NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N.° 83. Dertiende Jaargang. A0 1872. Dinsdag 22 October BUITENLAND. BINNENLAND. shischSmkbiad Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12,/2.—Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Men meldt uit CharleroiEen volwassen ever zwijn gestemd en zacht als een schaap, wandelt alle dagen in de straten onzer stadwaar het door de kinderen gestreeld wordt. Dit weerloos dier, dat zoo op zijn gemak schijnt in eene volkrijke stad als in de boschen van de Ardennen, waaruit het komthoort toe aan een hotelhou der van Charleroi. B Nopens de ramp van deD Belgischen driemaster Charles, op de zandplaat Rammekens verbrand vernemen wij nog het volgende: Gelijk men weet was de bemanning van het schip aan boord gebleven, om in den nacht het vaartuig gade te slaanen daar het zeer koud was, had men vuur in de kombuis gemaakt. Bij het afgaau der tij was het schip op zijde gaan liggeu, en naar men veronderstelt, moet er vuur uit de kombuis op het dek gevallen zijn want eensklaps stond het vaartuig iu vollen brand. Er was dour het gedurig pompen, om het schip droog te krijgen, veel water gemengd met naphte over het dek geloopen en daar die laatste stof licht mtbrandbaar is, moet hieraan de oorzaak der amp geweten worden. De lading van den Charles "bestond uit 600,000 kllogr. naphte, Te Vlissingen heeft men een pelroleumketel toebehoorende aan de Charles, opgevischt; hij was totaal leeg gebrand. De Progrës de Charleroi houdt vol, dat de prijs der steenkolen zal afslaandewijl de mijnen in Engeland nu zooveel voortbrengen, dat de groote gestichten hier en in't noorden van Frankrijk hun nen voorraad hebben dat de werkstakingen op houden en de opbrengst zal vermeerderen en het verbruik zal verminderen. Alzoo zou het eveuwicht welhaast hersteld ziju. Het publiek vraagt zeker niets beter; dan de woorden van den Progrès be waarheid te zien. Het gesticht der belgische kompagnie van rij- tuigan in de Lignestraat te Brusselwas Dinsdag het tooneel van een ongeval dat bijna aan twee persooen hel leven heeft gekost, Hel deksel van den mestput was er in gevallen en een der koet siers liet zich in den put afzakkeuom het er uit le haleu. Hij verdweeu weldra uit het gezicht zijner makkers en gaf op hun geroep geen ant woord. Een hunner daalt af, om hem hulp toe te brengen; het zelfde uitwerksel doet zich voor: er was geen twijfel of deze twee mannen ver keerden in gevaar. Geheel hel personeel komt toegeloopen rond den put en men vraagt zich met scbrik af, wat er te doen is. Karei Delsende laat zich op zijne beurt iD den put afdalen, maar nauwelijks was hij beueden of met zwakke slem hoorde men hem roepen „trek mij op ik kan niet meer." Men doet wat hij vraagten na eenige minuten adem gehaald te hebbendaalt hij op nieuw ia den putditmaal brengt hjj een zijner makkers bovenook den andere brengt hij na ongehoorde pogingen terug uit die ge vaarlijke plaats iu het volle daglicht; deze was bijna dood. De zorgen van een geneesheer werden bem toegediend en men hoopt hem le redden. De eerste heeft zijn werk reeds kunen hervatten. DUITSCHLAND. De Pos8ner Zeitung bevat hartroerende bijzon derheden over de vreesseliike ramp, waar van de synagoge van Ostrovo hei tooneel is geweest. Het was zeven uur 1s avonds het feest der Ver zoening was sedert anderhalf uur begonnen. Eene dichte menigte vulde den tempel. De gaslichten doofden eensklaps uit. Doch daar het hoogere koor, aan de vrouwen voorbehouden, nog verlicht was door eene zekere hoeveelheid waslichten, zou jjet ongeval geene erge gevolgen gehad hebben es te meer daar de mannen, die beneden in het donker stonden, de vrouwen toeriepen op hare dlaats te blijven; geene onrust te hebben en P verzekerden, dat er geen gevaar was. Maar eens klaps werd van buiten „brand geroepen; Men weet nog niet waarom en door wie dit geroepen werd. Het meerendeel der vrouwenzinneloos van schrik, drong naar de deuren, en wel met zooveel geweld, dat verscheidene personen dood- gedroogen en onder de voeten getrapt werden. Tot hiertoe zijn 26 lijken gevonden, 21 vrouwen en 5 kinderen. Men spreekt verder van vele an dere erg gekneusde persoueo. Twee christen meisjes, die uit nieuwsgierigheid naar de synagoge gegaan waren zijn insgelijks gewond.41 De vloer van den tempel was bestrooid met stukken van uurwerken, doekspelden en juweelen. De Internationale maakt in deze dagen groote vorderingen in dit Rijk. De werkstakingen zijn er aan de orde van den dag. Te Breslau hebben de kleermakers, de schoenmakers, de meubel makers, de bakkers, de molenaars de spoorwag- gonmakers de werkzaamheden gestaakt; te Ber lijn de meubelmakors en steenhouwersle Daut- zig de scheepstimmerlieden te Hamburg de ma trozen te Leipzig de zadel- eu glazenmakers. En zoo vermoorden de werklieden zeiven de nationale welvaart. FRANKRIJK. Een losser in de Hallete Parijsheeft zich drie vingers moeten laten afzetten, ten gevolge der beet eener rat. De beet der rallen is vergif tig en kan zoowel als die van razende honden de ergste gevolgen hebben. Te Parijs kwam een vreemdeling, rond 11 uur des avonds over den Boulevard de Sebastopol. Eene jonge dame ging voor hem en liet haren geborduurden zakdoek vallen. De heer raapte hom op en gaf hem aan de dame weder. Een gesprek ontstoud, en het gevolg was, dat de heer de dame medeleide naar een koffiehuis, waar eenige ververschiugen genomen werden. Bij de betaling van het genotene, liet de heer zien dat hij voor 5 a 6000 fr. aan bauknoten in zijue por- tëfuille bezat, die hij in een zak van zijn overjas stak. De dame bracht den heer in hare kameren deze leide zijn overjas op een stoel. De dame had een klein stukje kaars aan gestoken dat dreigde uit te gaan. Zij ging er beneden eene andere halen, zeide zij, droeg het eindje kaars medeen liet den heer alleen in de duisternis. Na geruimen tijd kreeg mijn heer achterdocht ging naar zijnen zak en zijue portefeuille was verdwenen. Op reis kan men niet te voorzichtig wezen tegenover personen die men Diet kent. De hoe ren V. en S., kooplieden reisden met den nacht trein vau Parijs naar Naules. Zij zaten in een coupé eerste klassewaar een derde persoon eveneens plaats nam. Men sprak over velerlei zaken ook over wijn. De vreemde haalde ein delijk uit zijn reiszak eene flesch te voorschijn en liet de heeren van zijaen wijn proeven. Deze was uitnemend en men dronk de flesch uitof liever de beide kooplieden dronken ze uit; de geluk kige bezitter van dien fijuen wijn bracht het glas slechts even aan de lippen. Den anderen morgen had de conducteur alle moeite om de slapende reizigers wakker te ma ken. Eindelijk oulwaakten zij maar hun reisge noot was verdwenen met hun valiezen horloges eu kettingen. ZWITSERLAND. De maatschappij der geschiedenis van de oude Zwitserscbe kautons heeft eeu ouderzoek gedaau naar de legende van Willem Teil. Deze geleerde maatschappij is tot het jammerlijk besluit gekomen, dat er nooit een landvoogd met name Gesier noch een Willem Teil bestaan heelt. Gevolgelijk heeft Willem Teil nooit gewei gerd zijn hoofd le onlblooten voor den hoed van den landvoogd; moest bij nooit met een kruisboog deu appel van het hoofd zijns zoons schieten ofschoon de boog zelvedie voor dit heldenfeit gebruikt werd, uog heden te Zurich ten toon ge steld staat. Willem Tell is nooit onder een storm het meer van Lucerne overgevaren is nooit op de Tellrots aan wal gesprongen heeft geene aan spraak tot de landbewoners in do bergengte van Russnachl gehouden en ook den landvoogd Ges- Ier niet vermoord Er is nog meer de inwoners van Uri, Schweiz en Unterwaldenzfin nooit des nachts te zamen geko men op den berg Rutli, zoodat volgens hel ou derzoek dier geleerde maatschappij, de heele le gende der bevrijding van de Zwilsersche repu bliek in het niet vervalt. Eenige ingezetenen van Deventer hebben een verzoek aan den Gemeenteraad gericht om sub sidie te verleeneu voor het bouwen van arbeiders woningen. De Raad maakte bezwaar om het verzoek zooals het gedaau werd iu te willigen, maar verklaarde zich bereid eeue vereenigiog lot verbeteriug eu bouw van woningen voor minver mogenden te subsidiëeren met eene som van f 4000, zoodra namelijk die Vereenigiog voor het gemeentebestuur tien gezonde woningen beschik baar stelt en die telkens voor niet langer dan één jaar, tegen een geringen huurprijs; verhuurt aan bewoners van huizen, door het gemeentebe stuur voor onbewoonbaar verklaard. Wat zal men in Sluis doenmet het oog op den huidigen toestand? Men meldt uit MeppelIn veertien dagen tijds zijn op de botermarkten alhier ruim 350,000 kilo aangevoerdeene waarde vertegenwoordigende van ongeveer 400,000 gulden. Naar mea verneemt, stelt zich de firma de Groof eu Comp. te Vlissingen voor reeds in bet volgend jaar een aanvang te maken met bet bouweu van een steeneu badhotelop eenigen afstand verwijderd van het thans bestaande houten gebouw. De concessie voor bel stellen van bad koetsen op het strand is reeds door de bevoegde autoriteit verleend. Het prachtige strand bij die gemeente, dat eerstdaags per spoor te bereiken zal zijn, zal voorzeker in hel gunstige jaargetijde menigeu badgast uit Zeelaüd eo Brabant tot zich trekken. De broeder van den Keizer van Oostenrijk en de zoon van den ex Koning van Napels hebben de residentie bezocht en o. a. bij de Koningin gedineerd. Jl. Maandag zijn zij naar Haarlem en verder naar Amsterdam vertrokken. Men verneemt aangaande den braud te Amster dam nog de volgende bijzonderheden: De perceelen hebben in het algemeen geleden, en zelfs meer dan dat, hetwelk in de onmiddellijke nabijheid der fabriek door den heer Van der Brugh bewoond wordt. Van al de huizen naar gissing wel 100 meters van de fabriek gelegen zijn de glazen gesprongen in sommige zelfs de ramen totaal vernietigd. Zelfs iu den omtrek van het Amstel-Hotel, aan de nieuwe huizen tegenover bet spoorweg-station in de Tulpstraat, bleef schier geen enkel huis van schade vrij. Ook aan den overkant van den bui- ten-Amstël heeft do ontploffing zich doen ge voelen eu schade toegebracht. De laatste perceelen zijn bijna gansch puin ge worden. Gespleten muren ingestorte daken verpletterde of geheel van hunne plaats gestooten meubelen, in een woord onbeschrijfelijk en soms wonderlijkis het tooneel van verwoesting, dat de plaats oplevert. Een ooggetuige verzekert, dat hij stukken muur, naar gissing 100 kilogr. zwaar, op een afstand van 70 voelen in het weiland gevonden heeftijzeren staven uit het fabriekgebouw afkomstig en vier k vijf meters lang, zijn mede op verren afstand in den grond geboord.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1