N". J 9. Veertiende Jaargang. A0 1873. NIEUWS-. EM A0ÏERTEIT1EBUB VAi WEST&M ZEEUISSMLMMM Vrijdag 7 Maart. Iets over het Voor- of Opkoopersbedrijf. Politiek Overzicht. SUIMil Dit Weekblad verschijDt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prjjs der Advertèntiln van.1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12 Va - 4-Tiroole létters naar het getal gewon© regels die zij besla&v. Afzonderlijke -Nummers f 0,05. Ingezonden Slukkeu en Brieven, de Redactie betredendebenevens Adverleniieu en gewone Berichten ol Mededeelitigen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, allés FRANCO. Naar aanleiding van het gevangen nemen van een tweetal vermoedelijke konijnendieven, moeten wemet een enkel woord do aan dacht op een paar feilen vestigen, die, in hunnen aard een even grooten vloek zijn voor het platte land als de insluipers en inbrekers voor de sleden. Wij bedoelen het hovenschuimen en het opkoopersbedrijf in zijn misbruik. Ieder lezer zal 't ons gereedelijk toestem men dat de hofschuimerde nachtlooper, die onze tuinenbleekveldenerven en achlerplaatsen bezoektvoor de veiligheid van personen en goederen even gevaarlijk isals de huisbreker in de stad. Stapels bout, stroo, hoenders, konijnen, kleine var kens een vergeten bezem of dweil zelfs eene huiskat, zijn buit voor hem en te vergeefs waakt men. Al deze voorwerpen zijn op zoovele verschillende plaatsen voor handen, dat men ze niet bewaken kan, en het honderd legen een is zoo de daders op heeter daad worden betrapt. Ze trachten tocheven als de dieven in de steden behoorlijk op de hoogte te zijn van alles Wie konijnen, wie varkens heeft, waar de houtvim staat, waarheen de marechaussées ,.op dienst zijn", waar de nachtwaker blijft, of de rijksveld- of gemeenteveldwachter uit zijnalles trachten zij te weten eu daarna nemen ze hunne maatregelen. Dat ze, wat konijnen, katten, gestroopte hazen, hoenders, eenden en eieren betreft, hunne helers hebben, of zeker hunne koop lieden, van wie ze geld krijgen voor hunne waar, zonder dat deze eerlijke kooplui angstvallig naar de herkomst der verkochte voorwerpen vragen, is zeker, anders zouden dergelijke voorwerpen niet spoorloos ver dwijnen. Hierbij komt nog een kwaad. Zooals nu van beide gevangenen blijkt, zijn er onder de dieven en slroopers werkluidie even nis vele anderen vast werk hebben, indien zij zulks verlangenook werkende en die zich echter uitgaven veroorlooveudie een eerlijk arbeider zich niet veroorloven kan. I)eze laatste murmureert daarover en meent, dat zijne vrouw eene slechte huishoudster ïszijn meester is almede ontevreden en meent, dat ook zijn werkman ongeschikt is en deze wordt aizoo het offer zijner eer lijkheid, terwijl de dief, de vrucht van arbeid en misdaad vereenigeudein betrekkelijke ruimte leeft. Het is dus in een land of plaats van goede policie noodzakelijk voor de veiligheid van personen en goederen ook op dit punt te'waken en dit doel zal men het best bereiken, door het vaststellen van een (liefst provinciaal) reglement in twee afdeelingen een voor de sleden en een voor het platte land op het Voor- of Opkoopersbedrijf. Of is dit in strijd met den geest onzer wetgeving, dan zouden zich de gemeentebesturen van een kanton, district of arrondissement (en dit punt brengen we onder de aandacht der vergadering" van burgemeesters en gemeente-secretarissen te Oostburg en elders bijeenkomende) om door plaatselijke verordeningen te dezer zake een gewichtig werk te verrichten namelijk een groot kwaad te voorkomen, of een middel tot verhindering van dat kwaad ineer binnen het bereik der plaatselijke en rijkspolicie te brengen en des noodig te doen straffen. Wij moeten vooraf dat Voor- of Opkoo persbedrijf eenigszins nader beschouwen. Dat bedrijf is een tak .an den zoogeiiaamdeii kleinhandel en wordt in ons gewest uitge oefend behalve door eenige weinige inge zetenen, in den regel door vreemden en wel voornamelijk Belgen. Zie wij, doen alles otn de mindere klassen der maatschappij te beschermen; wij trachten alles te vermijden, wat maar naar vitterij zweemt en wat naar volksvooroordeel gelijkt, en wij erkennen gaarne, dat het Voor- of Opkoopersbedrijf een eerlijk middel van beslaan isja we zouden die mannen der gezondheidspolicie die ons van doode paarden, haardasch ge ringe mestspeciën, afval, allerlei soorten van huiden enz. ontlasten niet gaarne missen maar toch wenschen wij zeden eerlijken in hun eigenbelangden oneerlijken in 't algemeen belang, nader onder het bereik der policie (e brengen. De Voor- of Op kooper toch handelt in alles oud ijzer lood, huiden, lot van de kleinste dierenen gestorven vee zijn naast de meer edele voorwerpen ais boter, eieren en wild van zijne gading. Onze boerinnen zien hem even gaarne als de „varkenskutser" de hofstede bezoeken, want ze zijn verzekerd, dat ze van hem den hoogsten prijs voor hunne have maken zuüendaar hij in de gelegen heid is, deze wederom op de groole markten van GentEecloo en Brugge, met voordeel af te zetten. De voortbrengselen van den konijneuhandel zijn naast het wild en pluimgedierte menigmaal de lading zijner laggeezel of hondenkar, en wij moeten het helaas conslateercn dat in ons oog cn we vestigen er daarom nog eens zoowel de aandacht van den plaatselijken wetgever als van de policie op die lading niet altoos hoven verdenking verheven is. We durven vragen worden er geene gestroopte hazen, patrijzen en eendvogels vervoerd Zijn onder de laatste» nimmer hij ongeluk tam me? Wordt er na het sluiten der jacht geen wild vervoerd Worden er geene ge stolen konijnen gekocht? Het laatste is gebleken uit het door ons medegedeelde feit. Waar bleven een aantal1 kattendie we weten, dat in de laatste jaren spoorloos verdwenen zij.n\? Worden ze fiiet om de huid verkocht naar Vlaanderen? En omgekeerd, waar komen al die waak-, hof-, Huis- en herders- zelfs jachthonden^van daan,.die men onzen landbouwers uit Vlaanderen wept te bezorgen? Lezen we niet alle oogenblikl^n ook in de Vlaamsche bladen van diefstal van konijnen, zwijnen en pluimgedierte Welnu met deze vragen voor ons, vragen we een nauwkeurig, toezicht der policie' en een reglement op het Voor- of Opkoopersbedrijf!^ Hoe? Ja dat is de zaak der' plaatselijke policie en plaatselijke jvelgcving. Sommigen spreken vau het verhoógen van het patent, maar het patent wordt meer en meer er kend als een last, alleenjjen handeldrukkende en dus Uit dec aard dëFzaak onrechtvaardig en bovendien, dan zou de eerlijke handelaar het met den oneerlijke moeten bekoopen We zijn niet zoo pedant, dat we ongeroepen eene schets vau zulk een reglement zouden willen geven; dat ze vroeger bestonden weten we uit het Aardenburger archief b. v. en dat ze, mits algemeen, nuttig zouden kunnen werken is zeker. Eén punt licht echter zoo geheel voor de hand en is zoo eenvoudig, dat we dat gerust durven aanbevelen. Het is dit niemand zal eenig wild, gevogelte, levend of doodeenige huiden eieren of dergelijke kleine voorwerpen mogen vervoeren, zonder bewijs van herkomst, door den verkooper afgegeven. Ieder, die een patent als opkoaper ver langt zal dit alleen gegeven worden legen overlegging van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester zijner woonplaats. En ieder opkooper iets vervoerende zal zich als hij zich met zijne waren naar buitenlands begeeft, moeten vertoonen lei: kantore van den ontvanger op de grenzen ten einde aldaar zijne vracht te doen ver gelijken met zijne bewijzen van herkomst. Zuilen ook Belgische burgemeesters die certificaten van goed gedrag kunnen afgeven Voorzeker! Waarom niet? Zij stellen be lang in de welvaart hunner geadministreer de» en zullen geen onwaardige met een onjuist getuigschrift voorthelpen. la zake van politiek is de aandacht tegenwoor dig te eoneiuaal verdeeld tusschen Frankrijk ca Spanje. Gelijk men weet was iu 'l laatst der voorgaande week iu Frankrijk de vrede gesloten gewordou tusschen Thiers, don voor/Uier der republiek, en de kouingsgeziude coüimi&sie der dertig. Dezo conituissiezooals men zich herinnert, was ont staan uit vijandelijke gezindheid tegen Thiers en ue republiekde kamer had ze kenoemü om de

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1