DE ISMUSLUIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELUX ZEEUISCH-VUAIDEREN. NV 13. Veertiende Jaargang. A° 1873. Politiek Overzicht. SLÏISIÏÉIMBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vbijdag. ('rijs der Advertenliën van 1-5 resels ƒ0,75 elke reael Prijs peii duie maanden voor hel voormalig 4de district van Vriirlarv 1 A TroKi-nrvvi daarboven /'O, !2'/2. Groote letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco Uall. regels die /.ij beslaan, per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezouden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenliën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, 10 bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Nauwelijks zijn we begonnen met gevolg te geven aan het door ons te kennen ge geven voornemen ten opzichte onzer ge schiedkundige mededeelingen over ons gewest, of we zien ons reeds als t ware op practisch terrein geplaatst. Zien we hoe de natuur in den loop der laatste twee en een halve eeuw werkzaam geweest isdan zien we daaruit tevens, hoe zij sommige toestanden heeft omgekeerd. De beide Ylaanderens die, ten opzichte hunner waterwegenna den Munslerschen vrede (1618) diep afhankelijk van Noord-Nederland waren gevonden, hebben ook in dat opzicht hunne zelfstandigheid en onafhankelijkheid verworvenvooral sedert het graven van het kanaal van Heyst en dat van Schipdonkzelfs zóó dat do toe stand omgekeerd is en het Zuiden van ons gewestdiep afhankelijk is geworden van Vlaanderengetuige de uitwateringen bij het flazegrasbij Middelburg in Vlaanderen, en in den Oosthoek op welke punten onze opperwateren zich feitelijk met die van Vlaanderen vermengen en met deze naar zee stroomen. Op twee punten duurt echter dc afhankelijkheid van Vlaanderen voort, namelijk op het kanaal van Terneuzen en op den Braakman. Het eerste punt bevat echter geringe bezwaren dank zij de voldoende, tract,iten tusschcn de beide Ne derlanden gesloten het tweede punt is echter voor hel vruchtbaarste en rijkste gedeelte van Vlaanderen in weerwil zelfs der wonderen die men ons va» het land van Waas weet le verhalen, diep ongelukkig, door den treurigen toestond, waarin de Isabellasluis aan den Braakman verkeert. Wij hebben dus redenen om te vreden te zijn, dat door de sluis aan de Wielingen Nederland gebaat zal worden en Belgie het verstandig besluit zal nemen, om door de vollooiing der derde sectie van het kanaal van Selzate (a) zich zeiven le redden. De Belgische polders onder Bouchoute, Assenede, enz., hebben nog hunne uitwatering op den Braakman en wel door de Isabellasluis; aan het einde de voormalige haven van Bouchaute tusschen de groote Isabellapolder eenerzijils en de kleine Isabella- en Clarapolders anderzijds, (b) In de Gazette van Eecloo en het District (No. 278 van 9 Febr. II.) lezen we over deze sluis het volgende opstelwaarover we een paar woorden wenscliten le zeggen Sedert een paar jaren reeds levert de toestand der Izabellesluis redenen lot ernstige bedenking op; de jongste watersnood heeft daaraan nog een grond bijgezet, dat het eindelijk roekeloos wezen zou langer de oogen voor dien toestand te sluiten. Ten allen kante gedrongen, om dit be langrijk onderwerp in ons blad te behan delen hebben wij een onderzoek over de zaak ingesteld en zijn wij ook bij de meest practische mannen op inlichting uitgegaan. Ziehier den uitslag van onze bemoeiingen Over twee jaar werd er opgemerkt, dat er in den vloer der sluisbizonderlijk langs den noordkanteene verzakking be stond, genoegzaam om aan eene ondermijning te doen denken. Toen werd in de alge- mcene vergadering besloten, de sluis door een deskundige te laten onderzoeken. Naar aanleiding daarvan werd de Izabelle in Juli 1872 in oogenschouw genomen door een Belgisch ingenieur. Dit bleef echter zonder eenig gevolg. Weinig later nam de directie het loffelijk besluit, den staat der sluis ook door een Hollandsch ingenieur te laten bezichtigen en bracht voorshands eene som van 800 fr. in uitgaaf op hare begroeting 1872, om de sluis te herstellen. De bezichtiging door een Hollandsch in genieur werd gedaaner. deze deskundige stelde vast, dat de Izabelle zoowel voor- als achterloops was en maande de directie aan om de sluis te hersteilen en te versterken, (rj Dit oordeel werd uilgebracht in Augustus 1872; daarna zijn de zware en langdurige regens ingevallen, en de sluis heeft op eene regelmatige wijze gewerkt; maar indien zij eens aan den stortvloed niet hadde weder- staan I Welnu, dan zou men in werke lijkheid eene van die waterrampen hebben gezien, welke het noorden van ons district zoo meriigmalen ondergaan heeft en wier enkel verhaal uit onze kronieken nog doet huiveren en ijzen.... Door velen werdtijdens den jongslen watersnooddie ramp als onvermijdelijk geachtze vreesden, de sluis zou instorten, maar ze stelden in dal geval hun vertrouwen op het kanaal Heist-Zelzate I IJdel betrouwen het water der Izabelle-Zeesluis en tevens dat der Zwarle-Watering daarin lossen, is proefondervindinglijk gebleken eene onmo gelijkheid te zijn. Wat blijft er te doen? Om de wateren van Bouchaute, Assenode, Bassevelde en Oost-Eecloo af te leidendient men eene voldoende sluis te bouwen, met eene monding van 3 meters breed en 30 centimeters dieper dan de tegenwoordigede water gangen moet men delven en verbreeden en tevens de oude zeesluis in goeden staat brengen. Werpt men hiertegen op, dat de Braakman, waarin dc Izabelle lost, gedurig opslijkt en de kosten der voorgestelde werken doelloos maakt, dan antwoorden wij, dat er nog eene lange reeks van jaren kan verlooperi vooraleer de Braakman is ïerzand en dat er dan toch waterwegen in die zandplaat zullen moeten aangelegd worden immers elke polder is daarvan noodwendig voorzien, (d) Alsnu ligt de vloer der zeesluis 3 m. 65 onder 't gewone peil van hoog water en 035 boven 't peil van laag water. Nog altijd en zonder de minste hindernis voert zij 't oppcrwkler van hare zes duizend zeven honderd vijftig hectaren in de kil van den Braakman, en de gewone loop ervan is zeven uren. (e) Ja, menigmaal is de Izabelle tot onbruik baarheid veroordeeld geweest; maar ze houdt niet op de beste diensten te bewijzen. Men verlieze vooral dit niet uit het oog I (f) En nu wij den toestand der Izabelle-sluis hebben doen kennen, voegen wij onze stem hij die van onze belanghebbende lezers om dien toestand der aandacht van de directie aan te bevelen. Tot dusverre het artikel door ons in zijn geheel medegedeeld zijndezullen we in een volgend nummer daarop de aantee- ningen door ons reeds in onzen tekst met de letters a b, enz. aangeduid, mededeelen. Do bijeenkomst, die de beer Thiers met de leden der commissie Dufaure gehad heeft, is afgeloopenzooals door veleu verwacht werd, niettegenstaande alle schijnbare teekenen van verzoening. Een bericht uit zeer betrouwbare bron meldt, dat de president der republiek zich o. a. zeer vast besloten heeft uitgelateu over het niet aannemen van een modus vivendidie hem het recht niet zou geven om in alle discus- siën tusscheubeide te komen onder de enkele voorwaarde, dat een minister aan de kamer ver- klare, dat het eene quaeslie van algemeene poli tiek geldt. Het is echter niet te denkeu dat de commissie in dezen eisch zal berusten. Op nog twee andere punten moet de president even na drukkelijk en categorisch zijn wil te kennen ge geven hebben. Hij wil aan de discussiëo deel blijven nemen totdat de sluiting er van aange kondigd wordt. Wij moeien (e /.amen vereenigd voor de nationale vergadering komen, zeide hij', en zoo gij de verschillende diplomaten en de mannen van zaken aanhoordetdan zoudt gij zien, dal zij allen ocze goede verstandhouding op zeer hoogen prijs stellenhij wil zich eindelijk het recht voorbehoudeu om ten minste'Voor den duur van 2 maanden de afkondiging der wetten die door de kamer aangenomen zijn, te kunnen te genhouden. Hierover zou de commissie wel waar schijnlijk zich wat gematigder willen betoonen daar hét haar vooruameliijk lo doen is, om den heer Thiers van do tiibune verwijderd le houden en het weifelende deel der vergadering aan den noTdlottigeu invloed vau zijne woorden te outtrek- Uen. Morgen zal de commissie over de eischen van den heer Thiers beslissen en Woensdag zal zjj eeue nieuwe bijeenkomst met hem hebben. De Avenir National meldtdat eenige legiti- mislische afgevaardigden dezer dagen aan dea heer Thiers te kennen hebben gegeven, dat de graaf van Chambord zich vermoedelijk voor eeni- gen tijd in Frankrijk zou vestigen. De heer Thiers moet hierop geantwoord hebben, dat, aangezien de verbanningswetten opgeheven waren, de graaf niet slechts ongehinderd kon komeninaar ook zijn verblijf kon nemen waar hij wilde. Zijn op- outhoud iii Frankrijk zou hem persoonlijk niet onaangenamer ziju, dau dat van de prinsen van Ürleaus. Maar zoo zijn (Chambords) aanwezigheid aanleiding mocht geven toL woelingen, die de gevestigde orde van zaken bedreigen, dan zon

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1