NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. iY. 91. Dertiende Jaargang. A9 1872, Dinsdag 19 Novemb. BUITB1YLAÏVD. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iedcren Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.1j>; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertenticn van 15 regels iO,75 elke regel daarboven /"O,'12% --Groole letters naar het getal .gewette regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05.' Jngezoudeu Stukken eu Brieven, de Redactie betredende, benevens Adverleu'iën en gewone Berichten ot Medcdeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO BELGIË. Men leest in den Précurseur van Antwerpen „Ik ben een der reizigers die God dank een zekeren dood ootloopen hebin de tjselijke ramp van Cóqtich. Ik moet het waarschijnlijk toe schrijven aan hel feit. dat ik in mijn comparti ment met een bediende van den spoorweg zat, welke toen hij het dringend gevaar voorzag dat inijue vrouw en ik gingen loopen (want de wagen waariu ik zat en de postwagen waaraan zij ver bonden was zijn beide eausch stuk geslagen) ons den raad gaf. plat op den grond te liggen. Naar het schijnt, biedt in deze soort van hot singen. deze maatregel, als men den tijd.heeft hem toe te passen, een groole waarborg tegen het gevaar van verplettend te wordeu. Indien zulks het middel is, daf'de spoorwegbe- biendeii gebruiken, is het uil menschlievendjit'id noodigdat het aan hel publiek bekend eu door de dagbladeren openbaar gemaakt, wordeu. De bedienden van den postwagen zeiden van hunnen kant het ook gebruikt te hebben en men weetdat ze allen zonder letsel er van zijn afge komen. Men meldt uit Brussel, 15 November Sedert eenige dageu is men op zoek naar den persoon, die vatschc banknoten van honderd francs in omloop gebracht heeft. Zij werden te Brussel eu in de provinciesteden aangeboden in de maga zijnen, waar. zij zonder wantrouwen werden aan vaard. Met andere banknoten vermengd, kunnen zij ongemerkt doorgaan, maar afzonderlijk herkent nien ze dadelijk aan de kleur en aan hel voelen. Zij hebben dene groenachtige tint en zijn gedrukt op papier dat olieachtig geworden is door de aau- rakiug met den sleeudrukinkt. De 14 November was het de verjaardag van een der' koudfete dagen die men ooit te Luik gehad heeft. Den 14 November 1468 had het zondanig gevrozeu dal men de mijustukken met cene bijl moest openslaan. Geladen wagens reden over de toëgevrozeiie Maas. Alhoewel het nu- slecht weder is, toch zijn wij nog verre van den winter in 1468. DUITSCHLAND. Dezer dagen is in Elzas-Uotharingen eeue hoogst belangrijke zaak op zeer bevredigende wijze tot stand, gebrachtnamelijk de ecrslo recruteering voor liet Dtiitsche lege;. Welke sombere voor spellingen wareu met het oog daarop, niet ge daan zegt dé Straatsburger briefschrijver der „Weser-Zeituiig! Zoo heeft men beweerd dat bijna geeue dienstplichtigen zouden worden ge vonden dat do grootste gevaren de openbare rust zouden bedreigen enz. Niels van dat alles heeft zich verwe/.eulijkt. In de eerste plaats behoort te wordeu gezegd dal in stad uoch dorp ongeregeldheden zijn gepaard gegaan met hel opkomen en keuren der dienstplichtigen. Het is waar het aantal hunner i.s gebleven benedtu het normale cijfermaar toch overtreft het verre de verwachtingen dienaangaande gekoesterd door - hen die tot de optimisten mogen gerekend wordeu. Dooreen genomen is do uitslag wat het aantal betreft, op het platteland gunstiger geweest dan in de sleden, Maar terwijl wij- dit gedeelte der quaestie voor hel oogeublik ter zijde laten wen- schen wij de aandacht op de hooldzaak te vesti gen. Gedurende de recruteering heerschte er onder de bevolking eene stemming, die tol eene waarborg voor de toekomst mag wordeu beschouwd. Met zekerheid raag er op worden gerekend dat in het aanslaande jaar het volle contingent door de pieuwa provihcie zal worden gesteld eu te recht mag wérden gezegd, dat wij dé toekomst met vertrouwen te gemoel kunnen g.aan. Sedert kort beviuden zich te Berlijn twee Ja- pansche geestolijkeu zij zijn derwaarts gekomen, om zich onderricht te doen geven in den cliriste- ]jjken godsdienst. Eeu der Berlijns.che prpdikau- tende heer Liseo, kwijt zich vau die laak. Door tusschenkomst van een Japanneesdie voor tolk dieulverstaan de beide partijen elkander. De OstseerZoitiing deelt het volgende bericht mede, uit-Stettin van 11 dezer: Heden was alhier alóm het gerucht verspreid, dat de heer von Bis marck te Varzin ernstig ziek lag. Waarschijnlijk is dit gerucht ontstaan tengevolge van eene mede- deeling uit Berlijn, meldende dat twee of drie ge- neesheeren per telegram naar Varziu wareu ont boden en zich reeds derwaarts hadden begeven. De ganzen hebben hel kapitool gered en Brehm heeft ons wonderlijke diugea vertelt van het nut der miskeude mollen, egels eu vledennuizen maar over de gewone of huismuizen had lol nu toe nog niemand de looueu der loftrompet doen weerkliuken. Tóch hebben deze kleine huisdie ren onlangs te Darmstadt het huis vau een koopman veer brand bewaard. Het gezin had zich reeds te bed begeven toen het plotseling tegen middernacht', door een angstig geluid dat uit het magazijii scheen te komen, uit deu slaap werd gewekt. De moedigste der bedienden wierp zich oogeubiikkeiijk iu do kleerou en uauwelijks was hij hel magaziiu binneugetreden of hem kwam een dikke rook te gernoet. Eenige pakken luci fers hadden door zelfontbranding vuur gevat. Gelukkig kou de bediende deu brand uog tijdig blusscben en toen bespeurde hij, dat het angstig geluid was voortgebracht door do muizen vau hel magazijn, die zich boven op eeuigé koffie- baleu in veiligheid hadden trachten te brengen. De muizen alzoo hadden een groole ramp tijdig verhoed. Een hoogbejaard echtpaar, waarvan de man 99 en de vrouw 97 jaren telde, kwam dezer dagen te Koningsbergen om zich iu gezelschap der Tljarigé dochter ier viering vau de zilveren bruiloft van huil jongsleu zoon naar Siie/ie te begeven. De laatste was 40 jaren laug ambtenaar bij de belastiugen geweest en leeft tegenwoordig op het landgoed van een zijner zusters kinderen aan de Poolsche grenzen, leder, die dit merk waardig paar zag, dat reeds voor. 10 jaren de diamanten bruiloft vierdezou genieend hébben dat zij niet ouder dau 70 jaren wareu. FRANKRIJK. In Haulo Loire heeft men veel last van wolveu. Maandag acht dagen heeft oen troep van deze roofdiereu eeue kudde vau 70 schapen aangeval len te Lissacen 25 dezer dieren verscheurd van de rest ziju velen gewond die stierven. Up f'November hadden zij een kudde t? Labro aau- gctasl'eu cr mede groole schade aangericht. ENGELAND. Dezer dagen heeft te Liverpool een tachtigjarige dame bij uiterste wilsbeschikking aan het stedelijk museum aldaar een aantal hoogst interessante en kostbare miniatuur-portretten vermaakt. Ónder die collectie komen onderscheidene portretten voor van leden der familie Bonaparte, welke op de volgende wijze in hel bezit d.er dame zijn gekomen. Toen Louis Napoleon Sr. nog niet dacht aan coups d'ètat en uog eenvoudig evenals uu weer Napoleon heette bevond hij zich af eu toe wel eens in geldverlegenheid en daar hij toenmaals nog geene leeningen kou sluiten, nam hij dan altijd zivn toevlucht lot het verkoopeU van 'i een of aiider. En de dame was eene bereidwillige koop ster. Toen Napoleon over civiele lijsten als an derzins vrije beschikking had. trachtte h'.j wel zijne voorvaders en bloedverwanten, alsmede de maar schalken van het eerste keizerrijk, terug te koopen, doch te vergeefs de oude dame wilde daarvan niet hooren. De gemeenteraad van Liverpool wil 't nu waarschijnlijk uog veel minder eu voor ge weld behoeft men voorloppig niét te vreezen. ITALIË. Orde en regel laten in Italië nog zeer veel te wenschen over. In de gebergten van Zuid-llalie houden de roovers huis zelfs verlooneu zij zich in de steden. Ondergeschikte rijksambtenaren plegen tot in het onbeschaamde geweld en diefstal. Markten en straten zijn niet veilig voor wie iets bezit. Zelfs de politie is niet vertrouwd. Moord en doodslag om een hand vol gelds is niets bij zonders. In het beroep der Gedeputeerde Slaton van Mantua op.de hulp van alle Italiaansche gemeen ten, wordt gezegd dat de doorbraak van de Po, de Oglio eu de Minsio niet minder dan 21 gemeeuten en 70.000 bunder van het vruchtbaarste land ouder water «ezel en 92.0ÜÜ persooeu uil hunne woningen verdreven heeft. SLUIS, 15 November. Heden en gisteren had alhier het vergelijkend examen plaats ter vervul ling der hoofdonderwijzers-vacature Het exameu werd afgenomen door den Heer H.Q Janssen, school opziener, die bijgestaan werd door den Heer G. A. Vorsteriuan van Oijenhoofdonderwijzer te Aardeuhurg. Van de acht sollicitanten, welke zich hadden aangemeld, hebben 'sléchts vier aan T exa men deelgenomen u. I. de HH. Bre-vée van Go- rinchemEndhoven van Vlissingen, Zounevijlle,- waartiemer alhier ej» Smout van Maastricht. Vol gens het aautal behaalde punten is op de voor dracht no. 1 Brevée. no. 2 Smout, no. 3 Zoniie- vijlle, iio. 4 Endhoven. Tusschen 2 en 3 bestaat slechts een verschil van 1 '/2 punt. Eerstdaags zal de gemeenteraad benoeming doen. Door de Éérste Kamer der Staten-Generijal is Donderdag j!., niet 23 tegen 12 stemmen aangtno- tnen liet wetsontwerp op de besmettelijke ziekten, en Vrijdag daaropvolgend het Indisch tarief. Do heeren Rahusen. vau Kessenich, Ilartsen en Mes- schert vau Vollenhoveu spraken legen 't laatste ontwerp. De heeren Stork, Piucoffs eu Duymaar van Twist vóór het onderwerp. Na eene. breedvoerige verdediging door den mi nister werd het tarief er „doorgehaald" met 21 tegen 14 stemmen. Uit de Lemmer schrijft men: De bokkingrooke- kerjjen /.ijn tegenwoordig in voller» gang. De aanvoer van haringen dus natuurlijk ook do vangst op de Zuiderzee, mag voor dezen tijd vau het jaar zeer gunstig worden genoemd. Zijn wjj wel ingelicht, dan wordt het lui haring (200stuks) voor f 3.25 verkocht. De sergeant B. van het Instructie-bataljon to Kampen heeft, in beschoukeu toestand zijnde, zijn geweer afgeschoten op een kameraad toeu deze weigerde hem geld te leenen. Gelukkig bukte do aangevallene bijtijds zoodat het schot miste. Do andere is ouniiddellijk iu hechtenis genomeu. Naar men aan het Dagblad meldtis voor de Arr.-Recht bank te Maastricht een bclaugrijk ge ding aanhangig gemaakt. Hel wordt gevoerd tusschen den heer Chassepot, te Parijs den bekenden uilvinder van het acb- terlaadgeweer dal zijn naam draagt, en den heer de Beaumout te Maastrichtdie het model geleverd heeft van hel geweer'hetwelk voor do bewapening van het Nederiandsche leger aange- üomeu isen door wieii reeds eenige duizende geweeren volgens dat model aan de regeering afgeleverd zijn eu nog andere mocteu afgeleverd worden. De heer Chassepotdie hier te lande voor zijn stelsel van geweeren geoctrooieerd is, beweert, dat het geweer van den heer do Beaumont in werke lijk hei d niets anders is dan een Gliassepol-geweer, waaraan eene enkele wijziging is aangebracht. Zich beroepende op zijn octrooibeschuldigt hij

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1