NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 23. Veertiende Jaargang. A0 1873. Vrijdag 21 Maart. RETRANCHEMENT. O D s I HI MAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per j^vV^.'aanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f\.\ -oor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30? Prijs der Adyertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven f*ü,W/2- Croole letters naar het getal gewoue regeis die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezouden Slukkeu ea Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlentiëu en gewone Berichten ot Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO, Da ondergeteekendeis bereid de aankondigingen ran ter visie liggende Pol- derbegrootingen enrekeningen inotde aan kondiging van den dag van bijeenkomst der Vergadering van Ingelandenin zijn week blad op te nemen ad f 1,— voor elke plaatsing. J. SCHAXSJIAiX. Het Bestuur van den polder BEWESTER EEDE BENOORDEN ST. PIETERSDIJK maakt bekend lo. dat de rekening over 1872 alsmede de opgemaakte begrooting voor de dienst van 1873/74 met eene me morie van toelichting van den 24 Maart lot den vierden April daaraanvolgende en de begrooting na de vaststelling door de stemhebbende Ingelanden met de memorie van toelichting van 5 April lot den 15 April 1873 in den voormiddag ten kantore van den Ontv. Griffier tullen zijn nedergelegd ter inzage van de Eigenaren der landen in dezen polder gelegen en dat de gemelde rekening en begrooting ten zelfden kantore in afschrift verkrijgbaar is tegen betaling der onkosten, 2o. dat de gewone vergadering van de stemhebbende Ingelanden van dezen Polder, zal gehouden worden, op Vrijdag den 4 April aanslaandedes voormiddags 10 uren, io het Logement bewoond door P. J. BEIJAERT op -de kaai alhier. Sluis, den 21 Maart 1873, Het Bestuur voornoemd, J. II. HENNEQUINDijkgraaf. J. M. HENNEQUIN, Ontv. Griffier. Alweder eene koningin onder de plaatsen en, plaatsjes van ons gewest roepen we uit, wanneer wij van Sluis uitden ouden Zwiudijk volgende, henen wandelen en ons oog weldra stuit op eene voor ons laag gewest vrij aanzienlijke hoogte die, èn door de sporen der haar omringende grach ten, èn door haren vorm ons getuigt, dat hier eenmaal een verheven bolwerk verrees, en dat is ook zoo. Het is het overschot van een der beide forten van het oude Retran chement en wel het zuidelijke, dat, in tegen stelling van het Noordelijke Oranje, met den iiauui van Nassau pronkte en dus reeds vroeg in deze streken den altoos geliefden naam van Oranje-Nassau overplantte en in eervolle herinnering hielp houden. Retranchement is niet oud het dagtee- kent zoo wat van voor 21(i eeuw en was eertijds niets anders, dan eene verschansing ter bescherming van het Zwin. Toen de krijgskundige Maurits in 1604 door het Zwarte gat naar Coxie kwam, zag hij het belang van dit piint en besloot het eenmaal ten dienste van het eiland Cadzand te ver sterken. Reeds vroeger lag bij ter Hofstede eene schans doch Maurits bouwde, na dat Sluis door hem veroverd was. twee forten aan den dijk van het Zwin. Juist in 't midden van deze forten stichtte hij eene redoute of vierkante wijkschans en veree- nigde het geheel door een walgordijn genoemd. Aan de landzijde legde hij een kapitalen wal met uitspringende hoeken (bolwerken of bastions) en hoornwerken aan dit geheele werk werd in 1621 mer kelijk uitgebreid doch sedert 1701 liet men het geheel vervallen en in plaats van gar nizoen en vestingwerken, werd in het Sluische gat of den mond van liet Zwin voortaan een oorlogschip gelegd. Men gaf de dus aangelegde versterking den naam van het Hetranchement van Cad- sandria. Zij heette dus eigenlijk Cad- sandria, maar werd weldra alleen bij het voorvoegsel genoemd en deze naam Retran chement, dat niets anders dan versterking, verschansing beteekent, werd de officieele, en bij het volk Trisement. Ter Hofstede was eigenlijk de plaats wier naam officieel had moeten blijven leven in de grijze oudheid toch bestond ze; en toont men cr ons nog de plaats, waar eenmaal het kerkhof lag, dan mag men het er voorhouden dat ze ook eenmaal eene kerk, minstens eene kapel bezat en eene parochie vormde, zoo als ze thans eene burgerlijke gemeente is onder een nieuwen naam. Dit ter Hofstede komt reeds voor bij den ouden Hollandschen Rijmkroniekschrijver Melis Stokedaar toch zegevierde Jonker Willem van Henegouwenden 28 Maart 1303, over de de Vlamingen, li j was met zijne vloot uit de Schelde gekomen in het vaarwater de vloer genoemd, een arm der zee tusschen den vasten wal en het eiland Wulpen; doch daar dit toeo reeds een nauw en onrein (dat wil zeggen: eng en verzand) diep geworden was en de schepen menigmaal den grond raakten, landde hij op 't eiland Calzand en behaalde bij ter Hofstede eene schitterende overwinning. Ter Hofstede heugt dus minstens van voor 570 jaren. De lotgevallen van Retranchement zijn weinige doch aan de hand der natuur en door de vlijt der menschen is daar eene verandering voorgevallen, bijna zonder voorbeeld in de geschiedenis Wij zeiden dat Retranchement ook eene konin gin was. Zeker, ze beheerschte eenmaal den breeden Zwinstissmn; bezat eene veilige scheepsreede en naderhand ruime killen; thans is zij, op een half uur afslands van de Noordzee, eene stille landgemeente ge worden doch die wellicht door aansluiting aan öelgie eene betere toekomst te gemoet gaat. Het Zwin leeft alleen nog in een polder van dien naam, die van den mond der Aardenburger haven tot bij Retranchement in vruchtbare bunders bouwland den ouden zeearm naar Ooslburg, den Zwarten Polder, Breskens en IJzendijke vervangt; terwijl de boven Zwinpolder, in het vorige jaar 1872 bedijkt, haar geheel van de zee afsluit. Deze polder, eene internationale bedijking, heeft den veelbeteekenenden naammet het oog op het eerstgeboorte recht der naamgevers, van Willem Leopold ontvangen. Moge deze naam Symbolisch zijn en op voortdurenden vrede en eendracht tusschen Noord- ea Zuid-Nederland wijzen! Retranchement zelf werd eerst langzaam bevolkt; eerst woonden er in eenige ba rakken slechts soldaten, waaronder toen vele gehuwden waren en eerst eene ramp schonk het dorpje de eerste burgerlijke be woners. De Zandpolder namelijk bezweek voor de golven en de ingezetenen uit dien polder vestigden zich te Retranchement. Weldra verrees er herberg en smidse wagenmakerij en korenmolen en, men bouwde binnen de wailen kerk en pastorij. Als notabelen had deze gemeente haren koin- mandant, plaats majoor en commies der magazijnen. Vele half burgerlijke half mili taire ambtenaren een predikant en een onderwijzer der jeugd, vormden weldra, met de even genoem len uit den Zandpolder, de kern eener gemeente, die in de lengte binnen het versterking»» erk uitgebouwd, met ter Hofstede vereeoigd gebleven in onzen tijd eene burgerlijke gemeente van ruim 750 zielen vormt, die hun bestaan in landbouw, ambachten en winkel leering vinden. Ook in de Juli dagen van het jaar 1708, tijdens hel overrompelen der linien van IJzendijke door de Franschen, gaf de com pagnie burger voetvolk van Retranchement blijken van vaderlandsliefde doch door de verraderlijke handelwijze des Burgemeesters Kraaje en de lafhartigheid der Engelschen on ler Gordin, konden ze weinig verrichten, ja ontkwamen ter nauwernood het gevaar van door eene vreeselijke overmacht over vallen en vernietigd te worden. Van de wallen van Retranchement, recht tegen over het gesloopte fort Leopold, in het zoogenaamd Hazegars (of Ilazegras) waren de landzaten getuigen van den ongclijken strijd tusschen dwee.Nederlandsche kaïipiineerbooteii,onder du.' bevelen der luitenants Bouricius frti- van ilaldeghen tegen de Belgische troepen.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1