NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. BUITENLAND. BINNENLAND. N®. 79. Dertiende Jaargang. A° 1872. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Flincrlorv Q OnJrvkcn» daarboven 0,12%. Groote letters naar het getal gewone Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco LJlIloUd^ O VJClULl"! regels die zij beslaan, per post 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Alededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Men meldt uit Brugge, 3 October: Wij zijn gelukkig te mogen verzekeren, dat de commissie tot oprichting van het monument ter verheerlijking onzer burgerhelden Breydel en de Coninck, weder en voor goed de hand aan het werk slaatmet het vast voornemen niet te rus ten vooraleer het nagestreefde doel bereikt zij. Zondag werd er eene zitting gehouden, waar ver schillende doeltreffende maatregelen genomen werden. De commissie zal eerlang rekening doen van den toestand harer kas, zooals reeds herhaal delijk gevraagd werd en zooals het noodig is om vertrouwen in hare werkingen te stellen. Men meldt uit Ruiselede, 3 October Voor sommige lieden zijn alle middelen goed om te gelukken; zulks bewijst het volgende voor val dat laatst in onze gemeente plaats had. Ter gelegenheid der jaarmarkt alhier, waren er prijs kampen voor het schoonste vee, het vetste konijn, faet zwaarste koppel kiekens, enz. Welnu, zou men hel kunnen gelooven dat er mededingers waren, die hunne kiekens meer dan een kilo loodkogels van eene erwt groot, langs den bek in deu krop hadden geblazen om alzoo hut) pluim gedierte veel zwaarder te maken om gevolgelijk het uitgeloofde vijffrankstuk te kunnen iopalmeu!... De jury, die gelukkig in tijds van het bedrog ver wittigd waszond op het oogeublikdat de prijs moest toegewezen worden, de nieuwsoortige kie- kenvetters met hunne beestjes uitwandelen. Of er gelachen werd, kan men wei denken. Men meldt uit Luik, 30 September: Eergisterenmiddag ontving een jonge douaan in dienst aan de Guilleminstatie, een telegram, welke hem de dood zijns vaders aankondigde. Hij wendt aanstonds pogingen aan ten einde ver lof te bekomen om Daar zijue streek terug te keeren. Hij bekomt het en gaat vertrekken; maar eenige mededeeingen te geven hebbende aan zijne kollega's, gaat bij over en weer in hel station terwijl de trein van Parijs aankomt. De ongeluk kige wordt door de lokomotief gevat eu op de rails geworpen waar de wieleo van 't konvooi hem over de beenen rollen. Men neemt hem da delijk op, hij .was ijselijk verminkt; één been hield nog enkel aan de romp vast, het andere was letterlijk afgereden en in twee stukken gesneden: H was vreeselijk om te zien. De ongelukkige douaan, een jongeling van 24 jaar. werd naar het hospitaal overgebracht. Men koestert niet de minste hoop hem te redden. DUITSCULAND. De opperrekenkamer te Potsdam heeft nog de handen vol met het nazien en onderzoeken der rekeningen, welke de Duilsch-Fransche oorlog in het leven heeft geroepen. Zij gaat met dien arjjeid te werk zonder aanzien des persoons, en houdt slechts het oog gericht op de trouwe vervulling van haren plicht. Hoedanig de zaken door haar worden behandeld, daar zijn zeer aardige voor beelden van bekend en als een staaltje moge het volgende dienen. Op eene rekeniDg, afkomstig van het hoofdkwartier, werd een naschrift aangetroffen van dezen inhoud: een poud snuiftabak voor den chef van den grooteu generaleo staf (generaal von Moltke) en het bedrag daarvoor uitgetrokken, was 1 thai. 10 silb. Het bestuur ontving van den pre sident der rekenkamer eene berisping, dat zij uit gaven van zuiver persoonlijken aard bad doeu betalen uit de schatkist; van den generaal vou Moltke werd de betaling gevorderd van 1 thai. 10 silb., welke bij aan de schatkist nog schuldig was. Door de betrokken ambtenaar werd het volgende te zijner verdediging aangevoerd hij was van meening geweest, zoo beweerde hij, dat de snuif voor militaire doeleinde was bestemd. De half officieel© Pruisische „Nordd. AHg. Zeil." behelst naar aanleiding van den 1 October een optimistisch artikel over de toekomst van den Elza? en Lotharingen. Hel blad beschouwt hel verlof tot het vertrek van de Fraoschgezinde Elzassers als een bewijs van de groote mate van meusch- lievendheid der Duitschers. Om goede redenen, zegt dit blad, is, overeëukomslig de zachtere zeden onzer eeuw, aan een ieder vrijgelaten geworden om van heden af staatsrechterlijk üuitsch of Fransch burger te zijn, iels wat Frankrijk bij zijne verover- ringen nooit gedaan en zelfs bij annexatie Yau Savoye en Nizza niet in practijk gebracht heeft. Zij die heen gingen grootendeel9 dezulken voor welke hel land nooit een wezeuland vaderland geweest is vinden aan de overzijde der grenzen hun eigenlijk vaderland terug, en het ligt geheel in den aard der zaak en in het beginsel van on zen lijd, hetwelk de menscben naar nationalen afscheidt, dal zij die Fransch gevoelen, ook onder de heerschappij van Fransche wetten moeten leven; in Frankrijk hunne rechten en plichlen uitoefenen en lief en leed met Frankrijk moeten deelen. FRANKRIJK, ïsidoor Gaulhier, oud 22 jaar, wonende te Broc (Maiue-et-Loire) verkeerde sedert negen maanden mot vrouw Bruère, insgelijks "22 jaren outl. Zij spraken af om den echtgenoot dezer laatste te dooden. Gaulhier ging, gewapend met eene zes- loopspistool en een keukenmes, Bruére en zijne vrouw op de baan afwachten, op vijf kilometers van zijne woning. De moordenaar loste vier scho ten op Bruére die nedervieldan sprong hij op hem en maakte hem al met messteken. De moor denaar en zijue minnares zijn aangehouden en hebben bekentenissen gedaan. De onvoorzichtigheid van een inwoner der gemeente Ermonl heeft in het dorp grooten schrik verspreid. Een koopman van oud ijzer vond in eenen hoop oud yzer eeneu obilserdie ledig scheen. Hij had het ongelukkig gedacht hem op ee slraatsleenon neer te werpen, ten einde hem te brekeu. Eene verschrikkelijke ontploffing had plaats. Men vond den ongelukkigen koopman dood ten gronde liggen; ziju buik was opeugescheurd, zijn gelaat geheel misvormd, en zijne rechterhand was van den arm gescheiden men vond die ver verder tegen den muur geplakt. Hij laat eene weduwe en een kind achter. ENGELAND. Een verschijnsel, dat meer is opgemerktdoet zich thans te Louden voor. Sedert Blanche Oswald een eiude aan haar leven maakte door van de Walerloobridge iu de Theems te springen, hebben reeds drie vrouwen eo meisjes op dezelfde plek dit voorbeeld willen volgen. Zij werden uog tijdig gered eu twee van haar slondeu gisteren voor pogiug tot zelfmoord, in Engeland strafbaar terecht. Do derde ligt nog iu het hospitaal; deze is eene meisje van uog geen zestien jaar, die be wusteloos uit het water gered is eo, bij herstel mede rekenschap van hare handeling zal moeten geven. SPANJE. Ziehier de dagorde, dezer dagen door den ca- beciila Saballs aau de troepen, die ouder zijn be vel staan uitgevaardigd: Vrijwilligers Een der gelukkigste en roemrijkste dagen mijns levens is zeker die dag, waarop de opperste juula mij, in naam van het catalouische volk een prachtigen degen aanbood. Moge het aan God behagendat dit ouderscheidiugsteekeu, indien het nu de waarde mijner voorbij ziju de diensten overtreft, mij toch versterkt iu de vervulling mij ner aanslaaode plichlen en mij tevens sterkte geve, om het beroemd te maken. Op hel glinste rende blad van dit onschatbare geschenk staan de onuitwischbare uaraen gegraveerd van de over winningen, welke gij met my behaald hebt. Deze overwinningen, twijfelt daar niet 'aan, zijn slechts de dageraad die dien dag vooraf gaat, welko wel dra het geluk vau Spanje zal bestralen, wanneer op deu ouden eu gevreesde» troon van Philips V. de grootste eu edelmoedigste onzer koningen zal zetelen; het hoofd versierd met de kroon die hem van rechtswege toekomt. Ik zou die gift niet hebben kunnen aanvaarden, mijne brave vrijwilligers indien ik niet gedacht had. dat hij nog meer aan u allen dan aan mij alleen aangeboden was; want een generaal zonder soldaten is als een boom zonder takken. Uw moed, uwe heldhaftigheid, uwe vaderlandsliefde en al de deugden welke u versieren ziju het sap dat den stam voedt eu waarvan het leven slechts eene ingebeelde zaak zou wezen wanneer hij aan zijne cigeue krachten overgeleverd was. Ziedaar waar om het vaderland, fier op u allen, mij eene be looning schonk, die het aan u schuldig was en waarom wij nu meer dan vroeger, le zaaien naar de overwinning moeten snellen. Daarom zweer ik plechtig voor u allen, om iu dit ernstig eu belangvol tijdstip dien degen le bewaren en hem onder uwe oogen beroemd le maken zoolang er een enkele spraukel moed in mynSpaansch hart zal vonken, eu zoolanger een enkelen drop van bel bloed der zonen van Cata- lonië iu mijue aderen zal vloeien. Vrijwilligers Leve Spanje! leve de koning! leve de fueros van Catalouië! Weg met den vreemdeliug! Uw bevelhebber-generaal Francesco SABALLS. Onlangs hebben wij een bericht geplaatst over de nalatenschap van zekeren de Gruijter, die iu de vorige eeuw in Zuid-Nederland kinderloos zou zijn gestorven en wiens erfgenamen nog steeds op de hun toekomende aaudeelen ia het kolossaio vermogen van den genoemden erflater zouden wachten. Thans ontvangt de „Zwolsche Courant,"' van een geacht ingezeten van Zwolle de vol- geode inlichliugeu omtrent eene erfeniskwestie waarin insgelijks de naam Gruijter of Gruther eeue groote rol speelt cu die misschieu dezelfde zaak betreft, ofsehoou de bijzonderheden verschil len. In 1792 overleed te Lede, nabij Aalst, zonder wettige nakomelingen te laten Emanuel Ferdi nand Francois Joseph de Bolto, markies van Lede, baron van Hollebeke, heer van Schellebelle, Impe en Hofstad, Grande van Spanje le klasse, euz. enz. B.j testament vèrmaaktc deze edelman zijn kolossaal vermogen aan zijne moeder, wier eigen familienaam Gruther of Grulere was. Daar echter deze dame zeer kort ua deu dood van haren zoon iusgelijks sti<erf, verviel de nalatenschap aan de wettige erfgenamen. Wie deze warenwas onbekend zelfs aan den Markies vau Lede, gelijk hij in ziju testament waarvan wij afschrift ter inzage, hebben gehad uitdrukkelijk verklaart. Er geschiedde dus langs weltelijkeu weg eene oproeping van de rechtheb benden, die uilgeaoodigd werden zich binnen vijf jaren aan le melden. De troebele tijd, waarin .dit alles voorviel was waarschijnlijk de oorzaak dat de bedoelde oproeping niet ter kenisse kwam van eetiige leden der lamilie Gruther, die in Westfa- len WQonden. Een drie- of viertal leden der fa milie van de oude markieziu vau. Lede meldden zich aau, en verdeelden onderling, nadat de vast gestelde termijn van vijfjaren verstreken was, op volkomen wettige wijze do erfenis. Later werd door de afstammelingen van den Westfaalschen tak der familie (waartoe onze vriendelijke be richtgever en verscheidene andere landgenooten behooren) eene poging gedaau om het vroegere verzuim te herstellen en alsnog hunne aanspraken op de nalatenschap te doen gelden, doch zonder ee'nig gevolg. Eene uitsluiting van evenlueele Katholieke erf- geuameu kwam in hel testament van den markies van Lede niet voor; hij zelf was Katholiek, gelijk onder anderen blijkt uit de volgende bepaling in zijn uitersten wil: ..Je v'eu~ fju'il soit dit c'.nq cents messes pour ie repos d m am :r'cs célébrées a l'hoiel (autel) do la Viergo, siiué a SUISM

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1