NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAU WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 24. Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 25 Maart. CONCURRENTIE LEVEN. SLUISCH WEEKBLAD des Dinsdags en Vrijdags BINNENLAND. BUITENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,13; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,121/;,.— Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. DOET (Een yoord aan onze lezersover de uitbreiding van ons blad.) Laatst zat ik te rusten in eene herberg op de grensscheiding te Eede(over ongeveer veertig jareu noemde men het „toe Madeleentjes" naar den voornaam der welbekende kasteleinesse van dien tijdtegenwoordig pronkt dé herberg met den naam „de Krim'j. Veertig jaren geleden stond hier één enkel herbergjeeene lage stulp met strooien dak en een houten bouwvalligen stal thans is het een vierkant steenen gebouw met pannen gedekt van tamelijke hoogte, en de ellen dige venstertjes met kleine ruitjes, zijn vervangen door zesruits schuïframeu. Vóór veertig jaren stond deze herberg-hut hier eenzaam thans kan men nauw tien passen ver gaan of men ontmoet eene herberg; men zegt, dat er tusschen den lol te Eede en het moleneind te Maldeghemdus op een klein uur afstands van elkander, een veer tigtal herbergen gevonden worden. Wij hebben ze niet geteldveel minder allen bezochtdoch we kunnen 't feit gerust aannemen en het is even als üieer andere verschijnselen op stoffelijk en zedelijk gebied, een teeken des tijds. Ik praatte eenige oogenblikken met den kastelein een man ongeveer van mijnen leeftijd, die in zijn jeugd soldaat, later werkman was, maar die thans koopman in haardaschlompenoud ijzer en steenkolen eu herbergier in „de Krim" is. Peet, zoo is zijn uaam, is niet zwaar tillend uitgevallen. Heeft hij vroeger nog al gesjouwd thans is hij erdoor; zijne kinderen worden groot, hoewel niet allen meevallen. Een is eene kleine lijderes, doch de overige 4 of 5 zijn zooveel te flinker en vergunnen Peet des zomers over een goed dozijn rappe en vlugge handen le beschikkeuen zoo is thans Peets groot gezin. Peels groolsten rijkdom; dit is trouwens op Eede een algemeen gevoeleu. Eede is, wat het geheele dierlijk leven op den eenigszins schralen grond betrefteene zeer vruchtbare gemeente en ieder practiseert om aan den kost te komen van daar ook de vele herber gen, waar op zon- en feestdagen ettelijke „pinten" „gepakt wordeu." Op 't oogenblik waarvan ik spreek legt men de grondslagen voor een nieuw huismede tot herberg bestemd. Ik gaf Peet mijn vermoeden te kennen, dat bij een sterken concurrent zou krijgendoch hij kniesde er vol strekt niet over integendeel lachend voerde hij mij le gemoetdat 's niets 'k wou er nog meer kwamen concurrentie doet leven Concurrentie doet leven dacht ook ik toen ik huiswaarts keerde. Ik had met deu uitgever van dit weekblad reeds vroeger gesproken om het onbeteekenend üinsdagsnummer te vergrooten en zoo mogelijk le verbetereu door het nog meer als volksblad aan zijne roeping te doen beantwoorden. Velen zullen dit plan goedkeuren vooral zij, die ons gaarne wekelijks ontmoeten en van wier be langstelling wij vaak ondubbelzinnige blijken onlvingeu. En ziette buis komende van mijn uitstapje is de eerste persoon dien ik ontmoet de uitgever van dit blad, die mij kwam spreken over ons plan en wel met het bepaalde voorne menom dat plan van uitbreiding onverwijld werkstellig te maken. Ziehier nu 't voornemen des uitgevers VAN HEDEN AF VERSCHIJNT HET TWEE MALEN PER WEEK in het gewoon vrijdags formaat ZONDER VERHOOGING VAN PRIJS! Wij zijn er zeker van dat dit plan bijval vinden moet. Doch waar de uitgever, zich het „concur rentie doet leven" bewust, geene opoffering ontziet, om zijne belangen met die des publieks te ver- eenigeomag hij even als de redactie immers op de ondersleuning zijner gewestgenooten rekenen Hij zal zorgen voor eene spoedige advertentie plaatsing en is bereid over eene herhaalde plaat sing ia voor het publiek voordeelige schikking te komen, Heoren Notarissen, Zaakwaarnemers, kortom allen, die iets bij aauplakbilletten hebben bekend to maken en hem het drukken der billet— ten vergunnen, hebben recht om den inhoud van het billet eenmaal gratis geplaatst te zien, terwijl hij, wat het drukloon betreft, zich schikt naar den gewonen prijs. Ook op de weekmarkten wenscht hij 'loog te houden eu zal zorgen, dat het Rotlerdamsche markt bericht des Dinsdags geplaatst wordt, zoodat het ongeveer te 11 ure ter markt van Aardenburg kan aankomen eu het alzoo voor die markt ook zijne waarde hebbe. De AJvertentiën worden ingewacht bij den uit gever te Sluis, tot Maandag- on Donderdagavond vóór negen uren van iedere week en le Aardenburg bij den boekbandelaar G. P. Roos, op dezelfde dagen tot des namiddags 4 ure. Eindelijk zal de Redactie beproeven wekelijks een geschikt feuilleton te bezorgen. Dit toch valt in den geest des tijds en den smaak des publieks. Eenige niet geleerde maar populaire mededeeliu- geu op allerlei gebied; nu en dan eenige verhalen, ook historische, zullen zeker welwillend oulvangen worden. Sommige personeu zullen als niet geabonneerden een paar nummers ter kennisneming ontvangen; wij hopen met hun abonnement begunstigd te worden en zullen zoo wel uitgever als redactie al het mogelijke in het werk stellen, om het pu bliek te voldoen. Wij bevelen onze nieuwe poging in aller gunst aan en zullen ook van onzen kant ons best doen, want CONCURRENTIE DOET LEVEN! Te Utrecht is, volgens het „Utrechts dagblad," onlangs een portretje van Erasmus voor 1000 gld. verkocht aau een Belgisch kuuslkooper doktor Broers. De vroegere eigenaar, had er 17 gl. voor betaald. 's GRAVENHAGE. Heden 22 Maart. In de laatst geëindigde zitting, waarin de minister beide amendementen 1. van LyDden en 2. van Gode- froi, heeft bestreden, zijn beiden verworpen het eerste met 43 tegen 28, hel tweede met 49 tegen 23 stemmen. Artikel 1 der regeering is aangenomen met 46 tegen 28 stemmoQ. Twee welgestelde ingezetenen te Winterswijk hebben een bunder heidegrond aangekocht otn die door raiddel van hoenders le ontginnen. De grond wordt ten dien einde omheinddaarna jaagt men er 700 hoenders in, die "s nachts in vier koepels op de rekken kunnen slapen. De mest dezer dieren moet dienen om vruchtbaarheid aan den bodem te geven en de verkoop der eieren zal grootendeels de kosten van het onderhoud der dieren dekkeu. Als de uitslag aan de verwachting beantwoord, zal later de zaak op grootere schaal worden voortgezet. Men schrijft uit Goes 20 Maart Gisteren had alhier een deerniswekkend voorval plaats. Een oppassend jongmenschzoon eener weduwe, schrijnwerkersknecht bij eeu meubelma ker alhier, was aan den arbeiden wilde een ander heft aau zijn beitel bevestigen. Bij het aflrekken van het oude heft houdt hij den beitel naar het lichaam gekeerd. Door de hevigheid vau den ruk en het plotseling losschieten van bet heft dringt de beitel den jongman in hel lijf. Hij snelt nog zelf naar een in de nabijheid wonend chirurgijn, waar bij neerzijgt. De' chirurgijn verklaart de wonde voor doodelijk en, daar de jongeling tot de R. .Katholieke godsdienst behoort, wordt een prie ster ontboden en ontvangt hij nog in de woning van den chirurgijn de HH. Sacramenten. Vervol gens naar zijue eigeue wooing vervoerd, blies hij eenige uren later, onder ijselijke smarten den laaisten adem uil. Men meldt uit Tilburg: Gisteren namiddag is een groot gebouw, door tieu huisgezinnen bewoond, in de asch gelegd. De oorzaak van dien brand is niet bekend. Jn eene der kamers lag een hond die eeu paar dagen geleden drie jougeu had ter wereld gebracht en die diertjes welke pogingen men ook aanwendde, niet wilde verlaten zoodat allen te zamen in de vlammen zijn omgekomen. BELG1E. Men meldt uit Antwerpen, 20 Maart: De heer X...., die Woensdag van Lokeren kwam, vergat bij het uitstappen uit den waggon eene beurs met geld, inhoudeude eeue som vau onge veer 1600 fr. Eerst toen hij le huis kwam werd hij zijn verlies gewaar; zooder dralen deed hij inlichtingen nemen, en den volgenden morgeu werd hem de geheele som door een bediende vau het Land van Waas, die ze in deu waggon had gevonden, ter hand gesteld. Deze eerlijke daad is zeker wel vermeldenswaardig. Niet minder dan 33 burgemeesters en secretaris sen in het arroudisseraent Breda hebben een adres gericht aan Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, om verhooging hunner jaarwedden. Op het einde dezer maaud zal in de zalen van den Casino yan Gent eene tentoonstelling van bloemen worden geopend, zooals meu er slechts in de stad der Arteveldeu inrichten kan. De bloemen zijn te Gent als het ware het voorwerp van een aanhoudenden eeredienstnergens worden zij meer aangekweekt. Het is uiet zonder reden, dat van de oude Vlaamsche stad gezegd wordt, dat zij de „Koningin der bloemen" is. De tentoonstelling wordt deu 30 Maart geopend en zal duren tot an met deu 6 April. De koning en de koningen zullen haar den eersten dag bezoeken, en des avonds zal in de prachtige zalen van den Franschen schouwburg een groot banket plaats hebben door de koninklijke maatschappij van Landbouw eu Kruidkunde in gericht. Gisteren heeft het beroepshof van Brussel uit spraak gedaau in de zaak Schoep. Het beroepshof heeft het vonnis bekrachtigd, eu veroordeelt Schoep

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1