NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N'. 11. Veertiende Jaargang. A° 1873. Vrijdag 7 Februari. Verdeeling van ons gewest. Politiek Overzicht Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zcelaud 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverlentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,12l/2.Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezouden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, beneveus Adverlentiën en gewone Berichten ol Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Daar velen onzer lezers nog wel eens van eenige andere verdeelingen zullen gehoord hebben, willen wij ook, al zijn ze van later tijd, daarbij een oogenfclik stilstaan. Het spreekt van zelf dathoe meer verlichting en beschaving veld wonnen, hoe meer ook bet Burgerlijk bestuur geregeld werd. In vroeger lijd, zelfs tot 1792, had men de steden aan welks hoofd stond een Balju of Officier van Justitie, die als substituut onder zich had een burgemeester van de Courpte, «lat is President der rechtbank. Deze werd bijgestaan door de Raadsleden, toen Schepenen genoemd, van deze plaatselijke rechtbanken kon men zich in sommige gevallen op een Imogen raad, zooals b. v. te Meclielen, be roepen. Het Gemeentebestuur bestond uit dezelfde Schepenen, doch deze hadden den Burgemeester van Schepenen aan hun hoofd en werden bijgestaan door een Griffier (thans Secretaris) en een Thesaurier (thans Ontvanger. Dit geheele collegie werd ook wel eens de Wethouders en de Wet ge- noemd deze benaming hoort men zelfs nog nu en dan in de spreektaal. Een ambacht stond onder een Amman (elders b. v. in Ituitschland Amptman) zooveel als plattelands burgemeester, zijn rechtsgebied heette Amt, Ambacht, Ammanschap of Scip. De Schout, Scout of Scoutheet was een balju ten platten lande, soms ook over een klein ge deelte van cene stad b. v. het kasteel of den burcht, waar die bestonden eu hij had tlus wel iets van de latere vrederechters. Ons platteland behoorde eertijds tot het vrije van Brugge. Dit vrije, de vrijheid, was een landstreek, die een groot deel van Vlaanderen omvatte en die bestuurd werd cn berecht door Balju of Hoogbalju, Bur gemeester en Schepenen. Dit vrije had eerst de pacificatie van Gent en naderhand de Unie van Utrecht aangenomendoch werd door het eerloos verraad des prinsen van Chimaij en de wapenen van den Hertog van Anjou, daarvan losgescheurd. Onze streken bleven langer bij de Unie; de Hoofd baljuw van het Brugsche vrije cn eenige schepenen toch (Jacob de Guijse en de zijnen) weken naar Sluis en richtten het vrije van Sluis op. Toen Parma ook Sluis innamju Luiten het eiland van Biervliet hier alles veroverde, weck de regeering van het Sluische vrije naar Middelburg, doch in 1604 her overde Prins Maurits dezen oord en het Sluische vrije werd even als de steden en heerlijkheden in zijne oude rechten hersteld. Van #f bet sluiten der Utrechtsche Unie tot 1618, de Munstersche vrede verkeerde ons gewest ten opzichte van een en ander in een zeer exceptioneelen toestand een toestand bij uitzondering. Nu eens was Prins Willem de I ons ten Souverein dan weder de beruchte Hertog van Anjou of Alengon dan weer moesten we ons huigen voor Parma en den raad van state en zelfs nog in 1647 en 48 hadden de Aartsher togen Albert en Isabella hier eenig bewind, znoals b. v. blijkt uit het octrooi tot bedijken van de Isabella- Albertus- en Clarapolders, doch alleen over 't platte land en langs de grenzen, zelfs ten opzichte van hot Graaf schap Middelburg in Vlaanderen bleef dat zoo. Dit graafschap toch iag gedeeltelijk op Zuid- gedeeltelijk (het kleinste) op Noord- Nederlandsch grondgebied; de Balju en zes Schepenen behoorden met de Burgemeesters tot de Koomsche kerk, doch de zevende Schepen moest Gereformeerd zijn en daartoe werd dan meestal een inwoner van Heille, Eede of St. Kruis verkozen en wilde men nu van de vonnissen dezer schepenen appel- leeren, dan moest men dit, —was men Vlaming voor het Brugsche of zoo men Staatsvlaming was, voor het Sluische vrije doen of voor een der raden van Vlaanderen 't zij te Gend, Brugge of Middelburg. Na 1648 tot 1792 was ons land verdeeld in twee deelen het Sluische vrije en het Commitimus. Het eersle stond, zoo als gezegd is, onder zijn eigen Schepensbank en den Baad van Vlaanderen te Middelburg, het andere onder zijn eigen Schepensbank en de Provinciale Staten van Zeeland. Het Commitimus bevatte dezerzjds den Braakman alleen de stad en het eiland van Biervlietwaarbij later de Hoofdplaat voor een deel en eenige te voren bedijkte schorren gevoegd werdenen heette Commitimus omdat het als 't ware een aan- of afhangsel van het graafschap (Fransch ComtéZeeland was. Het Brugsche vrije bevatte al de dorpen van ons gewest behalve Nieuwvliet en Breskensdat vrije heerlijkheden waren Breskens behoorde b. v. den Hertog van Cleef en Middelburg in Vlaanderen (Hol- landsch gedeelte) dat een graafschap van het huis de Mérode d'Aremberg wasook lJzendijke hoewel het een burgemeester en schepenen voor de kleine of Inge justitie en policie bevat, behoorden onder het vrije. Sint Anne, de stai Sluis. Aardenburg en Oostburgstonden op zich zelve en hadden een Balju twee Burgemeesters en van vijf tot zeven Schepenen. Binnen Sluis bezat het vrije slechts één gebouw met plein en tuin in maar geheel en al onafhankelijk van de stad. De hoofden der dorpen, zelfs over groote buurtschapper, werden Hooftman genoemd en oefenden de policie uit. Onze tegenwoordige veldwachters droegen in de steden den naam van 's Heereo dienaar, op het platte land dien van berijder; allen oef«:nden in zekere mate de functie van deurwaarder, uit, welke functie in de steden wel eens aan een stadsbode werd toevertrouwd. De ambn«;hten waren ais gemeenten en rechtscollegien even als de Schoutheeten of Schoutendommen sints lang opgeheven. Alleen de inkomsten, vroeger aan die be trekking verbonden, behoorden, 't zij als leen, 't zij als eigendom aan sommige famiiien wier stamvader wel het ambt, maar niet de inkomsten daarvan b. v. zeker hoofjgeld het recht van jacht en visscherij sommige tienden en andere heerlijke rechten be gunstigd bleven en die op hunne erfgenamen over lieten gaan. Maar dat was een gru welijk misbruik? Voorzeker! Wij zullen daarom in een volgend nummer iets over leenen en leenhoven cn tienden zeggen, omdat daarom in onze oude geschiedenis nog al eens sprake is. Onze lezers mogen dan tolde overtuiging komen, dat de Fransche omwenteling van het laatst der XV'fll eeuw als een zuiverend onweder over ons is heengetrokken, en een leven onder een grondwettig vorst, uit het stamhuis onzer keuze, eene weldaad is: eene staatkundige weldaad, niet genoeg te waardeeren voor het nageslacht, dat de geschiedenis, nu nog bij overlevering, weldra alleen maar uit de geschriften kent. De conservatieve partij in Spanje, die geljjk hare geestverwanten van alles een politiek wapen maakt.heeft thans de afschaffing der slavero'ff aangegrepen om het gouvernement, of liever den Koning, te bestrijden. Ook daar wordt bet land opgezweept tot een petitionnement eu er komen adressen uil eu nameus gehuchten waarvan de bevolking uiet eens kan lezen en schrijveu. Maar de strijd openbaart zich' ook op dat ter rein, waar hij niet mocht worden gevoerd. Dé gemalin van maarschalk Serrano is hofdame der Koningin 011 zou iu die hoed.ihigheid', na de aanstaande bevalling vau deze hel kind volgens het hofceremonieel aau de grootwaardigheidsbe- kleeders en diplomaten verloonen. De conserva tieven hebben nu van den maarschalk welen lo verkrijgen, dat zijue gade dien dienst weigerde en Serrano heeft aan den Koningvan wien de uitnoodiging was uitgegaan, geschreveu dat de hertogin die ceremonie uicj kon vervullen wan neer.... het wetsontwerp tot afschaffing der slavernij uiët was ingetrokkcu omdat daardoor de iutegri- leit des lands in gevaar werd gebracht. Het haart te Berliju veel opzieu dal de Kroon prins Frederik Willem van Pruisen den liberalen predikant Persias met het godsdienst-onderwijs zijner kindereu belast heeft en wel zoo kort na dé veroordeeling van den liberalen predikant dr. Sydow door het consistorie van de provincie brandenburg. Waar is bet echter, dat laatstge noemde in de hooge kr.ugen e;i zelfs ten hove vele voorstanders vindt. In eene talrijke bijeenkomst van laden der go- raeente, bij welke de bekende dr. Sydow predi kant is, Maandag te Berlijn gehouden, is met bijna eenparige stemmen besloleu aau den Mi nister van Ëeredieust den opper-kérk'eraad ei dr. Sydow zei ven eene verklaring te zenden, in houdende, dat hel consistorie der provincie Bran denburg zich door een predikant in diens ambts-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1