NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAA1DEREI. N°. 10. Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 4 Februari. BINNENLAND. BUITENLAND. S111S C HHIfflBUD Dit Weekblad verschijnt iederun Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën vaa 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12'/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezouden Stukken en Brieven, de Redactie betreflende, benevens Advertentiën en gewone Berichteu ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. AARDENBURG. Uit ons vorig bericht omtrent de beloouingen aan de helpers bij het blusschen van aeu torenbrand zou raeu allicht meenen bij *t samentellen der sommen dat er ƒ20,,— over schoot. Ziehier de juiste verdeeling der ƒ100,,—. Aan J. Diunewel, kerkbaljuw der R. Kath. kerk alhier voor het opbrengen van den exleudeur2„ Aan 118 personen samen98„— 100,, Wij voegen er bij dat deze som verdeeld is onder persouen van alle drie de kerkgenootschap pen, die zich om 't zeerst beijverden iu 'i verlee- nen van hulp. De ïlooge Raad nam kennis van eene zaak, die waarlijk beven doel bij de gedachte waartoe de mensch al kan vervallen. Zij betreft den va der, die zijne beide kinderen, meisjes van 4 en 5 jaar, iu den Rijn wierp, waardoor het jongste om het levèn kwam en het oudste dat zich aan een tak wist vast te houden, op haar geroep van vader! vader! door hem werd gered. Gelijk men zich mede zal herinneren was van Druteo aldus heet de onmenscheiijke vader, te Arnhem woonachtig en had hij genoemde kinderen daar hij weduwnaar wasvoor I gulden per week besteed. Op 31 Augustus toen hij nog maar eene week kostgeld le voldoen bad kwam hij zijne kinderen afhalen om hen zooais hij zeide bij zijne aanstaande vrouw te brengen, daar hij wilde hertrouwen. Doch di6 plannen fvaren maar voor wendsels om geene verdenking op zich te laden. Na eene wandeling door de stad eene tapperij binnengaande, dronk van Druteo eenige borrels en onthaalde zijne kinderen op een glas bier. Toen voortwandeleude langs Boven-Over tot bij den Haspelwierp hij eerst het jongste en ver volgens ook het andere meisje in den Rijnwaar van do gevolgen hierboven werden aangehaald. Het provinciaal gerechtshof in Gelderland veroor deelde vau Druten wegens moord op het jongste en poging tot uioord op het oudste kind tol le venslange tuchthuisstraf. De veroordeelde voor zag zich van deze uitspraak in cassatie. Den 4 Februari zal het openbaar ministerie zijne besluiten nemen. Men schrijft uit Nijmegen „Het garnizoen trof heden een zware slag door het afsterven van den kolonel Knoop, commandant van het 3de peg. vesting-artillerie. EJet leger verliest in hem een waardig en degelijk hoofdof ficier. het regiment onder zijn bevelen een vaar digen chef, zijn vrienden en kameraden een waar en oprecht vriend.1' (V.) Men schrijft ons uit Gaasterland dd. '27 Jan. „Ook in dit oord wordt het onveilig. Een man ttoch, gaande aaar Rijs, om daar eenig geld te be talen, is op den weg, die door het bosch tusschen genoemd dorp en Oude Mirdum gaat, staande ge houden met bevel zijn geld af te leggen daar T hem anders slecht gaan zou, aangezien er weldra nog twee uit het bosch zouden le voorschijn ko men. De aangevallene een krachtig en moedig man, die in Noord-Ameri.ka ondervinding vau struikroovers hoeft opgedaan, heeft zijn bespringer zoo nasr behooren ontvangen, dat desa .blijde zal geweest zijn, de vlucht te hebben kunnen nemen. De helpers zijn, waarschijnlijk door de duisternis van deu avond van 't spocr geraak;, of, wellicht afgaande op het geluid der toegedeeld-wordeuöe slagen in de meening gebracht, dat de aangerande niet alleen was, niet verschenen. „Een dadelijk-ingest'eld onderzoek ia het bosch heeft niets aan 't licht gebracht, T .geen ook niet te verwachten was, zoowel wegens den tijd als om de vele wallen en greppels, dio iu het bosch aan wezig zijn." BELG1E. Men meldt uit Gent. i Februari: Men leest in den Journal de Roubaix, dat in een voorname werktnansfamilie Woensdag aldaar een feest is gevierd, dal maar zelden gevierd kan worden. Zekere Joliounet eu zijne vrouw vierden de 70e verjaring van hun huwelijk. De man is 91 en de vrouw 87 jaar oud. Hunne afstammelingen, ten getalle van 45, woonden die plechtigheid bij. Verscheidene waren uit Holland en Engeland aangekomen, alwaar zij tot goeden stand gekomen ziju. Uit gemeld huwelijk zijn 19 kiuderen ge sproten, tien zijn nog iu leven. De oudste der overlevenden was den 15 December laatst). 60 jaar oud. De kinderen onderhouden rijkelijk hunne hoogbejaarde ouders. Eene redevoering in de Belgische Kamer, door den afgevaardigde Bara gehouden, heeft een die pen 'mdruk op de vergadering gemaakt, dewijl hij op welsprekende wijze trachtte te batoogen dat de regeering er naar streefde, het tand te cleri- caliseer.eu en 's lands bestuur desorganiseerde. Hierbij voegde hij de verklaring, dat bij de eerst volgende verkieziugen zijue partij alle krachten zou inspannen om aan de clericaien het bewind te betwisten. Eea ongeluk is Zondag II. gebeurd op den treip, die om 2 uur 35 uil Brussel naar Parijs vertrekt. Op weinigen afstand van' het slation van Tergnier is hij op een koopwarentrein geloopeo. De schok was zoo hevig, dal drie reizigers gekwetst wer- deu een dezer is de barones Snoy dochter van generaal Goethals, die de twee küiën zou gebro ken hebben. Zij is naar Belgio terug gevoerd in een toestand die ernstige onrust baart. DU1TSCÜLAND. Vorst Von Bisraarcks wederverschijning in den Pruisischen Landdag werd met luid gejuich be groet. Gedurende de debatten over de begrooting van buiteniandsche zaken werd hem de gelegen heid aangeboden, om kort en krachtig te verkla ren dat hij alleen wegens overlading met werk zaamheden als voorzittend Minister was afgetreden, maar het Kabinet daardoor'gseno verandering van richting bekomen had. tn het begin van Maart reeds zal de Duitsehe Rijksdag zijne ziftingen openen. Eene correspondent uit Berlijn deelt den vol genden brief mededica hij uit Weeaea ontvan gen heeft: la gevolge uwen v/enseh beo ik on middellijk. op soék gegaan naar eea betamelijk logement voor u, gedurende dea tijd cat do tentoonstelling zal open zijn. Ik ben oorst nsar de (gemeubileerde hotels gegaan. 5n geen enkel heelt men eene verbiodteim willen sluiten voor het gezegde tijdstip. Hei is maar in '1 begin van Maart, dat men voorwaarden wil.maken. Men heeft mij gezegddat ciea reeds vcorlcopig in deze gestichtenals zij goed gelegen zijn 25 fr. daags betaalt voor eene kamer die uitziekt heeft op de straat en f2 fr. 50 c. voor eene andere die min goed gemeubileerd is en langs achter uitzicht heeft. Ik heb mij vervolgens gewend let het Adressen-Bureau, dal zich wil gelasten met ia den omtrek der tentoonstelling drie of vier ge meubileerde kamers le bezorgen niet een bed voor 560 i'r. per raaand le rekenen van den lu April. Een tweede bed sou 7 fr. daags meer kosten. De dienst is in dien prijs niet begrepen. Als gij eene beslissing wilt nemen verwittig mij dadelijk. Te rekenen naar den ontzaglijken toe vloed die wij voorzienschijneu mjj die prijzen niet overdreven. FRANKRIJK. Men leest in den Figaro: Het proces van maarschalk Bazaine zal stellig omstreeks 15 April een aanvang nemen, in do veronderstellingdat er dien tusschenlijd nog mceielijkheden zouden oprijzen, zou dit echter de aanvang van het ver hoor slechts acht of tien dagen kunnen vertragen. Het onderzoek is.geëindigd en het dossier volle dig er blfift niets meer te doen dan generaal Pnurcct, de heer .Thiérsde ministers van oorlog en justicie. met die documenten bekend te maken. Generaal Pourcet, zal het ambt vau openbaar mi nisterie vervuilen. Men kan voorspellen, dal er geen bevel tot niet vervolging zal gegeveu worden, doch wij kunnen nu wel zeggen: De heer Thiers, was zeer bekommerd, om dit proces geen plaats |e doen grijpen. Hij dacht, dat de maarschalk bij zijne verdediging een deel van het leger zou comprometteereu, hetwelk steeds geneigd is, zich bij zijn gouvernement aau le sluiten. Het aandringen van den maarschalk om rechters te hebben: de aangewende stappen van mevrouw Bazaiuehel vertrouwen dat men te Versailles koestert in de vaderlandsliefde van Mr. Laehaud, en dit moet ook gezegd worden eindelijk het overlijden van Napoleon Hlwaard, or véle oneenigheden tusschen de officieren vereffend zijn, dit alles vereenigd heeft de vrees vau het gou vernement sterk verminderd. Hel proces sof plaats hebben e,n een van de grootste, zoo niet het eerste dezer eeuw worden. Her za! niet minder dan twintig dagen duren. Bijna 5U0 getuigen zullen er gehoord worden, waaronder voorkomen maarschalk Mac-Mahon de heer Gambetta, generaal Boyergeneraal Chanzaruier, ggz. enz. De drukpers der heele wereld zaj er vertegenwoordigd zijn eu de Ame- rikaansche dagbladen hebben reeds langs diplo- malieken weg plaatsen doeu voorbehouden voor hunne vertegenwoordigers. Sedert het proces van Lodew.ïjk XVI had er geen proces .meer in Frankrijk plaats, dat zooveel belang oplevert. Ziehier een lastig geval voor den heer Thiers! Hij is lid geworden der orde van het Gulden Vlies, cocder te bedenken dat Napoleon lil het ook was. Nu schrijft het reglement dezer orde voor, dol de leden rouw moelsa dragen wanneer eeu hunner sterft. De heer Thiers schijnt echter te weigeren het reglement in acht te némen nu de gewezen keizer gestorven ;s. Er za! dus niets anders overschieten dan dat de president der re publiek wegens tegenstand, uit de orde gesloten wordt. Een personage, wiens geschiedenis nog al aar dig isis in het bedelaarsgesticht van St-Deüis overleden. 'I Is een zekere Desjardins die stellig de man was, welke ia geheel Frankrijk de meeste correctioaneele veroordeclingen heeft ondergaan. Desjardins was drie ea tachtig jaar oud eu 38 maal veroordeeld geweest, altijd vcor dezelfde feiten: aftroggeJarijmisbruik vac vertrouwen, enz. Alles bijeeugerekend had hij zes en vijftig jaren ia d© gevangenis doorgebracht. Zijne laatste verocrdeellug had plaats over vijf jaren. Ditmaal had Desjardins eene meesterlijke streek begaan. Mij had zich te Pcitiers doen doorgaan voor dea algemeenen inspecteur der gevangenis eu was er iagssiaagd een rijtuig eu een paard af te trogge len. Kij werd te Tours aangehouden op het oogenblikdat hij zich naar de prefectuur begaf om er door den prefect ontvangen te worden die meende dat hij met maarschalk Canrobert te doen had. Voor de ccrrectionneele rechtbank van Toursdie hem zjjne acht en dertigste veroor- deeiiog gaf, zeide de voorzitter hem ca de ge wone vragen: —„Gij zijt veroordeeld geweest door d3 correctiouueeie .rechtbank vau Colmar, tot 3 maanden gevangenisstraf; door de rechtbank van Nancy tot een jaar door de rechtbank van Mans Genoeg! genoeg! mijnheer de voorzitter, riep Desjardins, het is onnoodig alles op te lezen, D© rekening, als 'tu belieft! de rekening!...

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1