- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZES'JWSCH-YLAANDEREN. N*. 98. Dertiende Jaargang. A° 1872. Vrijdag 13 üecemb. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prjjs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Adverteoliën vao 1-5 regels ƒ0,75 elke react daarboven fö.l-J'/j. Groole letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende, heueveus Advertentie» en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN DE PROVINCIE ZEELAND, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de lichten aan den ingang der haven te BRESKENS. beginnende met den 12 dezjr, weder zullen worden ontstoken. Middelburg, 11 December 1872. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN". vervólg VERGELIJKENDE EXAMENS. 't Vergelijkend examen is overbodig't is levens eene bespotting van de Commissie voor 't rangexatuen en eene bespotting van den onderwijzer. Die Commissieeene Rijks-Commissiemet zorg gekozenbe staande uit mannen die 't verdienen, dat men in hen gelooft, hen vertrouwt,— heeft met de meeste inspanningmet de meeste nauwgezetheid en rechtvaardigheid haar onderzoek uitgevoerd en morgen dwingt men den persoon dien zij van daag de acte verleende, zich nog eens te laten examineeren. 't Moet ontmoedigend, verflauwend, verlam mend op haar werken. De onderwijzer is niet te vertrouwen zegt men. Zal hij over vijf of tien jaar nog aan de eischen voldoen, waaraan hij bij 't rangexamen voldeed? Hij is een veelweter; hij kent van alles wat, maar is in geen vak doorgedrongen zóó dat hij er smaak in heefl gekregen, llij studeert, omdat 't rangexamen hem wacht. Is hij daarvan verlostweg met de boeken 't leven thans genoten. Zoo zou het gaan. Hij heeft een prikkel noodig om de studie bij te houden. Daarvoor zijn de vergelijkende examens goed. Telkens moet hij daar weer aan de eischen kunnen beantwoorden. Alweer wonderlijke tegenstrijdigheid. De gelukskinderen die bij een eerste examen eene betrekking bekomen, die hen onbezorgd de toekomst doet tegengaan die voordeelig genoeg is, om aan geene verbetering van positie meer te denken, zij zijn ontheven van den prikkel, vrijgesteld van vergelij kende examens 01 de gemeenten die den onderwijzer flink bezoldigeu, zijn ongelukkig, (zij zullen hun onderwijzer van dag lot dag minder zien worden/, óf de vergel. examens zijn eene bespotting van den onderwijzer. We moesten krankzinnig zijn als we beweerden, dat zoovele gemeenten, die de oó erwijzers trnrlcriienteii verhangen, wer- ken ien haren verilervedal zoovele» die zich inspannen um 't flnantieele van den onderwijzer te verbeterenmet blindheid zijn geslagen. En gelukkig, velen kennen den onderwijzer wel beter dan gijphilo- zofen met uw prikkel-theorie. Zij weten beter, dat hij na volbrachte examen-studie niet zal insluimeren, dat hij daardoor smaak heeft gekregen in 't een of ander vak waarin hij dan zal dooriringen, lot ver lichting van zijn verstand tot veredeling van zijn gemoedtot verheerlijking van zijn leven en dat van anderen. En dat hij daar onder zijn school niet zal verwaar- loozendaarvoor zij u't schooltoezicht borg en 's onderwijzers eergevoelwant gelooft, op zijne plaats bovenal flink te zijn dat is zijn harlewerisch. 't Vergelijkend examen is gevaarlijk, 't Resultaat van 't rangexarnen met zorg afgenomen door eene waardige commissie, 't resultaat, dat is te vertrouwenwordt ter zijde gesteld om te werk te gaan naar 't resultaat van 't vergelijkend examendat niet is te vertrouwen. Vooreerst is 't onmogelijkdat de schoolopziener't zij alleen, 't zij met twee of drie assistenten, die volledige commissie voor 't rangexamen kan vervangen In de tweede plaats is 't onmogelijkdat bij een examen vail A0 sollicitanten den eersten dag, of, als men den behoorlijken lijd voor rusl en restauratie er af rekent, den eersten halven dag, de 10 of 20 waardigsten te kunnen aanwijzen, 't Onderzoek kan niet anders wezen dan vluchtig en niet dan in slechts enkele vakken. Daarbij wordt bet een dobbelspel. Zijn de gekozen vakken die waarin de sollicitant 't best (huis is, dan komt hij bij de bokken in 't andere geval wordt hij onder de ezels geteld. En is 't eerste gedeelte van't onderzoek slecht, dan kan 't geheel niet meer goed zijn. Bij eene andere gelegenheid worden de 40 sollicitanten i.i twee partijen verdeeld. Van daag de eene, morgen de andere twintig. Dan moet toch weer de kennis van die 20 beoordeei I worden naar een vluchtig onderzoek in eenige vakken en 't resultaat is niet Ie, vertrouwen. Zou 't examen een even goeden waarborg geven als 't rang examen 'tzou minstens vijf of zes dagen dienen voortgezet worden. Maar bij 't vergel examen is 't otn den practicus te doen heet het. En menig Bestuur gaat de drie of zes sollicitanten die op do voordracht geplaatst zijn in hunne scholen bezoeken, om ze tiaar te zien werken, en daar met eigen oogen blijken te zien van hunne geschiktheid. Wie prijst dat niet in 't Bestuur. Daarom, ten derde male alweer tegenstrijdigheid. Of 't vergelijkend examen voldoet nietwijst den practicuse niet aan, óf 't Bestuur doel vergeefsche moeite. De alge:» ene goedkeuring tlie a»:i 't Bestuur gegeven wordt, is 't bewijs, dat 't laatste 't geval niet is. En waarlijk, 't werk van zoo menig vergel. examen draagt ook wel 't kenmerk, dat 't om den practicus te doen was. Om alle gouverneurs-generaal; alle Keizers van Rome; duizend aardrijkskundige of gramaticale benamingen le kunnen noe men, daartoe is zeker prgctische bekwaam heid noodig. En bewijst soms ook dit dat 't vergel. examen den practicus aanwijst; dat zoo menig jong hoofdonderw., die juist aan de kweekschool zijne acle heeft verwor ven; die juist zou beginnen, zich in de practijk le oefenenop 't vergel. examen de hoogste oogen werptterwijl hij die zijn naam als theoreticus al lang had ge vestigd en die reeds eenige jaren van ervaring achter den rug heeftals onbekwaam huiswaarts wordt gezonden om door zijne gemeente ontvangen te worden met schouder ophalen en met 't fluisteren „'t Zit er zeker zoo diep niet." Gelukkig beteekenl 't laatste niet veel. De degelijke onderwijzer stelt prijs op de goedkeuring zijner gemeente maar waardeert zijn eigen oordeel meer. Men stemt toe, dat de vergel. examens vaak niet zijn, zooals ze moesten zijn, maar zegtdaarom echter niet afschaffen maar verbeteren, - Vijftien jaren heeft men reeds het spel gespeeld heeft men reeds vcrgcl. examens afgenomen en nog zijn ze meermalen zoo bespottelijkbetreurenswaardig slecht. 'I Oog moet wel gewapend zijn met fijne groene brilleglazen, om van de toekomst schoone verwachtingen te kunnen koesteren, als eene vijftienjatige ondervinding vruchteloos is geweest. Maar hoe zou 't wezen, wanneer 't examen afgenomen werd, zooals men dan wenschte? Uit 40 solicitanten zal de practicus gezocht worden in twee halve dagen. Ze. zullen een voor een voor de klasse geplaatst worden om in, op zijn meest een half uur, hunne gaven, door in alle vakken onderwijs te geven, ten loon te spreiden. Zeker, zoon onderzoek zou vertrouwbare resultaten geven; betere dan 't onderzoek, door 't Bestuur in gesteld in de plaats en in de schonl van die drie of zes, die volgens 't advies van Schoolopziener of Inspecteur de hekwaamsten waren onder de sollicitanten, 't Is duidelijk, ook dan was 'l examen een onding. In 't lichtste geval gevaarlijk; in 't beste over bodig. Wat dus anders dan afschaffen. Maar nis altijd wil men zich t oude maar volstrekt niet laten ontnemen en men klampt zich ten laatste krampachtig aan iederen stroohalm vast. Hoe zou het toch wel gaan zonder die examens De Rangexamens verzwaard; 't onderzoek nog nauwkeuriger verrichter nog meer tijd can besteed, en nu reeds houdt de Commissie soms weken lang zitting. Zij zou er al haren tijd aan moeten besleden! Welnu, wal nood? Zijn ze niet benijdbaar, de Heeren die er toe gekozen zijn Hebben ze niet eene edele roepingeene schoone taak le vervullen Van dat edele en verhevene valt slecht le

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1