NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUfSCH-VLAAÏDEREI. N°. 14. Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 18 Februari. Va, biknesCIM ""buitenland. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco .per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12'/o. Groote letters naar hel getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukke^ j3ü Brieven, de Redactie belreireude, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. en en Brieven, de Jl. Maandag heeft zich te Bergen op Zoom dó wachtmeester N. van Bvan het detache ment van het 2e regement huzaren aldaarmet eeue som van nagenoeg f 5ÜU uit de voelen ge maakt. Hij had/zich bevorens van eeu valsch permissie-biljet voorzien en is daarmede uaar JBelgie gegaan. De detachements-konunaudant is hem nagereisd ter opsporing. Onlangs keerde de heer J. EL Behrns inspec teur van het lager onderwijs iu Frieslandte Franeker, van een concert terug, en zag aan den waterkant van eeu der binnengrachten eene menigte ineuscheu in groote bêwegiug. Er lag eeue vrouw in 't water men bekommerde zich zeer over do vraag, hoe het mensch zoo ongelukkig te pas was gekomen doch uiemand stak eep.e hand tot red ding uit. De heer B, riep daarop de reeds gezon ken vrouw toe, dat ze, indien ze nog kon hooren, een arm moest uitstekenhetgeen de drenkeling ook deed. De heer B. legde zich op den wal werd door de omstanders aan de beeuen vastge houden; hij greep daarop de vrouw en moest zo bij den wal als ophalen waarin hij toen door de omstanders werd geholpen. Zonder de tusschen- komsl van den heer Behrns zou bedoelde vrouw zijn verdronken niettegenstaande er een drom van meuschen ornheeu sloud. In aanmerking genomen, dat de heer Behrns reeds zijn 70e jaar is gppasseerdvinden wij dat deze zaak wel guet eeu enkel woord in de nieuwsbladen had kunnen vermeld worden. ^Teleg.) Men deelt mede dat sedert Vrijdag, üe/sueeuw aanhoudend valt te' Maastricht eu iu getve.ek Lim burg zoodauig dal de dieust der spoorwegen en der posterijen er aanmerkelijk door belemmerd is. Zondag lag er de sneeuw op de hoogle .vaU bijna ten halveu meter. Ook ligt de suceuw op eene aanmerkelijke hoogte in de omstreken van Akeu eu Këjneju, zoo zelfs dat dientengevolge eeu trein tc Erkeleuz is gederailleerd bij een overweg. Daarentegen meldt een reizigerdat Zondag- morgeu geou enkel vlokje sueeiiw ,t.e. Frankfort gezien was. -iv Men meldt uit Voorst, 11 Februari. Bij het heden gehoudeu erfhuis op hel Zand ouder VY'ilp, deed zich, op hel onverWachlseen gegadigde voor, die niet weinig ontsteltenis veroorzaakte. Te midden der verkoopingdie oniniddelijk ge schorst werd, sloeg plotseling de vlam tér mans lengte; uit den schoorsteen. Na hel inwerpen van eeuBmassa water, volgde meu .eindelijk de reeds bij den aanvang gegeven raad om eeu schot iu den schoorsteen te lossen, mët-hët gelukkig ge volg, dal de braud onmiddelijk'gebluscht was. Men meldt uit Borculo 13 - Februari. Als een bewijs, dat iu deze.slreken zware varkens worden gemestkan worden medegedeeld dat do.oi' den landbouwer IL J. Dave op Broeker, gistereu een varken is geslachtwegende schoon 630 halve kil. liet vorige ,ja£i; werd door dionzelfden persoon een varken'geslacht van 598 en voor 2 jaar een vau 654 halve}*k'il.;/ (N. A. C.) Men schrijft uii Breda. Voor do plaatsing als cadet op de' Kon. Mil. Academie zijn 96 plaatsen opengesteld, als: voor tieu dienst hier te laude infanterie 34, cavelërie 4 artillerie 13, genie 5 voor den dienst in Oosl-Iudië ïufanterie 18, ca- velerie 2, artillerie 8, genie 12. BELGIE. Meu meldt uit Oosteude11 Februari: Een telegram, uit L/uiukerke in onze stad aangekomen, bracht hel bericht aan onze overheid, dat de vis— scherssloep Alma, no. 66, patroon Brackx, met man en muis vorgaau is, in 't zicht vaü Duiukerke. Er zijn reeds drie lijken aan wal gespoeld van de bemanning, die uil vijf matrozen en een kai- juiisjougen bestond. Drie der verdronken zeelie- deu zfju gehuwd eu lateu talrijke kinderen achter. De sloep zelve was niet verzekerd. Meu schrijft uit Bastnach Zondag laatstleden had Hendrik Sechentgen, wonende te Niderwaui- paeh (groot-hertogdom Luxemburg), deze plaats verlateu, om zich naar Erenbach te begeven, ver gezeld van zijn zoon Nicolaas, ten einde er eenige iukoopen te tloeu. De vader, na de boodschappen aau zijn kind te hebbeu gegeven dat slechts 9 jaren oud wasduidde hem den leu volgen weg aau om alleen naar huis te gaan. De arme kleine zal waarschijnlijk van den weg afgedwaald zijn. Drie dagen daarna gingde vader, toen hij ziju kind niet zag wederkeeren, op zoek e'ü vond het 'eindelijk dood liggen, ter plaats genaamd Terrestre, gemeente Longwilly. Nevens den ongelukkige stond nog de mand waarin de boodschappen waren, die in meel, spek en tabak bestouden. Volgens de lijkschouwiug zon de duod -dooi' uit— puttiug en verstikking veroorzaakt zijn. In de Molenstraat te Antwerpen woont oen trapmaker, die niet rnindor dan 31 kindereu heefi; ten minste het 31e wordt verwacht. De vrouw is 38 jaar eu de man 36. en uoglans is hij vader eu stiefvader van 30 kindereu waarvan 'er nog 28 in leveu ziju. De vrouw tróuwde voor de ie maal met pen weduwenaar met 4 kinderen. Uit Uit huwelijk werden geboreu 2 k.daarna trouwde zij mei een 2e wed. met 15 k.; uit dat huwelijk werden geboren 4 k.en vervolgens trouwde zij met eeu 3e wed. met 4 k.; uit dit huwelijk werd er geboren 1 k. en een dal verwacht wordt 1 k.; te zamen 3i kindereu. Dezer dagen had er bij den heer Thomeren notaris te Bergen eeu diner plaats. Omtrent 7 ure des avonds kwam eeu knecht ijlings in de feestzaalroepende het huis brandt Men kan deukenwelke ontroering die uitroep teweeg bracht onder de vroolijke menigte. Het vuur was inderdaad uitgebarsten in eene kamer op de eerste verdieping, waar eeue meid op Leen kind paste. Toon men in de kamer drong, stond de wieg iu vollo vlam doch men heeft gelukkig het kind kunnen redden. Dauk aan de spoedig aange brachte hulpwas meu het vuur om 9 uren meester. Meu veronderstelt dat do meid in de kauier rondgaande met eene kaars, onwillekeurig met het licht de gordijnen zal aangeraakt hebben. De schade wordt op verscheidene duizendo francs berekend. DUITSCULAND. De verdeeling der contingenten voor het Duit- sche leger'op den voet-vau vrede, is als volgt: Druisen en de rechtstreeks daaronder behoorendc afdéelingeu 358 balaillous 'infanterie en jagers, 365-,.es.cadrons cavalerie ,234 batterijen 22 balail- dous artillerie te voet, 14 balaillous pioniers en 14 treinhatallons. Begeren, 58 bat. infanterie en jagers, 50 csca- drons cavallerie, 14 batterijen, 4 bat. artillerie te voel, 2 idem pioniers en 2 voor den trein. Saksen 29 bat. infanterie en jagers30 esc. ca vallerie 18 batterijen, 2 bat. artillerie te voel, 1 idem pioniers en 1 voor den trein. W'urlemberg 24 bat. infanterie eu jagers, 20 esc. cavallerie 14 batterijen 1 bat. artillerie te voet. 1 ideui pioniers en 1 voor den trom. Zoodat de effectieve sterkte der armee op voet vau vrede zal zijn 469 bat. infanterie en jagers 465 esc. cavallerie. 300batterijen, 29 bat. artillerie, te voet, 18 idem pioniers eu 18 treinbalailions. Voorloopig was de sterkte der armee-op voet van vrede lot uit. December 1874 vastgesteld op 401,659 man. Iu hel ontwerp wordt voorgesteld dit cijfer te behouden, totdat hierin eeue wijziging noodig wordt geacht. Men houdt zich nu bezig met de verwarming der reizigerstreinen. Zjehier een stelsel waarvan weldra de waggons der drie klassen in deu Elzas en Lo tharingen zullen voorzien zijn. Het toestel bestaat in eene blikken doos geplaatst in de geheele breedte van den waggon aan den voet der banken. Deze doos bevat eeu roosterwaarop een stuk geperste kool ligt, dat men ontsteekt. Zoodra de deur gesloten is, ontstaat er door middel va n twee buizen, langs ouder van elk en kant der waggons geplaatst, een luchtstroom, die weldra geheel het stuk kool doet gloeien, en de doos benevens ge heel het compartiment warm maakt. Te Niederplaintz (Saxen) is een brutale diefstal gepleegd. Drie persouen waarschijnlijk: iu den leeftijd tusscheu 25 en 30 jaren drongen in deu avond van den vierden iu eeu kassierskautoor overweldigden de twee bedieuden, die daar bezig warenen nauien uit de openstaaude geldkist 40.0U0, th. eu een aanzienlijk bedrag aan geld waardig papier. Bij huue vlucht verloreu zij echter 39,000 th., die weder iu het bezit ziju vau den bestolene. FRANKRIJK. Sedert eenigen tijd bemerkte de bestuurder der slachterij te Grenefle dal een zijner bedienden een ongeloofelijk goedgevuiden buik kreeg. Een der toezichtersmerkte aau, dat hier wel iels kou achter schuilen, daar meii talrijke diefstallen vau vel ontdekte. Immers kon de workman met een dikken huik vau oud papier of lompen in de slachterij komen en met een velbuik het gesticht verlaten. Om zekerheid voor ziju vermoeden to bekomen, riep hij dezer dageu, toen de dikbuikige bediende de slachterij verliet, deze in eeu kabinet waar een kachel sloud te gloeien. Hij deed den werkman tegen den kachel plaats nemen: begon oen gesprek met hein en hield een knoop van zijn huis tusscheu de viiigers vast, opdat hij zich niet te ver van hel vuur zou verwijderen. Weldra begon de geronde buik van den bediende te smel ted en liep het vet met groote stralen over den vloer. De dief kon nu het feil niet meer loochouen en werd aau de^policie overgeleverd. Dat briefkaarten voor sommige zakenïiiëUmogen gebruikt worden blijkt uil hel volgeude feit dat te Parijs is voorgevallen. Over drie weken schrijft de heer A... aau zijn horlogemaker: „Kom mor gen vroeg de pendule uil de salon halen deze moet schoongemaakt worden." Deze regelen schrijft hij, wijl er geen gevaar bij was, op eene brief kaart. 's Anderendaags op het oogetiLdik dat de heer A..., die onderoverste in hel ministerie van hinnenlaudsche zaken is, zich ten l') uur 's mor gens naar zijn bureau had hegeven, biedt een man zich in zijn appartement aan. ik ben door deu horlogemaker gezonden, zegt iiij mijnheer heeft hem geschreven Ik weet het. antwoordde de knecht. Gij komt voor de pendule ?.H=.CJa die uit de salon! Goed, mijnheer! Meii/brengt haar binnen eu hij neemt de pendule mètfe.c Meu heeft sedert noch pendule noch man wedergezien. Na verloop van veertien dagen begon (fo lieer A... ongerust te worden. Hij begaf zich bij zijn horlo- gemaker, die echter van ;iiiets wist:,hij had do briefkaart niet gezien Men poogde te, ontdekken waar zij naartoe was gegaan onmogelijk Do ka rt was door zooveel hauden geweest zoovel© personen hadden die kunnen lezen dal er niet aan te denken viel den schuldige te ouldekkeu. De heer A... zal zoo spoedig geeno briefkaarten meer 'gebruiken. Eene vrouw heeft do volgende aankondiging in eeu dagblad doen plaatsen: Mevrouw Lefebvre, krankeuverzorgster, bewaakt doodeu, vlecht sloe- leu, plaatst bloedzuigers en bereidt middagmalen iu de buizen waar zij gevraagd wordt. Men leest in de Union Nationale van Monlpel- lierDe bevolking van een der vreedzaamste kantons van de Hcrault, hel kanton Clarel, Werd zaterdag laalstl. in opschudding gebracht door de

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1