BE ISABELLASLIIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDSREN. Jï*. ld. Veesfiende Jaargang. A" 1873. Politiek Overzicht. S1IIIS ifiWHMLUf l)il Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Adverletiliën van 1 5 reg.-Is f 0,75 elke regef Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Vrmloo* *Xl T7ölvptiQi»i daarboven f0,P2'/2 -Groole letters naar hel geial gewone Zeeland f 1 15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco -LIclI I. regels die /.ij beslaan, per post f 1.30. Afzonderlijke Nummers f 0.05. Ingezoudeu Stukken en Uneven, de Reductie betreflende, beaevens Advertentie» en gewoue Berichten ol ilededeelibgeu van Correspoiideuteu te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. (Vervolg). a. Os derde Sectie van liet kanaal van Selzale. Oorspronkelijk was het plan der Belgische regeering om het kanaal van Heijsl door te trekken lot aan dat van Neuzen (bij Selzale) van daar den tweeledige» naam. De derde Sectie van den zoogenaamde!) Oosterput lot Selzate is nooit voltrokken. b. Isabellapolder. De naam der Infante Isabella Clara Eugenia, echtgenooto van den Aartshertog Alberlus van Oostenrijk, wie» in den Spaanscheii tijd de Souvereiniteit der Nederlanden opgedragen wasleeft nog in de beide Isabullapoldeis onder Phi lippine en in den Clarapolder onder Philippine en IJzendijke, benevens in den Isabellapolder benoorden Aardenburg. De 3 Isabeliapolders werden in 1648 herdijkt na dat de 2 bij Philippine reeds te voren, doch op grooter schaal bedijkt en weder onder water gezet waren, later werden deze nogmaals geinun- deerd voor de landsverdediging en in 1794 voor goed herdijkt. De Clarapolder werd In 1651 bedijkt en vloeide wel nu en dan doch werd nimmer weder in schorre lier- schapen zooals zijne buren der Isabeliapol ders. De polder benoorden Aardenburg werd uit het in 1599 aan de golven prijs gegeven BeoosterEede ten jare 1615 fae- verschtonder den eenvoudige» naam van „Noorlpolder" als ten N. van Aardenburg liggende en strekte zich verder Noordwaarts doch niet zoo ver Oostwaarts uitals de tegenwoordige polders bij Aardenburg: In. 1622 werd hij weder onder waler gezet en in 164% tot de tegenwoordige grootte herdijkt. Het octrooi van Alberlus en Isabella (men denkc aan den zon lerlingen staatkundigen toestand van ons gewest in die dagen) berust in afschrift onder de Aar™ denburger archieven, dat van de Sinten-Ge neraal in liet polderarchief. r. Deze uitkomst zal niemandmet de luciditeit bekendverwonderen. De oude liouchautsche haven loopt uit op de schorren van den Braakman; deze schorren strekken zich uil van Philippine tol aan den nrond van den Braakman iri de Westerschelde achter deze schorren is dé' arm des Braak- ma.is, w aai op ook de Kapitalen dain uil- watert ceae groote zandplaat, waarop reeds een ander schor is opgewassen de groute Stelle genoem I, en welks Noordelijk gedeelte reeds in 1817 onder den naam van Ange- linapolder bedijkt is. Ten Nonrden en Oosten van déze zandbank en schorren stroomt nog het groole Hondegat, waarvan liet kleine Hondegat slechts écu boezem isdie in 't Zuiden en Weslen van de Middenplaat en Kleine Slellepolder doodloopt. Nabij den N hoek van den Angelinapolder en buven Philippine hangt dat 'water samen met den Noordelijken lak van tien Braakman het kleine Scheer, meer Oostwaarts het Axelsche Gat genaamd, dat in de schorren en zanden lusschen de Pierseus oud vo gelschor- en Seydlitzpolder doodloopt. In 't Zuiden is het Hondengat met het Sassche gat vereenigddit laatste loopt echter niet meer tol Sas van Geut, maar stuit tegen den in 1851 bedijkten van Ite- moorlerepulder. De geheele Braakman toch sterft met ieder jaar weg, rond de iu 1867 bedijkte kleine Stelle vormen zich reeds uu zichtbare aanwassen, terwijl door de Savo- jaardsplaat de Braakman zelf meer en meer vernauwd. d. De steller van het opstel der lsabel- lasluiszeggende „dal er toch waterwegen iu die zandplaat zullen moeten aangelegd wordenimmers elke polder is daarvan iioodwendiglijk voorzien,' laat zich hier door zijne goede bedoeling verleiden, om een gewichtig feit uit hel oog te verliezen, dat een polderbewoner niet licht gebeuren kan. Welke poldervrage nten aan een bewoner der zandstreek die met onze streken onbekend is en er niets over las, ligt hooger de oude of de daaraan bedijkte nieuwe Wij polderbevvoners zullenop een dijk wandelende u dadelijk den ouden en nieuwen polder aanwijzen. B v. op St. l'ietersdijk tusschen Aardenburg en Sint Kruis. Deze dijk gaat aan de zijde van Beoosler-Eede stijl bijna naar beneden en aan die zijde heeft men zware kreken, aan de Buumzijden glooit de dijk langzaam en men vindt geeue zware kreken. De Goodsvlielkreek en 't Groote gat in Bcooslcr-Eede zijn nog breed en hier en daar vrij diepiu den grooten Boom is de Goodsvliet bijna geheel verdwenen en de Buomkreek is niets anders, dan een breede watergang. Welnu Beooster- liede is eerst, de Bourn veel later bedijkt en dit is natuurlijk schoon 't onnatuurlijk schijnt. Men heelt door liet bedijken de natuur verhaast en dus breede eu zware kreken afgedamd die anders voor de ver- lanJIng 'teerst zouden bezweken zijn.: vergelijk de Uiomede- en eersten Zwinpolder en let op de jongste bedijkingen in den Braakman. e. De Isabellasluis ligt met haren vloer nog 0,33 boven 't peil van laag water. Fiatmaar die diepte is spoedig door de toenemende verbinding vervuld en dan moet men delven, maar driven door vloeiende schorren iu 't vooruitzicht urn het val der Dauaideii te moeten vullen, dal is om ine| ieder tij te »ien hoe de geul gevuld vvoid,. en men weer eau 't delven moet, daar een val van 0,35 vveiuig schuring toelaat. f. De Isabella houdt niet op de besle diensten le bewijzen. Toegestemd: inits men er bij leze (tot nu toe) en vrage voor hoe lang? 'I Is goed dat de directe hare aandacht op het plan gevestigd boude om die sluis iu stand te houden, zoolang zulks mogelijk is en ze als lijdelijk hulpmiddel aan het doel beantwoord, want eeu half ei is beter dan een ledige dop. Wij hebben echter een anderen wensch en T is deze Het Nederlniidsch gouvernement verbinde de noodlijdende polders onder IJzendijke, Biervliel en Philippine met hel kanaal naar de Wielingen en bezigs daartoe geleidingen bij v oorkeur door de'oud kil der I'assegeule. De Belgische staal voltrekke de derde Seclie vau hel kanaal van Selzale, des noods mei gebruik van een deel der gel .'en, die de puhlers voor sluizen besteden moeten en bijdragen op het voetspoor der N'eder- landsche grondeigenaars. Daarna vernietige hel Nederlandsche gou vernement alle sluizen op den Braakman tusschen Philippine en Biervliet en late aldaar het werk der natuur zijnen stillen gang gaan Beide landen zullen ook stoffelijk dan elkanders onafhankelijkheid bevorderen en de sluizen van Heijsl en de Wielingen kunnen op enkele punten samen helpen terwijl eene sluis Ie Zelzate een uitmuntend noodiniddel zou zijn bij Catastrophen, als die van den afgeloopen winter. Eendracht maakt machtMaar zoo er eens oorlog tusschen de beide Nederlanden ontstond dan gebruikte men de Sassen en sluizen, om Belgie onder water le zetten en een paar karioniieerbooten schoten die te Heijst in den grond! Jan Zwaarhoofd heeft altoos voorwendsels. De belangen van de Nederlanden zijn van dien aarddat oorlog lot de droombeelden behoort en gesteld '1 kwam ei toe, dan kon immers Belgie inet een paar doorgra vingen ons inet gelijke munt, b. v. van Stroobrugge, belalen. De Nederlanden zijn niet beslemd om oorlog te voeren, maar om elkander to helpen, deze overtuiging leeft tot zelfs onder Walen en Friezen De toestaud van ous werelddeel steil eeu tale rcel van de-diepste rust uaasl de grootste element leu vau onrust voor. iu Frankrijk is do oorlog uoz eens verklaard door de kpmngvgezinde staatspartij (v ertegen woor- duid door- de commissie der dertig) aan de repu— bliUeinsehe gezindheid' (vertegenwoordigd door Thiers.) Men weel dal die commissie door de kamer was benoemd om de grondslagen op te zoeka-i» et» aau to mj/.eu waarop men tiet nieuw landsbestuur zóü fetich'ieu.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1