NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN. NV 93. Dertiende Jaargang. A° 1872. Dinsdag 26 Novemb. BUITENLAND. BINNENLAND. Voor Veld en Huis. s 1111 s li hSmkmid Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1*2Va-Groote letters naar het geial gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke^Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlentiën eu gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Meo meldt uit Antwerpen, 21 November. De Engelsche stoomer „Leeds" kapitein Lamplough op 13 dezer uit onze haven naar Grimsby ver trokken, heeft den 14 op de hoogte eener vuurbaak van Newcamp, in de Noordzee een ontmast en roerloos schip aangetroffen. Het was eene drie mast-bark. Dewijl men min of meer kon onder scheiden, dat er volk aan boord wasbeval de kapitein, de oogelukkigen hulp te, zenden. De sloep werd te water gelaten de stuurman en vier matrozen namen er plaats in en vertrokken iu de richting van het ontmast vaartuig. De zee was tamelijk ontstuimigmaar toch gelukte men er iu de sloep nevens het wrak aan te leggen. En droevig en hartverscheurend loorieel deed zich voor de oogeu der redders op. Aan dek vonden zij vier levenlooze menschendie aan het wand vastgebonden wareu een kreet van afschrik sleeg uit den mond der redders op; bij het geluid hief een der schipbreukelingen langzaam het hoofd op en staarde hen onverschilligmet diep ingezonken oasen. aan. Ongelukkig konden de brave matrozen van den „Leeds" het schip niet naderen. De ladingbe staande uit hout, was grootendeels overboord ge slagen en omringde langs alle kanten het vaar tuig. Bij nader onderzoek bevond men dat er slechts twee der vier schipbreukelingen nog iu leven waren; de ongelukkigen wareu overleden aan de gevolgen van honger en koudezij hadden zich aan het mastwerk vastgehouden, om niet over boord le worden geslagen gelijk dit reeds met het overige der hemauuiug gebeurd was. Alle pogingen werden aaugewend, om de twee nog levenden le redden eeu hunner had nog de kracht zich los te maken en kon alzoo mee aan zijne redding werkeu wat de andere betreft deze was gansch uitgeput en meer dood dau le vend en daar men vruchteloos poogde het vaar tuig te naderen, moest men eindelijk hem aan zijn lot ovbrlateh. Het was eeu droevig oogenblik voor de moedige redderstoen zij zich moesten verwijderen, een hall dooden mensch achterlatende. Men 'had dus maar één schipbreukeling kunnen redden deze werd aan boord van de „Leeds" gebracht eu alle verzorgingen toegedienddoch op het oogenblik dat men te Grimsby aankwam, liet zijn toestand hem nog niet toe, eenige in lichtingen omtrent de schipbreuk mede te deelen. Sedert eenigen tijd bemerkte men in de bos- schen van WaurodeBecquevoort en Molehheek- Wersbeek het spoor van verscheidene wilde zwij nen. Dadelijk werdeu er door den heer graaf d' Arschot eu dou heer Cools klopjachten inge richt doch men gelukte er niet in het wild aan de huid te komen. Verleden Zaterdag was de opperste wachter Socquet gelukkig genoeg eeu dier zwijnen met eeu geweerschot te dooden. De kogel was door het schouderblad gedrongen eu dwars door het lijf gevlogen. Het dier weegt meer dan honderd kilos. Men vermoedt dat er nog van die vierpoolers iu vermelde bosschen nestelen ook is men voornemens de klopjachten onverpoosd voort te zetten. Men schrijft uit Luik, 21 November: Do wateren der Maas en der Samber zijn blijven stijgen lot "isteren uamiddag. De reizing is zeer snel ge beurd. In twee dagen is de laagste waterstand ongeveer twee meters geklommen. De koolmijnen der Plante zijn overstroomd even als een kanaal dat men maakt iu de Basse-Neufvillestraat. Vele kelders staan onder water. De dorpen op den oever van den stroom gelegen hebben door het water veel te lijden. Te Sciayu namelijk moest men gistereu zich van booteu bedienen om van het eene huis io het audere te gaan. Het water begint gelunkig thans te dalen. Iedere week heeft men rampen op den ijzeren weg te meldeu. De verledeu week is bizonder iedroeveudl gewoest, Men meldt uit Kortrijk dat Karei Eggermont oud 23 jaren, werkman iu het station dier stad tusschen twee wagons verpletterd is. De dood was oogeublikkelijk. Men schrijft uit Gent dat er Maandagmiddag eene spoorwegramp plaats heeft gehad die geluk kig geen erge gevolgen heeft gehad. De brug van het verbicdingskaoaal, op deo ringspoorweg was gedraaid, toen een treia wagons met aarde gela den aansnelde, met de locomotief van achter. De machiuisl zag in tijds het sein eu stopte ook tijdig geuoeg, maar bij ongeluk braken de kettingen vau den tender en deze, henevens de volgende wagons, zetten huunen loop voort eu storten van de ge draaide brug in 't water. Do schade aan het ma terieel is het eenige wat men bij deze ramp te betreuren heeft. Een droevig-ongeluk is in het slation van Das- Oha, bij' Moei, voorgevallen. De stationsoverste M. 1 ,imel is tusscheu twee wagons verpletterd geworden. De dood was bijna oogenblikkelijk. DUITSCHLAND. De „Spen Zeit." bevat een groot artikel over den gezondheidstoestand van von Bismarck, waar uit blijkt, dat hel vertrek van deu lijfarts van den rijkskanselier naar Varsin niet zoo zeer ver oorzaakt werd door de verergering van den lijder, als wel door de vraag of de toestand van dien aard was, dat de prins nu reeds naar Berlijn kon terugkeeren de uitslag van het onderzoek is geweest, dat het goed gaat, maar rust vooreerst nog aaubevoleu blijft. De „Spen Zeit." beklaagt zich zeerdit die rust den grooten staatsman zoo weinig gegund wordt. ENGELAND. De berichten, diovan de Oostzee-kusten komeD zijn zeer treurig. Er heeft op vele plaatsen eene geheele verandering der kust plaats gehad. Er zijn gedeelten weggespoeld en elders is nieuw land te voorschijn gekomen. In Neuendorf op hot eiland Hiddensee zijn van do 57 huizen, slechts 5 blijven staan. Het geheele duin van Geuren tot' Thiessen is weggeslagen. Overal is 't verlies van vee zeer aanzienlijk. In het district Slralsund wordt het verlies met tuillioenen berekend. Er heeft zich daar eene vereeniging gevormd, tot het vragen hulp door geheel Duitschlaud voor de verarmden. FRANKRIJK. De eena straatberoemdhejd verdwijnt achter de andere te Parijs.. De rattenman heeft nu het aardsch tranendal verlaten. Weinig Parijenaars hebben dien man niet gezien. Hij bezat een aan tal ratten, die kunstjes uitvoerden. Ai zijne ratteu hadden eeueu naam. Onder andére droeg eene den naam van Victor Hugo. De Parijsche dagbladen zeggendat deze eeu ware klepper was. Dat heeft echter niet belet dal de eigenaar van al die wonderlijke diertjes bijna van honger gestorven is. Vroeger had hij eene zekere for tuin. Als de man dood was, braken de ratten uit huuue kooi; vijf hunner kropeu onder het laken dat hunnen meester bedekte en de zesde, Victor Hugo, zette zich naast hel lijk, en om den tijd le dooden, vermaakte zij zich met eene kaars van onder af te knagen. Als het lijk weggedragen werd, liepen zij er achter, doch op de straat gekomen, werden zij bang en vluchtten in eene riool. SLUIS, 25 Nov. Tot hoofdonderwijzer aan do openbare school alhier werd heden door den ge meenteraad benoemd, de heer Brèvée van Gorcum mei 5 van de 7 stemmen. Z. M. heeft het door de stalen generaal aange- nomeu wetsontwerp bekrachtigd, waarbij aau de beide dochters van wijlen deu minister van slaat en van binuenlandsche zaken, rar. Johan Rudolph Thorbecke, mejufvrouwea Adelheid Henrietta Christine en Marie Thorbecke gezamenlijk te rekenen van 5 Juni 1S72 levenslang, en bij over lijden van eene van beide aan de langstlevende, een jaarlijkse!» pensioen ten laste van den slaat wordt toegekend en verzekerd van f 4000. In de Standaard leest men Het adres van de heeren Kuijper c. s. is per estafette naar het paleis op 't Loo gebracht en iu handen van Z. M. den koning gesteld. „Het vormde twee zware folianten, elk van circa duizend bladzijden, in groen marokka gebonden met het opschrift in goudSmeekschrift om handhaving van geweteusvrij- heid aan den konic g." Naar men verneemt, is ook huiten dit adres de toevloed van petitiën aan den koning zoo groot uit alle oorden des lauds, als nog nimmer. Door nagekomen adressen vau adhaesie aan het door de heeren de iioogh eu Co. opgezonden smeekschrift, is het getal adressanten op dit ééne adres reeds lot 43.549 geklommen. Hetzelfde blad van 19 dezer meidde, dat't adres in Zeeland 2582 onderteekenaars gevonden heeft In de Dord. Ct. komt de volgende curieuss ad vertentie voor „Wij ale bedeelden van den diakenhof op da UeUenye brenge onsen oprechlen dank aan de welEdele Heerc diejakene die door tussekomst van onsen eerwaarden oulsten Leeraar Domenc PIJSEL De Goedheid hebbe gehad Hun neergeleege Amp als Armverzorgers weder op te neeme om tcege den winter En hij de duurte der Jeevensraiddele onse beklemde harte weder op te beure, wij voe gen onsen wens er bij dart in deze dage van. woeleng En onrust veel geleese werd Spreuke 16. „De Wed A. MULLER.\ Te Gravcsand is door twee sleepbooten binnen gebracht het Nederlandsche barkschip „Australië, kapt. Beekman, Het schip was geladen met hout van Sundswall naar hot Nieuwe Diep, werd Woens dag door oen zee beloopen, welke de groote boot, dekhuis, deklast, stutten enz. over boord sloeg en waarbij een man het leven verloor. Donderdag werd, daar het schip vol water geloopen was, een boot uitgezet, ten einde naar den schoener johaun, van Riga naar Brugge bestemd, le gaan om ad- sislentie te vragen. Toen de boot de -schoener Johann bereikte, sloeg ze onderst boven waarbij een man, die den kapitein vergezelde, omkwam. De kapitein van de Johaun kon geen hulp ver- leenen door de hevigheid van deu storm hield uaar Harwich af, en zette kapitein Beekman aan laud, die mededeelde dat nog aan boord waren 11 man en 2 zijner kinderen. Twee sleepbooteu hebben later het schip op sleeptouw genomen. Te Wormerveer nam één kiezer deel aan de verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en herkoos het aftredend lid. Het Handelsblad verneemt, dat voor het Thor- becke-monument in hel geheele land tol dusverre ongeveer f 36,000 is bijeengebracht. Twee huzaren, die in de cavaleric-stallen te Haarlem de wacht moesten houdendoch ver klaarden geslapen te hebben tijdens er geheim zinnige bloedplassen en vlekken aangebracht werden, zijn, naar men meldt, wegens dienst- verzuim gestraft met 14 dagen provoost op water en brood om den anderen dag kromgesioten. Over de zoogenaamde paardenpest, die zich van uil Canada over Amerika heeft verspreid eu zich thaus ook iu Engeland begiut te vertooueii schrijft men het volgende De voorteckenen dezer nieuwe verschrikkelijke ziekte ziju in T algemeen dofheid en malheid der oogen, slapheid der spieren, slaperigheid eu eene merkbare afspanning van 't geheele organisme zoader hizondero uitingeu van smart, 't Zieke

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1