NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 20. Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 11 Maart. BINNENLAND. BUITENLAND. NI, li IS (Tl Dit Weekblad verschijut iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,121/2. Grooto letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, beneveus Advertentie» en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. SLUIS 10 Maart. Er schijnt tegenwoordig weer zoo een soort Amerikaansche ziekte onder bet Kadzandsche Tolk losgebroken te zijn. Zoo wij de betichten raogeu gelooveu die hier dagelijks uit de verschillende plaatsen tot onze ooreu komen dan heeft het er alles van, of zoo ten naastenbij de helft der werkende klasse reeds gepakt en gezakt slaat, om het overtochlje naar de Nieuwe Wereld te ondernemen. Er loopt ook een gerucht rond dat op 't oogenblik een agent van zekere sociëteit te Aardeoburg is, bij wien men zich kan vervoegen om kosteloos naar Amerika te gaan wanneer men zich aan zekere verplichtingen wil onderwerpen. Hoe 't ook zij, wij hopen dat het allea goed ga en wenschea den vertrekkenden van harte goede reis Naar wij vernemen heeft vnen uit onzen grindweg, in den Zwinpolder, een oud mannetje moeien verlossen die op het punt stond tan in den modder te verdrinken, zegge: le versmoren. Wat zegt ge van zulke grindwegen zijn die niet doelmatig SLUIS 10 Maart. Heden middag kwam uit het Zuidwesten een orkaan alhier over vergezeld van een geweldigen slagregen en hagel. Er stonden op de kaai bij hel bureau der belastingen drie van die bekende kermiswagens, waarin eenige familien uit don Elzas huizen. Een dier wagens, waarin hunne flesschen met ingrediënten voor photographie zich bevoudenis hel onderst boven gewaaid. Dat er dus nog al kracht bij was is gemakkelyk te begrijpen. De. eigenaars hebben nog al aanmerkelijke schade bekomen, tengevolge van het breken tan flesschen en glazen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht dat op nader te bepalen dag een examen zal worden afgenomen van hen, die dingen naar de betrekking van adspirant-ingeniour bij het stoomwezen aan welke betrekking is verbonden eene jaarwedde van d ti i z e n d guide n. Bizonderheden vindt men in no. 56 van de Staatscourant. Voor de dienst in Nederlandsch Indië zijn bc- noodigd ongeveer twintig onderwijzers, bij voor keur ongehuwd, die in bet bezit zijn eenêr acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulp-onder wijzeren van eeno aanteekening voor eene vreemde taalbij voorkeur de Fransche. Voorwaarden en bepalingen bevat no. 56 der Staatscourant. De commissaris de konings in do provincie Zeeland, heeft o. a. bekend gemaakt dal, volgens hel daartoe door heeren gedeputeerde staten genomen besluitdo jacht op houtsnippen en waterwild op den 15 Maarten die op watersnip pen op den t April van dit jaar zal gesloten ziju. Uit Amsterdam werd onlangs gemeld dat twee hulponderwijzers aan de gemeentescholen aldaar werkzaamhun oOjarig jubileum vierden. Een tiental studenten der Leidsche Iloogeschool dit vernemende, richtten daarop lol deze heeren, met name A. van Wichen en P. Mouwer, een schrijven, waarin zij den verdienstelijken „pnedagogen" hunne hulde aanboden hunne instemming betuigden met de wijze waarop het gemeentebestuur van Am sterdam en do Maatschappij lot Nut van 't Alge meen de verdiensten bleken te erkennen van hen, die gedurende een halve eeuw hunne krachten aan het ouderwijs der jeugd hadden gewijd en ten slotte vroegen om de portretten van genoemde heeren. Eene dankbetuiging met toezending der photographische afbeeldingen werd daarop ont vangen. Het tiental studenten, dat zich inmiddels tot een gezelschap had geconstitueerd, heeft daarop ieder van genoemde heeren als souvenir aange boden een keurig zilveren inktstel met toepasselijk inscript, yergezeld van een schrijven nameus het gezelschap. Naar wij vernemen, za! dit gezelschap blijven voortbestaan, met het doel om de belangen van den onderwijzersstand in Nederland te steunen en voor te slaan. Gaarne vermelden wij dit feit als een bewijs, dat nog altijd de „spepatriae" onder de jolige of dolle streken die er soms worden uitgevoerd, een geest bezielt, die blijken geeft va u een hart, dat warm klopt voor wat flink en goed mag worden geuoemd. Naar wij vernemen, is eenige dagen geleden op, korten afstand van Leer in Ooslfriesland eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Aan zekere dienstmeid sedert ongeveer zeven jaren woonachtig ten huize van een broodbakker in die gemeente viel als prijs eener loterij 300 Ihilers ten deel. Voornemens zijnde, hare niet bemiddelde ouderseen paar uren van daar woonachtig in haar fortuin le doen deelen vroeg ze op zekeren dag verlof van haar patroon, om des middags hare ouders te mogen bezoeken. De baas gaf haar echter verschillende zaken te doen waardoor haar vertrek werd vertraagd en eerst tegen den avond de voorgenomen reis een aanvang nam. De dienstmeid bevreesd dat haar iets kwaads zou bejegeuen, verzocht een gendarme, dien ze op den weg ontmoette haar eou eiud Le geleiden, hem tevens de redenen en het doel harer reis mededeelende. De poiicie-beambte voldeed bereidwillig aan haar verzoek en eerst toen hel licht uit de ramen dor ouderlijke wouiug hun in de verte reeds toescheen verliet hij c!e dienstmeid die verklaarde nu den weg zeer goed alleen te kunnen vervolgen en van zijn vriendelijk aanbod, om haar tot aan de plaats harer bestem ming le vergezellen, geen gebruik te zullen ma ken. Nauwelijks was de gendarme een goed eind teruggekeerd of hij hoort een hevig gegilop zijne schreden lerugkeerendontmoet hij^i weldra een onbekende die op zijne vraagof hij dien gil ook had gehoord, ontkennend antwoordde. Daardoor argwaan krijgende, dwingt de dienaar der wet den onbekende hem te voigeu naar de woning van de ouders der dienstmaagd. Daar gekomen vraagt, hij aan de bewoners, of deze ziju arrestant ook kennen welke daarop verklaren dat het de bakker isbij wien hunne dochter diende. De man werd nu door zijn geleider een eind weegs teruggevoerd, waar men na eenig zoeken aan den berm des wegs het lijk van do vermoorde dienstmeid voud. Eenige oogenblikken 1; ter word bij den bakker het geld ontdektdal de ongelukkige dochter aan hare ouders wilde breugen. Alweer wat nieuws uit Amerika Volgens eene openbare kennisgeving stelt zich de beer James Washington Meijers ten plan de Nederlanders le bezoeken met een circus, eenig in zijn soort. Het bevat 120 paarden, 20 ponies, 6 gedres seerde leeuwen, 6 gedresseerde olifanten, ka- meelen enz., beneveus 40 elegante wagens. Het prachtig circus ingericht volgens Amerikaansche methodekan in den korten tijd van 2'/2 uur worden opgebouwd en behoeftwat soliditeit en hechtheid aanbelangt, niet onder te doen voor een steenen gebouw. Na achtereenvolgens EngelandFrankrijk en Italië bezocht te hebbenbevindt de inrichting zich thans te Hamburg, om van daar ons land een bezoek te geven. BELG IE. Donderdagavond heeft men te Luik een schit terenden vuurbol in de lucht zien zweven. Men heeft geeue ontploffing gehoord. Te Brussel bedraagt het aantal paardc-nslachte- rijen reeds ongeveer twintig. Aanvankelijk koes terde men hoop, dat hel groot gebruik van paar- dcnvleesch den prijs van het rundvleesch zou doen dalen, doch daarentegen is die van 't paar- denvleesch zoo geslegeudat het niet lang meer duren zal. of de prijzen zullen even hoog zijn. GENT 9 Maart. Een groot ongeluk heeft eene zeer achtbare familie onzer stad getroffen. De heer Van den Bos, oud 25 jaar, een veel belovend bouwkundige, die reeds met belangrijke werk zaamheden werd belast, was gisteren morgeu met eeu zeilbootje in de Lei gaan vaten. Het bootje, waarschijnlijk door een rukwind overvallen, kau- telde om, met dit ongelukkig gevolg dat de arme jongeling in het water viel en verdronk. ANTWERPEN 6 Maart. M. B. Mgewezen telegraafbedieude 30 jaren oud, geboren te Arlon eu weduwuaar met vijf kinderen, is Vrijdagavond in het logement „de Pelikaan", aan 'net station op zijn bed dood gevonden. De ongelukkige had zich om 'l leven gebracht door middel van eeu pis toolschot. Ziehier eenige inlichtingen, welke wij over dezen zelfmoord vernomen hebbeuDe vrouw van den ongelukkige is 6 maanden geleden gestorveu; drie zijner kinderen werden bij zijne familie geplaatst en de twee overigen waren bij hunueu vader ge bleven. Drie dagen geleden, gaf IL... ziju ontslag als bediende bij het telegraafbureau eergisteren namiddag vertrok hij naar Brussel, maar kwam reeds denzelfdcn avond terug naar Antwerpen en stapte af in bovengemeld lokaal, waar hij goed at on dronk en zich tot iaat in den avond vermaakte. Om 11 uur ging hij slapen, en bracht den dag van gisteren op zijue slaapkamer door. Teu 6 ure ia den namiddag nog nielbeuedeu gekomen zijnde, ging de meid aau zijne kamer kloppen doch kreeg geen antwoord de deur was niet op het nacht slot; do meid opende ze en ontdekte het bebloede lijk op het bed. De oorzaak van dezen zelfmoord is niet bekend de ongelukkige Br:., gaf zich aan den drank over. Het lijk is naar het gasthuis ge bracht. Men heeft hel schot niet gehoord de rechter slaap was totaal verbrijzeld. De dader hield het pisiool nog in zijne rechterhand. FRANKRIJK. Eerstdaags komt de zaak van den cominuuist Paradis, beschuldigd van pasteitjes van raeuschen- vieesch gemaakt eü gegeten le nebben, in behau- deling. Het water der Seine klimt met eene verontrus tende suelheid. Het is sedert gisteren morgen nog bijua 50 centimeters gerezen en teekent op op den merkpaal der pont Royal 3 meters 7i> centimeters. De kaaien builen Parijs ziju weder overstroomd; men haast zich alles weg te ruimen, dal door hel water kan bereikt wordeu, dal reeds eeuige centimeters hoog in de kelders der huizeu, die nabij de oevers staan geklommen is. Eenigen tijd geleden liepen losse geruchten over eeu diefstaldie gepleegd was in de Jialiaan- sche legatie te Parijs waarvan nu het onderzoek, wordt voortgezet, iu 1870, eenigen tijd voor de oorlogsverklaring moei do keizer in het geheim staatspapieren hebben toevertrouwd aan de gravin de G. Op het oogenblik der verovering van de hoofdstad had de gravin Parijs verlaleGdoch alvorens te vertrekkenhad zij op de Italiaau- sche legatie verscheidene kisten met zilverwerk eu juweeleu in veiligheid gebracht, lu eeue dier kisten lagen de staatspapieren. Tijdens de be legering verdweuen hei grootste deel der juwee leu eu met deze de staatspapieren. De vermoe dens vielen op een zekeren Passetout die be diende der gravin geweest was maar al de opzoekingen oin de ontvreemde voorwerpen terug to vindeubleven vruchteloos. In November laatstleden outving de gravin een naamloozen brief, waarin men baar onder doods bedreiging bevalzich denzelfden avond op het beursp e n le bevinden en aau de i per.*o>n, die haar zou aansprekeu 1U00 t'r. ter haud to stellen. De gravin diende eoue klacht in bij do policie. Er werd onmiddelijk eeu onderzoek geopend door den heer Macépolicie-commissarisdie op het öarste gezicht in den naamloozen brief de hand van Passetout herkende, van wien hij reeds eenige brieven bezat. Dank aan de behendigheid waar mede hel onderzoek geleid werd, ontdekte men dc woning Yau Passetout en in deze verscheidene

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1