtzij schijneu te leven en zich te bewegen. Edward is gekleed als een deftig Eu- gelsch burgerman uit het begin dezer eeuw; de rechterarm omvat liefderijk het kopje van het kind, terwijl de hand hel lancet drukt; met den linker arm doet hij zich geweld aan. om het wicht te bedwingen; de vingers der rechterhand laten van dien dwang eenige indrukken achter in het mol lige armpje. De spiereu van het voorhoofd van Jenner slaan gespannen; men ziet het, een denk beeld. een groot denkbeeld houdt dien geest bezig; een doordringende blik zoekt de plaats, waar veilig hel lancet kan worden aaugeweud. In geheel dat gelaat spreekt de vaste wil des vaders om zich uiet te storen aan het weeklagen van zijn kind! 't is of hij bij zichzelf zegt: ween vrij mijn kind ik zal u voor eene ramp vrijwaren. Ook het kind is prachtig weergegevenhet spartelt met de beentjes; heeft weenende oogjes en pijnlijke trek ken óm het kermend mondje. Het beeld van het kind overtreft wellicht alles wat er in dat opzicht tot dusver werd geleverd op dit -gebied. HLS LAND. In Lijfland had dezer dagen eeu voorval plaats, dat de toeschouwers met ontzetting vervulde. Een vracht graan werd langs de kusten over hel ijs in sleden vervoerd; 18 paarden en sleden met 9 ge leiders vormden de karavaan. Toen deze nog geen uur op weg was, ontstond een plotselinge dwar relwind, die de zee opjoeg en het ijs deed breken. Vier der geleiders, die eene donkere streep langs de kust zagen, gingen op onderzoek uit en de achterblijvonden zagen hen al spoedig met ijs- schotsen worstelen, waardoor zij het gevaar, dat hen bedreigde, ontdekten. Het gelukte de vier mannen met inspauniug, waartoe alleen doodsge vaar in staal stelt, deu oever te bereiken en toen zij uitgeput naar hunne makers omzagen bleek het dal de schotswaarop de achtergeblevenen stonden naar de zee dreef. Wel riepen zij de hulp der kustbewoners in. maar er bestond geene mogelijkheid om eene hooi uit te breugen en met steeds toeuemenden spoed dreven de ongelukki ge» naar zee. Handenwringend smeekten zij te vergeefs om hulp, en zoolang de ijsschots met hare kostbare vracht voor het oog zichtbaar bleef, ston den daar de machtelooze kustbewoners schreiende iien na lo staren. Des avonds ver in zee zag men nog een groot vuur: waarschijnlijk hadden zij de sleden in brand geslokeu als noodvuur voor in do nabijheid zijnde schepen. Dit is hel laatste wat men van de ongelukkigeu bespeurd of vernomen heeftallen zijn vermoedelijk in de diepte ver dwenen. AARDENBUHG, 27 Maart. Heden werd bij den Brigadier der Marechaussee alhier aangifte gedaan van bet vermissen van een zilveren zak- Het jaar 1872 kenmerkte zich door de ver schijning van een aantal prachtige Noorderlichleu, waarvan sommige ook gedeeltelijk op onze en nog lagere breedten aanschouwd werden en in Zui delijker streken vooral uiet weinig schrik in de bijgoloovige harten der meuigle stortten. Vraagt uieuwat is het Noorder- wat i# het Zuiderlicht? Dan antwoord het eerste nieuwe natuurkundig handboek het beste, met de woor den van den grooteu Von IIümbold: daL het Noorderlicht niets anders is dan een magnetisch ouwedor en daaruit verklaarde men de zichtbare onrust waarin tijdens zulk oen ouweder de mag neetnaalden zich zullen bevonden hebbeneen verscbijusel, dal men ook bij aardbeviugen, zons verduisteringen en zelfs bij zware onweders meent opgemerkt le hebben. Sommigen houden ook het horlogie en waarschijnlijk ten gevolge van diefstal, door zekeren van Oteghem een jongeling van Eede. De Brigadier begaf zich met een man naar Eede en vond V. O. doch over de grenzen op Belgisch grondgebied. Jongen riep hij, hebt gij geene ajuin te verkoopen kom eens bierdaar de knaap wezenlijk in tuinzaden handelt, kwam hij over de grenzen, werd op staanden voet gevisi teerd en het horlogie bij hem gevonden. Hij werd des avonds alhier gevankelijk binnen ge bracht. De zee tusschen Hoorn en Enkhuizen is zóó vol haring dat de vaart daardoor bijna belemmerd wordt. Men kan laugs het strand dethariog met de handen vangen. Meu verhaaltdat een visscher in één ophaal 30 last hariug heeft gevangen die hij tot den prijs vau f 17 per last verkocht heeft. In onderscheidene plaatsen van Duitschland ko- meu trichine-ziokteu bij meuschen voor. In Mar burg lijden daaraan thans meer dan 100 personen. De oorzaak is uitsluitend toe te schrijven aan 't gebruik vau Amerikaausch spek. Het microsco pisch onderzoek voor deu verkooper is verplich tend gesteld en sedert hebbeu reeds onderschei dene koopliedeu trichinen in hel door hen ont vangen spek gevonden. Do Minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat gedurende het jaar 1872 in 's rijks munt zijo vervaardigd en afgeleverd de navolgende speciën: voor rekening van het rijk: 2,026,000 halve centen; voor rekening van particulieren30095 guldeu dukaten en 13,416,3782V2 guldens ongerekend de dukaleu te zameu uitmakende eene noiniuale waarde, van f 33,551,075. Uit het bij de Kamer ingekomen verslag van het munt-collegie nopens de muutwerkzaamheden over hel jaar 1872, blijkt o. a. dat hel muul-col- lege de vraag onderzoekt, of Nederland op den duur den zilveren standaard zou kunnen behou den. Het college was aanvaukelijk van oordeel, dat het tijdstip lot eene groudige oplossing der quaestie uog niet gekomen was maar ua de ge beurtenissen in andere gruote landen meent zij, dat ook hier te lande een spoedige beslising te wachten slaat en dal een oumiddelhjke invoering van gouden standpenningen noodzakelijk kan worden. Het XlHde Nederiaudsch taal- en letterkundig congres zal dit jaar te Antwerpen worden gehou den van 1820 Augustus. De inzeudiug van punten van behandeling^noel yóór 1 Juni geschie den bij den algemeenen secretarisden heer J. de Geyler, te Autwerpen. Tijdens het congres hebbeu gemeentefeesten en de diiedaagsche ten toonstelling van beeldende kunstwerken plaats. Naar wij vernemenheeft het Algemeen Ne deriaudsch Werklieden-Verbond op uituoodigiug van het Comité voor de Sociale Quaestie, eeu petitionnement op touw gezet tot oudersteuuiug van T bekende wetsontwerp des heereu mr. S. van Houten, tot regeling van den arbeid der kiuderen iu de fabrieken. In een hoogst belang rijk adres, gericht lot den Koning, wordt bet bescheiden maar dringend verzoek uilgesproken dat het Z. M. regeering ten spoedigste moge be hagenhet gewichtig vraagstuk, op het voetspoor der meeste andere beschaafde lauden, dour wet telijke regelen lot eene geweuschte oplossiug te brengen. lu de eerste plaats zijn de werkliedeu-vereeni- gingen uilgeuoodigd, dii adres te leekenen. (lel.) Men meldt uit Vlissiugen van 27 MaartHeden in deu vroegen morgen ontstond hier braud ia de baggermachine derheoreu Schram de Jong &Comp., aannemers werkzaam aan het opruimen van den dijk tusschen de buiteu- eu biuueuhaveu vau de staalsspoorweg-werkeu alhier. Ten 12 ure op deu middag was de braud uog niet geblusclildo gc- heele machiue zal dus verloren zijn. De oorzaak van den brand is onbekend. zoogenaamd zodiakaal- of dierenriemslicht voor eeu verschijnsei vau deuzelfden aard met het Sint KIuius of Vredevuur, ais geringer uitwerksel, insgelijks verwant, hoewel dit laatste verschijnsel blijkbaar iu de electrieke lacht ontslaat en vooral na storm eu onweder wordt waargenomen eu als T ware een onvolmaakte bliksem is aan welke omstandigheid het deu naam van vredevuurtje ont leent. Deze meeniug omtrent hel Zodiakaal licht is eene grove dwaling. Do jongste uitspraak der wetenschap leert ons, dat het zelfs ten onrechte als een hoofdstuk vau de geschiedenis des dampkrings behandeld wordt, daar het even als de vallende sterreu tot de kosmische verschijoselen behoort en eene lichtende slof is, die als een ring om de zou loopt en dus eigenlijk gezegd tot de geschiedenis van onzen aardbol niet behoort. Dr. W, F. A. Zimmerman noemt het aard-mag- nelisme als de oorzaak van het Noorderlicht. Het Noorderlicht vertoont zich als eeu boog in het Noorden, doeii als men zeker standpunt aan de pool iuuam, zou men bevinden, dat bet eigenlijk een cirkelvormig verschijnsel is, soms ook naar Zalurdag 11. is te Smilde do arbeider A. S. die over eene stramheid in de leden klaagde en zijn rug met petroleum smeerde, heden plotseling overleden. Wederom een krachtig bewijshoe gevaarlijk het is, om petroleum onbezouuèn als geneesmiddel aan te wenden. Uit Gouda bericht men dd. 27 MaartEenige maanden geleden werd door den schuttersraad alhier een schutter veroordeeld tot wegzeuding uit de schutterij eu tot eene boete van f 50 'sjaars, gecfureude zijn nog overigen dieusllijd. De ver oordeelde bleef iu gebreke om die boete te yoI- doen, en bet dagelijksch bestuur dezer gemeente weigerde zijne toestemming teverleenen om door provoostari^st tot betaling te dwingen. Deze weigeringiroud haar grond in een advies van den commis^Ws des konings in verband met eene miuisteriëele decisie van 1856 waarbij werd be slist dat art. 71 der schutterijwet, voorschrijvende dat gevonuisde of bekeurde leden der schutterij door arrest tot betaling van boete kunnen worden gedwougeu niet toepasselijk was op hea die uit de schutterij waren weggezonden daar zij geen ledeu der schulerij meer waren. Was deze uitlegging de ware, dan zou ieder, die tegen zija zin schutter was, zich eenvoudig aan insubordinatie moeten schuldigmaken om weggezonden te worden. De boete, waarin hij dan tevens moet worden veroordeeldzou dan oninbaar zijn bij gemis aan eenig dwangmiddel. De tegenwoordige minister van binuenlaudsche zakeniu overleg met dien van justitie is dan ook daarop teruggekomen en is aan art. 71 deze interpretatie gegeveu, dat op beu, die als leden der schutterij zijn bekeurd of gevonnisd het ar rest kau wordeu toegepast ook al zijn zij bij die toepassing geen ledeu meer der schutterij. Zoodra het dagelijksch bestuur van deze be slissing kennis droeg, heeft het als nog de mach tiging lot provoostarrest verleendzoodat thans deze voor de schutterijen niet van belang ont- bloote quaestie mag geacht worden te zijn opgelost. Men schrijft uit den Helder: Verleden week had alhier een ongeluk plaats dal voor menigeen tot een waarschuwend voorbeeld kan dienen. Uit eene kleine arbeiderswoning zagen de voorbijgan gers een dikke rook opstijgen, een teeken dat er brand in het huis was. Naar binnen gegaan zijnde, vonden zij daar naast de fel braudende kachel eene braudende wieg waarin 't verbrande lijkje van een zuigeliug. De vader was naar ziin werk en de vrouw niet op hare plaats in buis maar bij de buren. Men meldt uit DelftJJ. Zaterdag namiddag bad eeu achtjarig kuaapje de zoon van den barbier K., op deu Verwersdijk alhier, het onge luk in de gracht te valllen. De moeder van den jongen aarzelde geen oogenblik haar kind na te springen. Beideu verkeerden iu leveusgevaar toen de persoon van Siepman, vleeschhouwers- kuecht oud 19 jaren, zich geheel gekleed te wa ter begaf en het gelukhad, daarin verder bijge staan door den agent van politie Binkemade drenkelingen behouden aan wal te breugeu. Men schrijft uit den Haag aan de Zw. Crt., dat omtrent den beruchten dubbelen moord nog niets is uitgelekt, wat tot bewijs van de schuld der drie verdachten kau strekkeuen dat men er aan denkt, de gearresteerden in vrijheid te stellen. Dit bericht is geheel in strijd met de jongste tijdingen door verschillende andere bladen me degedeeld. Wij deelen het dan ook onder alle reserve mede. ofschoou onze correspondent iemand is, die zeker zijne roededeeling niet lichtvaardig of zoudor goeden grond iu de wereld heeft gezonden. (Zutpb. Gt.) Naar meu verneemt zal de doorgraving van den dijk tusschen het kanaal door Walcheren eu de Middelhurgsche haven bij de voormalige haveu- barriéreplaats vinden Woensdag a. s. 's namid dags ie 2 uren. mate men van standpunt verandert, ellips. De maan veroorzaakt bij de donker bewolksta lucht nog een zeker licht, dit is met het Noor derlicht het gevat nièl; het verdwijnt tot op het laatste spoor wanneer de hemel bewolkt is, name lijk daar, waar het ontstaat. Komen boven den luchtkring wolkeu voor, dan worden deze als 't ware van onder op eigenaardig verlicht, soms rood, soms geelachtig gekleurd. Men houde dit punt wel in 't oog, om 't geen straks volgen zal. Velen en daaronder geleerden van naam meenen, dat het Noorderlicht vaak vergezeld gaat van geruisch of van het geraas als het knetteren van vonken of van kleiue vlammen. Men mag het er voorhouden, dat dit niet zoo is, evenmin als het geluid op dat van kanonschoten gelijkende, dat anderen tijdeus het Noorderlicht hoorden. Het rui- scheu der bosschen het gieren van opkomenden wind door het geboomte, het splijten van ijsmas- saas kuunen tol dit vermoeden aanleiding gegeven hebbeu dit wordt nog waarschijnlijker, wanneer men leest, dat de genoemde geluiden ook nog na het Noorderlicht plaats hadden. Franklin, die al zyne opmerkzaamheid hierop gericht had, zag aan

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 2