NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 81. Dertiende Jaargang. A0 1872. Dinsdag 15 October BUITENLAND. BINNENLAND. S111S HHKMBUD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vbijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12'/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverténtiën en gewone Berichten of Mededeeliugen vau Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG IE. Wij vernemen met voldoeningdat een groot getal schepeu met steenkolen dezer dagen uit de kolendistricten afgedreveu zijn in beslemming voor Geut en Brugge, en dat er gedurende den winter betere maatregelen genomen zullen wordeu voor het vervoer der brandstof langs de staatsijzeren- wegen. Men schrijft uit Charleroi, 9 October: In weer wil der talrijke ongelukken, door de petroleum veroorzaakt, zijn er nog vele personen, die on voorzichtig met deze zoo onplofbare en gevaar- Iftke stof te werk te gaan. Eene dame van Chalellet heeft met haar leven hare onvoorzichtigheid be taald. Om hare petroleumlamp uit te dooven blies zij boven 't glas deed aldus de vlam naar binnen terugstroomen, en bracht eene uitbarstiug teweeg, die lamp en glas deed springen. In een oogenblik was deze ongelukkigs vrouw do»r de vlammen omringd en bekwam zulke hevige brand- wondeu dat, iu weerwil van al de verzorgiugeu, die haar werden toegediend, zij twee uren daarna in de vree9elijkste pijneu bezweek. Wanneer zal men in de huisgezinnen de noodige voorzorg nemen, oin zulke schrikwekkeude ongelukken te vermijden DU1TSCHLAND. Homburg wemelt van spelers en schurken. De orde is geheel gestoordgeen uur gaat in do speelzalen voorbij zonder ongeregeldheden. Dief stal en twist nemen dagelijks toe. Onderwijl gaat de Malthezer ridder der fortuin voort de bank to plukken. Aan de inwoners van Homburg was het tot dusverre verboden de speelzalen te betreden. Thans zijn ook voor hen de deuren geopend en is bet hun vergund hunne zuurverdiende pennin gen op de roulettetafel te offeren. Men zegt, dat de regeering tot die vergunning is overgaan, op dat de burgers door de toevallige schade zouden |eeren, hoe nuttig de sluiting dier speelhel is. FRANKRIJK. Een huwelijk zonder voorbeeld is de verledene week iu de gemeente La«combes nabij Bezons gevierd. De bruidegom is 74 jaar en de bruid 7*2. Maar door eene nog merkwaardiger bijzonderheid, waren do toekomenden bijgestaan, de eene door zijn vader, oud 107 jaar, do andere door hare moeder, oud 104 jaar. De genoodigden waren ten getale van 80, allen zonen, kleiuzouen en neven der gehuwden. Na het bruidsmaal werd het bal geopend door den vader en de moeder der ech telingen die eenen menuet dansten tot groote voldoening dor aanwezigen. Hel hal duurde tot 6 uur. 's morgens en eindigde met een tweede eet maal. Hiernevens eenige wetenswaardige bijzonderheden over den beruchten smokkelaar Delannoy. Deze kerel geneert zich niet, om aan 't hoofd zijner bende, op slap Orchies en Fliues te doortrekken. Hij maakt zijn gelaat zwart, en is gewapend met eene lans en een revolver. Eerst wauneer hij voorbij de laatste huizen is, rijdt hij in galop. Als hij in eene herberg siilblijft, doet hij niemand leed, maar plaatst zich aan de deur op post, na al de vensters geopend te hebben en laat geen der drinkers buiten gaan; men kent in de streek zijne gewoonten, en iedereen gedraagt er zich naar. Er zijn zelfs lieden, ja meiers en garden, die met hem kliuken. „Bahzegt men daar, Delannoy is een goede jongen, hij doet niemand kwaad, en schiet maar op douaniers en gendarmen!1' (Tex- tueel). Stellig is het dat half uit vrees voor den smokkelaar, half uit sympathie voor zijn avon tuurlijk en stout karakter, een groot gedeelte der bevolking van zekere dorpen zijn medeplichtige is. Dus is het uiel te verwonderen, dat de talrijke huiszoekingen, bevolen door den onderprefect vaa Douai, geen uilslag nebben. Men haalt er een aan, gedureude welk Delan- neij verborgen was in een pul met het hoofd al leen boven het water; terwijl de gendarmen schu ren en zolder op twee stappen afslands door zochten. Eene andere maal zat hij bedaard te eten in een huis nevens hetgene men doorzocht. De stoutheid van dien misdadiger is waarlijk fantas tisch, en het gerucht loopt hij zelf heeft het verspreid dat hij zich niet levend zal laten vangen. Het avontuurlijk 'even is een drift voor hem: men zegt dat hij besloten had naar Zwit serland te gaan wonen, maar hij kreeg de ziekte van den smokkelhandel weder en keerde weldra terug ora, hier zijae vroegere tochten te hernemen. ENGELAND. Uit Carlisle wordt een vreeselijk spoorwegon geluk bericht. Hel is weder een sneltrein, die op een oogenblik, waarop'hij niet verwacht werd, op een gereedstaanden goederentrein stiet. Van den sneltrein uit Londen was woensdag morgen vóór Carlisle eeue as gebroken en hij trachtte door groo- tere snelheid hei oponthoud in te halendat door de reparatie veroorzaakt was. Bij Kertlebridge ongeveer 27 kilometers ten noorden van Carlisle stond dwars over de rails éen goederentrein die gesteld werd. De sneltrein met 'wee locomotieven en achttien wagens voer met volle kracht door en over den goederentrein. De beide locomotie ven redcD nog ongeveer 60 el voort tot aan het stati on, waar de eerste lot stilstaan kwam en de tweede met zulk eene kracht werd omvergewor pen dat zij beiden schier tegenover elkander kwamen staan. Twee goederenwagens van den anderen trein waren medegesleept en een er van werd tegen het stationsgebouw geworpeu waar van het uurwerk stilstood, dal daardoor hel juiste oogenblik 8 u. 13 ra. aangeeftwaarop de vroe- selijke gebeurtenis plaats had. De tender en de eerste passagierswageu zijn, zonderling genoeg, weinig beschadigden drie volgende rijtuigen daarentegen zijn iu duizend stukken verbrijzeld en door den schok op elkander geworpen. Sn de eerste oogenblikken kon mennaast de rails staande, weinig er van zien, daar de stoom die uit de gebarsten stoomketels ontsuapte, eu de rook van de beide vuren alles aan het oog ont trokken. Toen echter onthulde zich het afgrjse- lijk schouwspel. De arbeider aau het station snel den ter hulp; zij vonden elf doodenwaaronder de machinist; de gekwetsten waarvan het aantal nog niet bekend is werden voor het meerendeel near Dumfries gebracht. De station-chef is in hechtenis genomen. Onder hendie gespaard bloven was een zeemandie gerust sliep toeu men hem vond terwijl zij die rechts en links naast hem hadden gezeten waren gedood. Een reiziger op den onlangs nabij Carlisle ver ongeluk ten "sneltrein geeft de volgende beschrijviug van zijne gewaarwordingen tijdens dat verschrik kelijk'voorval. Wij hadden gezellig zitten praten, eu 'juist wilde ik "mij neerleggen om wat te rus- leu, toen ik plotseling een vreeslijk gekraak hoorde, ik herinner mij, dat ik mei kracht van mijne plaats werd gesmeten; toen kwam de wand van den waggon met ijs el ijk geweld naar binnen. Ik geloof, dat ik terugweek om den schok te vermij den. Onmiddellijk daarop scheurde de vloer van een en eene groote ijzeren staaf boorde er doorheen. Alles rondom mij scheen met oorver- doovend geraas verpletterd te wordeu. Instinct matig liet ik mij toeu zakken door de opening in den vloer en na den val bevond ik mij op den bodem van een ander rijtuig, naast een paar wielen en eene gebrokene deur. Ik kroop ouder den puinhoop uit, Goddank ongedeerd De puinhoopon vormden een stapel van brokken ijzer en hout, vermeugd met de ledematen van elf personen. In den laalsten lijd trekt in de straten van Walerfort en Framore in Ierland een reizend mu ziekaal de bijzondere aaudacht. Met een prach tig draaiorgel" op een wagendie door een ezel wordt voortgetrokkentrekt hij de geheele streek rond. Tot zoover is aan het bericht niet veel bij zonders en toch is Let een staaltje te meer bij de vele van den exceutrieken geest der Engelschen. De straat-virtuoos is namelijk een rijk grondeige naar, die eene weddingschap van 5000 pd.st. heeft aangegaan, dat hij en zijn ezel, gedurende zes maandenhun onderhoud zullen vinden uil do opbrengst van de straalconcerten op het orgel. Dezer dagen beeft te Breda een lragisch-co- misch voorval plaats gehad. Bij den slager L. K., op den Haagdijk werd door een paar Rijks-amb tenaren eene koe benaderdwegens te lage aangifte. De heeren ambtenaren namen alzoo de koe uiede, om die ten eigen profijte te verkoopen. Pas waren ze met hun beestje op de Princenkade gekomenof de koe rukte zich los en zette het op een loopen. Een IGjarig jongeling, met name Leonardus Kooien, wildo de koe tegenhouden t maar werd door haar in de Haven geworpen. Hij verkeerde reeds in groot levensgevaar toeu J. Vlamings herbergier eu J. Bouw. arbeider, met een bootje kwamen aanroeien die er in slaagden hem uog in tijds te redden. De koe was inlusschen de voormalige Waterpoort uilgeloopen eu werd door do twee kommiezen nagezet, doch is tot heden uog niet teruggevonden. Men meldt uit Arnhem, 9 October Zekere van Druten die twee zijner kinderen in den Rhijn had geworpen, waarvan het eene verdronken is heeft zicb, wellicht door gewetensangst gedreven, uil eigen beweging in arrest begeven. Hij schijnt zicb op de heide te hebben opgehoudeü. Bij een schrijven van den secretaris des Konings, is door Z. M. vergunning verleend aau de Citadel— vereeniging„Wat ook val!' trouw staat pal'' onder bescherming van Z. K. FI. Prins Frederik. der Nederlandengevestigd te Amsterdam, tot het vieren van den 40jarigen gedenkdag der be legering van de Citadel van Antwerpen, 30 Nov. a. s. Alle gerechtigden tot het dragen van de Citadelmedaille en van het metalen kruis, die aan de festiviteiten wenschen deel te nemen gelieven zich schriftelijk aan te melden, ook voor nadere iulichlingenbij den heer J. G. Schaak, Damrak. L 139 te Amsterdam. Wegens de kort heid van den tijd die nog beschikbaar is voor de organiseeriug van dit feest, worden alle belang stellenden verzocht ten spoedigste van hun ge zindheid blijk te geven. (II. bl.) Met ingang van den 1 dezer is op de staats spoorwegen in Belgie een maatregel in werking getreden die voor de groote fabrikanten aldaar van overwegend belaog is. Damelijk de vergun ning om behoudens zekere voorwaarden eigen goedereu-waggons op de spoorweglijuen te doen loopen. Te Numansdorp heeft dezer dagen een belang rijke diefstal plaats gehad. Bij den bouwman Arie Huiser is ecu kist met effecten gestolen ter waarde van ongeveer dertigduizend gulden. Die kist werd bewaard in den kelder, en stond daar achter eenigen manden, zoodat men niet juist den dag van den diefstal weet op te geven. De dieven schijnen in het huis boköud geweest te ziju de politie doet onderzoek. Door het Provinciaal Gerechtshof in Overijssel is eene gehuwde vrouw wegens het wegnemen van drie turven, schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, en te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 45 dagen. Er worden predikanten of candidaten gevraagd, geneigd als zoodanig werkzaam to zijn bij do protestanlsche kerken in Nederlandsch Oo9t- of West-Indië. Men zal niet verlegen worden met te veel aan zoek want die kerk in ons land zelf yind geen arbeiders genoeg.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1