NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUVSCH-VLAANDEREN. N°. 8. Veertiende Jaargang. A" 1873. Dinsdag 28 Januari. BUITENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1.30. Prijs der Adverlentiën v»j 15 regels ƒ0,75 elke regel daarboven OJg'/s Groote letters naar het getal gewouo regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenwën en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondeuteu te bezorgen bij deu Uitgever dezer, alles FRANCO Indijking van het ZwinDe Mouiteur van Woensdag II. bevat eene wet waarbij de overeen komst wordt goedgekeurd, die tusschen België eu de Nederlanden was getroffen voor het indijken van het Zwin. De/.e overeenkomst is te lang om in zijn geheel in ons blad opgenomen te worden, doch wij zullen oözen lezers de artikelen medeaeeleu welke wij voor heu hel belangrijkst achten 4u art. o zicu wij dat de waarde der ingedijkte gronden voor België geschat wordt op, 1.749,146 Ir. 56 éi, en voor Nederland op 517,645 fr. 88 c. Ziehier wal verder in de overeenkomst gemeld is betrekkelijk ligt toezicht eu hel onderhoud van den zeedijk en het bestuur van den nieuwen polder Het Belgisch en het Nederlandsch Gouverne ment of hunne rechthebbenden zullen teu hunnen laste hebbenelk voor zich eu voor eigeu reke- uiog, het bestuur en hel onderhoud van den zeedijk de kunstwerken de alscheidingsdijkjes van de Belgische eu Nederlaudsche watereu eu der wegen gelegen op hunne respectieve grond gebieden, die iu de iudiiking van het Zwin zullen begrepeu zijn. Elk der handelende partijen verbindt zich te onderhouden of door hare belanghebbenden to doen onderhoudeniu behoorlijken staal van weerbaarheid legen de zee, de dijken, welke op haar grondgebied zullen gelegd ziju, en ook de kunstwerkeuafscheidingsdijkjes eu wegen iu deuzeifden toestand te houden, als zij zich zullen bevinden bij de overname des werks. Het Nederlandsch Gouvernement zal hel recht hebben biunuu hel tijdstip, welke het zal verlau- genten zijue koste gedeeltelijk of geheel af te breken de voorloopige lossingsluis, te vervaardigen onder het deel van den zeedijk, dat opzijn grond gebied gemaakt wordt, en, iu het eeue als iu het au de re geval, de iuternatiouale dijk vollediger wijze aan te vullen op de plaats van genoemd werk. l)e werken der indijking staau onder de leidiug oer hoofd-ingeuieurs vau de proviuciëu West- Vlaauderen en Zeeland. Deze overeenkomst is opgemaakt geworden den 2i Mei 1872, en geleekeud door de heertin Crepin, Pillaert, Breydel de Brock, Pie..s, Conrad, Mathou, Van Llooff eu Del Catupo, gezegd Camp. Te Waalwijk is legen een heksenbezweerder door de pol iet e proces-verbaal opgemaakt, wegens het ongeoorloofd uitoefenen van de geueeskuust. Deze praktijk sloud met zijue hekseuhozvveeriug onmiddellijk in verband. Om vau de toegediende 'geneesmiddelen eene goede uitwerkiug te ver wachten, moesten er paddeu opgezocht en leveud in de kamer vau deu zieke opgespijkerd worden; duiveu uiocsleu leveud geplukt én iu de leugte iu tweeën gesnedeu op deu mond. gelegd worden hoofdpeluwen werden door hem onderzochteu uit de ineengevlochten veereu allerlei voorzeg gingen gedaan, enz. Dat zijue kunsteu vergezeld gingen niet het prevelen vau gebedjes, spreekt wel van zelf. hti zou anders geene zaken gemaakt hebben. 01 hij zich nu uil de haudeu van de jus- ticie zal kuüueu tooveren, wordt evenwel zeer betwijfeld. Onder de Bellingwolde, iu Groningen is jacht gemaakt op een Pruisischeu deserteur, wiens uit levering was gevraagd. Niettegenstaande er her haaldelijk op hem geschoten is, wist hij ie ont komen. Men meldt uit Limburg, 20 Januari: In hoe verre de sterke drank in staat is iemand tot wandaden te vervoereublijkt uit het volgende: Twee broeders wareu met een huuuer vrienden uit geweest eu kwamen 's avonds te 11 uren in dronken toestand over de straal, toen zij twist kregeu over eene flesch jeueverwelke de jongste Lij zich droeg. De twist liep zoo hoog, dat de jongste den oudere een slag op hel hoofd gaf met de flesch, zoodat de scherven hein in F hoofd drongen, üp hel ge-oep eu geschreeuw kwamen eenige bewoners toeschieten eu brachten den ge wonde te huis. Na eenige uren was hij een lijk. De moordenaar, die de vlucht had genomen, is dezen morgen gevat en geboeid naar de gevan genis te Maastricht overgebracht. Bij besluit van den 24n dezer hebbeu gedepu teerde stalen vau Zeeland aan den provincialen veearts 3e klasse, ter standplaats fJzendijke, J. Veis, met ingang van 1 Februari a. eervol ontslag verleend en voorts den provincialen veearts 2e klasse, ter standplaats Oostburg, M. Luleiji» Ma zure, voorloopig belast met de veearlsenijkundigeu dienst in deu dienslkiiug hij iitta 14 van hun besluit van 24 December jl. (Provinciaal blad n°. 1*29), opge dragen aan Jen eervol onijsljigeu provincialen vee arts 3e klasse J. Veis. BELGIE. Men leest in de Ecouoiuievan Doornik Wij zjjn weer in volle oversli ooiniug. Hel water der Schelde wast gestadig. Ue tijdingen der omslre- keu zijn bedroevend. Overal loopt de siroom uit zijne beddiug. De steenweg van Perq naar He- reunes is nogmaals overstroomd. Hel water aan de Pout-d' Amour bedreigt den spoorweg v.su Peruwelz. Laugs deu kant vau Auloiug én Bruy- elles staat alles ouder water zoo verre men zieu I;au. Op al de punleu vau het laud en in het Noorden van Fraukrijk is de toestand dezelfde geworden als over eene maand. Hel rijzen vao het water der Alzelte heeft in de lagere steden van Luxemburg iu deu uachl van Zoudag op Maandag veel schade aangericht; er werdeu muren omgerükt schier de helft vau een steenweg werd op 50 meters weggespoeld eu vele hoornen werdeu ontworteld. DLUTSCULAND. In hel stille Potsdam, het geliefkoosde verblijf der vorslel.jke familie, werd de overbrenging der oorlogslrufeeëu op plechtige wijze gevierd. L»e garnizoenskerk die ze iu bewaring namis een historisch gedenk leekeu vau waarde voor hel doorluchtig geslacht Hoheiizolleruhelgeeu dau ook hare onbeduidendheid als gebouw ruimschoots vergoedt. Zij stamt af uit den tijd van Frederik Wilhelm 1, stichter van het militair en financieel systeem, dal nog heden ten dage in veie opzich ten de bewondering verdient. Hier rust hel stoffe lijk overschot van Fredeiik deu Eenige; hier voud Frederik de Groote rust eu vredehier sloten Frederik Wilhelm 111 eu Alcxjuder van Rusland huu of- eu defensief verhoud hier liggeu voet stappen van Napoleon 1; kortom vau elke belang rijke gebeurtenis ziju bier blijvende heriuuer.iigeu te vinden zoodal bet niemand verwonderen kan, dal bier de 86 veroverde vaandels op godsdieus- lige wijze iu ontvangst geu men werdeu in tegenwoordigheid der Pruisische vorsten., en .vor stinnen, der hooge officieren en voornaamste staatse ambtenaren. Ouder die vaandels treueu op deu voorgrond die welke iu den vrijheidsoorlog dienst deden, eu 56 stuks met den adelaar versierd, die in Mets in haudeu vau de Pruisen vielen. In het bekeude proces tegen Adele Spitzeder heeft zich een zonderling incident voorgedaan, liet is gebleken, dat vele papieren ziju verdwe nen. Naar men beweert heboeii de soldaten, dio gedurende geruiineu tijd do wacht hebben gehad in de woning van Spitz< dervau die papieren gebruik gemaakt om vuur aan te maken. Zij verkeerdeu iu deu waan zoo verzekert men dat die papieren »eenerlei waaide hadden. Men voor- ziel. dal daardoor uieuwe verwikkelingen zulleu ontstaan. Onder de verbran ie stukken bevouüeu zich vele schuldbekentenissen van zeer aanzienlijk bedrag; men zegt dal bei totaal daarvan minstens op een paar millioen gl. mag wordeu geschal. Men meldt uil Wiesbaden, 22 Januari: Al de geruchten, omtrent eeue ongunstige verauderiug in don toestand van deu Duitschen kroonprins (geruchten die ter beurs van Berlijn, en gislereu en heden ter beurs van Francfort iu omloop wa ren), zijn volstrekt valsch. De prins begeeft zich naar den schouwburg en doet langdurige wande lingen zelfs wanneer het weder weinig gunstig is; gevolgelijk mag men verzekeren, dat do ge zondheidstoestand vau den Prins zeer voldoend i». Bij Begensburg werden in de vorige week in eene boerenwoning een geheele familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen vermoord ge vonden. (Jit het gerechtelijk ouderzoek is geble ken dat de vermoedelijke daders zyn de vader en broeder der vermoorde vrouw die in zwau- gereu toestand verkeerde. Om 140 gulden en twee horloges machtig te wordeu is deze vijf voudige moord gepleegd. FRANK B IJK. M >n telegrafeert uit Versailles 22 JanuariFe- nouillat. Decamp en Bouot alledrie schuldig verklaard aan moord en braudsiichting tijdeus de Commune ziju heden morgen ten half acht door den kop gescholeu iu hel kamp van Salory. Fe- uouillat zejde niets Decamp riep Ik sterf on schuldig! Weg met de valsch» getuigen! Weg met de advocaten! Weg iuel Thiers! rtenot riep: Leve de democratische sociale republiek Leve de Communr!- Leve het leger! De dood van alle drie was oogeublikkelijk. De nieuwsgierigen wa ren weinig in gelal en er had niets buitengewoons tijdeus de strafuitvoering plaats. In de nabijheid van Vellcy wepd dezer dagen een proteslautsch geestelijke aangehouden en naar de gevangenis vau buveugemcMe stad gebracht, waar men hem 48 uren vasthield daarua voor hel gerecht gebracht werd hij tot 50 fr. boete veroord-eid. 11 ij had namelijk een vlugschrift tegen do dronkomchap kosteloos uitgedeeld, en daar di» schrift het stempel voor het roudleuren niet droeg, werd hij veroordeeld voor ongeoorloofde verspreiding vau geschriften. Het is het eerste geval, waarin de bepalingen van de beruchte circulaire van Goulard over het uitventen van drukwerken toegepast worden. Dié circulaire verbiedt namelijk ook de koslelooze uildei-ling van geschrif eudat zelfs ouder het keizerrijk toegelaten was. Men spreekt te Parijs veel van een ongeluk dat eeue voorname familie uit de voorstad Saint-Ger- inain iu rouw gedompeid heeft. Mevr. de la F. aan wie do geneesheer een geneesmiddel had voorgeschrevenwaarin chloroform de groudstof was beeft er iu eens te veel van gedroukeu eu is ingeslapen om niet meer te ontwaken. ENGELAND. Zekere Thomas Richardson te Ridgwood die pas tÜU pond geërfd had. werd Zondag avond nog gezien iu de New-lnu aldaar, in T bezit vau geld eu horloge. Te elf ure verliet hij het huis om naar zijne woning te gaan. Sedert echter werd hij niet meer levend gezien. Na lang zoekeu vond men zijn lijk in een suikervat waarin een weinig water was doch niet genoeg echter om den on gelukkige te doen verdrinken. Hij was vau alles beroofd. Naar den dader vau dit gruwelstuk wordt onderzoek gedaan. Bij de begrafenis vau Napoleon III werd. gelijk men weejde lijkstoet geopend door eeu aantal iu „blouses" (kielen; geklede Frausche werklieden. De te Londen verblijf houdende Fransche werk lieden prolesteeren echter iu de Engelsche bladen tegen deze „comedie", gelijk zij liet noemeu en verklaren dal Frausche werkiieden nooit de„blouse" dragen bij openbare gelcgeuhedeu zoódal zij die bij de begrafenis met dit kleed ugstuk pronkten geene. werklieden, maar vermomde agenten vau hei ex keizerlijke huis moeten geweest zijn. Van andere zijden werd dan ook de opmerking ge maakt dat die „blouses", alle nieuw en keurig wet, naar ééu uiodel vervaardigd schenen.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1