NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VA1 WESTCfiJK*ZEEUWSCH-VLAA!IDEREI. N°. 18. Veertiende Jaargang. A" 1873. Dinsdag 4 Maart. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iéderen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels ƒ.0,75 elke regel daarboven ƒ0,\'2]/2. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Dezer dagen is er te Chimay eene moord ge pleegd. De heer Th. Haart zat, door zijne familie omringd, bij het vuur en werd door een geweer schol gedood, hetwelk van buiten het huis op hem werd gelost. Een persoon, die verdacht wordt de dader van het misdrijf te zijn, is aangehouden en in de gevangenis van Charleroi opgesloten. Of schoon hij alles loochent, drukken er zeer zware verdenkingen op hem. Lillo is dezer dagen het tooneel van groote baldadigheden geweest, welke door soldaten ver oorzaakt waren. Verscheidene kanonniersin garnizoen alhier, hebben gewapend met sabels en stokken, de burgers aangeraud. Zij zijn met ge weld verscheidene particuliere huizen der gemeente binnengedrongen en hebben er schade veroorzaakt. Zekere Cornelius Janssens is zwaar gekwetst en Alexis Jacobs is aan het hoofd, achter het rechter oor derzoek gewond. De militaire overheid heeft een on- ;oek ingesteld. Die dappere landverdedigers!? Men meldt uit Thienon 26 Februari. Op den dag der loting hebben de lotelingen van Thienen eu Hoegaarden met elkander zoodanig gevochten, dat er twee van Thienen zijn doodgebleven. Men is zoo ver gogaau dat er officieren iu hot midden der straat door soldaten mishandeld wer den zonder dat tot nu toe de schuldigen gestraft ziju geworden. Eeu ongeluk dat ernstige gevolgen na zich heeft gesleeptis Vrijdagmorgen voorgevallen op deu weg van Brugge naar Damme. Twee mannen eu eeue vrouw waren bezig met boomeu op eeü wageu te laden, toen de paarden verschrikten en op hol geraakteu. Bij Damme, zijn de paarden met wageu en meuschen recht in de vaart geloopeu. De vrouw is door haren man gered geworden; de andere man heeft zich zelve gered, en na veel moeite is men er in geslaagd ook eeu der paarden behou den aan wal te breugen, doch het andere is ver- droukeu. Paarden en wagen waren door den heer Callewaert, burgemeester te Oostkerke aan een werkman ten gebruike gegeven, om zijn hout te vervoeren. In vele gemeenten des lands wordt het loon der werklieden ten deele in geld en ten deele iu kleederen en eetwareu uitbetaald ook zelfs aan de stads- of gemeentearbeiders. De ontvanger die hun het loou moet betalen, houdt er een winkel op na en verplicht den arbeider soms voor en nog meer van zijn loon aan wiukelwarcu te uemen. Aan vele' fabrieken ontvangeu de werklieden bons voor brood, bij een aangewezen bakker te halen dat in den regel slecht en te licht is. De aandacht der regeeriag is thans op dit schandelijk gebruik gevestigd geworden. In Geut en Vcrviers is het dan ook reeds opgeheven. Dat is een goed begin. Wordt er bij ons in bovenstaand geval ook niet wat veel pressie op de oDderhoorigen uitgeoefend? DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm sprak dezer dagen de kadetten van het laatste studiejaar toe, en na gewezen te hebbeu op de verdorvenheid der uiet militaire wereld moedigde hij beu aan om den roem als het hoogste goed te beschouwen. Voorts gaf hij hua deu vriendelijke» maar uiet opbeurendcu raad het voorbeeld te volgen van hunne kameraden, die iu den jougsteu oorlog gevalleu waren. Men meldt uit Baden Te Constanz is eene vergadering van catholieken gehoudenwaarin met" 653 iegen 3 st. hel leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid verworpen is. Daarop is overgegaau tol het vormen eener oud-calholiekc gemeente en besloten om van de regeering verlof te vragen, 2 kerkgebouwen in gebruik te mogen nemen. De Auguslijnerkerk is daarop aan de nieuwe ge meente ten gebruike afgesiaau. FRANKRIJK. Men herinnert zich, zegt de Memorial de Lillo, dat over drie of vier jaren een jong werkman van 19 jaar veroordeeld werd tot 15 jaren dwangarbeid wegens het in brand steken van eene spinnerij inde rne de Jemraappes. Het gerucht loopt heden, dat de veroordeelde do ware schuldige niet was. Een grijsaard op het punt van te stervenzou voor de bevoegde magistraten verklaard hebben, dat hij de misdaad heeft bedreven. De wet op de dronkenschap werkt geducht, dat wil zeggen alle violons of policie-huisjes zitten vooral des Zondags en Maandags opgepropt met, dronkaards. Met betrekking bierop leert ons de statistiek dat iu Frankrijk 400,000 tapperijen zijn waarin gemiddeld jaarlijks voor 2,500,000,000 fr. (zegge twee miiliarden vijf honderd millioeu fr) aan alcoholische dranken wordt gedebiteerd. De statistiek schat verder het cijfer, dat daarvau door de werkende klassen wordt verzopen op 1 millard 800 öiilloen fr., dat is op een derde van de ge- heele opbrengst van deu Franschen grond en op een zesde van hel geheele salaris eu de algemeene opbrengst van het land*, OOSTENRIJK. De Weener Tentoonstelling. Er wordt hard ge werkt aan de gebouwen der Weeuer tentoonstel ling, en men sehijul er in Oostenrijk's hoofdstad op gesteld te zijn, alles op den bepaalden tijd (einde April), gereed te hebben. Overal verneemt men het geluid van den bamer eu de geur van de verf, zegt een correspondent van Daily News die weinige dagen geleden de werken bezocht. De bij-galerijen ziju nagenoeg gereed maar aan den grooleu koepel wordt ouverpoosd doorgetim merd, eu wanneer men er bijstaat en de oogen sluit, denkt men onwillekeurig op eene scheeps werf te zijn. Volgeus de verklaring van genoemden berichtgever, is de koepel de meest grootsche dien men zich deuken kan en vergeleken bij andere koepels, maakt hij den indruk van den Great- Eastern, ankerende naast de gewone schepen. Er is dit onderscheid echteren de correspondent vergeet het op te merkendat bij den koepel geeue vergelijking met andere koepels mogelijk is. Niet alleen iu de omheiuiDg der toekomstige ten toonstelling heerschl groote bedrijvigheidook daarbuiten in deu Prater de zoo geliefkoosde wandeling der Weener beau- en demimondes is het schouwspel zeer levendig. Daar is eene soort van kermis ontstaaQ met koffiehuizen stal letjes van allerlei aard eu zelfs schouwburgen, die echter wel van eeu miuder allooi zulleu zijn. Door deze kleine tentoonstelling waudeleude, koiul men aan deu grooleu ingang der ware. De voorgevel moet een goeden indruk makeu, maar overigens schijnt men niet dadelijk een overzicht van het geheel te kunnen hebbengelijk dat het geval was bij de Parijzer tentoonstelling, wauueer men aan deu overkant der Seine op deu Trocadero ging staan. Gaat Dien, zonder eerst rond zich te kijken, rechtstreeks naar het middeupuul van den groolen koepel, dan is men wel is waar getroffen over de reusachtige verhoudingen van het hoofdgebouw, maar doet men zulks uiet, dan komt meu eerst langzamerhand tol bet besef, dal men hier met geeue alledaagsche tentoonstelling te doen heeft. Staal men bij deu ingangdan zou men geneigd ziju uit te roepen„Mijn Hernelis dit nu eeu werk van 13 millioeu T' Maar iu bet midden zijnde, verandert men zonder twijlel zijne uitdrukking iu deze: „Mijn Hemel! dit alles voor 13 millioeu En do laatste kreet is hel meest overeenkomstig met den waren staal van zaken. Dertien millioeu is niet veelwanneer men zielwat er voor ge leverd werd Behalve hel hoofdgebouw beslaat er eeu afzonderlijk gebouw voor de machinerieën aan do noordzijde eu een departement teu behoeve der kunstwerken, dut ook niet klein van omvang is. In het park zijn bovendien tal van kleinere gebouweu, zooals de bezoekers der Parijsche ten toonstelling zich zonder twijfel herinneren op het Champ de Mars ook gezien te hebben. Onder meer zal de onderkoning van Egypte, evenals in 1869 een afzonderlijk paviljoen bezitten, waar dan alle Egyptische zaken tentoongesteld zullen wor den. Prins vou Schwarzeuberg heeft ook een buisje voor zich alleen. Bij den westelijken ingang be vindt zich de aanstaande redactiekamer der Neue Freie Presse. Daar zullen onder het oog der bezoekers, de nummers aan de tentoonstelling ge- schreveo gezet en gedrukt. Gedurende de zo- mermaauden zal de Neue Freie Presse twee af zonderlijke uitgaven hebben. De eene zal het gewone nieuws inhouden, de andere artikelen be- yatteu, betreffende de tentoonstelling. Vele nieuwe medewerkers zfjn tot dit doel aaugenomeu. Deze inrichting alleen zal aan de eigenaars op 100,009 florijnen te staan komen. Te Weenen wordt thans veel gesproken over het aaustaand huwelijk van baron Nathauael Rothschildeenige zoon en erfgenaam vau den vrijboer Anselmhel boofd der Ooslenrijksche linie dezer gelddynaslie. De bruid is de Gravin Messeydochter van deu generaal en opper hofmeester van Aartshertog Reioier. De bruidegom wil het verschil van kerkgenootschap uit den weg ruimendoor lot het Christeudom over te gaan ondanks de tegenkanting van zijn hoog bejaarden vader, wien dit eerste plan tot geloofsverandering in zijn geslacht met afschuw vervult en die zelfs gedreigd moet hebbeu zijn zoon Je onterven. Een dochter uit het huis van Rothschild heeft, gelijk bekend isonlangs eeu Engelschman ge huwd zonder dat men geloofsverandering van eene der Iwee partijen noodig achtte. AMERIKA. Zekere Roberts een Amerikaan, heeft bij zijn dood 900,009 dollars uagelateu. Toen zijn vader hem in zijne jeugd in een winkeltje zette, gaf hij hem deu raad mede zijne wekelijks,che uitgaven nooit hooger dan 8 shillings 6'pences te laten loopen dat hield hij altijd vol, tot bij op ziju 72e jaar eeue nieuwe bezuiniging invoerde, namelijk om van wilde kastaojes te leven. Dit bracht den man naar eeue plaats waar de wekelijksche uilgaven nog veel minder zijn. Dat de oud Nederlaudsche liefdadigheid nog niet geweken is bleek jl. Zondag te Kadzand. De aldaar bestaande zaugvereeniging hield een openbare vergadering en stelde aan het publiek de gelegenheid open iets af te zoudereu voor do weduweu eu weezen der veroügelukte schippers van Vlissingen. De heerMeskes, hoofdonderwijzer le Kadzandhield een toepasselijke aanspraak waarin hij de ramp verhaalde, en de aanwezigen, ongeveer honderd iu getal, tot mededeelzaamheid aanspoorde. Dat zijn gepaste woorden niet zonder uitwerking bleven, bleek, toen men bij bet tellen der ingezamelde gelden bevond dat er 26,74 was ingekomen. Eere den inwoners van Kadzand, die daardoor loonden, dat ze wat voor buune me- demenschen over hebben; eere vooral deu Heer Meskes, die alles op zulk een gepaste wijze leidde Herbenoemd lot burgemeester van Aardenburg. P. L. Reepmaker. Japan is voor de tweede maal in den Haag. Aan hartelijke ontvangst ontbreekt het den Ja panners ook ditmaal niet. De Haagsche Nieuws bode meent te kunnen verzekeren, dat ze in 't bizonder naar den Haag zijn gekomen om uitstel voor hunne regeering le verkrijgen van de nog door Japan aan Nederland verschuldigde som als schadeloosstelling voor de expeditie uaar Simone- seki. Japan is zoo vlug niet in T betalen zijner oorlogsschatting als Frankrijk. (li. Ct.)

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1