NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUVSCH-VLAAIDER EB. N6. 89. Dertiende Jaargang. A0 1872. Dinsdag 12 Novemb. BUITENLAND. BINNENLAND. S1» IS t HHWMBMD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverteutiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12'/2-Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Slukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlentien en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Men meldt uit Oostende, 5 MovemberDe iü voer van Eugelsche kolen, die verleden jat. zooveel beweging aau ouze haven gaf, wordt ■weder zeer levendig. In minder dan acht dagen zijn vijf groote stoomers, vau gemiddeld zes houderd ton inhoudin onze dokken gekomen en alles doet vooronderstellen dat de beweging zal toenemen. Men schrijft uit ZeleDen 6 dezer, om twee uur des middags, ging F. Deloose, wouendebij zijn schoonvader te Zele, naar zijne slaapkamer al waar hij, na ziju geweer geladen te hebbentot aau het venster kroop om naar de musschen te schieten; ouder het kruipen ging het schot af en de ongelukkige kreeg de lading in de volle borst. De dood was oogeublikkelijk. Een winkelier van Luik werd sedert eenigen tijd gewaar, dat er uit zijne lada geld werd weg genomen, en om den dief te vaugeo, teekende hij de stukken geld, die hij er in legde. Verscheidene dagen lang waakte hij te vergeefs. De stukken geld werden weggeuomen maar geen dief werd ontdekt. De winkelier gaf de policie keuuis van het feitdeze vatte vermoedeDsop legen de meid, maar zij hield bij hoog eu laag staande, dat zij ou- plichtig was. Nogtans doorzocht de policie hareu koffer, en daarin werden al do geteekende geld stukkeu gevonden. De meid is gevangen gezet. FRANKRIJK. De heer A. M..., oud 62 jaar, rentenier te Noisy le Grand, was dinsdag zijn neef komen bezoe- keu die le Parijs woont. Boud half vier 's na middags bevonden zij zich in de slaapkamer van dezen laatstetoen er eene ontploffing gehoord werd. Eeusklaps ging de deur open, eu de neef verscheen bleek eu ontsteld op den drempel eu riep om hulp. Hij verklaarde dat hij ziju oom ziju geladeu revolver had witleu toooeu, eu dat eèu schot, toevallig afgegaanzijn oom in de volle borst getroffen had. Alle geneeskuudige hulp was nutteloos, de gewoude was dood. De neef is aaugehoudeu. Een voorval dat tot nog toe in de diepste ge heimzinnigheid gehuld is, zegt de Liberie, houdt sedert eenige oageu de geheele bevolkiug van Nautes bezig. Men vermoedt echter dat hierachter eeue misdaad verborgen is. Verleden zaterdag rond drie uur namiddag, zond de gevolmachtigde van den schalbewaarder-geueraal een der hedieo- deu vau de schatkist met eeue som van 70,ÜUU fr. naar de bank van Frankrijk. De som bestond uit 63,000 fr. in baukbrieljes en 7,000 fr. iu goud. Toen een uur later (ie bediende nog niet was wedergekeerd begon men ongerust te worden eu men zond naar de bank om iulichtiugeu te vragen. Hier wist men over den bediende niet te spreken. Sedert dien tijd is er niets meer vau hem gehoord en niet het minste spoor vau ziju verdwijnen is tot nu toe ontdekt geworden. Te zes uur vau deuzelfden avond waarop hij verdween, vond men zijne vrouw gerust op hem zilleu wachten, terwijl zij met haar dochlerije het avondmaal aan 't be reiden was. Tol uu toe weet Je arme vrouw niet, wal van het verdwijuen haars echlgeuoots le deuken en men verdiept zich in alle soorten van ver moedens. ENGELAND. De meeting ter guDste der feniausdie op 3 dezer in Hyde-Parfc plaats had werd door een schoon weder begunstigd. De vergadering telde dan ook minstens 150,000 personenwaaronder zeker wel 130,000 nieuwsgierigen voorkwamen gelukkig als zij waren een zoudag-uilslapje te hebben. Om drie uur namiddag be^on eene ou- afzienharerij ambachlsvereenigiugen Trades Unions met vaandels aan bet hoofdharen intocht in het park. De vaandels werden door jonge meisjes gedragendie in de kleuren van het groene Erin (Ierland; gekleed waren, groene kleederen, afge legd met gele boorden. Op de vanen las men de volgende opschriften: Weg met de lords!Weg met Gladstone Geen koningdom meer!Do aarde is voor allen God save the People! (God redde het volk Na talrijke aanspraken die door herhaalde cheers onderbroken werden kwam idgu lot de stemming, waarin lot de volgende besluiten is overgegaan dat het heiligste recht der menschen beslaat in weerstand te bieden aan de onrecht vaardigheid en de onderdrukking, en dat zij, die in dien zin worstelen moeten aangezieu wordeu als de weldoeners vau het meuschdora dat de poli tieke gevangeueu bij uitstek oudéV deze moeten gerangschikt worden. Dat de heer Gladstone vier jaren geleden de eerste onder al de Eugelschen was, om de feniaus te rechtvaardigeu en dat hij zijn ambt aannam, om de grieven van het iersche volk te herstelden. Dat de meeting de onraiddelijke iuvrijheidstelliog en zonder voorwaarden vau al de politieke ge vangenen vraagtdie onder de benaming van lenians zitten opgesloten. Dat indien de tegen woordige voorwaarden niet in aanmerking geno men worden door het gouvernement er eeDe maatschappij zal gevormd wordeu voor de kwijt schelding die in heel Engeland meeliugen zal beleggen: 1° om zouder ophouden de vrijheid te vragen voor de burgerlijke en militaire feniaus 2° om aan het gemartelde Ierlanddat reeds zeven houderd jaren onder de slavernij zucht, zijne geheele vrijheid weder te geven. Üe heer üdger, de voorzitter der meeting, sprong hierna op eene schabel en begon eeue allerhevigste redevoering uit le spreken tegeu de Koniiigiu de koninklijke fauiile, de lords, de burgerij, de engelsche geestelijkheid enz. En zoo brandde die fameuze meeting uit waarbij velen der beet hoofden van de Internationale tegeuwoordig waren. De policie heeft niet uoodig gehad zich le ver- toouenwant de koude Novcmherlucht dreef al de nieuwsgierigen vroegtijdig naar huis. Maandag morgen om 7 uur. is in den dieren tuin vau Londen een jonge hippopotamus geboren. Moeder eu kind varen wel. Aieu hoopt den boor- liug te kunnen behoudenen de grootste zorg wordt door de bewakers genomen oni te beletten dat hij oven als die van verleden jaar, zuige- de moeder dood gelegen wordt. Dit nijlpaard is het elfde 'twelk in Europa geboren wordt (6 te Amsterdam, 2 le Parijs eu 3 te Londen), maar tol hiertoe heeft men er nog geen enkel kunnen opkweeken. ITALIË. Italië is verschrikkelijk door overslroomingen geteisterd, die gansche gemeenten in meeren heb ben verkeerd. Hartverscheurend zijn de berichten van de verwoestiugeu door den watersnood aau- gericht. De schade is onberekenbaar: alleeu in de provincie Ferrara zijn 40,000 personeu van alle huisvesting beroofd. Twee derden der provincie Mantua en een derde der provincie Ferrara zijn onder water gezel. Groot eu menigvuldig zijn de offers op het altaar der menschlievendheiJ door geheel het Koninkrijk heengebracht. De hou ding van het Ministerie tegenover het Vaticaan wordt door bijua al de hinnenlandsche bladeu scherp gegispt, wijl het, naar zij meenen, te groote toegeeflijkheid doet blijken ten opzichte vau den Paus. Waarschijnlijk zal Italië weldra de schatten, die aan veen iu haren bodem voorhanden zijn, eindelijk niet langer ouaaugeroerd laten. Door de stijging der steenkolen op zijne 8Uü,ÜUÜ Morgeu veeuland opmerkzaam gewordea, dat eeue 25 a 30 pCt. goedkoopere brandstof leveren kan zal het op zijne beurt een der concurrenten van de Eugelsche kolenhandelaars worden. Van menschen geheugen; zegt een dagblad van Milaau vau 3 November, zag men geeue over strooming als die van Polazzolo. liet derde der stad, 'twelk 9,000 inwoners lelde, en voorna melijk twee groote wijken, zijn door eene gewel dige overstrooming vernield. Overal waar vroeger huizen stonden, bemerkte men uiels dan puinhoopeu talrijke lijkeu liggen over den bodem verspreid. Verscheideue openbare gebouwen zijn omver geworpen. Meer dan 1000 familien zijn van alles ontbloot. 32 personen zijn gedood eu gekwetst. SPANJE. In den nacht van 3 tot 4 dezer werden drie di ligences dienst doende tusschen Perpiguan en Giroije, waarvan twee behooren aan het bestuur Lavail en C°. en de derde, die deze heide concur rence deed achtereenvolgens aaugcraud op dezelfde plaats, op twee kilometers vau Figeuros. De rei zigers werden met de uiterste ruwheid geslagen en verscheideue dames zouden schaudelijk beleedigd zijn. De postiljon van de derde diligence geen gehoor gevende aau het bevel der roovers om stil te staan kreeg twee scholen in den arm en een in de borst dat hem doodde. Ecu Eugelschman, iu eene diligence van het bestuur zittende, word beroofd van eene som van 161)0 fr., na op het hoofd een kolfslag gekregen te hebben, die hem den schedel verbrijzelde. Hij kwam iu een be- deakelijken toestand te Perpiguau. Al de andere reizigers werdeu insgelijks van hun geld en ju- weeleu beroofd. SLUIS 11 Nov. Naar men verneemt is in den nacht van Zaterdag op Zondag op eene hofstede ouder de gemeente Ooslhurg de bliksem gesla gen in een hondekot en heeft den daarin liggende houd gedood. SLUIS, 11 Nov. Ook in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaahderen wordt zeer geklaagd over de algemeen hoogo waterstand. Op sommige plaatsen is het zoo ergdat de meuschen hunne woningen niet kunnen verlaten niet alleen maar dat do haarden waarop zij moeten stoken ou- derwaler loopeu. Dit is zeker een gevolg van de slechte suatie waarin echter eerlang zal kuunen voorzien worden; want, naar wij vernemen, wach ten de uitwateriugswerkeu alleen op het sluiten of liever gesloten zijn van den nieuwen zeedijk welke eergisteren (Zaterdag) met aanvankelijk goed succes is dichtgemaakt althans hij heeft tot he den aan de tijen weerstand geboden en zal dit, naar wij hopeu blijven doen. Er moet met. bui tengewone kracht eu energie zijn gearbeid ge worden want naar bet oordeel van deskundigen was het, als het ware, eene onmogelijkheid om dieu dag te sluiten. Wij weuschen de aannemers van harte geluk, die reeds zooveel tegeuspoed hij dit werk hebben ondervonden. De rivieren zijn op verschillende plaatsen van ons laud geducht gezwollen, zoodat vele landerijen ouder water geloopen zijn. Dal meu er in en om Amsterdam over te klagen heeltblijkt uit do opgaven vau den waterstand. Het hoogste punt was er gisteren bereikt, namelijk 13 duim onder A. P. üe toestand van Delfland en Rijnland is evenmin gunstig. Zoo meldt men aan de Leid. Ct. De boezem van Delfland verschilt nu met dien van Rijnland weinig in hoogte. Met den dag is het water iu de polders en iu de boezems eenige liijnlandsche duimen gestegen. Op het land kan geen werk meer verricht worden en de bosschen vau eenige buitenverblijven staan ouder water. In vele kweekerijen waar reeds geruimeu lijd het leggen vau duizenden bloembollen o. a. uit gesteld eu steeds op den van het water bevrijden grond gewacht werdhebben do onophoudelijke stortregens alle kans daartoe benomen. Voor eu aleer die schroomelijke watermassa en dan nog wel met een gunsligen wind, naar zee zal afge voerd zijn, is het winter. En verder: Tot kort voor Kerstmis van 1870 had het bijna vier maanden zwaar geregend en daarop volgde een vrij langen winter, doch er is in de 36 van de 45 dagen, dat het nu geregend hoeft, veel meer gevallen dan toen. Daar Kerstmis nu nog zoover verwijderd is, kon het natte weer nog wel wat aanhouden, waardoor het spreekwoordelijk „vroeg malen veel malen" ook thans bewaarheid zou kunnen

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1