IIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAR WESTELIJK ZEEUiSCH-VLAANDEREI. N°. 20. Veertiende Jaargang. A0 1873. Politiek Overzicht. BUITENLAND. J S11ISÏHBMSBLAD "PA Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs dèTlfdverlentiënvan 1-5 regels ƒ0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Flincrlnw A nril daarboven ƒ0,12 Va-Groote letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco I /a|jlll. regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, beuevens Advertenliën en gewone Berichten ol Mededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Het Fransche budget van 1874 is thans bekendde uitgaven worden begroot op 2523 millioen, in plaats van 2374 millioen, zooals het cijfer was in 1873. De inkom sten zijn geschat op 2526 millioen, waaruit een overschot van 3 millioen blijkt. De ver meerdering der uitgaven komt uit het vol gende voort: Openbare schuld en dotation 81 millioenoorlog 39 millioen verdere algemeene onkosten 18 millioen. De minister van financiën stelt voor met 17 centimes de grondbelasting te vermeerderen en met 13 centimes de personeele en de roerende aanslag en de belasting op de deuren en vensiersde belasting op de patenten kon dan met 13 centimes verminderd worden. De vermeerdering van de opbrengst wordt op 39 millioen begroot. De liquidatie-rekening bevat 400 millioen voor het weder in orde brengen van het oorlogsmaterieel, 75 millioen voor het onderhoud der Duitsche troepen 275 millioen voor verschillende onkosten. Totaal 750 millioen. De minister berekent dat de rekening binnen 5 jaren terug zal worden gebracht op 130 millioen, waarin zal worden voorzien door de vlottende schuld. Het totaal der op dit oogenblik vlottende schulddaarin begrepen de 140 millioen deficit van het budget van 1872, bedraagt 847 millioen, In den rijksdag te Berlijn werd Maandag liet debat over de geslolen nieuwe over eenkomst met Frankrijk geopend. Op het voorstel van den president werdonder levendigen bijval, besloten om te verklaren, dat de vergadering met het grootste ge noegen de hierbij overgelegde missive van den rijkskanselier von Bismarck had ontvangen. De rijkskanselier betuigde daarop zijn dank voor dit votum van de meerderheid der volksvertegenwoordiging. Hij verklaarde daarin als staatsman zijne hoogste voldoening te vinden het was hem een spoorslag tot verdere werkzaamheid, een geneesmiddel tegen lichamelijke zwakte, waarmede hij in de vervulling zijner taak te kampen had. De commissiën van den Bondsraad voor koophandel en het belastingwezendie in beginsel tegen eene verdere verhooging van de tabaksbelasting zijn, hebben, ten opzichte van de drie haar tot dat einde voorgelegde voorstellen verklaard dat zij zich nog het best met het voorstel van Pruisen zouden kunnen vereenigen waarbij de belasting op den inlandschen tabak lot 8 thir. en op builenlandschen tot 14 thlr. per centenaar wordt opgevoerd. In Engeland begint de ontevredenheid tegen de ultramontanen een ernstig karakter aan te nemen, vooral wat Ierland betreft. De voornaamste en meest bezadigde En- gelsche dagbladen oordeelen, dat het meer dan tijd wordt, de publieke meening zich luid en krachtig doe hooren tegen de aan matiging en het drijven der lersche Ka tholieke bisschoppen waardoor de rust des lands in gevaar wordt gebracht. Frankrijk schijnt te herleven doch het ongelukkige Spanje is aan regeeringloosheid ten prooi. De tijdingen uit dit land blijven uit eenloopend en verward. Volgens de Carlisti- sche dagbladen gaat de zaak van don Carlos goed vooruitzij zou meer en meer aan hangers winnen en de Carlistische benden zouden reeds verscheidene belangrijke plaatsen in bezit hebben. Volgens de dagbladen die de republiek genegen zijn, mogen de Carlisten de hoop niet koesteren ooit aan het bewind te komen, daar hunne zaak niet den minsten aanhang in de groote steden vindt. Een stellig feit is echter-ü^t or in Spanje groote regeeringloosheid heerscht en het zou niemand verwonderenindien er een schrikkelijke burgeroorlog moest losbarsten. Te Londen is een waar Balthazarfeest gevierd. De Communisten, die lafhartig ont vlucht zijn hunne slachtoffers overlatende aan de wraak der overwinnaars, hebben een gedachtenisfeest gevierd aan den tweeden jaar gang van de Parijzer Commune. In Forester's Hal kwamen zij te zamenna dat zij de eigenaars eerst aangaande het ware doel der bijeenkomst misleid hadden. Ook te Berlijn hebben de Duitsche Communisten feest gevierd en wel een dubbelwant op 18 Maart was tevens den opstand jarig die op dien datum in 1848 te Berlijn los barstte. Graaf von Bernstoff, gezant van Duitsch- land te Londen is gisteren morgen in die stad overleden. Er wordt een belangrijk feit in Duitsch- iand opgemerkt. De Duilschers verhuizen in grooten getale, om voortaan den militairen dienst te ontwijken; zij verliezen daardoor, zeggen zij, hunne burgerlijke rechten, maar zij behouden hun leven. Het getal emigranten verdubbelt en het aantal personen die als handelsklerken naar Engeland Nederland en België gaan, is overgroot. Men vreest een nieuwen oorlog, niettegenstaande alle verzekeringen van vrede. Prins von Bismrrck heeft geweigerd de Spaansche republiek te erkennen, omdat zij de uitdrukking niet is van den wil der Cortez, maar door het overwicht der massa aan die vergadering is opgelegd Het Porlugeesch gouvernement hoeft de goedkeuring der Cortes gevraagd, om eenc overeenkomst te mogen sluiten uor het leggen van een telegraafkabel tusschen Por tugal en de Vereenigde Statenlangs de I Azoren-eilanden en van een anderen kabel tusschen de Groene kaap en de Portugee- sclie bezittingen in Afrika. De Golas van Petersburg zegt, dat de eenige uitslag, die men van de expeditie tegen Khiva mag verwachten, het stichten van een duurzamen vrede is. Men verzekert dat de grootvizier van Turkije eene nota. in strenge bewoordingen opgesteldnaar Belgrado heeft gezonden rakende het achterblijven in het betalen der schatting, jaarlijks door Servie te doen BELG1E. Men schrijft uil Geut De groote reobaan-Loisset geeft zeer aantrek kelijke verlooningen. Eei? zonderling incident heeft de vertooning in die renbaan Vrijdagavond een oogenblik onder broken. De gebroeders Rigolos, twee goed afge richte bavianen, verrichtten hunne kunsltoeren te paard onder leiding van hunnen professor den heer Olivier. Een hunner, de grootste mislukte in een schoonen sprong eu ontving eene klinkende vermaning niet de zweep van zijn leeraar. Uit kwetste zijn eergevoel toornig en bits weigerde Rigolos deu sprong op nieuw uitlevoeren. Nieuwe berisping vergezeld door slagen waren wederom zijn deel. De baviaan stelt zich op zijne achlerpooten en met volkelende oogen, vol verontwaardiging, be zag hij stout zijn professor, als wilde hij zeggen „Vermetele! hoe durft gij, in tegenwoordigheid, van heeren uit het voorhistorisch Congresin 't publiek heu mishandelen en slaan, waaruit het menschenras voortgesproten is Met wat recht houdt gij mij aau een ketting geboeid terwijl de menscheuslaveruij zelfs in Cuba eu Porto-Rico af geschaft is Rigolos verbreekt zijne kluisters klimt als eene kat naar boven neemt daar oen stok op, en werpt hem deze woedend naar t hoofd van zijn professor, die, het gevaar bemerkende, bijtijds een zijsprong deed en niet getroffen werd. Meii begrijpt, welke ontroering dat onverwacht tooueel ouder de duizendeu toeschouwers teweeg bracht. Een vlug klimmer vloog aanstonds naar hoven om den weerspannigen vierhandigen kunst rijder terug te halen maar wip jonker Rigolos sprong door eene opening van 't houten gewelf en verdween als een vogel in de lucht! Naar men verhaalt is de vluchteling later tot bedaren en nadenken gekomen, eu vond men hem tusschen de renbaan en ceue naburige tent in eene smeekeude houding, als verzocht hij weder de lekkere beetjes bij den heer Loisset te mogen eten. Het is bijna ongeloofelijk welke uitbreiding de konijneuhandel in België in de laatste zes a zeven jaar in Vlaanderen heeft verkregen. Wekelijks worden vijftig duizend, alzoo jaarlijks meer dan *2'/> mill, dezer diertjes, uit de hoofdfokkerijen te Geul, Eecloo ThicltRuyselede gevild naai* Eugeland gezonden waar ze bij de consumanteu voortdurend goedeu aftrek vinden, terwijl velen in Vlaanderen zich, bij een prijs van iy2 a 2 frs. per stuk dat genot moeten ontzeggen. De berei ding eu hel. kleuren der vellen verschaft in Gent aansmeer dan 2Ü0U menscbeu werk; zij worden voornamelijk uitgevoerd naar Amerika Frankrijk en Uuslaud. (Ind.) DIITSCHLAND. Voor een paar maanden werd gemeld, dat de vorstin Auerspach en haar dochter, terwijl zij zich kieeddeu voor een bal, door bel vlam vatten harer kleoderen ernstige brandwonden bekwamen. Thans is de vorstin na een vreeselijk lijden aan de gevolgen dier wonden gestorven. Haar doch ter die buiten levensgevaar verkeerde eu reeds

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1