NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VUAROEREN. N°. 87. Dertiende Jaargang. A0 1872. Dinsdag 5 Novemb. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeelaud 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverlentiën van 1-3 regels ƒ0,73 elke regel daarboven ƒ0,121/). Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiëo en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den.Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG IE. Te Brussel is een persoon gearresteerd, die on langs zich schuldig maakte aan het stelen van diamanten te Metz en ook elders Van zijn talent als gauwdief blijk heeft gegeven. Te Be'rlyn trad hij voor eenigeü tijd bij een juwelier binnen en zocht een dames-kleinood uit. llij was zeer net gekleed en in toon en manieren scheen hij een voornaam heer. Terwijl hij bezig is aau het zoeken en kiezenpasseert een majoor der garde die hem ziende naar binuen snelt en hem geluk wenscht met zijn aanstaand huwelijk met eeno jonge schatrijke markiezin. „Voor haar zocht ik juist eon cadeau,1 antwoordde de eerste en de beide heeren zoeken uu samen ea kiezen ou ein delijk een prachtig stel diamanten uit. Maar ais de eerste betalen wil, ziet hij, dat hij op verre na niet genoeg geld bij zich beeft. Dat doet hem leed, want zijne aauslaande vertrekt spoedig en hij wilde hel haar voor haar vertrek aanbieden. Maar alles wordt gevonden; hij gaal naar ziju hotel en de majoor zal zoo lang wachten, tegen welke schikking ook de juwelier geen bezwaar maakt. Intusschen gaat er een half uur, eea uur voorhij eu de aanstaande echtgenoot der markie zin komt niet terug. De majoor wordt ongeduldig: kijkt herhaaldelijk opzijn horlogefc hij heeft dienst. Hij moet heeu. De juwelier verzet zich natuurlijk hiertegen; er volgt een twist; de majoor, wiens borst met ridderorden bedekt, is, acht zich beleedigd; hij wil zijn sabel trekken. Gelukkig komt een hoofdagent van policie voorbij deze treed binnen. Men legt hem de zaak uit en de ambtenaar van politie ziet zich tot ziju leedwezen, gedwongen den majoor te verzoeken hem naar het bureau te volgen. Hij noodigl den juwelier uit zich daar eveneens te vervoegen, wanneer de kooper der juweeleu bij hem is geweest. De juwelier wacht en blijft wachten, niemaud verschijut. Hij begeeft zich Uu naar hot bureau van policie, maar daar is niets, van de zaak bekend. De drie heeren waren collega's dieven. DÜITSCHLAND. De Koning, van Beieren heeft 503 centenaars geschulmetaal van de iu den laatslén oorlog veroverde Fraqsche kanonnen voor die kerkelijke gemeenten beschikbaar gesteld die geene kerk klok kuouen bekostigen. Hef luchtschip dat le Brunn vervaardigd wordt op hetwelk, volgens den uitvinder, evenais - de schépen te water, naar bet roer zal luisteren is bijna gereed. Do ballon is cilindervormig, van zijde met caoutchoucovertrokken. Ëene gaz- ma.chine van vier paardenkrachten is iu het. voorste gedeéltë van het schuitje geplaatst. Het roer be vindt zich van achteren, Er zijn zeven zitplaatsen in. Men lie.rèkeiit dat bet 20 mijlen per uur zal kunnen afleggeu, in welke 'richting men maar wil. Op bel laatst dezer week zou eeu proeftocht worden ouderuómeu van Brunn naar Wischau. Laatstleden Zaterdag stegen iiit de chignon eener dame, die door de Friederichslrasse le Berlijn ging, geweldige rookwolken, en weldra bleek dat de geweldig groote chignon, die voor bet grootste gedeelte uil kunslhaar bestond in brand geraakt was. Waarschijnlijk is deze brand aau kwaadwil Maandag laatst ontstond in een magazijn le Luik brand, en men kou, op 't oogenblik der ramp, niet denken, wat er de oorzaak mocht van zijn. Hel schijnt dal deze gesticht werd door eene kat die eenige doozen lucifers van eeue plank deed vallen. De lucifers geraakten in brand en het vuur zette zich over aan eene groote kist, waarin voor 6000 fr. zijden gaze lag. die gansch is opge brand beuevens audere koopwaren. De brand werd echter spoedig gedempthet was des nachts dat de ramp ontstond do iuwoners sliepen vast, en de pompiers moesten hunne deur inloopen. Gelukkig was alles verzekerd. ligheid toe te schrijven. Toen men de dame op merkzaam maakte op het gevaar waarin zij ver keerde liep zij in eeu huis, waar zij zich van haar valsch haar ontdeed en bleek hetdal vau haar echt baar geeu enkel gezengd was. Misschien had zij er geen Dinsdag morgen, rond 9 uur, hoorden de sol- dateo welke op de opene plaats der kazerne van Versailles stonden eensklaps een geweerschot. Eenige oogenblikken nadien zagen zij eeu tamboer van het regement met eeu geweer in deu arm hen voorbij snellen. Terwijl zij hem achterna liepen, gingen anderen in dè kazerne, om te zien wat er gebeurd was. Daarop een kamer, vonden zij den tamboer-majoor in ecuen bloedplas ïiggeunaast hem stoud een klein meisje ie weenen. Ziehier wat er gebeurd was: Des mor gens had de tamboer-majoor eeue lichte straf aan den tamboer opgelegddeze had tot het einde der exercitie gewacht om zich le wrekeu. Alsdan was hij met een door hem geladen geweer bij deu tamboer-majoor gegaandie gerust naast het venster zal met ziju dochtertje zes maanden oudop den arm. De veroilterde tamboer mikte en schoot hem dood. Onmiddellijk her laadde hij zijn geweer eu uam de vlucht. Toen men hem wilde aanhouden, schoot hij zich-zelven door het hoofd. De tamboer-majoor was slechts 38 jaar oud hij iaat eene vrouw met vier kin deren achter. ENGELAND. „Ledigte in de Eugelsche wet." Onder dien titel leest roeu het volgende zonderling geval iu den „Times:" Een inwoner van Chatham zag in het midden van zekereu nacht een mandie zijne vrouw duchtig aframmelde, en dat nog wel op de straat. Hij riep eeu policieman met iuzicht om dien brutalen kerel le doen aauhoudeawelke op zulke beestachtige wijs zijne echtgeuoote sloeg. De policieman verklaarde echter, dat hij 't recht niet had cëu man aan le houdeu die zijue vrouw slaatten minste dan niet wanneer, zij er geene klacht over indient. De inwoner van Chatham eindigdena talrijke pogiugen met er in te gelukken den echtgenoot voor eene rechtbank te dagen waarop deze zelfs iu bet geheel niet poogde te ontkennen, dat hij zijne vrouw met alle macht had afgeranseld. De vrouw was zwak genoeg of zag haren beul nog te gaarne om zelve eene klacht tegen hem iu le dieneneu de rechter verklaarde hieropdat hij in dergelijk geval gee ne macht had om den schuldige te straffen. De rechter, zegt de briefschrijver, heeft zekerlijk moeten verontwaardigd ziju, bij het vernemen der omstandigheden van die lage handelwijs tegenover eene zwakke vrouw: maar boe jammer, dat de kerel ziju houd of zijn paard niet geslagen had. dan zou hij wel gestraft worden! Na im mers was het slechts zijne vrouw! ITALIË. De overstroomingen in Italië hebben niet alleen eeu geduchte stoffelijke schade aangericht, maar ook verscheideue menscheu ziju daarbij' op eene jammerlijke wijze omgekomen. De dagbiadeu van Florence eo van Rome behelzen deswege aandoen lijke bijzonderheden. Jn de gemeente Casseliina a Torre is bij bet doorbreken* van een dijk een groot huis onder water gezet waarin verscheidene ge zinnen bij elkander woonden. Vele dier bewoners hebben zich nog in tijds door do vlucht kunnen redden, maar twee buisgeziuueu, waartoe kinderen en ouden van daP,. a behoorden zijn door den vloed verrast, voordat zij het voorbeeld der anderen haddeu kunnen volgen. Zekere Pasquale Coppine, een schoeumaker beeft bij die gelegenheid zijue 25jarige zuster voor zijne oogeu zien verdrinken, zonder dat hij baar hulp kon toebrengen. Zijn oude vader werd insgelijks door den geweldigen stroom medegesleept, maar bad de tegenwoordig heid vau geest om een vensterbout te grijpen eu kracht genoeg om, ofschoon hij tot den hals in hel waLer stond, zich drie uren lang daaraan vast le klemmen. Een ander bewoner, jVlanceui ge naamd, mede eeu werkman, wilde, na, eerst twee kinderen in veiligheid gebracht te hebben, naar zijne woning terugkeerén om zijne vrouw eu twee kiuderen een knaapje van drie jaren en een meisje van acht maandenle redden maar hij werd. vlak bij zijn wóning gekomen, door het water teruggeslagen. Toen de vb.:J v,ee uren later begon le wijken, ijlde de ongelukkige met verscheidene zijner buren naar het huis terug, doch te laat, helaas! zijne vrouw lag zielloos op het bed uitgestrekt, het knaapje nog aan de hand houdende en met de zuigeling aan hare borst. In hel zelfde huis heeft een achttienjarig meisje zich nog een, geruitneu tijd aan de leuuing vau een trap vastgeklemd, maar eindelijk werd zij door de golven weggerukt eu naar eéo kelder gespoeld, waar men haar later ontzield terugvond. In een kamer naast die, welke door Manceni bewoond werd, heeft men insgelijks, bij het dalen van het water, hel lijkje van een kind van auderhaif jaar gevoudeu. EILAND VOORNE. Hebben de aanhoudende regens allerwege nadeel aan de landerijen en weiden toegebrachtinzonderheid is dit het geval in hel Oostelijk gedeelte van dit eiland. Het vee, dat nog niet is ingehaald, staat tol halverwege de pooten iu het water; vele lauderijen zijn eene ou- afzienbare watervlakte. In den voorzomer is men daarom begonuen met den bouw vaa 3 watermo lens, onder Zwartewaal, Nieuwersluis eu Heenvliet, doch ook hier openbaart zich gebrek aan energie, ze zijn op verre na nog niet gereed. Het werk dat de landbouwer zoo zeer gehoopt had, na het binneuhaleu van deu oogst gereed te zieu zal wel niet vóór half December gereed ziju. De schade zal groot zijn. Zaterdagevond zat eene vrouw op een stoep aan de Bierkade te 's Graveuhage met eeu dooden zuigeling op den schoot. Volgens verklariug van een inmiddels geroepen doctor, moet het kind ten gevolge van uitputting en gebrek gestorven zijn. Uit Enschedé schrijft men, dd. 30 Oct.„In eene oulangs gehoudeu vergadering vau ingezetenen der aanzienlijke gemeente M. in de provincie O. had het volgende incident plaats Een van de hoofd onderwijzers (minimum-lijder) vertelde aau eenige boeren, dal er sprake van was, om bel minimum van 400- op 7ü0 te brengen. „Oc/i,"' zei een rijke boer. taot ze daor toch nich mee beginnen lean u toch verslavenzei de man, die van 400 met vrome en kinderen ieven in jet. dat ik of ecnig lid van m'jn familie zelden of' ooit vleisch te eten krijg." Mot rnen meister dan ook at vleisch èttenwas des rijken boers opmerking. (Historisch.)" Onder de rubriek „Pluksel" beval de Spectator het volgeude „Oulangs heeft de een of andere courant de heugelijke tijding verkondigd, dat de sctiako bij het corps muzikanten van de koninklijke scherp schutters der Veluwe door den ko;i)<tk wordt ver vangen. Deze tijding is met eeu onverklaarbaar stilzwijgen begroet. Om twee redenen vooral is dit bevreemdend te noemen. Vooreerst, omdat nu zonneklaar blijkt, dat de landsverdediging mei kracht ter hand genomen wordt on aizoo eene beschamende ies wordt toegediend aan die betwe ters, die nog steeds durveu beweeren, dat de ver dediging te wenscben overlaat. Ten andere, en inzonderheid omdat uu de sleutel gevonden is vau het vertrek vau deu Pruisischeu gezant uit den Haag, waarover prof. Vreede zich zoo terecht ontrustte. Genoemde diplomaat zal denkelijk van hel voornemen tot de invoering van den kolbak op zoo ruime schaal de lucht hebben gekregen en daarom in allerijl zijn gouvernement van dat dreigend evenement zijn gaan verwittigen, 't Is le hopen, dat onze bewindslieden er in geslaagd z;.jn, de rechtmatige ontsteltenis van het hof van Berlijn lo doen bedaren, en dat do aanmaak san

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1