NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUVSCH-VLAANDEREN. N°. 6. Veertiende Jaargang. A" 1873. Dinsdag 21 Januari. BINNENLAND. BUITENLAND. VARIA! Dit Weekblad verschijnt iederen dinsdïtr,,sn Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Advertentiën van 15 regels f 0,73 elke regel daarboven ƒ0,12Va- Groote letters naar bel geial gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,03. Ingezonden Stukkeu-en Brieven, de Redactie betreffende, beneveus Adverlentiëu en gewoue Berichteu ol Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO Men meldt uil 's GravenhageIn de woning van den verdachten de Jong zijn ten gevolge van de voortdurende nasporingen van deu commissaris van politieden heer Beukman, geschriften en andere zaken gevonden, die, naar vermoedt wordt, afkomstig zijn uit het huis van mevr. v. d. Kou wen. Hierdoor zijn politie en justitie iu do ont dekking der waarheid een grooten stap vooruit gekomen. Het Vaderland meldt nog het volgeude: De ontdekking ia de zaak van den dubbelen moord vordert goed. De laatste getuigen beweeren gezien te hebben dat de bewuste persouen het huis van de verslageoe ziju biouengegaau en. ua geruimen tijd er iu vertoefd te hebbener uitgekomen zijn. Van nog gronler belang is echter de voadst, die de politie heeft gedaan. Naar wij vernemen, heeft zij zich gistereu in den laten avond naar de woning van de J. begeven en aldaar in den schoorsteen een doosje gevonden, waariu zich o. a. een Oostecrijksch efl'ect bevondvermoedelijk van mevrouw vau der Kouwen afkomstig. Er liep heden weder een gerucht dat Behagel en Verlind zouden zijn overgebracht, maar tot Dog toe zijn zij uog niet op Nederlandse!) grond gebied. De formaliteitenaan eeue uitlevering verbondeu. nemeu veel tijd weg. Hunne over brenging kan nu echter schielijk verwacht worden. Verder zou in het huis van de Jong tusschen een hoop couranten nog oen waschljjst zijn ge vonden die vermoedelijk van mevrouw vau der Kouwen afkomstig en door de dienstmeid Helena Beeloo opgemaakt is. De politie doet moeite te weten te komen of het schrift werkelijk de baud is van de verslagene dienstmaagd. Verlind moet dezer dageu aan zijne ouders een brief geschreven hebben die ook iu de bauden der politie is gekomen. Naar verzekerd wordt, schrijft hij daarindal het hem erg berouwt met een man als Behagel op reis te zijn gegaan, en dat hij het iu de gevangenis zeer treurig heeft en gebrek lijdt. De verschillend© getuigen blijveu hunne ver klaringen volhouden aan de verklaring van eeu zekere dienstmaagd M. E.die de J. eu B. uit het huis heeft zien komen, wordt, naar men verzekert, vooral zeer veel waarde gehecht. Een milicien die vau Maastrciht naar Maarsen ging om zijne familio te bezoekenis door vijf of zes persouen aaogeraud die hem zoodanig heb- beu mishandeld dat hij twee dagen later in het hospitaal overleed. To Peise wilde dozer dageu een zekere li. B... zijue pistool afschieten. Toeu hem dat niet ge- Jukte. legdo hij ze op de veusterbank neer; maar pas had hy ze neergelegd of de pistool ging onverwachts af mei dit ongelukkiggevolg.dat zijne vrouw aan het aangezicht werd getroffen. De vrouw verkeert in levensgevaar. Een inzender in de Gron. Ct. maakt de opmer king, dat het gebruik van vreemde woorden iu ODze taal ook op deu kansel zoodanig toeneemt dal de gemeente weldra met het kerkboek ook Kramer's woordentolk zal moeten meenemen, om de dikwijls toch al vrij moeielijk te begrijpen ge leerde verhaudelingeu te kunnen ontcijferen. BELGIE. Eene suoode eu verfoeielijke aanslag, die het leven aan vele menscben had kunnen benemen heeft te Vlamertiughe wijk Braudhoek plaats gehad. Booswichten hadden zes seinen, die langs de yze— renbaan stonden uitgerukt eu die stukken bout van afstand lot afstand op de rails gelegd om den trein daarvan te doen afloopen. Deze hinderpalen lagen omtrent 2 kilouioters verre. Gelukkig heeft de machine bij hare aanrakiug al die staken verbrijzeld eu van de rails geworpen, auders had men waarschijul(jk veel ongelukken te betreuren gehad. Verleden week heeft er in de suikerijfabriek van de heereu Maliuar en Latnblol, te'Merbes-le- Chateau, een treffend ongeval plaats gehad. Eeu der ketels, de geuerateur genaamd, is gesprougen, juist op het oogenblik, dal de werklieden er rondom stoudeu om hun nachtmaal te uemen. Door deze jammerlijke omstandigheid werd een groot aantal arbeiders getroffen eu ouder de puinen begraven. Men verzekert dat er reeds elf slachtoffers bezwe- keu zijn, en dat verscheidene auderen vreeselijk verbrand beu welhaast iu 'l graf zulleu volgen. Men kent de oorzaak niet der outploliiug eu men weel niet, of ze aan de onvoorzichtigheid van den stoker of aan eeu gebrek van den ketel moet toe geschreven worden. Er z\ju reeds zeven lijken van onder de pulneu gehaald, en er zijn daarenboven elf gekwetsteu, waarvan twee zeer gevaarlijk. Naar wij verder vernemen, beloopt hel getal slacht offers reeds tot 1*2 doodeu verscheidene aum-re. die erg verbrand zijn verkeeren iu gevaar. De oorzaak der ramp is het breken eeuer verwar mingsbui» van 60 centimeters diameter. Zjj werd op een afstand vau 50 meters geworpenis door een muur gevlogen en het gat, dat zjj gemaakt heeft, is juist groot geuoeg om er door te gaau. Twee meisjes, die voor den eersten nacht iu de fabriek werktenziju ouder de doodeo. Een werkman, die door een venster werd geworpen, is ongedeerd opgestaan. Men meldt uit Antwerpen 17 Jan. Dinsdag II. giug een schipper, die te veel den verloren Maandag gevierd had uaa: zijn schip terug liggende iu de kom der mestkaaieu viel met het hoofd voorover iu zijne lading, bestaande uit koolteer. Gelukkig voor hem zag een andere schipper hel ongeval en de ougelukfcige werd er dadelijk uitgehaald; maar iu welken toestand? H.Ü was in een neser veranderd. Men moest hem z jue kleederen afrukkeu, gansch met vet besmee- reu er» daarna wreef men hem met werkvlas e n warm water. Eindelijk moest men hem hot haa r snijdeu en den baard afscheerenen de man volkomen nuchter geworden zwoer dat hij geen verloren Maandag meer zou vierenais hij met teer geladen is. FRANKRIJK. De Bonapartisten zijn door het overlijden van hun keizerlijk hoofd nog niet uil het veld gesla gen integendeelde bladen van die partij slaan een sloutereu toon aaude provinciale bladen behelzeu eeu manifest, waarin Napoleon I.V ge proclameerd werd. De regeeriug is daarover zoo verontwaardigddat zij denkt aan maatregelen tegen de onbeschaamdheid van de Bonapartisteu. De olficieuse Bien public bevat een artikel in dien geest, waarin gezegd wordt, dat men Napoleon ill ziju titel heeft laten behouden omdat hij dieu bij volksstemming verkregen hadmaar dal het niet betaamt om van Napoleou IV te spreken. Wan neer zulleu de Frauscheu eens wijs worden Eeu afschuwelijke misdaad is te Belleneuve, kanton Merebeau (Cöte d'ür) bedreven geworden. Douderdag morgeu om hel gewone uur der mis, wachtteu verscheidene persouen in de kerk de komst van deu pastoor af. Daar hij niet kwam, werd eeu klein meisje door hare zusters gezonden, om te weten of hij het uur vergatdan wel of by door eeue of andere omstandigheid verhinderd was de mis te komen lezen. EeuLe oogenhhkkeu uadieu kw.tm het kind terug gelnopeuroepende: Men heeft mijnheer de pastoor vermoord! Al de aanwezigen iiepeu uaar de pastorie en vonden inderdaad deu ouden pastoor op don grond liggen, badeude in zijn bloed. Hij was uog niet dood. Men raapte hem op, verzorgde hem eu weldra kwam hij weder lol keunis. Daags le voreu had zich eeu onbekende in de pastorie aaugebodeu en een uiltreksel vau eene gehoorteacte gevraagd van een persoou die Mirabau bewoont en, zeido hij, te Belleneuve geboreu was. De pastoor, eeu tachtigjarig grijsaard, die sedert een groot aantal jaren de parochie bedient, antwoordde, dal hij deu naain die men hem opgaf, niet kende, maar de onbekende drong aan dat hij de registers zou uazien en hij ging met den pastoor naar binnen. Deze gaat de doopregisters halen opent ze toen de schelm, die zijne misdaad voorbereid had, deu ougelukkigen priester in den nek verscheidene bijlslagen toebracht. Hel slachtoffer stortte neder eu de schelm na alles gestolen te hebben, wat h j icon, vluchtte weg. Meu heeft hem nog niet kunnen aanhouden. ITALIË. De paus heeft gisteren avond aangekondigd dat men na verscheideue graviugen iu de kerlt der Heilige Apostelcude lijken der apostelen Sint Philippus eu Sint Jacobus meent gevonden te hebben OOSTENRIJK. De bekende Roza Saudor is de held van hou- derde rooveraYonluren. Bij een zijner verhooreu gevraagd, hoe het kwam dal hij zoolang vau de politie ontsnapt was, antwoordde hij; „omdat ik zoo vele vrienden had/' Dit was wezenlijk het geval, hij had ze oöder alle standeu ook ouder de politie. Een Czoeugrader commissaris echter was zijn geslageu vijaiid eu daarom outvveek hij dieu steeds. Op zekeren dag ontmoetten beidon elkander onverwacht. Saudor had geen tijd zijn paard om te keeren en de commissaris hield hem ziju pistool voor met de woorden „geef u over". -- Saudor trok ook zijn pistool eu schoot het in dc lucht af, waarop de beide pandoeren die bij den commissaris waren, wegredeu zij behoorden ook tol Sandors vrieudeu. De commissaris vuurde nu op Saudor maar school mis, waarop Saudor op hem loereed eu ziju tweede pistool op diens borst rich tie. Hij bleef lang mikken. Do comm. begon le vloeken. „Schiet als ge wiltriep hij „gij weet dat ik uw vijaud beuRoza bedacht zich een weinig, richtte toeu zijn pistool op deu kop van 's comm. paard en schoot dat dood. „Hoo vers" riep de commissaris, wal hebt gij gedaau Ik heb voor dat paard f 300 gulden gegeven en heb geen geld om een ander te koopeu De roover nam darop zijne portefeuille uit zjjn zak nam daaruit f 3ül) 11., wierp ze als schade vergoeding op deu grond en draafde verder! Iu de Parijsche dagbladen leest meu, onder het opschrift: „geschiedenis van eeu haar", de volgende anecdote. Twee maaudeu omstreeks geleden liet mei» zich te Berlijn, lea huize vau een Pruisischeii baron, die reeds eeu geruimen tijd geleden met een Fransche dame in het huwelijk was getreden, met vrij veel geringschatting eu medelijdeu uit over „hel arme Parijs, T welk zoo goed ais van de kaart was gewischt terwijl men aau Berliju voor spelde dat het voordat er tien jaren verloopen waren, de hoofdstad van Europa zou ziju. Dit was te veel voor het nationale gevoel van de vrouw des huizes. „Eu ik" gal zij moedig aau het talrijke, enkel uil Pruisen beslaande gezelschap leu ant woord T welk aan hare tafel vereenigd was „ik zeg u. dal Parijs, oudauks alles, uog altijd Parijs is eu dal Berlijn, hij Parijs vergeleken, nimmer iels meer dau eeu onaauzieulijk dorp zal z;u!.. Welnu voer zij voort, toen meu haar wilde weerieggeo ik wit eeue weddingschap met u aangaan, waardoor het pleit beslecht kan worden. Geel mij, onverschillig welk voorwerp, hel een voud.gsle, nietigste, dwaasste ding; ik neem aau, dal Parijs daarvan iets zal weleu le makeu, waar aan »e Berlijn zelfs de gedachte niet was opgere zen." De weddingschap werd aangegaan, en den volgenden dag ontving de barones oen doosje met oeu grijs haar, Zij was aauvankelijk eeu weiuig uit het \eld geslagen. Wal toch kou men, zelfs te Parijs, >a eeu grijs haar maken Zij gal echter den moed niet op, zette de zaak in deu brief aau

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1