NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUVSCH-VLAAIOEREI. HERZIEMG N°. 101. Dertiende Jaargang. A0 1872, Dinsdag 24 Decemb. Politiek Overzicht. SMSIH Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15: voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12'/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke JNumraers ƒ0,05. ^.jgfezouden Stukken en Brieven, de Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Indien wij alle daaromtrent voorkomende verschijnselen samenvatten, dan komt het ons voor, dat wij hierbij weder hetzelfde zullen beleven als bij het ontwerp van wet op de inkomsten-belasting. Elk lidof elke tractie in de Tweede Kamer, zal wat anders willen en wijl het niet mogelijk is dat allen hun zin kunnen krijgenzal het ontwerp worden afgestemd. Ook wij zijn niet geheel ingenomen met het ontwerp zoo als het daar ligt. Wij hadden gaarne geziendat de verlaging wat verder was gegaan. Bij voorbeeld voor sleden van den eersten rang (Amsterdam Botterdam en 's Gravenhage) f 30voor steden van den tweeden rang (Haarlem, Leiden, Utrecht, Arnhem enz.) f 25; voor alle kleinere steden en dorpen f 20. Het komt ons voor dat het Nedcrlandsche volk sedert 1851 wel zooveel in kennis is vooruitgegaan dat men gevoegelijk lot eene dergelijke verlaging van den census had kunnen besluiten. Toen in het genoemde jaar tot de in voering van liet rechlstreeksche kiesstelsel werd beslotenwas dit stelsel nieuw en daardoor onbekend. Een groot deel der kiezers kwamen op een hun geheel vreemd terrein. Nu is dit niet zoo. De algemeene belangstelling in het kiesrecht is bij hen, die thans bijna kiezers zijn zeer toegenomen (waarschijnlijk nog meer dan bij velen die daartoe gerechtigd zijn), en wat de groote steden betreftis het steeds ons gevoelen geweest, dat deze, bij de thans nog be staande kieswet stiefmoederlijk bedeeld zijn. Vandaar de door ons voorgestelde aanzienlijke verlaging. Men make echter van de verlaging van den census in 's hemels naam geene partij- zaak. Het is immers niet de zaak van eene partij of van een gedeelte van het volk maar van het geheele volkallen hebben daarbij belang. Hoewel wij dan ook door het ontwerp als liet wet mocht wordenniet zooveel krijgen als wij verlangden, zien wij daarin nog geen rede om de wet te verwerpen, in aanmerking nemende, dat een half ei altijd beier is dan een leegen dop. Het recht van amendement staat daarbij nog voor de leden der Tweede Kamer open. Wij wensclien dus dat de Kamer het ontwerp niet doe vallen, en vei trouw en daarmede het verlangen van het grootste deel des volks uit te drukken. Wij hadden bovenstaande regelen reeds ter plaatsing gereed toen wij de Zutphen- sche Courant van Dinsdag jl. ontvingen. De correspondent van genoemde Courant te 's Gravenhage is blijkbaar iemand die, door de positie, waarin hij geplaatst is, in de mogelijkheid gesteld wordt bij onze Vertegenwoordiging achter de schermen te zien, en hetgeen hij daarvan verhaalt is waar lijk niet zeer geschikt om het Nederlaridsche volk inet hunne vertegenwoordiging tevreden te doen zijn. Het geheele stuk is te uit gebreid om door ons te worden overgenomen; wij zullen ons derhalve tot den zakelijken inhoud moeten bepalen. De schrijver zegtdat de tegenwoordige stilte in de politiek en de schijnbare over eenstemming tusschen de regeering en de vertegenwoordigingniets anders is dan de stilte, die den storm voorafgaat. Dat vele leden, bevreesd zijnde, dat een uitbreiding van het kiesrecht hen van hunne zetels zou berooven, het der regeering nooit zullen vergeven dat zij die hervorming heeft aan hangig gemaakt. Men zal beginnen met te beproeven de herziening op de lange baan te schuiven doch zelfs niet tegen de ver werping opzien, in weerwil, dat dit de impo pulariteit van de Kamer tot een bedenke lijke hoogte zou doen stijgen. Alen zal beginnen met een volledig, veelomvattend onderzoek te verlangen naar den maat- schappelijken toestand der nieuw te scheppen kiezers een voorwendsel dat aan bepaalden onwil den schijn van loffelijk verlangen naar grondigheid geeft. Het is niets anders, zegt de briefschrijverdan dat men op den ouden weg wil blijven voortsukkelenen de rijke bourgeoisie elke ingrijpende her vorming, die in het belang der arbeidende (mindere?) klasse zou zijn tegenhoudt tot datjatotdat het te laat zal zijn. De Kamer wil geene beperking of opheffing der voorrechten van de vermogende klassen in zake het belastingstelsel en den militairen dienstplicht, en daarom ook geen census- herziening. Hartelijk wenschen wij, dat de schrijver van bovengenoemd stuk mistastdoch wij vreozen er voor. Mocht dus overhoopt het ontwerp ter herziening van den census op de lange baan geschoven of verwol pen worden, dan wordt het tijd, in het eerste geval een algemeen petitionnement in het leven te roepen in het tweede geval is het de plicht der regeering de Kamer te ont binden om door de kiesgerechtigden bij stemming te doen beslissen, of er al dan niet census-verlaging zal plaats vinden, en daarna eene nieuwe reeks volksvertegen woordigers te kiezen. Tot dusver een geacht weekblad. Men zegt in ons gewest ronduit dat vele leden der Kamer veellicht do meerderheid bang is over liet verlies der zetels in de kamer! Inderdaad de liberale partij neemt tegenover den Minister van Binnenlandsche Zaken eene houding aan, die we niet begrij pen. Iedere Census herziening is ons welkom, lioe onvolledig ook. Betreuren wij het, (wij haasten ons te zeggen dat wij persoonlijk tot het algemeene kiezerskorps behooreti) dat in deze kwestie alleen het geldde census, domine eu menig talent wegens gemis aan gek:, thans onmondig is, wij hopen van deze voordracht herstelling van dat onrecht al is het ook maar teil deele en wij wenschen nog een aantal kiezers meer uit die rijen, op wie men juist zou kunnen rekenen voor eene trouwe opkomst ter stembus. Menig een der thans niet betalenden is onafhankelijker dan de voerman diewegens het personeelde tapper diewegens het patent, thans een hoogen census betaald. Vraagt men naar gehalte och dan beduid het tegenwoordig kiezerskorps niet veel. 'j komt op i/3 laat, zooniet violen dan toch de Heeren zorgen. Onder de republiek van President Slendriaan is geen levens vatbaar heid, dus hopen we de voordracht te zien aannemen, al ware t maar om de boel eens te zien opfriss :,tn; de heele boel, het lamme kiezerskorps en de kamerheeren met hunne kwade gewetens! Zijn er die? Als T waar isdat ze voor hunne zetels vreezenvoorzeker I ze moeten zich zeiven dan beschuldigen van niet in den geest der natie te handelen, die ze het mandaat toe vertrouwt, dit is do konsekwente logica van het Constitutieönclismus Wij zijn geene voorstanders van 't alge meen stemrecht, voor als nog; wel is ons ideaal het ostracisme der Atheners, maar dat is een ideaal en idealen behooren in het rijk der idealen't gaat met het ideale als met de waarachtige vroomheidwaar onder wij dapperheid, kloekmoedigheid deugdsbetrachting en plichtsvervulling ver staan zonder Ie vragen naar de gevolgen het is, als deze, slechts in 'tbezit van weinigen. 18 Dec. Er zijn omireat de luinisterieole crisis iu Prui sen allerlei geruchten iu omloop. In de kringen van het Huis van Afgevaardigden werd eergiste ren verzekerd, dat graaf von Roon Minister van Oorlog, op aandrang des Kouings zijne aauvraag om ontslag had ingetrokken. Volgens de avond bladen echter had de Koning hem niet dien wensch te kennen gegeven, maar eenvoudig het ontslag geweigerd. Ook van den heer von Seiclmw Mi nister" van Landbouw, word dienzelfden avond verzekerd, dal hij iu hel Miuisterie zou blijven, en wel op aandrang „van eene zijde, vanwaar men dit nooit zou verwacht hebben.'" Wanneer meu zich herinnert, »iat graaf von Roon en de heer von Sclchow het in het Ministerie steeds eens waren ea dal de laatstgenoemdezonder graaf von Roon, in verschillende belangrijke quaestiën tegenover de aadero Ministers geheel alleen zou slaandan scheen er wel eenige grond

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1