NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAI N°. 102. Dertiende Jaargang. A0 18T2. BINNENLAND. ïMtenland. Dil Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1^30. Prijs der Adverlentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12>/2.— Groote ietiers naar hel getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, do Redactie betreffende, benevens Adverlentiën en gewone Berichten ot Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. SLUIS, 27 December. De tweede Kerstavond was voor de kinderen der vereenigde zondagscho len alhier een wezeulijke feestavond. Allen om streeks 150 in getalwaren uitgeuoodigd om tegen 5 uur zich in de kerk te vereenigen tfaar een sierlijke kerstboom was opgerichtdie met talrijke lichten en prijzen schitterde. Het-feest werd aan gevangen mei het zingen van het le en 5e vers van gezang 114. Daarna werd door deu voorzitter een kort woord tot de kinderen gericht betrekke lijk de kerstgeschiedenis, waartoe de opgerichte boom gereede aanleiding gaf; vervolgens werden zij onthaald op broodjes en chocolade waarna de prijzen bestaaude uit kleedingstukken voor de armeu en boekjes voor de meer gegoeden,wer den uitgereikt. Een en ander werd afgewisseld door het zingen mot begeleiding van het orgel, van zangstukjeswelke de kinderen voor deze gelegenheid geleerd haddeu. Dat de opgekomen schare vau belangstellendenzoowel als onder wijzeressen onderwijzers en kindereu een genot- vollen avond hebben doorgebrachtzal wel niet behoeven gezegd te worden. SLUIS, 30 Dec. Naar wij vernemen heeft zekere P, d. Al., de zoon van een landbouwer te Nieuw- vlietzich tusscbeu Donderdag en Vrijdag in out verdronken. De onaeluk— Donderdagavond den 26 December heeft op den weg vau Zuidzaude naar Oostburg een bedroevend feil plaats gehad. Zekere L. van Aardenburg is nabij het tolhuis door twee personen aangevallen, mei wie hij in gezegd tolhuis ^levens herberg) eenigen woordenstrijd zou gehad hebben. De aan vallers hebben hunne prooi den polsader doorgesne den en een steek in het lichaam toegebracht, tengevolge waarvau hij bijna onmiddellijk is over leden. De vermoorde was de zoon eeuor weduwe, wier steuu hij was eu naar wij vernemen, van geen kwade inborst. De vermoedelijke daders zijn gevat en ter beschikking der justitie gesteid. Wanneer zal die kanibaleu woede, om met messen deu strijd te beslechten, -- meestal over beuzelingen en aangevuurd door het overmatig gebruik van sterkeu drank,eens een einde nemen? Bij de werkzaamheden aan den spoorwegaanleg heeft een ongeval plaats gehad, dat vreeseljjke gevolgen had kuuneu hebben. De locomotief had een vracht zand vau hot hooge terrein tusschen Bussum eu Hilversum naar de Naardermeer ver voerd en keerde ledig terug. Twee wageus wa ren voor en niet minder dan 18 achter de loco motief geplaatst. Bij eeue kleine buiging der lijn raakten de wagens uit het spoor; de tender schoof op zijde en drong drie voet diep in deu aarden- wal, terwijl de locomotief met zulk eene vaart over of tegen de eerste wagens kwam dat zij geheel werden verbrijzeld. De stoker die juist in den kolenwagen was overgestaptraakte door den schok tusschen de locomotief en den tender in, maar kreeg geen ander leisel, dan eeue ernstige kneuzing aan de hand, zoodal er hoop is, dat hij die nog zal kunnen gebruiken. Het werkvolk zat nietzooals anders op de wagens slechts eenige personeu zaten bij den machinist op de locomotief en kwamen er met den schrik af. Men schrijft de oorzaak van het ongeval toe aan het breken der wielen van de beide voorste wagens. lu elk geval is dit maaksel, dat uit eene Belgische fabriek afkomstig is van zeer licht allooi eu misschien ook wat haastig afgewerkt het was althans tegen den proefrid zeer slecht bestanden zal verder niet meer worden aangeschaft. De beide personendie in den nacht van Zon dag op Maandag zijn gearresteerdals verdacht van poging tot inbraak bij den heer Schaap aan den Loosduinschen weg, te 's Hage, zijn bij ge brek aan voldoende aanwijzingen van schuld we der op vrije voelen gesteld. Naar wij vernemen, zal echter de politie een waakzaam oog op hen blij ven'houden. Iemand, die alle geloofwaardigheid verdient deelt ons het volgende merkwaardig geval mede, dat in het Gooi veel sensatie maakt. „Eene dochter van een fabrikant, te Hilversum logeerde vóór verleden week ten huize van de zoo ongelukkig vermoorde Haagsche dame eu had aau hareu vader het verzoek gedaan, haar verblijf aldaar nog eenige dagen te mogen verlengen. De schriftelijke afspraak was, dat, wanneer zij op nare vraag geen dadelijk antwoord outviugzy zou rekeneu dat haar verzoek niet werd toegestaan. Haar vader ant woordde haar per omgaande post; geeft goedkeu ring aan de gevraagde verlenging maar vergeet op het adres van den brief ,,'s Gravenhagete plaatsen. De kleine vergissing redde waarschijnlijk het leven van zijne dochter, die, geen aulwoord op hare vraag bekomende, het huis van mevrouw v. d. K. Verliet, één of twee dageu vóór de gru welijke gebeurtenissen, die aan deze dame en hare dienstbode het leven kostten.1' (N. v. d. D.) Men meldt uit den Haag23 December De moordenaars der wed. vau der Kouwen en van hare meid,zijn aangehouden. Die vreeselijke mis daad werd gepleegd door drie personen, geholpen door een vierden, die voor hel huis de wacht hield. T Is deze laatste, welke de misdaad aan het gerecht heeft bekend, omdat hp beweerde bedro gen te zijn door zijne medeplichtigen, welke, in sU^Avniuu Ti ai', üern" maar" een kiein deel gegeven hebbeo. Op zijne aauduidingen zijn twee der schuldigen, een metselaar en een voddenkoopman, aangehouden. Alen is op bet spoor van den derden moordenaar, die den ilaag verlaten had. Gaz. v. G. Maandag 11. heeft een matroos op het wacht schip le Nieuwediep, in zijuen cel zich van hel leven beroofd, ten eiude de slagen te ontgaan, dio hij op het puul was te ontvangen. Het is le hopen, dat deze treurige gebeurtenis een einde make aau de hieuscbonteereude eu wreede straf van het slaan. Alen schrijft ons uit WissenkerkeHeden had alhier een treffend ongeluk plaats. De heer P. R. Tak, met uog audereu op de jacht zijnde, had het ongeluk, dat hij het doorgaan over eene af- heiniug de kolf van zijn geweer stootte en daar door het schot afging hetwelk den veearts, deu heer C. de Piaa in de borst trof, die ouder den uitroep: O God, mijnheer Tak, dat is dood uederzeeg en oogenblikkelijk den geest gaf. De overledene laat eeno steeds krauke diep bedroefde yrouw na, mei nog zes jeugdige kinderen. Uil Wijckel wordt het volgende gemeldHeden namiddag ten 4 uur, vertoonde zich op halfweg tusschea hier eu Balk, een op dezen lijd van den dag zeldzaam waargeuomen luchtverschijnsel, eene zoogenaamde vallende sier, van kegelvormige ge daante eu hol groudvlak. De scherpe punt was naar de aarde gericht. De ster had de sehyubare grootte van eene groote noot, naderde deu groud zeer nabij eu was schitterend verlicht groen ge kleurd. Wel zijn hier in de laatste avonden en naehteu vele zoogeuaamde vallende sterren waar geuomen, doch op klaarlichten dag, voor zoover bekend is, nog geen. Dit lichtverschijnsel spatie Biet uiteeu, maar verdween plotseling. Naar gissiug is het 2 seconden zichtbaar geweest. Aleu meldt uit Neuzen, 28 December: Tengevolge van de nog aanhoudende dagelijk- sche aftappiugeu van het Kauaai alhier, hoofd'za-r. kelijk om de omstreken van Geut van het buiten gewoon hooge water te bevrijden, is de scheepvaart nog altoos op het kanaal gestremd. Echter verwacht men, dat binnen eeuige dagen de schuttingen te Sas^van-Gent zullen kunnen worden hervat, daar de waterstand te Gent en in alle audere plaatsen iu Oosl-Vlaauderen werkelijk dalende is. Boven Sas-vau-Genl liggen dienieugevolge een groot aantal zee- en biuuenschcpeu op de afschutting wachtende, terwijl hier, behalve vele binnenvaar tuigenmede ruim een 20tal geladen zeeschepen vertoeven om bij hervalling der vaart de reis naar Geut te vervolgen. la het Handelsblad van Antwerpen leest men Onze Nederlauders die stambroeders, bewijzen een dienst aan Vlaanderen, in 't bizonder aan Gent, waarvoor hun niet genoeg dank kan worden gezegd. Op het kanaal Gent-Terneuzeu wordt hunne scheepvaart door hen opgeofferd voor de ontlasting van onze wateren. De brave Nederlan ders doen alles lossen. Dal mag heel Belgie wcleu eu dankbaar herdenken. Z. K. H. Prins Hendrik heeft de belangrijke gift van f300 geschonken voor de nieuw le slichten hervormde gemeenten Nieuw-Amsterdam en Nicuw- Dordrecht, proY. Dreulhe. Zekere Jan Breughelmans, uit Baden geboortig, werd in 1852 veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Door goed gedrag had Breughelmans langzamerhand zijne straf zien verlichten totdat hij het eindeiyk zóóver gebracht had dat hij, na twintig jaren in de gevangenis te hebben doorge bracht iu vrijheid werd gesteld eu naar zijne woonplaats mocht terugkeeren. Aleu meende al gemeen iu het dorp, dat de bevrijde, gelukkig, dat hij in de maatschappij weer zou worden op genomen nu met moed zijn arbeid zou hervatten. jVlp.ii hpHrnpa^zich evenwel. Breughelmans heeft .ncu maauaag-itnöuiig opsenaugeu zou der iemand deelgenoot te hebben gemaakt van de redenen, waarom hij lot die wauhopige daad zijue toevlucht heeft genomen. BELGIE. Alen meldt ons uit Brugge, van den 25 Decem ber, dat iu den nacht van Zondag op Maan dag, laatstl. drie personen, die den spoortrein vau Oostende gemist hadden, van daar naar Brugge te voet kwamen, toen zij langs de baan van Nieu- poort aangerand werden door een twaalftal kwaad doeners. Twee van de drie aangevallen personen koudeu ontsnappen doch de derde. Dominicus de Corle, van Scheep.sdale, bleef iu handen dier on verlaten, die. na hem zwaar mishandeld te hebben, in het kanaal wierpen. Waarschijnlijk denkende, dat 2ij hun slachtoffer nog niet genoeg gemarteld hadden riepen zij tot hem met een huichelend medelijden „Kom, vriend! geef ons de hand, wij zullen u uit 'l water trekken." Doch nauwelijks was de ongelukkige op hel drooge, of nieuwe mishaudeliugen werdeu op eene barbaarsche wijzo op hem gepleegd. De schurken sloegen hem zoo onbarmhartig met een slok op hel hoold dat hij schier voor dood bleef liggen, en als oiu hun Jui- velsch werk Le bekrooueu, wierpen zfj hun slacht offer andermaal iu hel water. Gelukkig dal de ongelukkige uog tegenwoordigheid van geest ge noeg bezat, om door ongehoorde pogingen zich uit het water te reddeu en aldus aan een ge- wissen dood te oulsuappeu. Wij hopen, dat de daders dier onineuschelijke schelmerijen door do justitie opgezocht zullen worden en huuno wel verdiende straf niet zullen ontkomen. Later vernemeu wij, dal de justitie op het spoor der daders is gekomen, en eenigen reeds zijn. gevat. Men meldt uit WasmesEen zonderling na tuurverschijnsel gebeurt op dit oogeublik te Was mes. Tusschen de St.-Pielersplaats eu de kerk, op eeu honderdtal meiers afstauds van de brouwerij, liggen twee aaneeupaleude weiden, waarvan do eeue veel hooger is dan de andere. Langsheen die weiden loopt een voetwegel, omringd door eeue haag. Sedert eenige dagen, 't zij ten gevolge van den regen, 'l zij door eeue andere oorzaak., is het hoogere gedeelte der weide beslaande uit kleigrond, over hel lagere gedeelte gegleden en de haag alsmede zware hoornen gledeii mede. Zoo is onder audereu een zware beuk verschei dene meters verplaatst. Dagelijks komen talrijke bezoekers dit natuurwonder beschouwen cu zoeken Le vergeefs, om er de oorzaak van uit te leggen,

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1