BINNENLAND. INGLZONDEN^FüKlvLN. "BURGERLIJKE STAndT MARKTBERICHTEN. FRANKRIJK. In EIzas-Lotharingen duurt de landverhuizing nog altijd voort. In het kleine Montigny-lez- Metzzijn reeds 62 huisgezinnen geëmigreerd. 250 Elzassers zijn op dit oogenblik te Marseille vanwaar zij zich voor Montevideo en Bueoos- Ayres zullen inschepen. Onder hen bevinden er zich een oOtaldie weder van Algerië zijn terug gekomenomdat ze aan Amerika de voorkeur geven. Het pensioen van 40,000 fr., dat het gouverne ment aan Abd-el-Kaderhad toegestaan, is op 20,000 fr. verminderd, ten gevolge van verplichte, bezuinigingen op het budjet. Een zonderling bericht wordt aan de Figaro medegedeeld. Vele Elzas-Lotharingersdie hun overweldigd land ontvluchtenwillen er hunne doodeu niet achterlaten. Er hebben reeds opgra- vingeu op groole schaal plaats gehaden dezer dagen werden verscheideu8 lijkeuvan de kerk hoven in den Elzas komende, op de Parijsche doodenakkers begraven. Op de laatste veemarkt te Parijs kocht een beenhou wer twintig,schapen van een koopman en betaalde onmiddellijk,,in banknoten. Gedurende het diner dat dezen ;kpöp volgde, liet, de verkooper een bankbiljet van 100 francs in zijn bord vallen. Hij neemt hét er uit en laat er de saus van af druipen, doch de hond des koopers, die daar om trent waspakt het vettig briefje af en slikt het biuuen. De verkooper eischt 100 francs van den eigenaar" des honds weer; deze antwoord dat hij niemand voor getuige heeft en niets meer schuldig is. De zaak zal door de rechtbank vereffend worden. SLUIS, 2 October. De Brouwery „de stad Amsterdam" c. a. welke Zaterdag over veertieu dagen werd ingesteld voor eene som van 16300 francs is Zaterdag den 28 October gekocht door den heer Huijghe van St. Laureijns. Naar wij vernemen, zal de koopsom der Brouwerij c. a. met inbegrip van den inventaris eene som van ongeveer 40000 francs beloopen. De bisschop van Breda heeft benoemd; lot pas toor te BiervlietA. Broederstot kapellaau te IJzendijke, A. M. Jutten. Zaturdag namiddag bij het vertrek der spoorboot te Middelburg sprong eene ongehuwde vrouw de boot na ia hel water. Naar het schijnt bevond zich aan boord der boot iemaud met wien de drenkeling op zeer inliemen voet stond eu moet hier aan teleurgestelde liefde gedacht worden. Ofschoon de vrouw veel tegenzin beloonde om gered te worden brachten eenige iu de nabijheid zijnde personen haar op het drooge en werd zij naar hare woning vervoerd. Een ongeluk in de vorige week te Wouw ge beurd heeft helaas! den allerbedroevendste afloop gehad. De schooljeugd zou feest vieren. Terwijl men bezig was de nationale driekleur uit te ste ken, viel de vlaggestok naar beneden, en trof het hoofd van den onderwijzer der gemeente tengevolge waarvan deze bewusteloos neerviel en en een paar uur later overleed. De dood van den beminden man heeft algemeene verslagenheid verwekt. De N. R. Ct. deelt het volgende mede: Laatstleden Donderdag en Vrijdag is het twin tigjarig bestaan der Evangelisatie te dezer stede plechtig gevierd. Tot opluistering van het leest werd, door een beweegbaar panorama, het Heilige Land in zijn tegenwoordigen toestand te zien gegeven. Te Beyruth aan land stappende, door reisde men tot aan Jaffa (oudtijds Joppe geheeten) in de verbeelding de voornaamste plaatsen en oorden vau Palestina, onder geleide van een be kwamen gids, die van alles een bevattelijke en zeer onderhoudeude verklaring gaf. Ook was daar aan toegevoegd een sierlijke afbeelding van den tabernakel der Israëlieten in de Woestijn eu van den prachtigen tempel van Salomo te Jerusalem. Niet slechts verschafte dit eeu aangename en leerrijke uilspanniug voor kindereu't was ook voor oudereu hoogst behartigenswaardig, dat het hedendaagsche Palestina zóó treffend de stipte vervulliug der voorspellingen van deu Zaligmaker le aanschouwen geeft, en daardoor als een on wraakbaar getuige voor de waarheid des Bijbols optreedt. Tot afwisseling werden door de kinderen der Zondagscholen, de jongedochlers- en de jon- gelingsvereeuigingen toepasselijke liederen ge- zougen. Deze feestviering laat gewis bij de vele houderden, die haar bijwoonden, een indruk achter, Welke niet licht zal uitgewischt worden. Aan een door deu heer W. R. Poolman, Evan- gelisch-Lulhersch predikant te Haarlem aan de dagbladen ter plaatsing verzocht stuk ontleenen wij het volgende ln Haarlem leeft en woont sinds eenige jaren woont en leeft, zeg ik, ook nog op 't oogen blik dat ik deze schrijf, een aan velen be kend en door velen hooggeacht man niet slechts om zyn vergrijsden kruin reeds eerwaardig, maar ook om zijn beminnelijk karakter, 't heider hoofd, 't warme hart, den onverdroten ijver niet 't minst waarmee hij wei uederig en in stille meest zijn weg bewandelt, maar niet weinigen tochProte stanten en R. Katholieken ten zegen. Niet altijd echter ging zijn nu schier vergeten pad zoo door 't rustige en stille: integendeel! immers na in onderscheiden steden van ons va- derlaud (Bolsward, Lraneker, Leeuwarden, Oude water Leiden en Haarlem) als R. K. geestelijke een goed deels zijns levens le hebben besteed trok hij nu vóór eeu tiental jaren zelfs zeer veler opmerkzaamheid, eu zulks door zyn loyalen, zijn openlijken eu ongeveinsdenziju door geen hij oogmerken bezoedelden, en getuige de schoone door hem toeu uitgegeveu brochure uiet zon der langen en zwareu strijd ook ondernomen over gang tot het Protestantisme, 'k Bedoel niet dien man mijn vriend, den heer F. S. Kraaijvauger. Nu werd onlaugs in hel bekeude ultramontaan- sche weekblad „Het Huisgezin" aan burgers eu boeren het volgende le lezeu gegeven ,,'t Js waar dat aan den ongeïukkigen Craaij- vauger lichamelijk geweld is gepleegd, doch niet door de Katholieke geestelijkheid, maar door hen, die hem de hand gebodeu hebben om den weg des verderfs te bewandelen. Hij heelt zich met zwaren handenarbeid moeten aftobben toen men hem niet meer kon gebruiken, en eerst op zijn sterfbed in het gasthuis te Haarlem vond hij troost eu leniging in de smartendie hem naar lichaam en ziel kwelde. Die troost werd hem gebracht door een Katholiek priester, in wiens armen hij den geest heeft gegeven." Ik zou nu kunnen volstaan met hierop eenvou dig te laleu volgen de openlijke verzekering waarmee ik begon: die gestorvene leeft! Die af getobde lijder, dien 't Huisgezin ons zoo aandoen lijk voorsteltuit eeu stads-ziekeuhuis iu zijn doodkist weggedragen, uitgeleid eukel door „een Katholiek priester", die naar lichaam en ziel ge kwetste, vaart vrij wel, en drukte nog zoo even mij vroolijk de hand. 'k Zou verder om thans, en dat voor de eer der „Katholieke geestelijkheid", liefst maar le zwijgen „van lichamelijk geweld aan den onge ïukkigen Craaijvauger gepleegd", 'k zou er nog kunnen byvoegeu die „ongelukkige" heelt mis schien wel wal soberder bestaan tegenwoordig dan hem als dienstdoend pater mogelijk zou be- schoreu geweest ziju; maar nooit heeft hij door eenigen, zwareu of lichten „handenarbeid" in zijn onderhoud behoeven te voorzien. Eindelijk zou 'k hier kunnen getuigen ook, hoe die „uiet meer bruikbare" pater Kraaijvauger nog altijd voor al het geledcue zich ruimschoots be loond acht, eu dankbaar zich voortdurend verheugt in 't bezit eu de meedeeliug, zelfs aan andere R. K. priesters, vau zyn eigen verkregen vrye eu ge moedelijke Protestautscbe beginselen. Met dal alles zou echter de heer Poolman slechts iels meer nog verklaren, dau reeds de Zaaolaud- scbe Courant kortelings deed. Doch daar deze o. a. schrijlt: Hot Huisgezin van leugen te ver denken wil ik uiet; „de priester, die Craaijvauger in ziju laatste oogeublikken bijgestaan heeftzal het wel goed op de hoogte hebben gebracht," daar weuscht de heer Poolman eens voor goed alle schroomvalligheid en de qualiticalie van diens „priesters" of des Huisgezins vertelsel weg le ue- men, en daartoe komt hij dan mei uog iets bovendien voor den dag. Misschien toch, zoo gaat de heer Poolman voort, ontging het aireede deu bedachlzamen lezer niet, dat het Huisgezin den naam van zijn romanheld met C in plaats van K laat drukkeu. Lichtelijk kon "t nu ook gebeuren, ja 't vermoe den ligt, duukt mij, voor de hand, dat die gees tige romancier, tot de orde geroepen eu gedron gen ten laatste, om „zoo mogelijk zooder schimpen op de liberale pers", zich te verklareu, heel naïef dan b. v. autwoordde „Miju lieve menscheu ik sprak immers niet eens van dien gewezen pater Kraaijvauger; Craaijvauger heb ik genoemd.' Och had hij nu ook maar uiet Haarlem en hel gasthuis te Haarlem geuoemd. „Want ziel, eu dit kau en wil ik nu openlijk verklaren, gelyk 't mij na nauwkeurig ouderzoek thans zouder den minsten twyfel nog over le laten, gebleken is. 1. Iu 't gasthuis te Haarlem is gedurende de laalsle jaren (zeer vele jaren zelfs terug) niemand, die deu naam van Kraaijvanger of Craaijvanger of eenige gelijkeuis daarvan droeg ooit verpleegd geworden, laat staan gestorveu. 2. Uit het register vau deu burgerlijken stand dezer stad, gelijk uit de bevolkingsregis ters blijkt, dat minsteus tot op 1849 (laug dus voor Kr.s overgaug) zelfs geen enkele dan natuurlijk de nog levende F. 8. Kraaijvanger, onder zulkea naam te Haarlem heeft gewoond of overleden is. Ook wij hebben onpartijdig, dit bericht over genomen, doch wat helpt het, den lezers van het Huisgezin zal het wel niet ouder 'toog komen. In plaats vau onze soms barre drukpers proces sed) moesten onze Courantiers, evenals iu België verplicht worden, een leugenachtig bericht op eerste sommatie iu haar eigen blad le weerspreken. Aan de Redactie der Sluissche Courant. Met verwouderiug las ik in Uw blad van 27 Sept. jl. omtrent hel berigt der veiliug van het portret van Rubbens, deze volzin: „dat voor eeni gen tijd in een huis te Sluis werd ontdekt Zooals bekend is, is dit portret, omstreeks 1680 uit Bergen op Zoom door de familie Rubbens herwaarts oycrgebraglheeft yeryolgcus iu eigen dom toebehoord aan den HcerMaltheus Hennequin die gehuwd was met Adriana Elisabeth Rubbeus en na hun overlijden geplaatst is geweest Lij wijlen miji)' Schoonvader den Heer johan Coruelis Hen nequin oudste zoon van M. Hennequin en A.E, Rubbens. Het is dus verre bezijden de waarheid, ais zoude dit portret daar voor eenigen lijd zijn ontdekt, dat trouwens do redactie zeer wel wist of konde veten. Met de plaatsing van bovenstaande ter voorko ming van verdere dwaling in dezen zult UEd. mij zeer verpligteu. Sluis 4 Oct. 1872. UEd. Dienstw. Dienaar J. F. HENNEQUIN. Met doet ons genoegen het bovenstaande te ont vangen. Hel bericht door ons in der lijd geplaatst aaugaande hel schilderstuk van Rubbens is let terlijk overgenomen uit het „Nieuws van den dag." Ons waren alle antecedenten omtrent het bewuste stuk onbekend hoe kou de redactie die ook weten R. SLUIS, September 1872. BEVALLEN: 12. Sept. R. van Leeuwe, geb. Paridaen z. 23. G. E. Croin geb. van Slapeiad. GETROUWD: 4 Sept. AV. F. Dusebout, 31 jr. jm. met T. J. Geijzels 27 jr. jd. OVERLEDEN: 3 Sept. L. J. Nideck 19 jr. jm. 13. H. F. Iser- byt, 50 jr., weduwnaar van C. Mabesoone 15$ A. Versick 52 jr. man van B. Macs - 24. P. S. Baraonl 7 maanden z. 28. A. B. Aibregls 1 maand z. Daar de conservatie van Mond en Tanden vol gens het oordeel van alle geneesheeren uoodig en nuttig is voor de gezoudheid van den mensch eu legeu veel pijn en onaangenaamheden vrijwaart, moet men hei als plicht beschouwen daartoe het beroemde, met het schitterendste succes be kroonde A NA THE RIN-M O V IJ 1 VA TE li van Dr. PO PP te Weenen aan to bevelen. Geen middel werkt zoo krachtig eu zeker tegeu ontsteking der taudeu verrotting, mondzwereu bederf in den mondzelfs tegen scheurbuik ats dit heerlijk Water, dat teveus voor gezonden het zekerste voorbehoedmiddel legeu alle naondzieklen is. Op wekkend, verfrisschend, den adem zuiverend, werkt het bijzonder op de lauden wier gezoudheid eu natuurlijke kleur behouden eu weder hersteld wordt. Het geneest bederf der tanden de pijn die door holle en aangestoken landen wordt te weeg gebracht en licht bloedend laudvieeseh. Tegeu alle tandpijn (rhumalisch of nerveus) is het eeu snelwerkende en zekere remedie, lerwiji het deu adem verfrischl doordien hei alle schadelijke zelf standigheden uit den mond verdrijft, Üe heilrijke gevolgen van dit middel kunnen derhalve niet genoeg aau alle landlyders worden aanbevolen. GRAANMARKT te AAliÜEISBVliO. VERKOOPPRIJS PEK HECTOLITER. DIN GS DAG DINGS DAG, 1 Oct. 1872. 24 Sept. 1872. Tarwe ƒ10,00 a f 11,00 /'10,50 a If,— Rogge 6.— 4 6,10 7,— a 7,20 Wintergerst. 6,40 a 6.60 6,i0 a 6,23 Zomergerst. 5.25 a 5,40 a Haver 3,00 a 3,50 3.25 a 3.40 Paardeboonen 7.00 a 7,10 0,00 a O.oo Erwten 7,25 a 8,00 0,00 a 0,00 Schokkers 0,00 a 0.00 a 0,00 Aardap.p.lOOk 4,00 a 4,70 4,50 a 5,00 OOSTBURG2 October 1872. De aanvoer van granen bestond heden hoofd zakelijk iu nieuwe tarwe nagenoeg alles van ge ringe' en afwijkende qualileit. De vraagprijzen hiervoor waren hoog doch bieditigsprijzcu lager, zoodal 't geen verkocht is, merkelijk lager dau vorige week is aan le nemen. Voor consumptie eu zaai, werden de puike monsters als voren genomen. Erwten meest f 8,50 gehouden doch bijna alles geringe qualileit zijnde, ouvorkoclit gebleven. Voor puike nieuwe gerst was veel vraag eu werd die booger betaald. Paardenboouen cu haver weinig getoond maar ook niet druk gevraagd. De meeste der lol nog toe aangeboden haver is niet wiglig. De besteedde prijzen waren voor: Tarwe 18/1 f 14 a f 12,50. Nieuwe f 13, f 12 a f 9,50. Rogge f 7 20, f 7 a f 6,75. Wintervorst jarige f b. f o.50 a f 5,25. Nieuwe f6,7o, f6.50, f6,25 a f 6. Nieuwe zomergerst f 6,50 a f 5,25. Haver f 3,2d i 3 a f 2,75. Erwten f 8 a f 7,50 geboden. Paardcn- booneu f 6,50 f 6,25 waardig.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 3