Politiek Overzicht. BUITENLAND. raenschenafgescheiden van vrienden en kennissenblootgesteld aan vinnige koude of onuitstaanbare hitte, is de schaduwzijde. In Amerika zijn de levensmiddelen redelijk goedkoopdoch de rest is peperduur. Gemiddeld kost slaclitvleesch 12 cent dat is ruim een tiende van een dollar), boter 38, koüe 35 en rijst 13 cent per pond; aardappels kosten gemiddeld 7 tot 8 dollars per hectoliter en kolen 10 tot 11 dollars per 1000 kilos. Een huis van 1 kamers wordt er in 't algemeen 10 tot 11 dollars per maand verhuurd. Voor nachtverblijf betaalt men doorgaans 6 dollars per week. Allo geweven stoffen zijn te duur3 meter katoenbij voorbeeldkoopt men niet voor een kwart dollar en een paar schoenen niet voor 5 dollars. In sommige streken zijn al deze prijzen nog wel eens zoo hoog. Doch eene andere lichtzijde is deze: die werken kan en wil vindt werk. Vraagt men Emigranten of ze wel riaar 't oude vaderland zouden willen wederkeeren, dan is het antwoord van de tien negenmalen ontkennenden wel om reden dat, zij in Amerika meer vrijheid genieten dan in 't vaderland en dat zoo zij al niet tot welstand geraken, zij echter voor hunne kinderen de gelegen- geid openen om een onafhankelijk bestaan te vinden. Men heeft ons vaak beschuldigd de land verhuizing aan te moedigen, streng genomen is deze beschuldiging onjuist, maar, dit er kennen wij tot hen die hier met al hun slaven en zwoegen geen voldoend stuk brood kunnen vinden zeggen we luid naar Ameiika! en zullen dit blijven zeggen zoolang Nederland zijne koloniën voor den landver huizer sluit. Luiden? een bericht uit Parijs aau de Times is men daar van gevoelen, dat Frankrijk de voor- loopige voorwaarden, door Engeland voor het slui ten van een handelstraclaat voorgesteldheeft aangenomen. Onmiddellijk zouden die voorwaarden daarop nederkomeu dal Engeland als de meest begunstigde natiën zou hebaudeld, en dat de schepen onder Ëngelsche vlag niet hooger zouden belast worden. De heer Pf'retzschner is door koning Lodewijk behalve tot Bcierseh minister van buiteolaudsehe zaken, ook lot presideut van den ministerraad eu tot lid van den rijksraad voor het leven beuoemd. Voornoemde miuisler heeft op hel kasteel Berg, waar hij ontboden was, eeu laugdurig gehoor bij den koning gehad. Een scherpe tegenstelling voor de immer in bloei toouemeude stad Straatsburg biedt de thans tot grensvesting verheven stad Metz. Die nog in dwa ling verkeert over het aantal landverhuizers, be- zoeke slechts de goederenstalions der spoorwegen te Metz en hij zal spoedig op de hoogte zijn, en bevinden dat de landverhuizing overgroot is. Het getal Duitschers. dal zich daar vestigt dekt geens zins dat der uittrekkendeu en ook schijnt de Duitsche geldwereld weinig lust te hebben zich in Metz te vestigen. Wat Metz verloren heeft, heeft Nancy echter gewounen. Do stroom van landver huizers uit Eizas-Lotharingeu begeeft zich voor 't grootste gedeelte daar heen. Sedert den tijd van 18 maanden is de bevolking dier stad bijna ver dubheid, eu men kan berekenen, dat, zoo do vrede in Europa van langen duur is deze stad io deu tijd van 10 jaar een bevolking van 80,000 zielen zal lellen. In de laatste dagen zijn meermalen manifestatiën hij wijze van brieven verschenen van afgevaardig den, die tot de rechterzijde in de kamer bebooren, ou daarin hunne bekeoring tot de couservatieve republiek deden kennen, De jongste brief is van den hertog de Broglie, die daarin ook van ziju overgang tot de conservatieve republiek kennis geeft; althans de meeste onzer bladen leggen zijn brief aldus uit, hoezeer hij sommigen wel wat dubbelzinnig voorkomt. Do oprechte republi keinen blijken inmiddels volstrekt niet met die bekecringeu gediend te zijn, daar zij in de eerste plaats vreezen dat do heer Thiersondersteund door het rechter-centrum, do hulp van Gambetta cn ziju vrienden zal kunnen ontberen, eu tea andere dat, indien de heer Thiers eenmaal van het wereldtooueel verdwijnt de voorstanders der constilulioneele monarchie de meerderheid in 's lands vergaderzaal eu in het land zelf zulleu hebben. Sommige radicale bladen beginnen dan ook die hekeerden tamelijk hard te vallen. De permanente commissie uit de kamer houdt heden weder eene zitting. Evenals hij do vorigen loopen er weder geruchten, dat enkele leden voor nemens zijn de regoering to intcrpelleeron over onderscheiden incidenten der biuneulandscho po litiek. Zelfs beweerde men, dat de heer Thiers door die commissie naar Versailles ontboden was, om zich wegens zijn verblijf in deze hoofdstad te verantwoorden, doch deze beweering blijkt heden allen grond te missen hoezeer het alleszins mo gelijk is dat da president der republiek er uit eigen beweging heen gaat, ten einde bij de hand te zijn om te kunnen antwoorden, zoo zich eenige aanval tegen de regeering voordeed. Nog twee andere geruchten, die men in de we reld had gezonden, worden heden tegengesproken 1. dat de regeering aan de kamer twee quaes- tiën zou voorleggen nopens de benoeming van een vice-president der republiek en de vorming eener tweede kamer; 2. dat de minister van bin- neolandsche zakeu uiterst gestrenge bevelen naar het Zuiden des lands had gezonden, tot het gade slaan der geheime genootschappen. Ook deze heide geruchten missen allen grond. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat Mahmoud-pacha door den ministerraad veroordeeld is tot restitutie aan de schatkist eener som van 100,000 p. st. welke hij vroeger, zonder voldoende reden en op eigen gezag, aan den heer Tubiui te Londen, voor diens bemoeiingen met de laatste Turksche leening, heeft toegekend. BELGIE. Deze week had een oud moedertje alhier (naar men ons verzekert in do flondekotstraat) eene buurvrouw bezocht; er wat met het kind gespeeld en het jongskeD ook een appel gegeven. Een kwaadspreekster had dit alles afgespied en kwam nu aan de moeder zeggen, dat zij daar wel door anders niemand dan door eene tooveres was bezocht geweest en ze zich haasten moest, haar kind deu appel af te nemen, wilde zij het onnoozel bloedje niet betooverd zien. Al bevend nam de moeder haar kind den appel af; ze was zoo ontsteld, dat die uit hare hand Viel. Maar de appelde looverappel moest weg Daar lag hij op den vloer, en niemand durfde hem aanraken hem bezichtigen De kwaadspreekster wist er raad mede. Men moest den appel begieten met wijwater en hem dan in den kachel werpen. Was hij betoo verd dan zou 't eeu paf geven in den kachel zoohaast er de appel in lag. Zoo gezegd zoo gedaan. De kachel stond juist vuurrood. Doodelijk ontsteld, nam men eene flesch uit een hoek, om den appel met wijwater te begieten: geheel de flesch werd er overgegoten. Flap! Daar lag hij in den kachel. Paf! Het gaf een bons cn dan een krak dat geheel de kachel opsprong en uiteen barste. En dan volgde er een geloei en eeu gelaai alsof do duivel uit de schoor steen vloog.... De twee vrouwen waren als doodeu. „Ziet gij nu, zei de kwaadspreekster, als ze van haren schrik was bekomen ziet ge nu dat de appel betooverd was Wat een helsch gedruisch in den kachel, niet waar?" „Jazei de vrouwmet een hangende lip de ledigo flesch in de hand en de oogen op haren gebarsten kachel houdende, ja, maar dat ver- woudert mij niet meer; want in plaats van de wijwaterflesch heb ik heel mijne flesch petroleum over den appel uitgegoten Men meldt uit Gent30 September. Een bru taal feit gebeurde Vrijdag op de binnenplaats van het justitiepaleis. Eeu dronken koetsier bracht een messteek toe aan het paard, dat in het cel- rijtuig gespannen was. Hij deed zulks, omdat de koetsier vau het celrijluig hem geeu geld wilde geven om te gaan drinken. De dronkaard werd aangehouden. De goed bekende noordnederlandsche dichter Dr. Wap is de schrijver vau het dichtstuk met keuspreuk Cantabile, waaraan in den prijskanp van het Wilieins-Fonds eene verecroude melding werd toegekend. Men meldt uit Antwerpen, 30 September. Men schrijft uit TurnhoutHet parket dezer stad heeft zich op 't einde van de verleden week voor de derde maal naar Poppel begeven, om onderzoek te doen nopens de brandbrieven, die aldaar geschreven geweest zijn en door groote brandrampen gevolgd werden. De vrouw van een beambte der douaue is op order van 't parket aangehoudeu en naar Turnhout gevoerd. Een correspondent van de Gazette de Liège schrijft uit Brussel eenige bijzonderheden omtrent de wijze, waarop tegenwoordig keizerin Charlotte op hot kasteel van Tervuereu leeft. Haar lichame lijke toestand is beter dan ooit en veel beter al thans dan twee jaren geleden, maar in den loestaad van haar geest is geeue verandering gekomen. Zij is tot eene soort van kindschheid vervallen, maar kalm en bedaard. Zij leeft geheel afgezonderd, bijna uitsluitend in twee vertrekken van het kasteelwaar zij zelve zorgt voor haar klein huishouden. Haar dokter is de eenige persoou aan wien zij gehecht schijnt en die eeu besiisseudeii invloed op haar uitoefeut. Zij ontvangt hem eiken morgen een half uur en schijnt kalmerwanneer hij bij haar is geweest, Do negen en twintig overige personen van ver schillenden rang die hare omgeving uitmaken genieten die gunst niet; zij laat zich met weerzin door hen bedienen en zendt hen vaak allen weg. Haar diné gebruikt zij steeds alleenzij maakt zelf haar vuur aan eu doel verscheidene andere zaken, die men gewoonlijk aan bedienden overlaat. Het grootste gedeelte van den dag brengt zij door met het stellen van telegrafische dépêches aan Napeleon lildien zij altijd nog in de Tui- lerien waant, en in gesprekken met geesten, die, naar zij zegt, in de bovenvertrekken van het kas teel wonen, en waarvan zij, naar zij beweert, alleen de taal verstaat. Haar liefste bezigheid is rijke toiletten op de stoelen uit te spreiden en tegenover deze eene receptie ten hove te vertoo- neu. In hare oogen vertegenwoordigen die japon nen en hoeden de Fransche en Mexikaansche dames. Zij is vrieudelijk voor de eene, stug voor de audere, en daarmede brengt zij een goed deel van den dag door. Zonderling genoeg heeft zij alle liefde voor hare familie verloren, zelfs voor haar broeder, en zij wil de koningin en nog veel minder deu koning of den graaf vau Vlaanderen onlvaugen. De vrees, dat zij vergiftigd zal worden, is verdwenenzij legt zelfs grooten eetlust aan den dag eu geniet met smaak de spijzendie in het aangrenzende vertrek voor haar worden gereed gezet en waar van zij zelve zich bedient. Alle hoop op genezing is verdweneu, wat te treuriger is, omdat hare uit stekende gezondheid een lang leven doet voorzien. DUITSCULAND. In den laalsten tijd zijn er vele wonderen in den Elzas geschied. De maagd Maria en vele hei ligen hebben zich vertoond. Mag men den Corsaire gelooven, dan is een der laatste wonderen op ge heel onverwachte wijze opgehelderd. Te Caleuois vertoonde zich eiken avond de maagd Maria met eene witte vlag en spoorde de boeren tot opstand aan. De Pruisische schildwachtwelke van de verschijning getuige was, riep werda en tot drie maal toe geen antwoord bekomende, gaf hij vuur. De verschijning stortte neder onder het uilen van een kreet van smart. Bij onderzoek bleek het, dat de getroffene een geestelijke was, die naar het hospitaal te Schlestadt is vervoerdterwijl drie zijner collega's te Straatsburg iu de gevan genis gebracht zijn. De speelbanken in Duitschland, welker kontrakt zooals bekend is, met Januari van het aanstaande jaar eindigenzullen niet zooals tot uu toe de gewoonte was, den I October sluiten, maar tot op het laatste oogeublik van den hun nog toege- slaneo lijdalzoo tol het einde van dit jaar geopend blijven. Uit Straatsburg wordt de volgende bijzonderheid medegedeeld. De eerste magistraatspersoonde heer Laulh zal zijn ontslag aanvragen. Toen hij tol zijne tegenwoordige betrekking door zijno medeburgers werd benoemd trad hij iu bediening als meier van Straatsburg. Sedert dien tijd is door de rijksregeeriug bepaald dat de vroegere meiers in de rijksprovincie Elzas-Lotharingen de benaming zullen dragen van Burgemeesters. Toen hem door het hoofd van het districtsbestuur hier van kenuis werd gegevenverklaarde de heer Lauth dat hij zijn mandaat had aanvaard als meier eu dat hij zich volgens zijn geweleu ver plicht achtte als zoodanig zijne ^betrekking voort te zetten of zijn ontslag 'te moetea indienen. Hoewel dergelijke verklaring, zegt de „Bank utid Hand. Zeilung," naar het gevoelen van ieder zijnen oorsprong niet kan hebben in nauwgezetheid, verwacht men toch, dat weldra een Burgemeester van Straatsburg gekozen zal moeten worden. Een koopman te Pesth stond eergisteren gezond en wel te pas op, schoor en kleedde zich netjes en begaf zich voorts naar deu winkelwaar hij zich met een pistool door den kop schootzijné vrouw eu bedienden die oumiddellijk toegesneld kwamen vonden hem reeds dood. Niemand be greep de reden van dien zelfmoord, daar de zaken van den overledene in de boste orde waren en de man, voor zoo ver men kon nagaan, geen ver driet had. Een zijner vrienden, die huiten adem kwam geloopenloste het raadsel op. Hij had met den post deu volgenden brief ontvangen Waarde vriendJk zal mij morgen van kant maken, want het leven verveelt mij. Gij weet dat ik mijne vrouw aanbid; maar zij, die toen ik met haar trouwde, een rank meisje was is langzamerhand gruwelijk dik geworden. Vaarwel! Liever sterf ik dan haar ontrouw te worden of mij van haar te laten scheiden en het een of het ander moet gebeuren als ik iu leven blijf. Beklaag uiij. Uw ongelukkige John. V... Als bewijs voor de grootheid van het aantal inwoners, dat Metz verlaten heeft, kan dienen dat van de twaalf notarissen die daar hun prak tijk uitoefenden slechts twee in die stad zullen gevestigd blijven. Te Berlijn is een schipper tot drie maanden ge- vaugeuisstraf veroordeeld, omdat hij, zich naar zijn werk begevende, toen de keizer van Rusland met eenige Pruisische officieren hem voorbijtrok eu niet snel genoeg naar den zin van een politie agent op zijde wijkende, deze had toegevoegd: „Wat bijzeuders is er dan aan een keizer? Zijn wij het niet, die al de lui den kost geven? De rechtbank heeft nl. geoordeelddat deze uitdrukking op keizer Wilhem doelde.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 2