NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN N°. 4, Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 14 Januari. Lodewijk Napoleon. BINNENLAND. BUITENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeekind ƒ1.15; voor de overige plaatsen des'Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentien vac 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,12%. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brievéti, de Redactie betreffende, benevens Advertenliën en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Charles Louis Napoleon IIIde ex-keizer der Frahscheu is gisteren ten half een ure aan de gevolgen eener pijnlijke ziekte (steenvorming), te Chislehurst (Engeland) overleden. Hij was geboren te Parijs den 20 April 1808, en de derde zoon van wijlen Lodewijk Napoleon Bonaparte, koning van Holland. President der Fransche republiek deu 20 December 1848, werd hij lot erfelijk keizer van Frankrijk gekozen den 21 en 22 November 1852 en als zoodanig den 2 December 1852 geprocla meerd. Den 2 September 1870 moest hij zich zooals iedereen noch versch in het geheugen ligt, bij Sedan, daar de krijgskansen geheel tegen hem waren, in handen van koning Wilhelm van Pruisen gevangen geven en het Fransche grondgebied verlaten, dat hij sedert niet meer betrad. Den 28 Februari 1871 werd hij door de nationale verga dering te Versailles vervallen verklaard van den Frauschen troon, een maatregel waartegen hij den 6 Maart daaropvolgende protesteerdemaar na tuurlijk te vergeefs. Eergisteren was nog het volgende bulletin nopens den gezondheidstoestand van den lijder uitgegeven 8 ure des avonds. De algemeeue verschijnselen zijn van ernstiger aard, doch overigens biedt de toestand sedert gisteren geen verandering aan. Een bericht van 9 ure luidde: Er is geen later bulletin uitgegeven. De toestand van den lijder is dezelfde als heden middag. De pijn ia buitenge woon hevig maar de krachten blijven van zeer bevredigenden aard. De geneesheeren bezochten hem legen den nacht. Hij sliep toen rustig, en zij besloten in den mor genstond de derde operatie te ondernemen. L)e dood was geheel onverwacht. Des morgens ten 9 ure vertoonden zich de eerste onrustbarende verschijnselen en ten halfeen ure overleed Napoleon. SLUIS 13 Januari. Gisteren tegen den avond werden de iuwoners alhier bij elkander geroepen door het kleppen der brandklok. Na eenige déli- beratie werd er besloten met de spuiten niet uit te trekken: 't zij, omdat de brand te veraf scheen dan wel, dal deze reeds le ver uitgedoofd was. Heden morgen vernemen wij, dal de braud heeft plaats gehad bij de Wed, Caminaert ouder de gemeeute Waterlaud-ICerkjewaar drie graan- schelveu en een hooischelf de prooi der vlammen zijn geworden. Men vermoedt, dat de braud aan moedwilligheid moet wordeu toegeschreven, althans 'naar wij veruemen. heeft meu volgens alle waar™ schijniijkheid een dader óp hét oog. 'I ls te ho pen'. dat dit laatste waarheid zij, want de brutali teiten zijn tegenwoordig aan de orde van deu dag. Naar men zegt, is alles tegen brandschade ver zekerd. Men leest in Het „Vaderland", van 's Gravenhage Naar wij met genoegen vernemen, is W. de Gelder, die eenige dagen als verdacht van de dubbele moord gevangen beeft gezeten, maar toen weder is losgelatenomdat men geen bewijs van schuld bij hem vond, thans in dienst der gemeente werk zaam. Wel is do betrekking hem opgedragen zeer onbeduidend maar men heeft hem beloofddat hij zou opklimmen, indien hij zich door goed ge drag ouderseheidde. Wij vernemen dat met ge noegen, omdat wij het niet meer dan billijk vinden, dat "men preventief gevangenen, die zonder ver- oordeeliog weder worden losgelaten, zooveel mo gelijk het nadeel, dat langere of kortere gevan- gebisschap hun berokkent, tracht te vergoeden. Dat'de gemeeute hier voorgaat, is daarom des te meer te prijzen, omdat iemand, dio van moord is verdacht geweest, ook al wordt hij weer losgelaten, bij particulieren in den eersten tijd nog bezwaarlijk werk kan krijgen. In Utrecht gaan vooral in de buitenwijken de meuscheu met geladen vuurwapenen naar bed uit vrees voor inbraak. Hoewel de policie zeer streng is kau zij niet op alles een wakend oog houden. Aldaar werd dezer dagea bij een kuiper een petroleumvat te koop aangeboden. Hoewel hij den koop weigerde, herinnerde hij zich iets later, dal bij een der buren zoo een vat gestolen was. Hij liep den dief na en haalde hem iu, maar toen hij aan een agent van policie van de zaak kenuis wilde geven, liet de dief het yat slaan en maak te zich uil de voeten. Op de Oude Gracht stal men uit eene lade in den kelder van den winkelier R. gl. 2,30. De poldergasten krijgen van alles de schuld. Bij een bakker eischten zij brood en kaas; de vrouw alleen te huis zigude gaf hun dit om van het minder aangename bezoek bevrijd le wor den. Bij eene weduwe buiten de Waard-barriere vroegen zij een halvea hectoliter aardappelen. Er heeft zich te Haarlem een geval van water vrees voorgedaan. Voor omstreeks acht weken werd iemand door zijn hond waaraau hij zeer gehecht was slechts even in den vinger gebeten. Eerst voor eenige dagen openbaarde zich de ziekte, en thans is de man iu de kracht van zijn leven razend overleden. Men meldt uit Bergen op Zoom. Eenige jaren geleden ging van hier iemand als varensgast op reis. Het schip, waar hij zich op bevond' met nog 400 personen, verging met man en muis. Zijue vrouw, die steeds iu Bergeu was blijven wonen vernam het ongeval en begaf zich ter gelegener plaatse om inlichtingen le bekomen. De dood van den man werd geconstateerd door zooals nu blijken zal, onvolledige bewijzen. De vrouw droeg daarna een jaar en zes weken rouw als gebruikelijk is. Dezer dagen evenwel kwam de man op hel onverwachts thuis. Hij bad op eou plank bij gelegenheid der schipbreuk met nog een ander kameraad, ziju leven gered en was op een eiland aangeland van waar ze na lang zwer ven in het vaderland terugkwamen. BELGIE. Men meldt uit Brussel, 9 Januari In de omstreken der gemeente Putte heeft men een hond afgemaakt, die aangedaan was door wa tervrees. Eenige persoaen zagen hem in bet veld loopen, en dadelijk werd eene klopjacht ingericht. Omtremt 2 uur iu den middag zag meu hein laugs eene haag liggen hijgen. Een knecht naderde hem met een vlegel en verbrijzelde hem den kop. De correctionnele rechtbank van Brugge heeft een vonnis geveld omtrent eeue post bed rie getij die ongetwijfeld meermalen gebeurt, zouder dat de daders misschien wetendat zij misdoen. Twee geassocieerde fabriekanten van Brugge ver zonden over eenigen tijd naar een werkinau iu zekere stad een brief, waarin zij eon bankbiljet staken vaa 100 francs zouder den brief le laten aanleekenen. De werkman, den brief ontvangende en niet kunnende lezen, verzocht aan den brief besteller zulks te doen. Den brief openende, vond men er de banknoot in waarvan de besteller bij da post verslag deed. De overtreders der wet op de verzeuding van brieven met waardijenzijn elk tot 26 fr. boete en de proceskosten verwezen. De trein die ten 10 uur 50 m. uit Brussel ver trekt, is te Weerde op ongeveer 200 meters aan genen kant der statie buitcu de rails geloopeu. De locomotief en de tender zijn op de rails blij ven slaandoch de as van den tender is gebro ken eu een der wielen zette, aldus iu vrijheid gebracht, den loop nog 30 a 40 meters voort. Iu het eerste rijtuig zat de trein-overste de heer Louis de Ganque, die, dank aan zijne tegenwoor digheid van geest en het krachtig bijdraaien van den treinde verbindingskelting deed breken en ai/oo deu trein losmaakte. De drie eerste wagons werden verbrijzeld geen enkel der reizigers heeft eenige kwetsuur bekomen. Alleen een treinwach ter is min of meer gewond aan den arm. Na twee uur vertraging heeft men de reis kannen voortzetten. De ontroering onder de reizigers beschrijven zou onmogelijk zijn. Men meldt uit Antwerpen, 10 Januari Woensdagavond, kwam een Hollandsch reiziger met den trein van 9% uur te Autwerpen aaü en ging iu een hotel logeeren. Hij deed zich het avondmaal opdienen, maar alvoreus zich aan tafel le zetten, voelde hij de behoefte om naar achter te gaan. Onderweg bedriegt hij zich van corridor en hij komt iu de keuken. Terwijl hij om ver- schoouing vraagtvallen zijue oogen op een koffer. De reiziger nadert haastig en vraagtAan wien behoort die koffer? Aan een heer en eene vrouw die hier l.-geeren. Men leidt hem uaar hunne kamer. Hij klopt. Men opent.. Meu hoort drie schreeuwen öp den corridor weerkliuken. Eeu schreeuw vau schrik, van wege de dame; een van woede van wege den reiziger, en eeu van spijt van wege den heer die met de dame was binuea gekomen. Deze dame was eene ontrouwe echtge- üoote, die hare wouiug had verlaten en de reiziger, op het onverwachts toegekomen was niémand anders dan haar echtgenoot. Deze heeft de twee verliefde reizigers uaar deu amigo doen breogeu, in afwachting, dat zij hem uitleggingen zullen geven. DUITSCULAND. Den 3 dezer, om'7 uur 's avonds, heeft men le Weenen, iu den tijd van tien lot twaalf minuien, vier hevige schokken gevoeld, die de deuren open rukten en de lampen en het glaswerk deden wag gelen. De laatste aardbeving had le Wèenen plaats den 27 Februari 1768, om 2 uur *s morgeus. FRANKRIJK. De policie van Parijs heeft een gevaarlijken kwaaddoener aangehouden. T ls een neger, met name Henry Bow. Hij oefende zichtbaar het ambt uit van barakspoler, en heimelijk dat. van straat- roover. Bow, die zeer veel kracht heeft, bedwelmde gewoonlijk zijne slachtoffers met een eukeleu slag, en beroofde ze dau. Hij werd den verleden nacht aangehouden op den boulevard Pereire, door een politieageut, die hij voor een wandelaar hield en wilde bestelen. De agent haalde een revolver te voorschijn, eu dwong den neger hem te volgen. Uit zijne-ondervraging is gebleken, dat hij geboren is iu Virginie. !u het verre Westen is hij lang boekanier geweest. Hij heeft insgelijks Engelsch- lndie bewoond. De plantentuin te Parijs heeft twee vogels ont vangen die men zelden in Europa ziet; hel zijn twee Irompetvogels waarschijulijk aldus genoemd uil hoofde van hel geluid dal zij voortbrengen. Deze soort van vogels zïju begaafd met een zeld zaam versland, in Zuid-Amerika dient hij tot herder voor de andere vogels hij gaal met de hinders mede naar school en brengt zo terug hen van nabij bewakende, opdat zij niet in het veld zouden gaan spelen. Als de jougens vechten, komt. de trompetvogel hen in de boenen pikken en de kleine wonde, die hij toebrengt, doet de moeder zien, dat haar zoon zich niet be hoorlijk heeft gedragen. En nogtans is de trom petvogel niet grooter dan een gewone hen. Hij is gemakkelijk te temmen: men heefter weten leven te midden vau fainilien. In Brazilië heeft men veel eerbied voor dezen vogelals het gezin eet, dient de meesier altijd eerst den geliefden vogel. Hij eet gaarne vleesch en bizouder het hart van dieren welke tot voedsel dienen voor den mensch. De dagbladen van Parijs brengen dagelijks het nieuws aan van zelfmoorden. Dinsdag eu woensdag zijn de volgende govalleu vastgesteldLouis Benoist, oud 51 jaar, is uit het venster zijner kamer gesprongen en heeft zich op de straatsleeneu den schedel verbrijzeld. Eeu soldaat van het 39e linie. Jan Poumel, heeft zich in zijne kazerne door den kop gescholen, zekere Turget, juw lier en 45 jaar oud, heef; zich zeiven door verslikkiu om het leven gebracht. Eindelijk zekere Goerens, oud 60 jaar, heeft zich opgehangen. Wil men weten, waarom zij zich allen om 't leven gebracht hebben? Uit liefdesverdriet. Een ander persoon, fabrikant van kurken en vader van vier kiaders, heeft zich uit jalozie ge-

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1