NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N°. 2. Veertiende Jaargang. A0 1873. Dinsdag 7 Januari. BINNENLAND. BUITENLAND. Dit Weekblad verschijnt jederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Adverlentiën, va*i 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12y2.Groote letters naar hel getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieyen, de Redactie betreffend te bezorg e, benevens Adverlentiën en gewone Berichten of Mededeel in gen van Correspondenten, en bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. SLUIS. Herbenoemd als kantonrechter te Sluis mr. J. C. Tack. Men schrijft uit den 'HelderDe zelfmoord die voor eenige dagen een matroos van het wachtschip beging, uit vrees voor de hem wach- elnde straf van slagenheeft een aantal ingezete nen dezer gemeente tot het plan gebracht, om een adres tot den Minister van Marine te richten met verzoek, die onmensehelijke straf voor goed af te schaffen. Dat adres telt-reeds een zeer aanzienlijk getal handleekemngen. Men meldt uit Lochem 2 Jan. Onze geachte stadgenoot de emer-predikant A. Dekkers ontving dezer dagen het aanbod tot toezegging van beroep bij de hervormde gemeente te Hengelo (Geld.) Bovendien ontving hij uog van twee andere ge- meeuten het verzoek zich eene benoeming lot predikant te laten wegvallen. Men meldt uit Zutphen, 3 Jan. In vergelijking met de voorgaande jaren is hier op Oudejaars avond eu Nieuwjaarsdag druk gebruik gemaakt van het zoogenaamd nieuwjaarschieten. Ook hier bleven de gevolgen van deze gevaarlijke liefheb berij niet uit. Twee personen B. en F., heiden hier woonachtig hebben zich door het afschieien van eeu pistool aan de hand verwond terwijl een zevental anderen, door de politie zijn bekeurd, we gens het afsteken Van vuurwerk enz. Men meldt uit Eerbeek2 Jan. De gewoonte om op Nieuwjaarsdag te. schieten heeft hier we der aan een jongeling het verlies vau twee vingers veroorzaakt Het was te wenschen, dat in alle plaatsen de burgers zich verhouden om dien dag aan niemand, die kwam schieten sterken drank te geven. In het naburige Soeren is men hierin reeds voor,gegaan. In de afgeloopeu week had te Hoogkerk een treurig voorval plaats. Terwijl de vrouw van den landbouwer P. Groenewol'i bezig was messen en vorken te schuren stak zij zich zonder erg in de hand. Hoewel de wonde zeer gering was zwol de hand later braaf op; 't koud vuur kwam er, bij eu korten tijd daarna was de vrouw een lijk. Een waarschuwend voorbeeld voor onze huis vrouwen om toch zeer voorzichtig te zijn bij dus danig werk, dat alle dagen geregeld wederkeert Öp de Kloosterhaaronder de gemeente Ambt Hardenbergis de knecht van den bakker Pot gieter, op Nieuwjaarsdag zoodanig geslagen dat bij overleed; er zou nog mét pistolen op hein geschoten zijn, toen hij reeds eeu lijk was. Twee personen zijn als de vermoedelijke daders naar Deventer getransporteerd. Te Kloosterdijk gem. ambt Ommen, moet een hevige snijpariij hebbée plaats gehadwaarbij verschillende personen gewond werden. Dat de sterke drank in beide gevallen een groole rol gespeeld heeftlaat zich begrijpen. Een korporaal K., geboren te Leiden en 18 jaar oud, had te Maastricht, waar hij in garnizoen lag, zonder gunstig gevolg opderofficiers- e x ainen afge legd. Hij trok zich dezen slechten uitslag zoo aan, dat hij 'zjjn geweer laadde, zicli te bed legde, den Joop in den,mond pleats teen .den trekker met eenen teen overhalendezich' het hoofd ver brijzelde. Een laudbouwer in de gemeente Asten ging dezer dagen met den ploeg naar het veld zijn trouwe hond volgde hem op; men geeft te raden hoe oud de baas, het paard en de hond te zamen waren. Zij lelden mei hun'drieën 127 jaren de baas 82t het paard 27' en de hond 18 jaren. Hoogst belangrijk is de fabrikage van papieren kragen of boorden in Amerika, lis de Vereenigde Staten worden jaarlijks ongeveer 150 mill, papie ren boordenin twee verschillende soorteever vaardigd uit papier met eene andere stofof al leen uit papier. Voor het daartoe dieüënde pa pier worden de beste grondstoffen gebruikt. De groole witte vellen papier van ongeveer 68 cm. vierkant worden uit de fabriek in de emailleer- afdeeliug gebracht waar ieder, vel met eene dunue laag émail bedekt wordt; zij wordeu daarna aan eeue stellingwaaronder stoompijpen loopen opgehangen om te drogen. Slechts tot hiertoe gaal de bewerking uit de hand, door middel van een gewonen borstel. Nadat de vellen eenigszins droog zijn wordea ze als lijnwaad geperst. Óm dit effect te verkrijgen wordt mouseliue op lio- nen bladen, zoo groot als de vellen papier, strak gespannen en met stijfsel opgeplakt. Tusschen iedere twee zoo toebereide platen worden 48 vel len gelegdeen hoop van deze plateu met daar tusschen liggend papier gaat gedurende geruimen tijd tusschen zware stalen rollen door, die de draden van het mouselinein het papier afdrukken, zoodat men een volmaakt facsimile verkrijgt, le der vel wordt dan nog voordat er boorden vau worden gemaakt, door eene borstel-machine ge glansd. Door middel van beweegbare stalen vor men, waarvan de kauteu zeer scherp zijn,worden uit deze vellen nu de boorden gesneden. Door een stoot der pers worden met één vorm 80 kra- gén uiigeslooteudie dan echter nog geheel vlak en zonder knoopsgaten zijn, en nog gevormd moeten wordeü. Door eene machine wordt stijf mouseiine in kleiue, lange ovale stukjes gesuedendie aau de uiterste einden en in het midden der kragen en om de aanslaande knoopsgaten worden opgeplakt. Dit opplakken, het maken der knoopsgaten, het inpersen van geïmiteerde steken aan den raud geschiedt door ééne beweging eener andere ma chine, waardoor ze tevens worden omgebogen en gevormd. En toch gaat dit werk zóó sneldat één meisje alleen met groote inspanning het ge produceerde in doozen (in iedere doos een dozijn) kan wegpakken. Dagelijks kan zij zoo 3l\000 af leveren. De andere soort boorden wordt verkre gen door wit of gekleurd mouseiine op het pupier vast te kleven, zij worden verder op dezelfde wijze bewerkt, maar ziju veel duurder. (Ned. Industry BELGIË. Wie mag er toch N°. 72,642 der leening van de stad Gent bezitten Dit nummer is reeds sedert laugeu tijd met eene premie van 25.000 frs. uit gekomen en nog niet Ier uitbetaling aangeboden De lijst is afkoudigd van al de nummers dier leeniug, die in het zelfde geval verkeeren en waaronder verscheidene uitgeloot zijn met 500 fr., 225 fr. eu 200 fr. Er heeft eergistereumorgenbuiten de K?uis- poorteen gevecht plaais gehad tusschen twee beschonken burgers en eeu adjudant der jagers te paard. Eeu der burgers heeft deu sabel van den adjudant afgenomen waarmede hij hem op het hoofd gekapt heeftterwijl de adjudant zich verdedigde met zijne scheede. De adjudant is gewond naar 't hospitaal gedragen. Zaterdag 11. avond werd Hendrik Consciences 60steu geboortedag le Brussel feestelijk herdacht. Door de voornaainsten zijner vrienden en vereer ders was. hem een feestmaal aangeboden, waaraan eeu 120tal gasten deelnamen, terwijl men veleu had moéten afwijzen ooi de beperkte ruimte der zaal. Talrijk waren de telegrammen, zoo uit België als Nederland, ter gelukwensching door deu jubilaris ontvaugeuzooals o. a. uit Leideu van de heeren de Vries Kern eu Cosijn luidèridé: „De ondergeteékendenook namens andere afwezige vrienden, brengen hulde aan Conscienceden GOjarige. Vlaa.nde.rens roem is Hollandsroem.. Nederlands roem is één. Daarom juicht Noorden met Zuiden. Lang leve' éu bloeie Conscienceals sieraad van Nederland." Door den voorzitter van bel feestmaal werd hem een gulden lauwerkrans aangeboden. Het feest ken merkte zich voorts door een aantal toasten en duurde tot iaat in den nacht. Men schrijft uit GentMaandag heeft alhier eene dubbele zelfmoord plaats gehad. Zekere Jan van de Putte, huisschilder, meer bekend ouder den naam van Jan Putte, een gehuwd man en vader van vijf kindereu, heeft zich in de Nieuwe Wandeling verdronken met een achttienjarig meisje, zekere Maria van den Kerckhove, met welke hij, naar men beweert, liefdesbetrekkingen had aange knoopt en den gangschen dag op zwier was ge weest. Naar meu ons verzekert, hadden zij zich aan elkander gebonden alvorens hunne noodlot- lotlige daad ten uitvoer te hreQgen. Men zou het meisje van uit het water moord hebben hooreu roepen en toen beide waren opgeviscblhadden zij opgehouden te leven. DUITSCÜLAND. Het is den 31 December, te middernacht, dat onherroepelijk de speelbanken in Duilschland gesloten zijn. In den loop van het jaar werden die van Baden, Nassau, Hessen-Kassei, enz., reeds gesloten. Te rekenen van 1 Januari ziju er dus in Europa maar drie speelbanken meer, namelijk te Monaco, Soxous (Zwitserland) en te Helgoland Engelsche Colouie). FRANKRIJK. öp 'l oogenblik dat 1872 vervlogen is, zal het niet onbelangrijk ziju te herinneren, dat do datum van de vernieuwing des jaars in den Franschen almanak bijna zoo dikwijls veranderd is als de politieke instellingen. Zoo was het eenigen tijd deu 1 Mei, later op Kerstdag, later op St. Maarten, en nadien op PascheQ. Onder Karei IX bepaalde eene ordonnantie, afgekondigd te St. Germain-en- Laye (1563) eu 1564, het begin des jaars op 1 Jau. Van 1792 lot 1806 besliste de republiek dat het jaar zou beginnen den 1 vendémiaire (23 Septemb.), den dag der herfsteveniugen. Te Parijs is een jongeling aangehouden, die nog niet geloot heeftwelke valsche baukbrietjes van 20 fr. had vervaardigd en uitgegeven. De heer Chrisliern D., Zweedsch violist, te Parijs wonende, goed bekend voor zijne groote vrees voor spinnekoppen en rattenhad eene aanzienlijke erfenis ontvaugeu; maar eene zeer zonderlinge be paling van het testament, dal hem in 't bezit stelde vau die onverhoopte fortuin, dwong hem af te zien van het kunstenaarsleven, en nooit meer de viool te spelen. Vol eerbied voor den wil van den doode, leide de heer D..., zijne viool op den zolder. Eergisteren trouwde hijen er was eene groote soirêe ten ïijneul. De oude vrienden van den violist hadden een concert ingericht. Speel ons toch iets, vroeg men langs, alle kanten aan den heer D... Deze weigerde, liet zich langen tijd bidden, maar eindelijk, opgewondeu door de muziek die hij gehoord had, vergat hij deu wil van den erf later, liep naar den zolder om zijné viool en begon eene fantazie op Rigoletlo. Gansch aan zijn spel overgelaten, werd hij eerst niet gewaar, dal eene zeer groote spinnekop uit het gat van het speeltuig kroop, op deu kaut giDg zitten en aandachtig luisterde. Medegesleept door de vlugheid der beweging, kroop de spiu langs de: viool en zette zich op de.snaren. De kunstenaar zag ze slaakte een kreet van afgrijzen en liet zijne viool vallen. Hij Viel in onmacht. Toen hij tót het bewustzijn wederkwam, was hij zinneloos, en sedert dit opgenblik herhaalt hij mei verdwaasde stem. „Het testament! Hel testament!... 't Is mijn oom die zich wreekt... zijne ziel zat ia den spin nekop!" De geneeshëeren'schrijven dit zonderling geval van zinneloosheid toe aau de groote op gewondenheid, welke de muziek op den geest van den heer D... op 't opgenblik van het ongeluk had veroorzaakt. Te Villiers-sous-Grèzkanton La Chapelle-la- Reine, heeft een jongeling, om vau den dienst bevrijd le zijn als oudste zoon eener weduwe, zijn vader vermoord met een geweerschot en vijftien steken. Men heeft deu moordenaar vast gezet.

Sluisch Weekblad | 1873 | | pagina 1