NIEUWS-EJLADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N.° 85. Dertiende Jaargang. A0 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. s L 11 s c ranuMD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Flmcrlorv daarboven 0,12]/2. Groote letters naar hel getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco UHlbUdQ v/UlUL)oI regels die /.ij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijko Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende, benevens Adverleutiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIË. BRUGGE2fi Oct. Den verleden nacht heeft een beschonken onderofficier van het le jagers te paard de inwoners der Spaojaardslraat erg in hunne rust gestoorddoor zijn geschreeuw en getier en het kappen met zijn sabel op de straatsteenen, dat er vuur uitsprong. Een uitweg deukende te hebben, is bij eiudelijk in hel Ha- nenslraatje gegaan, dat zonder uitweg is, en heeft met zijn zwaard op de deur gewerkt van de estaminet den Haan. Toen de landverdediger weg wasis een jongen uil het Haantjeschier in nachtgewaad, naar de policie gaan klagen, welke met de palrouilje den onder-officier zelfs tot in de kazern opgezocht en gevonden heeftzoodat hij bekend is. 'Het is te wenschen dat hij zijne straf niet zal ontgaan. Woensdag rond de middag, werd eene koe behoorende aan den heer Peere naar het slacht- huis te Brugge geleid. Gokomen in de Hauwers- straat, werd, het dier hoorndol; hel ontsnapte aan zijoen geleider, liep langs de vesten en door de lauden tot aan het Boompje alwaar het begon langs de spoorbaan te loopen. Op dit oogenblik kwam de trein van Oostende aangereden en het dier wierp er zich woedend legen. Dé koe werd in stukken geredenen de schok veroorzaakte de onlriggeling van twee rijtuigen zonder verder ongeval. De reizigers stapten uit den trein en kwamen te voet naar Brugge. De trein is eerst om 2 ure naar Gent vertrokken. Te Luik is iets voorgevallen dat nog al sensatie maakt. Dezer dagen werd daar een grafteeken onthuld bij inschrijving opgericht voor de nage dachtenis der Duiische soldaten, die tijdens den oorlog van 1870—1871 in de Luiksche ambulauces overleden zijn. Het monument is een zuil met deu Pruisiscben adelaar er boven op en omringd door vier stukken geschut, tot dit doel afgestaan door keizer Welhelm. De plechtigheid geschiedde in tegenwoordigheid van Duiische militairen, van eiken graad of rang één van kolouel tot soldaat. Eene groote volksmenigte woonde de handeling bij, en zoowel op het kerkhof, waar het gedenkteeken is geplaatst, als op den weg, dien de stoet aflegde, hoorde men sissen, fluiten en: „Weg met Bismarck 1" roepen. Van waar kwamen deze jammerlijke manifeslatiën Hebben Franschen ze zich ver oorloofd Hebben ultramontanen gemeend op deze wijze te moeien lucht geveu aau hunne gramschap over de verdrijving der Duiische je- zuïleu Niemand weet het. doch die onzekerheid baart hier veel bekommering. De miuisler van buiteDlandsche zaken heeft een bezoek van ver ontschuldiging afgelegd bij den waarnemenden Duitschen gezant 'de opvolger van den heer Von Balan is nog niet benoemd), en hel is te hopen dat de zaak geeue gevolgen moge hebben. Zondagavond is tusschen Brussel en Aalst op den treiu die uit eerstgemelde stad om 6 ure naar Gent vertrekt, een ongeluk gebeurd. Een soldaat leunde tegen de portel vao een wagon, toen deze eensklaps openvloog en de ongelukkige uit deu wagon op'den weg nederviel. Men denkt, dat hij zal gedood zijn. Ziehier een nieuwen trek van het vernuft der honden. De heer N...te voet van Leuze naar Lessen gaande leidde zijnen hond mede waarvan hij zich wilde ontdoen doch daar hij hem niet wilde verdrinken, verwurgeu noch doodschieten, besloot hij hem onderwege verloren te leiden. De houd welke in plaats van welwillende woor den slechts bedreigingen kreeg, scheen het ont werp zijns meesters te begrijpenhij wilde hem niet verlaten. N..., gedwongen te overnach ten om zijne zaken af te doen, ging naar de her berg en zeide lot zijn makker 'voor goeden ®vond: „Morgen jongen, neem ik den trein eo 'aat u hier staan." Daarna legde hij zich te bed. Des anderen daags was do verwondering van N... groot, toen hij gewaar werd dat hem eene kous en ziju ont- dervest ontbraken. De waard werd ondervraagd en beweerde dal er niemand auders in huis geslapen had. Men ging op zoek, en iu een hoek vond men den hond op de kous en hel ondervest liggen. Het arme dier had door dit middel ziju meester willen beletten zonder hem le vertrekken. N..., het vernuft van ziju hond bewonderende, over laadde hem met streelingeu en trachtte niet meer er zich van te ontdoen. FRANKRIJK. De koning der Nederlanden wordt in de eerste da gen der maaud November te Parijs verwacht. Z. M. zal het incognito behouden en onder den naam van graaf van Neuwijk reizen. De Figaro zegt, dat Prinses Pierre Bonaparte nog altijd te Londen kleermaakster is. Mev. Pierre Bonaparte gebruikt vlijtige werkmeisjes alle Fransche en heeft bovendien nog vier eerste werkstersdie met haar eteu en die bo ven vrije inwoniug, eten, drinken, verwarming en zuivering maandelijks 200 franks loon ont vangen. De salon der Prinses waarin de kalan ten ontvangen wordendie bijna uilsluitend uit de groote aristocratie van Engelaud bestaan is bovenal prachtig gemeubeleerd. Indien de vrouw Pierre Bonaparte dit ambacht heeft aangenomen is dat wel naar alle waarschijnlijkheid om in de uitgaven van haren echtgenoot te voorzien waarvoor hunne fortuin te gering is. ZWITSERLAND. Prof. J. H. Merle d'Aubigné do beroemde schrijver van de Geschiedenis der Kerkhervorming en andere historische en theologische werken is den 21 u te Genève overleden. Men vond hem des morgeus dood op zijne legerstede den vori- gen avond had hij nog in deu kring der zijnen doorgebracht. Hij bereikte den ouderdom van 72 jaren. SLUIS 28 Oct. Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante hoofdonderwijzers-betrekking alhier acht sollicitanten aangemeld. Het vergelij kend examen zal omstreeks half november a. s. plaats hebben. In Onze Roeping doet de redactrice mejuffrouw Betsy Perkeen beroep op de medewerking van alle dames, „die van de noodzakelijkheid zijn doordrongen, dat er iets worde ondernomen tot sluiiiug van een oogeu- schijnlijk alleronschuldigst kwaad (do weelde en de wansmaak in de kloederdracht), maar dat on danks dien schijn eenmaal de jammerlijkste ge volgen zal na zich slepeu," tot het oprichten van een anti-weelde- of anti-modebond. Deze bond zouvolgens de bedoeling der geachte schrijfster, geenszins ten doel hebben „terug te gaan tot den tijd der nationale kleederdrachtmaar om in het al gemeen alles te weeren.wat in strijd is met het schoone en het ware vast te houden aan hetgeen daartoe door de mode zelve mocht worden voor geschreven doch overigens zooveel mogelijk zich te onttrekken aan de telkens wisselende wetten uitgevaardigd door vrouwen die niet één onzer wellicht de zusterhand zou willen of durven toe steken tenzij om haar vau den afgrond le redden, die aan hare voeten gaapt/' Bij voortduring vertrekt een groot aantal per sonen uit Veeueudaal naar Duilschland, o. a. naar de omstreken van Duisburg Metz enz. Het zijn meest allen fabriekarbeiders, die hier met hard werken in deze dure tijden nauwelijks nog hun brood kunnen verdienen. Lieden die er zich reeds vroeger heen begeven hebbenzijn teruggekomen en vertrekker, nu weder met hun geheele huisgezin. Zij verzekeren dat ze er volop werk viuden en van f 2 a f 2,50 iu plaats van het tegenwoordige loon van 50 cents daagste verdienen. Geen wonder, dat dit velen verlokt, derwaarts te vertrekken. Sommigen meeneu hierin eene staatkundige handeling van Prins von Bis marck te zien die op deze wijze in de nu door het vertrek der Franschen ontvolkte rijkslandeu, Elzas en Lotharingen, eene rustige bevolking wil planten. Maandagavond te ruim 9 ure hadop den Vijverberg te 's Hage een vreemd schouwspel plaats. Eeu burger, een matroos eu twee militairen hadden twist met elkauder over de zwemkunst, tueu de burger plotseling in deu Vijver sprong ten einde de stelling proefhoudend le bewijzen dal hij een „bol" was in de vaart. Het bleek echter, dat hij niet zulk een buitengewoon geuie was als hij veronderstelde, althans hij zou zéker verdronken zijn, zoo niet de malroos, zijn broeder, hem had gered die hierdoor levens bewees, dat hij de beste zwemmer was. Dat echter een en ander onaangenaam was voor de voorbijgangers bewees de omstandigheid dal eene dame, die 't alles zag, in zwijm viel. Zij werd echter spoedig weder bij gebracht. In Frankrijk is geheel 't leger hervormdPrui sen doel niet anders dan het zijne gedurig her vormen Rusland is daar volop mede bezig in Oostenrijk loopt de legerhervorming omtrent ten eindeiu Spanje is de wet die '1 leger moet her vormen reeds bij de Cortes aangekondigd, even zoo in Nederland. Hervorming wil telkens zeggen versterking. Het eene versterkt zijn leger omdat T andere het doet; het eerste versterkt dan nog meer om weer boven te zijn; het tweede blijft op nieuw achter. En zoo gaat dat nu in ons arm Europa!!! (Het Recht.) Cecilia de bekende maunen-zangvereeniging vau 's Hage heeft eene nieuwe en dubbele zege behaald. Uit Parijs is bet bericht ontvaugen, dat deze vereeniging den eersten prijs heeft bekomen iu de eerste afdeeliug van het groot iuternationaal- concours, benevens den eersten prijs van de uil- voering prima vista. Aau blijken voor belangstelliug zal het bij hunne terugkomst den zegevierende leden niet ontbreken. Dit al hetgeen men omtreut het aanvaren van de Batavier door het Turksche schip verneemt, zegt de Arnb. Crt., moet men bijna tot de con- clusio komen, dat, zoo geen opzet, dan toch achteloosheid eu onkunde oorzaak van de ramp zijn. Zij houdt daarom een streng onderzoek, voor noodig en mocht het blijken dat het Turk sche schip schuld heeft, dan vertrouwt zij, dat de Nederlaudsche autoriteiteu zich krachtig de belaugen ook der passagiers vau de Batavier zullen aantrekken. Voor eenige dagen had te Utrecht het volgende plaats Twee mannen, hoofden van huisgezinnen, waren overeengekomen om zich stil uit de voeten te maken, met achterlatiug van hunne huisgezin nen. Teneinde hun voornemen vrij ten uitvoer te kunneu brengen, zochten zij middelen om huune vrouwen te verwijderen. Daar eene dezer juist iu het kraambed lag, wendde haar man pogingen aan omgeholpen door zekere onrubarende ver schijnselen bij de vrouw en de bekendheid, dat zij vroeger reeds in 't krankzinnigen-gesticht was verpleegd geworden, haar op nieuw daarheen te doen voeren; hetgeen hem gelukte. De ander verzocht daarop zijne vrouw om voor enkele dagen t huishouden bij den eerste te gaan waarnemen om in de eerste verzorging der kinderen le voor zien. Deze gaf hieraau gehoor. De mannen u. vrij spel hebbendemaakten alles le geld w;-J onder hun bereik viel en lieten daarna niets meer van zich hooren. Men verbeelde zich deu toestand der vrouwen, toen zij tot de ontdekking der waar-

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1