NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N#. 95. Dertiende Jaargang. A" 1872. Dinsdag1 3 Decemb. BUITENLAND. BINNENLAND. mim Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advërteutien van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven f0,\'2y.2- Groote letters uaar het getal gewone .regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverleutiëu en gewoue Berichten ol Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FBANCO. BfiLGIE. Wij hebben over eeuigen tijd het verslag me degedeeld ven de algemeene vergadering der Belgische en vreemde eigenaars der Polders prolesteerende legen de uitsluiting der vreemde lingen in hel bestuur hunner eigendommen. Het regiement, waarbij deze uitsluiting bekrachtigd wordt, is door de provinciale staten gestemd ge worden. De koniukiijke bekrachtiging ontbreekt alleen aan het gezegde reglement om in Holland wet te zijn. Het is wei te denkendat er in onze Kamer zal gevraagd wordeuwelke houding het gouvernement in deze zaak denkt te nemen. Men zegt dat eene ondervraging in de Heeren kamer van Pruisen zal plaats hebben Frankrijk komt op diplomatieke wijze tusschenbeiden Enge land ondersteunt ook krachtig zijue laudgenooten en Italië zal zich bij Duitscblaud aansluiten. (Gaz. van Gent.) Uit Namen wordt gemeld Dezer dagen is er op den spoorweg van Namen naar Luik een groot ongeluk gebeurd. Twee gendarmen hadden te Marches-les-üaraes eene nachtronde gedaan. Om streeks 11 ure 's nachts kwamen zij op hel grond gebied van fieezengedwongen zijnde do baan te verlaten welke door het water der Maas over stroomd was, volgden zij den spoorweg. Eensklaps kwam er een koopwarenlrein in volle snelheid aausuellen en een der gendarman, die niet spoe dig genoeg op zijde had kunnen gaan werd door de locomotief zoo erg getroffen dat by op den slag dood bleef. Men schrijft uit Oostende: Sedert eenigen tijd zwierf een schrikkelijk dier in de bosschen bij Yperen. Men had het insgelijks in de omstreken van Meenen en Poperingo gezien. Het bracht schrik in de gemeenten dezer omstreken des te meer, daar men niet wist van wat aard het was. Was het de duivel of een beer Men wist het uiel juist te zeggen omdat niemand het had durveu bezien en sommige buitenlieden overal duivels, razende houden en spoken zien. Zoodra do avoud viel sloot ieder zich in zijn woning op. De vrees heerschte dus in deze gewesten. Ge lukkig was de heer V. D. H. een welgeoefend jagerin deze streken gekomen, om op zijne eigendommen te jagen. Daar vernam hij de schrikkelijke tijding. Den eersten dag reeds van zijne aaukomst ging hij op jacht. Eensklaps roept de wachter die hem vergezelde: De beer is daar! en klimt op een boom. De jager knielt neer en wacht naar het beest. Doch het verschijnt niet. 's Au- dereudaags keert de jager weer; zijn geweer is met een zwareh kogel geladen. Een twiutiglal boeren met vorken, stokken, geweren en sabels gewapendvolgen hem. Bosch eo kanten wordeu doorzocht. Eiudeiijk wordt het dier ouldektde beer, die uiets anders is dan een everzwijn, krijgt twee kogels door het lijf en tuimelt neer, tot groote vreugde der buitenliedeu. Maaudag avond is den heer Ed. V. D. H. met zijn wild iu onze stad aangekomen. Eeu groot getal personen wachtten den gelukkigen jager aan het slation waar bij over zijue schooue zegepraal gecompli menteerd werd. Onnoodig te zeggcu, dat deze zeldzame jacht het voorwerp aller gesprekken is Te Charleroi, hoorden Maandag II. te 5 uren 's morgens de bewoners van het straatje Dourlet drie achtereenvolgende losbrandingen van een revolver en daarna de stappen van een werkman, die zich naar zijn werkwinkel begaf. Later iu den morgen vond men het lijk van zekeren de Vos, géborén in de omstreken van Audcnaarde in dit straatje liggen met het achterhoold door drie kogels doorboord. De dood moet oogen- blikkelijk zijn geweest. Geene teekens van wor steling waren te bespeuren en het is waarschijnlijk, dat de moordenaar ziju slachtoffer in dit naaiiw straatje zal afgewacht hebben,, om hem in het duister Ier dood toe te brengen. De Vos was eeu schoon jongeling van 23 jaren en zou binnen eenige dagau met eeu meisje vau Charleroi trouwen en gevolgelijk wordt deze moord aan jaloerschheid toegeschreven. .Men heelt een jong mijngraver aangehouden, die bet zelfde meisje ook zijne liefde toedroeg en op wien zware en gegronde vermoedens wegen. Men schrijft uit Luik, '27 Nov. In den avond Yau "21 dezer lagen eeuige; wildstroopers op loer, nabij het bosch van Monceau-sur-Sambre; onmo gelijk ze te vallen zij verdwenen bij de nadering van den boschwachter en nameu de vlucht. Deze kwam op eeu vernuftig middel om ze te kuippeu. Hij nam een oud hazenvel eu zette het bij sche meravond, met een koordje er aau, ter plaatse waar de wildstroopers kwamen. De slimme wach ter lag op den zoom vau "t bosch hij ziel de jagers komen en zij vatteu zoo goed mogelijk post. Üe boschwachler trekt aan het koordje, de haas beweegt, de wildstrooper schiet eu gaat zijnen haas opuemen. Maar welk helsch gerucht! De lucht wordt eensklaps helder; vuurpijlen en klak- kers gaau af; een prachtig beugaalseh vuur ver licht den zoom van het bosch. De wildstroopers SDeldeu verschrikt weg, meenende dat zij den duivel iu leveudeu lijve gescholen hadden. De wachter raapte eene weitascheen klak, een geweer, eene pijp en een zakboekje op. Wat stak er dan loch iu dit verweuscht vel Een pak lucifers, die door de ioodkorrels iu brand waren gekomen, buskruit, klakkers, eindelijk eeneu hoop licht ontvlambare stoffeo. FRANKE IJK. Parijs, 29 November. De correspondent uit Parijs aau den Times ineldl, dat de soldaleu iu hunne kazernen geconsigneerd zijn men heelt uoglans geen vrees voor erge onlusten. Het is koud en droog weder. De Times zegt dat bet gezag van deu beer Thiers reeds een harden schok heeft be komendaar de rechterzijde geheel legen hem keert. Men verzekert dat hel gouvernement volle ver- trouweu stelt in deu uitslag der worsteling. Er komen gedurig talrijke toetredingen tol de staatkuude van den heer Thiers. De heer Thiers zal heden in de vergadering spreken. De miuislerraad zal 1s middags bijeeu- komeu. Eene groote ontroering maar levens eeu volkomen rust heerscht iu geheel Frankrijk. Te Villeneuve-Loubet (Zee Alpen) heeft de overvloedige regen eeu jammerlijk ongeval teweeg gebracht. De muren van bet kerkhof z.,n inge stort ten gevolge vau 't zuigen der watereu en het bedroevendste schouwspel, dat men zich verheel den kan, is er uit gevolgd. Aau dit kerkhof, gelegen zijude op den heuvel, die deu weg belieerschl, heeft eene algemeeue afzakkiug plaats gehad in de lager gelegeu landeuen weldra lagen de boompjes, kruisen, eveneens in den val medegerukt, over den weg verspreid. Verscheidene gralsiedeu zijn opengegaan en men zag overal doodshoofden eu heeudereu liggen verscheidene lijken zelfs onlangs begraven zijn door het geweld vau den schok boven gekomen eu uit buuue gebroken kisten gevallen eu zijn blijven liggen te midden dezer droevige overblijfselen. ENGELAND. Koningin Victoria heeft eene erfenis ontvangen Geheel de fortuin van Maria Brown, weduwe van Maytair, overleden den 21 December 1871, zonder kiudereu broeders, zusters, oom, tante, n< ef of nicht of zijdelingsche erfgenamen na te laten en zonder eeu testament te maken is aan de kroon van Engeland gekomen. Hare fortuin beloopt lot 6'/a miiiioen. 1 TALIE. Een man, die zich aan het kruis vau den toren eeuer kerk ophangt, is stellig onder al de reeds bekende soorten vau zelfmoorden een zeer aardig geval. Welnu, eeu dergelijk geval heeft zich ineen dorp van Tyrol voorgedaan. Zekere J. Turner, se dert 37 jaar koster van de kerk zijner gemeente, vervulde er insgelijks het ambt van klokkenluider. Turuer vond zooveel vermaak in het klokkeului- den, dat hij zeide, flat hij zijn leven op een toren zou eiudigeu. Nu Maandag, 18 November laalstl., had de begrafenis plaats van den pastoor van Brixlegg, de heer Jacob Muller, die, even als Turner, sedert 37 jaren, zijn ambt uitoefende. Deze omstandigheid maakte een diepen indruk op het gemoed van Turner. Gisterenavond was ieder verwonderd den Angelus uiel te hooreu lui den. Maar de verwondering van de inwoners van Brixlegg was nog grooter, toeii zij 's morgens naar de kerk gaande, hel lichaam van deu koster aau het kruis zagen hangen, dat zich boven op den toren verheft. Onmiddellijk werd de overheid verwittigd en slechts met moeite kon men het lichaam des oii- gelukkïgen losmaken. De wijze waarop de arme koster zich zeiven ora het leven heeft gebracht heeft in de gansche gemeente en iu do omstreken een diepen indruk teweeg gebracht. SLUIS 2 November. Maandag a. s. zal het liefhebberijtooneelgezelschap alhier zijne eerste wintervoorslelling geven in het voormalige ka zernegebouw. Wij hopen dal er vele belangstel lenden zullen heen gaan, opdat daardoor deu lust moge opgewekt wordeu bij de uitvoerders om zich meer en meer iu de uiterlijke welsprekend heid lo oefenen. Wij moeten wijzen op een betreurenswaardig feit te Kleverskerkö den 25 voorgevalleneen valsch denkbeeld dat wij hoopten nu uil het volksbegrip verdwenen te zijn, door het licht, dat zoo ruimschoots alom onder de mindere standen verspreid is en wordt. Eene jeugdige dienstbode van den landbouwer J. Coppoolsche aldaar is door de eeue of andere oorzaak verdrouken in een wa terput op de hofstede. De meester en zijn knecht vonden het lijk der 21jarigemaar lieten het liggen waar het was. want... de politie moest het immers uit het water halen? Zij giugen dus uaar de politie, te Aruemuiden. Drie ureu later was de burgemeester aanwezig en was er dus geen sprake meer van redding! Er schijnt niets dau eene strafbepaling in slaat te zijn. om aan dio verkeerde opvatting een einde te maken in ons land, ingeval de mogelijkheid van redding wettig bewezen kan wordeu. Er wordt geschreven uit Visserweerd van 27 November „Gisterenavond barstte er plotseling een hevige brand uit in de arbeiderswoning van Jan van Heinsbergeu, van waar de vlam spoedig oversloeg en zich aan de boerenhofstede van Hermann Smeets mededeelde, we'.ké ook dadelijk iu laaie vlam slouü. De geheele oogst is vernield, zoodat er uiets van is, overgebleven. Builen deze zijn er nog drie arbeiderswoningen vernield geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve de inboedel der boerderij van Smeets, zoodal deze lieden een gevoeligr?u slag geleden bebbeu." Men meldt uit Philippine 27 November; Hedenmiddag voer de 63jarige koopman en mosselvisscher F. G. T. Arbroscheer, met zijne twee knechts D. Laurel oud 26 en A. Pauwels oud 28 jaren, in eeu roeiboot, geladen met 12 zakken tarwe, uil deze haven naar het voormalig Maurilsfortgemeente Hoek. Nabij genoemd fort stootte de schuit tegen deu grond waardoor het achtereinde zonk. Pauwels sprong in het water en kwam al zwemmende aan wal, terwijl de twee overige met de schuit in de diepte verdwenen. Ofschoon zij spoedig waren opgevischl en er genees kundige aanwezig was waren alle pogingen te ver geefs om hen tot hel leven terug te brengen. Hedenavond werden hunne lijken alhier per rijtuig aangebracht. Arbroscheer laat eeue diepbedroefde weduwe met 3 jeugdige kiuderea na.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1