NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAMDEREN. Ons gewest in vroegere eeuwen. N°. Veertiende Jaargang. A0 1873. Vrijdag 24 Januari. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs-der Adverteutiën v«i 1 5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12'/a. Groote letters naar het getal gewone regels die /.ij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezouden Stukken en Brieven, de Redactie betreffendebeoeveus Adverleutiëu en gewone Berichten ot Mededeelingen vau Correspondenteu te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO Volgens onze belofte maken we ons gereed, om in eenige opstellen eenige bi- xonderheden mede te deelen over el de plaatsen in ons gewest, te beginnen met Cadiand. Alvorens daartoe over te gaanmoeten we echter even den blik slaan op het geheele gewest zelv een den lezer daaromtrent het een en ander herinneren en opmerken. Vooreerst dan merken we al dadelijk op, dat we niet geleerd wcnschen te zijnwij zullen ons daarom geheel en al onthouden van bronnen en onzen lezers alleen de uilkomsten ran ons eigen veeljarig onderzoek mededeelen. Mochten er enkelen zijn. die aan onze me- dedeelingen twijfelen of ze met schouder ophalen ongeloovig ontvangen, dezen hebben we te zeggendat we weldra in eene expresselijk daarvoor geschreven verhandeling onze mededeelingen met bewijzen hopen te staven. Zij, die niet kunnen breken met de overleveringen van deze of geene plaats, die b. v. vertellen, dat Schoondijke Schoori- dijke heetomdat het vroeger Vulen voor heo hetzelfde als Vuilendijke heette die weten te verhalen, dat Rhodeburg Roo- denburg heette omdat het roode sleenen maren had en Aardenburg genoemd werd omdat het aarden wallen kreegzij die vasthoudendat Groedc zijn naam dankt aan de Grudiers, een der volkjes door Julius Caesar in dezen oord of in zijne nabijheid aangetroffen, mogen zich met deze overleveringen vergenoegen, als ze er content mee zijn, ons welMaar als ze deze voor waarheid gaan uitventen, dan prostestcercn wij. Wij eerbiedigen de legende op elk gebied wc vinden ze dikwijls schoon om haren vorm.- zelfs kunnen we ze eerbiedigen als het hulsel waarin diepe treffende waarheid schuilt, (men denke b. v. aan Aiusveros de eeuwig zwervende Jood maar als ze in de plaats der waarheid zelf wil tredendan wijzen we ze zonder con sideratie bepaald en onvoorwaardelijk af. Toen Sint Amand en Sint Eloy (Eligius) dezen oord bezochten, zag het er hier geheel anders uit dan thans. St. Amand reisde te voet uit Gallië naar Westknppel en Domburg. De Westerschelde (Honle) was.ee» nauwe, ondiepe stroom. Ons gewest werd door het groole water, het Zwin (Suïne, Sinefala wellicht ook Tabuda genoemd) doorsneden hier slroomde de Eede of Hoe, ginds de Goods of Gods-vliet, verder de Bevernée en de Ee-vlietkortomons gewest was een laag, vruchtbaar hout- en waterrijk ourd. Sleden en dorpen waren buiten Aardenburg (Rhode of reedeburg) Oostburg, Isendike en Riervliet ver te zoeken maar, des te meer adellijke kasteelen en kapellen lagen er over het land verspreid. In het Zwin lagen de eilanden Cadzand, CoesantZuitzand en eenige kleinere; lusschen de groote Kil en de Wielingendie monden van het Zwin (eerst later der Honle) waren, lag het eiland Schoonevelde. De Cadzaudsche banken vormden eene bloeiende laudstreekeen schiereiland de Paardenaarkt en het land van Wulpen genoemd de landengtedie bewesten het latere Sluis dit schiereiland met Vlaanderen verbond was even als de Vlaamsche kustde Paardenmarkt en het land van Wulpen door stevige duinen-reien tegen de Noordzee beveiligd. Nabij het ridderslot verrees allicht een klooster met eene kapel getuige de vele heiligen naitien. St. Pier (St. Petrus de Apostel) St. Kruis, St. Anne (na de moeder der H. Maagd) onze lieve vrouw St. Ca- thelineSt. CatherinaSt. Christuffel (de patroon der beerliedenwiens liefelijke legende, de Christusdrager bekend is), St. Bavoniet te vergeten en zoo meer tot zelfs den ridderlijken St. Joris de II. Ge orge der Engelscheri. Zoodra zich ergens een klooster of kapel verhief, werden deze natuurlijk door de landzaten nu en dan vooral op feest- en Heiligendagenbezochtook waren de kloostergeestelijken dikwerf landbouwers, die juist in deze onbewoonde streken zich ves tigden om ze te ontginnen en voor de landzaten bewoonbaar te maken. De klooster- en kapelbezoekers kwamen soms van uren vergeen wonder, dat in de nabijheid van klooster of kapel vooral wanneer deze in de nabijheid van een beschermenden ridderburg of heerenhuis stonden, herbergen verrezen. De land bouwers behoefden gereedschappen en weldra kwamen smeden, wagenmakers en timmer lieden zich in de nabijheid vestigen; eenige visschers voegden zich bij hen menig rondreizend kramer of marsdrager bouwde er zich een huis ten einde, na zijne verre zwerftochtenzich eene rustplaats te be zorgen. Zóó ontstonden onze buurten gehuchten en dorpen in menigte. Deze landbouwkundige verschijningen en ondernemingen zijn zeer oud en door de geschiedenis en hare bronnen vvèl gestaafd. De ridders van St. J«n te Jeruzalem, de beken Ie teinpelpriddeis uf tempelieren, he zaten in de Xe eeuw kudden schapen even als de monniken van Elinare, dal reeds in het eeuwen oude dichtstuk Keijnaard de Vos, genoemd wor .t. Walter, gezegd van Marvis, Bisschop van Doornik zond in (ie X!il eeuw zijne mon nikken naar deze streken met liet bepaaLe doel, om de cultuur in deze gewesten op te richten. Onze bodem bestond deels uit Looën, dat wil zeggen eenigszins hoogehoutrijke gronden. Eecloo b. v. beteekent niets anders dan Eiken-bosch en in ons gewest leefde eene familie Van der Eiken. Voorts vond men woestinen (woestijnen) niet van zand, inaar droog en heideachlig. Sint Jan in Ererno beteekent in de woestijn; men denke aan Johannes de Dooper. Eindelijk uit broeken broekgronden, lage vochtige streken, ook moeren of moerassen genaamd. Men denke aan Moerkerke. Men kan dat oude land ook in twee soorten verdeelen. Reeds in een zeer oud perkament mor (dat is moer) het oorspron kelijk lagedoor afzetting der stroomen ontstane landen werp-land door de zee aangespoeld schorren. Zeker is het, dat b. v. later riog de aan wassen en gronden buitendijks gelegen anwerpen genoemd worden Deze naam leeft nog in dien der stad Antwerpen en van onzen Antwerpenpolderwaarvoor men wilde men de juiste spelling weer geven dus Anwerpen zou moeten lezen. Dit weinige in 't algemeen bij onze plaats- beschouwingen, die we in een onzer volgende nummers zullen geven; we zullen er nog wel iets meer van moeten zeggen. Als aandrang tot aauuemiug van het aanhangig ceusus-ontwerp wil hel Vaderlaud het pelitione- meiil. De N. Kolt. Cour. keurt dit af en zeut o. a. „Vóórdat de partijzucht zich op censusverlaging wierp, is er zoo goed als nergens noch van de kiezers noch van de anderen, eenige aandrang tot kieshervonnmg uitgegaan Sedert eeu paar jaar aan de orde wekte tie zaak geen belangstelling genoeg om de volksstem lot spreken le krijgen, lin nu, nadat ouder de schier algemeeue afkeuring het oniwerp-üeerlseuia zedelijk ais bezweken is, nu, op het uiterste, nog petitionnement Wat zou dit uuoüschol bal-n Zou werkelijk nog de moe— uuig ie verbreiden zijn, dat hel Nederlandsche volk verlangt dal het ontwerp wel worde?" Vroeger, d. i. vóór de verwerping van hei. ooi- werp van wei ter invoering van een inkomsten- belasiing, bestond er van de zijde, van hel volk slccliis weinig verlangen tot census-herziening uithoolde vuil de liberale leden der Tweede Kauier verwacht werd dat zjj deze hervorming vau ons gebrekkig belastingstelsel zouden goedkeuren. Uit bet voorgevallene bij het daartoe strekkende ont werp, is bel den v :ike echter duidelijk geworden, dal zij vau de Tweede Kamer, zooals die thans is sameugesteld ten dien opzichte weinig goeds te verwachten heelt. Daaruit is h- t verlangen geboren tot herziening van den census, als zijude het middel om zooveel noodig andere meer aan de weuscheu van het volk gehoor gevende vertegen woordigers te verkrijgen Vro-ger bestond er dus veel miiiiur reden ceusus-verl iging te verlangen dan lhaiis. Wy zouden echter uog geen p^titionement verlangen, om niet op de beslissing der Kamer vooruil te luopeu. Mocht evenwel hel ccusus- ouiwerp komen te vallen dan zou de lijd daar zijn, e«.u algemeen peliliouemenl ter ouiniud ng der Kamer in het leven te roepen, ten einde het volk in de gelegeubeid werd gesteld, bij hel ver kiezen vau ledeu zulke personen als vertegen woordigers te benoemen die de weuscheu va a

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1