NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUISCH-YLAANDEREH. N'. 99. Dertiende Jaargang. A° 1872. Dinsdag 17 Decemb. BUITENLAND. OVERSTROOMÏNGEN. BINNENLAND. smschSkm Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1, 15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,T2'/2-Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, henevens Adverteuliëu en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG1E. Dezen nacht is het water weer aanzienlijk, ge klommen, en vele huizen in de lage gedeelten der slad, die tot nu toe nog gespaard waren gebleven, xijn overstroomd. Het zijn juist de werklieden reeds zoo hard beproefd door het stilliggen van irele fabrieken, die het meest door hel water te lyden hebben, daar het lage gedeelte der stad meest bewoond wordt door de arbeidendo klas. Vele Snwoners kunnen bijna uit hun huis niet meer. De weinige balken welke hel stadsbestuur in de overstroomde straten beeft doen leggen, om den doorgang mogelijk te maken, helpen bijna tot niets. Gisteren liet het weder hopen, dat de over strooming haar toppuot bereikt had; het regende niet, de hemel was helder en de zon scheen; die hoop is ougelukkig te leur gesteld Het heeft heden nacht gesueeuwd, en van tijd tot tijd valt er nog sneeuw die dadelijk smelt; dit is even erg als de regen. De hemel is overtrokken, zoodat men geen ophouden mag voorzien. Behalve de wijken, die wij gisteren opnoemden, staan de Huidevetlerhoek en Terplaten insgelijks dnder water. Op de wijk der Muide zijn ook aet Huidevelterkem St. Salvatorstraat en verscheidene kleine stralen overstroomd. De inwoners vluchten met hunne meubelen naar hunne bovenkamers. Grooleudeels moet het geweten worden aan deu staat van verwaarloozingwaarin de straatwegen van vele achterbuurten onzer stad gelaten zijn ge worden, dat het water thans in de huizen stroomt. Indien men in de meeste straten kleine plankieren had doen leggen dan zouden vele iuwoners der thans overstroomde wijken Yan het water bevrijd zijn gebleven. Dit is het geval met Tichelrij, de Chartreuzenstraat, enz. Waarom heeft meu de kleine wijken der stad aldus verwaarloosd Naar wij vernemen, is het werk gestaakt ten gevolge der overstroomingcn. in do volgende ge stichten de fabriek der Gentsche vlasmaatschappij, de fabrieken van de heeren de Hemptiune, de Smet-Guequiervan der Heyden en Rey. Een deel der fabriek Lousbergs en die der Lieve heb ben insgelijks niet meer kuonen voortwerkeu. Gistereu, 12 December, is T water in de Schelde te Oudenaarde 21 centimeters gerezen te Zem- raerzake 08 c. en in de Lei te Astene 24 c. Heden is de rijzing iu den bassin van Gent 11 centime ters. Gisteren teekeode het waterpeil in onze stad 6 m. 10 c. In 1841 teekeude het 6 m. 07 c. eu in 1847 6 m. 20 c. Het water sjaal dus hedeu 1 centimeter hooger dan in 184/. Het is een eeuw geleden, dat het water te Oudenaarde zoo hoog niet gestaan heeft ais thans. Volgens men beweert, zouden do Hoilandsche ingenieurs van den waterstaat de sluizeu derTer- neusche vaart gesloten houden, om eeue over strooming der stad Terneuzeu en omstreken te vermijden. Daaraan zou het toe te schrijven zijn, dat het water iu onze stad en omstreken zoo hoog blijft en nog wast. Is dit werkelijk zoo, dan is het te bejammeren dat er geene betere overeenkomst met Holland over het waterbeheer in de Terueu- sche vaart bestaat. Nu kan Hollaud naar willekeur beletten dat wij ous water verspelen en ons in overstrooraing houdeü. Er zullen nu millioenen aan de verbreediog der Terneusche vaart besteed worden, doch misschien ware het voordeeliger voor geheel Vlaanderen gefeest, hadde men een ander voorgesteld oiil- werp uitgevoerd en eene gausch nieuwe vaart van Gent naar Heist gedolveu. Deze zou ganschop Belgischen grond hebben geloopeu eu wij zoudeu dan geheel meester over het waterbeheer zijn geweest. Men schrijft uit Brugge: De overstroomingen worden van dag lol dag erger. De velden zelts de gemeenschapswegen zija overstroomd. Do spoorweg tusschen Ghistel en Thourout wordt bedreigd. Men werkt er gestadig aan. De spoor wegdienst tusschen Korlrijk eu üudeuaarde is gestaakt. Sedert gisterenavond stroomt te Brugge het Minnewater over; het loopt met groot geweld iu de kanalen der stad.1 iiet gerucht loopt sedert gistereu in de slad dat een deel van deu zeedijk tusschen Heist en Blankenberge dreigt door te breken. Het eten van paardenvleesch neemt in Brussel hoe langer hoe meer toe. In de slad zelve de voorsteden niet medegerekend zijn reeds eeu aantal goedbeklante inrichtingen waar men niets dan paardenvleesch van de beste qualiteit ver koopt legen 1 Franc per kilogram. Het schijnt dat dit voedingsmiddel het rundvleesch feene ge duchte concureutie zal gaan aandoen. De correktiooeele rechtbank vau Brusselheeft Dinsdag II., eeu merkwaardig vonnis uitgesproken. Eene inwoonster der staddie zich de kat haars buurmans toegeeigend had om het beest te doo~ deu en op te etenis ten gevolge van deze misdaad tot 8 dagen gevang veroordeeld geworden. Y. DUITSCHLAND. Eeu Duilscher, met name Schedler, is op het vernuftig deukbeeld gekomen om te Yokohama de hoofdstad van Japan, eene Beiersch-bier- Beiersch-bierbrouwerij op te richten. De Japan ners, die het bier den naam geven van Tscho ko da ba tu, hebben zich dadelijk als sterke liefheb bers doen kénnen. Men zegt zelfs, dat de Mikado nog de oprichting van 10 andere brouwerijen heeft bevolen om 1t gebruik van 't bier meer al- geme ente maken inzjjn land. FRANKRIJK. Dat niet alles te Parijs smaakvol kan genoemd worden, bewijst de volgende advertentie, die in verschillende Parijsehe dagbladen geplaatst is De tandmeester X, straatN....heeft de eer aan zijae talrijke cliënléle le berichten dat hij bij gelegenheid der ophanden zijnde winterfeesten volledige gebitten en ook enkele tanden voor bruiloften, bals, soirées en diners te huur aanbiedt De krijgsraad heeft weder drie chefs der Com mune, Camey, die den kruidtoren van de appli catie-school heeft doen springen op25 Mei; Mégy, oud-gouverneur van een fort en het lid der Commune Oudet, bij verstek ter dood veroordeeld. De drie mannen zitten hoog en droog te Louden. SLUIS 16 December. De Nederlandsche ver- eenigiug ter beperking van openbare dronkenschap zal op 21 Dec. a. s. in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht eene vergadering houden tot vaststelling van een Reglement voor do vereeuigiug in verband met een belaugrijk door het voorloopig Bestnur te doen voorstel. De aankomst der treinen gaat hier tegenwoor dig alles behalve geregeld, tot groot ongerief der reizigers. Dat de trein 1 a 4 >/2 uur over zijn tijd aankomt, is geene zeldzaamheid. Maandagavond is de snel(?)lreindie ten 10.38 te Middelburg moest aankomcu aldaar eerst te half 2 ure ge arriveerd. Zaturdag le voren was dit mede het gevalen Dinsdag avond kwam de treindie hier ten 7.36 moest vertrekken circa 10 ure aan en waaraan is die ongeregeldheid toe te schrijven? Aan defecten aan de locomolicveu Wij zoudeu haast geneigd zijn te vragen: gebruikt men op deze liju ook materieel dat op andere Ijjuen niet meer kan dienen? Wij meenen toch, dat do reizigers op de Zeeuwsc'he lijnen even goed aan spraak op goede bediening voor hun geld mogen maken als op de andere. De in de laatste dagen gewoed hebbende stor men hebben verschillende rampen veroorzaakt, doch gelukkig, zoover bekend is, geene inenschen levens gekost. Te Haarlem is bijna geen huis dat niet schade leed aan dak of schoorsteen. Hevige plasregens vergezelden hemzoodat de meeste kelders vol water staau. Voor Hellevoelsluis zijn in een hevigen zuid westen storm drie schepen en een stoomboot ge strand; een dier schepen is met gekapte masten tegen de Marinehaven gedreven. De opvarenden zijn allen gered. Te 's Dage heeft hij mede hier en daar schade aangericht aan schoorsteenendakpannen en vensterruiten. Bij dp groote kerk werd een kind door een hevige windvlaag voorover op deu grond geworpen en hevig aan het aaugeziehl gekneusd. Een stuk vau een schoorsteen viel juist op een straatorgel dat op een wagentje geplaatst was waarvoor de draaier zich geplaatst had, om zich verder te begeven terwijl do vrouw er achter plaats had genomen. Op de Bierkade werd een tienjarig meisje het water ingejaagd, maar door een schippersknecht gered. Dezer dagen had le Hillegersberg een ongeluk plaats dat tot waarschuwend voorbeeld kan dienen voor hen, die dikwijls maar al te lichtvaardig met kruit omgaan. Een jongeling van 21 jaar had uit Rotterdam een pakje buskruit medegebracht en droeg dit wel iugepakt in de rechterhand. Door een of ander toeval kwam er, waarschijn lijk van zijne sigaar, vuur bij, zoodat hel kruid op eeus ontplofte. De hand wertf daardoor zoo goed als uit eikaar gescheurd, eu de duim hing er bij, zoodat de gewrichten zichtbaar waren. Men meldt uil Texel, Tl December: Volgens hier ontvangen telegram is te Vlielaud eene Ham burger bark met !8t) landverhuizers gestrand. De reizigers en bemanning zijn ouder leiding en met behulp vau den heer T. Mets, van hier, die ee- nige dagen te Vlieland logeerde gereddoor zwemmeude en van lijnen voorzien .liet schip te bereiken is deze redding zoo volkomen gelakt. Verleden week heeft een beschonken korporaal te Dordt met zijn sabel onderscheidene personen gewond. Naar aanleiding van dit voorval eischte de heer Bredius, dat de soldaat beneden den rang van oflicier buiten dienst geen wapenen zou dragee. De hoor Nierslrasz werd tot tranen toe bewogen door dien eischom een soldaat zijn „grootste sieraad" te ontnemen. Zou 't evenwel niet goed zijnzoolaug een soldatenleven behalve aan kooopenpoetsen en straatslijpen, aan misbruik van sterken drank gewijd iseu dit „grootste sieraad" op 's heeren wegen dus meer kwaad dan goed doetdat men *s lauds kiuderen minder versierd liet flaueeren. De onderwijzer van zeker dorp in de nabijheid van Elbiug (Pruisen) had zestien kinderen. Zijne vrouw stierf en de man trouwde op nieuw bij de tweede vrouw echter verwekte hij zeventien kindereu hij was derhalve vader van 33 kiuderen. Ongelukkig weten wij niet, hoeveel vau deze 33 kindereu in ieveu zijn maar met zekerheid wordt medegedeeld dat, aangezien slechts 16 leerlingen uit de gemeente de school bezoeken het schoollokaal, omdat het grooter was, tot woonkamer en deze tot schoolverlrek moest wor den ingericht. En de schoolmeesters hebben in üosl-PruiseD door elkander een inkomen van 120 thaler. Bij de nieuwe schoolwet is dat inkomen berekend op vijf personen. Heeft hij meer dan drie kinderen, weluudal is zijne zaak. Wij zouden wel eens willeu weten hoc man eu vrouw met 33 kindereu kunnen leven van 120 tb. per jaar le meer daar het den onderwijzer verboden 'is ceuige bijzaak omhanden te hebben. Men schrijft uit Moppel; Een conducteur op een trein van den Staatsspoorweg heeft dezer dagen door zijne tegenwoordigheid vau geest, zich zelveo hel leven gered. Terwijl de trein in snelle vaart was en hij bezig was de plaalskaarten op te halen, greep hij een der portieren mis en ware zeker ouder den trein gekomen indien hij niet een driesLeu zijsprong had gedaan eu wel in voor- waarlsche richting. Wel bleef hij een half uur bewusteloos liggen, doch, naar men verneemt, is hij gelukkig niets gedeerd.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1